جمعه, ۲۳ بهمن ۱۳۹۴ مصادف با 2 جمادی الاولی, 1437
خانه » باشگاه انديشه » وقتی که نام خلفای راشدین در تهران طنین‌انداز شد
وقتی که نام خلفای راشدین در تهران طنین‌انداز شد

سنت آنلاین: دكتر محمّد مرسی رئیس جمهور مصری در اجلاس جنبش غیر متعهدها كه سخنانش را بعد از نام خدا و پیامبر صلىٰ الله علیه وسلم با ذكر خلفای راشدین شروع كرد، این فرصت را به اهل سنت داد تا یاد و خاطره‌ی نیك خلفای راشدین را از یك تریبون رسمی استماع نمایند.

این‌كه چرا محمّد مرسی در ابتدای سخنانش خلفای راشدین را ذكر كرد، یقیناً محبت عمیق خود را نسبت به خلفای راشدین نشان داده است و  این امر برای اهل سنّت تعجبی ندارد؛ اما بعضی آن را مخالفت با سنت قدیمی شیعیان در کم اهمیت دانستن سه تن از خلفای راشدین دانستند و عده‌ای آن را نشانه‌ی وحدت و نزدیكی صحابه و اهل بیت برشمردند. برخی سایت‌های عربی نیز آن را به عنوان نگاه جدید مصر در رد مسأله‌ی سبّ صحابه دانستند و عده‌ای از فعالان فیسبوك هم كه با سفر مرسی به ایران مخالفت كرده بودند، با این عملكرد مرسی تغییر عقیده داده‌اند.

و البته برخی سایت‌های افراطی اگر چه فقط مواضع تند مرسی علیه سوریه را عجیب خوانده و آن را نكوهیدند و نسبت به نام خلفا اظهار نظر نكردند، اما با درج كامنت‌های اهانت‌آمیز خوانندگان خود نشان دادند كه جریان سب و دشمنی با خلفای راشدین هم‌چنان ادامه دارد. بعضی دیگر نیز كه از این موضوع ناراحت بودند، از آن به عنوان نشانه‌ی دامن‌زنی به اختلافات یاد كردند! معلوم نیست كه ذكر نام خلفای راشدین در پایتخت یك كشور شیعی چه تبعاتی را به دنبال دارد كه این همه موجب نگرانی شده است؟ كجای این عمل مرسی نشان از اختلاف دارد؟ آیا محمد مرسی به عنوان یك رئیس جمهور سنی مذهب، در تهران و آن هم در جمعی كه بیش‌تر كشورهای سنی مذهب حضور دارند، این حق را هم ندارد كه از مقدس‌ترین افراد مذهبش در ابتدای سخنانش یاد نماید؟ در حالی كه بارها محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری ایران در سخنرانی‌های خود در مجامع بین المللی از مقدسات شیعه یاد كرده است و این اقدام او هیچ‌گونه واكنشی را در جهان اهل سنت به دنبال نداشته و هیچ كس هم از آن اظهار نگرانی نكرده است.

و برخی هم خواسته یا ناخواسته این اقدام را گامی جهت رضایت سلفیت عنوان كردند و حتی سایت انتخاب كه در اوّل به زیبایی گزارش سخنرانی مرسی را نوشته بود، اما تحلیل‌گرش طی مقاله‌ای از مرسی به خاطر این اقدامش به عنوان "آخوند سلفی" یاد كرد! متأسفانه باید به این افراد بگوییم كه محبت با خلفای راشدین و دیگر صحابه‌ی كرام رضوان الله علیهم أجمعین جزو اعتقادات اهل سنت است و آن را جریانی سلفی و وهابی دانستن نشان بی انصافی است و اگر این تحلیل‌گران (!) اندكی مطالعه می‌داشتند، می‌دانستند كه سلفیان تندرو به شدت با جنبش اخوان المسلمین ـ كه مرسی برخاسته از آن است ـ مخالفند؛ البته شاید می‌توان این نگاه را همان نگاه افراطیونی دانست كه تمام اهل سنت را از دریچه‌ی وهابیت می‌نگرند گرچه سایت انتخاب این اتهام را از خود رفع كرده است.

 امّا علی رغم همه‌ی این‌ها، حقیقتاً این اقدام مرسی گامی در راستای وحدت و همدلی و پاسخ قاطعی بود به كسانی كه توهین به صحابه‌ی كرام را كه جزو مقدس‌ترین مقدسات اهل سنت هستند، سرلوحه‌ی خود قرار داده‌اند در حالی كه بارها و بارها از سوی مقام معظم رهبری و دیگر مراجع توهین به مقدسات اهل سنت حرام اعلام شده است همان‌طور كه از سوی علمای اهل سنت نیز توهین به مقدسات شیعه حرام دانسته شده است.

 

با نگاهی به نظرات خوانندگان در بعضی از این سایت‌ها و امتیازهای مثبت بسیار بالای آن‌ها در می‌یابیم كه بیش‌تر خوانندگان ایرانی، ذكر نام خلفای سه‌گانه در كنار نام حضرت علی را نشانه‌ی وحدت و همدلی دانسته‌اند. اینك به بازتاب این موضوع از نگاه برخی پایگاه‌های خبری می‌پردازیم:

سایت انتخاب به زیبایی نوشت:

اوّلین جملات مرسی در اجلاس: سلام بر ابوبكر، عمر و عثمان!

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»؛ رئیس‌جمهور مصر با نام خدا و ذکر نام چهار خلیفه یعنی حضرت ابوبکر، عمر، عثمان و امام علی و صحابه و نزدیکان پیامبر و درود بر آنها، سخنرانی خود را آغاز کرد.

برخی تحلیلگران معتقدند ، وی عمداً و به دلیل بی اطلاعی تصور کرده است "بیان چنین کلماتی در اجلاس تهران باعث واکنش مقامات ایرانی می شود" ، این در حالی است که ایران همواره بر «احترام به معتقدات برادران اهل سنت» تاکید می ورزد.

روزنامه‌ی وطن امروز در شماره‌ی امروز خود 11/6/91 در سرمقاله‌ی خود تحت عنوان ”ظهور پدیده‌ی مرسی در تهران“ نوشت: 

مرسی در آغاز سخنان خود در ابتکاری خلاف عادت از خلفای [اوّل] دوم و سوم برادران اهل سنت نام برد و نام آنها را در کنار نام امیرالمؤمنین نشاند. از روز پنجشنبه تا به حال، کسانی بانگ برداشته‌اند که رئیس‌جمهور مصر در بزرگ‌ترین کشور شیعه جهان از خلفای اهل سنت نام برده است. واقعا کدام جنبه‌ی قضیه می‌چربد؟ و چگونه باید به این مساله نگریست.

اوّلا مرسی با این نوع سخن گفتن دقیقا بر خلاف آنچه بی‌بی‌سی از دیروز درصدد القای آن است نشان داد به دنبال وحدت شیعه و سنی است نه جنگ شیعه و سنی. هیچ کسی این ادبیات را که او از آن استفاده کرد، به کار نمی‌برد. مرسی نشان داد چنان‌که سنت مردم مصر است، ارادتی عمیق به امیرالمومنین دارد و بیان علنی این ارادت حکایت از آن داشت که او در دام طایفه‌گری سعودی در جهان اسلام نخواهد افتاد.

ثانیا، مرسی با این ادبیات نشان داد کابوس آمریکایی‌ها محقق شده و یک اسلامگرای معتقد به دخالت شریعت در سیاست در مصر روی کار آمده است. مصر این ظرفیت را دارد که چند دهه تلاش آمریکایی‌ها برای روی کار آوردن حکومت‌های سکولار در دنیای اهل سنت را بر باد دهد و موج جدیدی از تشکیل حکومت‌های دینی را کلید بزند. سخنرانی او در تهران مملو از کدهایی بود که صحت این تحلیل را ثابت می‌کند. آنچه باید شاخص ارزیابی پدیده مرسی قرار گیرد، موضع او درباره سوریه نیست، بلکه پرهیزی است که افتادن در دام طایفه‌گری دارد، ارادتی که به اهل‌بیت می‌ورزد، دشمنی که با اسرائیل آغاز کرده و فاصله‌ای که از دوران سیاه مبارک گرفته است.

شبكه‌ی خبری تحلیلی آی پرس با عنوان ”شیوه بحث‌برانگیز آغاز سخنرانی“ نوشت:

 آغاز سخنرانی مرسی در پایتخت تنها کشور شیعه‌مذهب جهان، درود بر «خلفای راشدین» بود. جمهوری اسلامی ایران به خاطر اعتقاد بنیادین به وحدت مسلمین، همواره به اعتقادات برادران اهل تسنن خود احترام می‌گذارد. فتوای مقام معظم رهبری مبنی بر حرمت توهین به مقدسات اهل سنت و آزادی آنان در مساجدشان در مناطق سنی‌نشین کشورمان خود مبین این مدعاست، هر چند این آزادی را شیعیان در بسیاری از کشورهای سنی‌مذهب ندارند.

 نکته مهم این است که حتی علمای بزرگ الازهر و یا مفتیان وهابی کویته نیز سخنرانی‌های مذهبی خود را چنین آغاز نمی‌کنند، چه رسد به اینکه یک سیاست‌مدار سنی سخنرانی سیاسی خود را با چنین کلماتی آغاز کند؟ این کار یقینا تعمدی انجام شده است. سخنرانی‌ها عموما با نام خدا و درود بر پیامبر اکرم (صلىٰ الله علیه وسلم)، خاندان ایشان و صحابه ایشان آغاز می‌شوند و این امری کاملا مرسوم در بین اهل سنت و جماعت است.

 به نظر می‌رسد آقای مرسی در این سخنرانی نشان داده‌اند که به اختلافات شیعه و سنی تا حدودی علاقمند هستند، امری که می‌تواند برای آینده مصر و منطقه خطرناک باشد. این اختلافات هرگز نباید بزرگ شوند و درگیری اخوان‌المسلین سنی در سوریه با علویان شیعه نباید منجر به تعبیر جنگ به جنگ شیعه و سنی شود.

به هر حال، نام بردن از خلفای راشدین به عنوان مقوله‌ای مقدس، حق برادران اهل سنت از جمله آقای مرسی است، اما نگرانی آنجاست که این آغاز سخنرانی معنی دیگری داشته باشد.

 ایران دیپلماتیک، تحت عنوان ”آیا همه‌ی سخنرانی‌های مرسی با سلام بر خلفا آغاز می‌شود“ نوشت:

رسانه های غربی که در روزهای پیش از حضور مرسی در تهران، گمانه زنی های بسیاری را با هدف حضور نیافتن مرسی در تهران منتشر کرده بودند، پس از حضور مرسی در تهران کوشیدند تا انتقاد مرسی از اوضاع سوریه و دولت بشار اسد و سلام وی بر خلفای بعد از رسول اکرم (صلىٰ الله علیه وسلم) را امری مهم جلوه داده و آن را نشان از شکست ایران در اجلاس بدانند.

نکته جالب اینکه اصولا قرار نیست در اجلاس های بین المللی و تریبون های بین المللی، کشورها یکسان سخن بگویند و نظرات مشابهی داشته باشند. شرط ثمربخش بودن اجلاس بین المللی هم همین اختلاف نظرها و گفت و گوهای متفاوت است. جالب اینکه شبکه تلویزیونی بی بی سی فارسی که از آغاز اجلاس تهران در قبال آن سکوت کرده بود در یادداشتی به قلم مهرداد فرهمند خبرنگار این شبکه در لبنان که در سایت این شبکه منعکس شد، نوشت: «محمد مرسی در اقدامی نامعمول و نامرسوم، سخنرانی اش در نشست سران جنبش عدم تعهد را با درود فرستادن بر ابوبکر و عمر و عثمان، سه خلیفه اهل سنت آغاز کرد، حال آنکه حتی روحانیون و وعاظ اهل سنت هم در سخنرانیهایشان تنها به درود فرستادن بر پیامبر و خاندان و یارانش بسنده می کنند و در دیگر سخنرانی‌های محمد مرسی هم تاکنون چنین اقدامی از او دیده نشده است.» این ادعای کذب در حالی است که مرسی بارها سخنان خود را در داخل و خارج از مصر با سلام بر خلفا آغاز کرده و نکته جدیدی نیست.

اما پایگاه بین المللی همكاریهای خبری شیعه (شفقنا) ذكر نام خلفا را نوعی تندروی (!) دانست و نوشت:

مرسی در گامی دیگر برای کسب رضایت سلفی‌ها و تندروان مذهبی خود در مصر و شاید عربستان، دست به کاری خارج از عرف دیپلماتیک زد  و تفاوت‌های مذهبی را به عنوان دستمایه‌ای جهت اهداف سیاسی و رسانه‌ای خود  قرار داد. او با تندروی خود و با ذکر نام خلفای اول و دوم و سوم  در پایتخت یک کشور شیعی، به جای دعوت به وحدت و یکدلی،  اختلاف و تفاوت مذهبی را به رخ کشید. این اقدام مرسی در حالی که منطقه به شدت از تنش‌های مذهبی رنج می‌برد و حتی پادشاه سعودی نیز با درک و شاید نگرانی از این شکاف‌ها حداقل به ظاهر صحبت از گفتگو و وحدت می‌کند ودر نشست کشورهای اسلامی از راه‌اندازی مرکز گفتگوی مذاهب اسلامی سخن به میان می آورد، جای بسی تعجب و شگفتی دارد. مرسی با این اقدام، تلاش کرد گفتمان خود را از سایر گفتمان های دینی منطقه حتی اردوغان متمایز ساخته و خود را به عنوان گفتمانی اسلام گرا که ادبیات مشابهی با دیگر گفتمان ها دارد اما در عین حال از آنها متمایز است مطرح ساخته و هویت اسلامگرای مصر جدید را مستقل از ایران، ترکیه و عربستان معرفی نماید. اما چه هدف مرسی  کسب رأی سلفی‌ها و تندروان مذهبی منطقه باشد  و چه مطرح کردن گفتمانی متمایز، تاکید این چنینی اش بر تفاوت و اختلاف مذهبی، کنشی تندروانه و غیرضروری  تلقی می شود که  نتیجه اش تنها دامن زدن به اختلافهای مذهبی و ناخرسندسازی شیعیان و بسیاری از مسلمانان طرفدار وحدت از تهران تا قاهره است که از رای آوردن او به عنوان یک اسلامگرا در مصر شادمان و برای پیروزیش در انتخابات دعا کرده اند.

سایت دیپلماسی ایرانی با تیتر "مرسی در تهران بر طبل جنگ طایفه‌ای کوبید؟" نوشت:

چرا وقتی که رهبران دینی و مقام های عالی رتبه ایران هر گونه دشنام به سه خلیفه را منع کرده‌ اند، مرسی در تهران در یک نشست رسمی در سخنرانی خود نام خلفا را می آورد؟

دیپلماسی ایرانی: سخنرانی محمد مرسی، رئیس جمهوری مصر جنجال گسترده ای را در رسانه های جهان ایجاد کرده است. جدای از اظهارات جنجالی وی درباره سوریه که باعث تعجب بسیاری از جمله میزبانان او شد، آغاز سخنرانی وی با ذکر تجلیل آمیز از سه خلیفه اسلامی و ذکر امیرالمومنین علی بن ابی طالب (ع) پس از آن نیز واکنش های بسیاری را برانگیخت. این برای نخستین بار است که یک مقام سیاسی عالی رتبه آن هم در مقام ریاست جمهوری آن هم در یک نشست بزرگ بین المللی نامی از صحابه می آورد و به سخنرانی اش رنگ و بوی طایفه ای می دهد.

پایگاه خبری تحلیلی میدل ایست آنلاین، در تحلیلی به نقد رفتار مرسی و اظهاراتش پرداخته و می نویسد: هنگامی که مرسی به مدح خلفای راشدین در سخنرانی افتتاحیه نشست عدم تعهد در تهران پرداخت، بسیاری از طرفداران او خوشحال شدند و از اظهارات وی استقبال کردند. افتتاحیه نشست به گونه ای شد انگار که سنی ها علیه شیعیان پیروزی ای کسب کرده اند و کینه تاریخی خود را در این جا به شیعیان نشان داده اند. در حالی که حقایق تاریخی نشان می دهند که در اکثریت ادوار تاریخی این شیعیان و رهبران و پیشوایان آنها بوده اند که مورد سب و تکفیر اهل سنت و رهبران آنها واقع شده اند و تا کنون نیز سابقه نداشته است که رهبران شیعی علیه خلفا و پیشوایان اهل تسنن دشنام دهند.

میدل ایست آنلاین در ادامه تحلیل خود به مواضع و نظرات مقام معظم رهبری و حضرت امام خمینی نسبت به سب خلفا اشاره می کند و می نویسد: مرسی در حالی این گونه سخنرانی خود را آغاز کرد که رهبر انقلاب ایران، سید علی خامنه ای، با صدور فتوایی سب خلفا را منع کرده است و قبل از وی، امام خمینی نیز دستور به برپایی نماز مشترک میان شیعیان و سنیان داده بود. بی شک چنین نمازی نمی تواند در حالی برگزار شود که صحابه و در راس آنها سه خلیفه اول مورد دشنام قرار بگیرند کما این که هیچ کدام از دو طرف نیز برپایی چنین نمازی را تحریم نکردند. بی شک سیاست این دو مقام عالی رتبه شیعی و ایرانی در این راستا بوده است که مانع مواجهه طایفه ای میان تندروها و متعصبان شیعه و سنی شوند. اگر چه برخی شبکه های ماهواره ای همچنان راه خود را می روند و از عمد بر طبل درگیری طایفه ای می کوبند...

سنت آنلاین: نگاهی دوباره به متن اصلی ایران دیپلماسی می‌اندازیم: "چرا وقتی که رهبران دینی و مقام های عالی رتبه ایران هر گونه دشنام به سه خلیفه را منع کرده‌ اند، مرسی در تهران در یک نشست رسمی در سخنرانی خود نام خلفا را می آورد؟"

[مگر وقتی كه دشنام به سه خلفیه ممنوع است، گرفتن نام آنان هم باید ممنوع باشد؟! و ثانیاً چرا باید ذكر نام صحابه را "رنگ و بوی طایفه‌ای" دانست، در حالی كه همان‌طور كه قبلاً گفتیم بارها و بارها جناب آقای احمدی‌نژاد در سخنان خود به ذكر اهل بیت پرداخته است و هیچ كس این سخنان وی را به طایفه‌ای بودن تعبیر نكرده است. بلكه هر كسی در عقیده و سخنانش تا زمانی كه به طرف دیگر توهین نكرده باشد، آزاد است.]

نویسنده‌ی این یادداشت در ادامه به زعم خود به تاریخ سبّ و لعن پرداخته و می‌نویسد: "معاویه بن ابی سفیان بود که سب اهل بیت به خصوص پیروان علی بن ابی طالب (ع) را از منبرها باب کرد و برای تخریب وی از منبرهای مساجد برای رسیدن به مقاصد سیاسی خود استفاده کرد."

متأسفانه نویسنده در این‌جا به خطا رفته است و این ادعای بی‌اساسی است كه معاویه را اوّلین كسی می‌داند كه به سب و لعن اهل بیت پرداخته است؛ بلكه آن‌چه تاریخ به ما می‌گوید این است كه مروان بن الحكم اوّلین كسی بود كه به سب و لعن اهل بیت پرداخت [سیر أعلام النبلاء/ ج3].

علامه عبدالشكور فاروقی لكنوی در كتاب "سیرت خلفای راشدین"  بعد از ذكر جنگ صفین می‌نویسد: در این جنگ نه حضرت علی رضی الله عنه مخالفین را تکفیر و تفسیق کرد و نه حضرت معاویه رضی الله عنه؛ و این کاملاً افترایی است که حضرت معاویه رضی الله عنه به لعنت کردن حضرت علی رضی الله عنه دستور داده باشد. [ترجمه‌ی مولانا حسین‌پور]

علامه محمد تقی عثمانی نیز در این باره می‌نگارد: ما کلیه‌ی کتب را در هر جا که گمان چنین صحبتی می‌رفت که حضرت معاویه رضی الله عنه شخصاً خودش به حضرت علی رضی الله عنه بر سر منبر لعن و طعن می‌کرد، تا مدت زیادی جویا شدیم که شاید روایت پیش پا افتاده‌ای هم به دست‌مان بیاید، اما باور کنید که چنین چیزی در هیچ کتابی ندیدیم. سپس به تواریخی مراجعه کردیم که نویسندگان آن‌ها شیعه هستند، مانند مروج الذهب مسعودی، اما در آن هم چیزی ندیدیم و بر عکس، به چنین روایات زیادی برخورد کردیم که حضرت معاویه رضی الله عنه با توجه به اختلافی که با حضرت علی رضی الله عنه داشت، بی نهایت برایش احترام قایل بود. اما این‌که می‌گویند: به دستور او کلیه‌ی استانداران در خطبه‌ها بر سر منبر بر حضرت علی رضی الله عنه طوفان سب و شتم سرازیر می‌کردند، باز هم ثابت نیست. مگر می‌شود تمام امت مسلمان در خیر القرون به طور کلی از افراد با شهامت و اهل وجدان کاملاً خالی باشد که حضرت معاویه رضی الله عنه و استانداران او را از این بدعت مکروه و ناپسند جلوگیری نکنند؟!

عدالت و دیانت به جای خود، دشمنان معاویه رضی الله عنه در این مورد انکار ندارند که حضرت معاویه رضی الله عنه در درک سیاسی و هشیاری و مردم‌داری و جذب ملت به خود مهارت کامل داشته، آیا عقل این را می‌پذیرد که فرد هشیار و زیرکی نظیر او فقط تحت تأثیر احساسات خودش هم‌چنین عملی بیهوده را انجام دهد که بمی‌تواند خطری رای استحکام دولت او باشد؟! کوفه‌ای که مرکز طرفداران و علاقه‌مندان حضرت علی رضی الله عنه بود، آیا حضرت معاویه رضی الله عنه با این دستور خودش می‌خواست بعد از وفات حضرت علی رضی الله عنه هم کوفه ناآرام بماند و هیچ زمانی به او گرایش پیدا نکند؟ کسی که کوچک‌ترین آشنایی سیاسی دارد،‌ هیچ وقت راضی نمی‌شود که پس از مرگ رهبر مخالف خود، در مرکز طرفدارانش او را بد و بی‌راه بگویند. [با اختصار از كتاب حضرت معاویه و حقایق تاریخی: 40ـ 26، ترجمه‌ی مولانا دامنی].

نویسنده‌ی میدل ایست آنلاین در بخش دیگری از مقاله‌اش صفویان را از توهین به صحابه تبرئه كرده است! و در آخر گفته است كه "اگر هدف آقای مرسی از نام بردن خلفای راشدین در یک جایگاه سیاسی واکنش به شیعیان بوده است، این اهل تسنن بوده اند که همواره علیه شیعیان موضع گرفته اند و به سب رهبران و پیشوایان آنها برخواسته اند."

متأسفانه این قسمت از نوشتار هم تهمتی بیش نیست؛ چرا كه اهل سنت هیچ‌گاه به پیشوایان و رهبران شیعه توهین نكرده‌اند بلكه احترام و محبت پیشوایان شیعه كه ائمه‌ی اطهار می‌باشند، همانند احترام و محبت صحابه در قلوب تمام اهل سنت جای دارد كه این بهترین نقطه‌ی عطف در اتحاد و همزیستی شیعه و سنی است.

ديدگاه شما نظرات ( 72 )
 1. ناشناس می‌گه:

  سلام واقعاخوشم امدازاین کاراقای مرسی جالب بودخیلی اتفاق نادری هست.واقعااگرکسی به قدرت برسه ودین و عقیده خودش رافراموش نکنه خیلی جالبه.دریکی ازخبرها امده بود که اخوان …گفته میخواهیم حکومت خلفا ی راشدین را زنده کنیم که خیلی ادعای مهمی است.

  ناشناس می‌گه:

  خداوند مرسی را از صدیقین درگاهش قرار دهد و توفیق عمل به سنت نبوی را نصیب ایشان و کابینه اش گرداند

  ناشناس می‌گه:

  البته این اقدام سایت انتخاب با واکنش‌های خوانندگانش همراه بوده که می‌توانید آن ها را پیگیری کنیدگر چه بعضی نظرات را منتشر نکرده است. http://www.entekhab.ir/fa/news/75112

  ناشناس می‌گه:

  توهین سایت … انتخاب به خلفای راشدین. شرم براین سایت … تازه کلی شو حذف کردن:

  http://www.entekhab.ir/fa/news/75112

  اولش زده بودن توی تیتر: مرسی یک اخوند سلفی است چون اسم خلفای راشدین را گفته ، اما بعد تغییرش دادن

  majid می‌گه:

  درود بر محمد مرسی.این سخنان برای من که دو سالی میشه سنی شدم واقعا خوشحال کنندست.درود بر چهار خلیفه پیامبر اسلام

  مصطفی اصفهانی می‌گه:

  آقا مجید!تو کی شیعه بودی؟ که حالا میگی سنی شدی؟ تازه همه فرقه های اسلامی قائلند که پیامبر فرموده دوازده خلیفه بعد از من هستند بتعداد نقباء بنی اسرائیل . اماهیچ یک از فرق اسلامی به جز شیعه آن ۱۲ نفر را که پیامبر تعیین ومعرفی کرده اند را به درستی نپذیرفته اندوبسیاری از کتب اهل سنت هم از آنان نام برده شده ودر غدیر خم هم پیامبر بطور علنی معرفی فرمود واز مردم بیعت گرفت سلام خدا وملائکه وانبیاء بر اوصیاء وخلفاء پیامبر مکرم اسلام:
  (اللهم صل علی محمد وآل محمد صلاهٌتامه نامیه زاکیه وصل علی علیّ امیرالمومنین وحجتک الکبری والنبإ العظیم (وصلّ علی الصدیقه الطاهرهفاطمه سیده نساء اهل الجنه)وصل علی سبطی الرحمه وامامی الهدی الحسن والحسین سیدی شباب اهل الجنهوصل علی ائمه المسلمین علی بن الحسین ومحمد بن علی وجعفربن محمد وموسی بن جعفر وعلی بن موسی ومحمد بن علی وعلی بن محمد والحسن بن علی والخلف الهادی المهدی حججک علی عبادک وامنائک فی بلادک ..

  سنت آنلاين می‌گه:

  چنین چیزی در کتب اهل سنت وجود ندارد.

  لاتحزن می‌گه:

  جزاک الله الجنه الفردوس الاعلی
  الله از جناب مرسی و تمامی مسلمانان محب خلفا راضی باشد .
  زنده باشی جناب محمد مرسی به راستی که نامت چه زیبنده است محمد محمد محمد..

  سيدرضا-كرج می‌گه:

  من شیعه ۱۲ امامی هستم و افتخار آن را دارم که از نسل رسول اکرم ( ص)ٌ وامام حسن مجتبی هستم. درود بر برادران اهل سنت .درود بر محمد مرسی. درود بر رزمندگان اسلام در تمامی کشورها اعم از شیعه و سنی.ما شیعیان اثبات خود را به قیمت نفی اهل تسنن نمی خواهیم.در واقع در اکثر ادوار تاریخی شیعه و سنی برادر و همسایه بوده اند . حتی الان در بعضی از استانها و خارج کشور قوم و خویشند.لعنت بر امریکا و انگلیس و اذناب شیطان که با اصل قران مخالفند و آتش اختلاف بین برادران شیعه و سنی روشن می کنند تا جایی که کسی بیاید ۷ شیعه را بکشد تا به بهشت برود. شاید این ۷ شیعه از نسل محمد و علی باشند. بیایید دشمنان مشترک خود را بشناسیم. والسلام

  کریم می‌گه:

  سلام

  و درود بر محمد مرسی

  مهدی می‌گه:

  نکته این است که اگر آقای احمدی نژاد بارها در سخنان خود از اهل بیت یاد کرده است ، اهل بیت یک موضوع اختلافی میان اهل سنت و شیعه نبوده و تمامی اهل بیت و به زعم آقای مرسی آل بیت مورد احترام و تکریم مسلمانان می باشند ولی ذکر خلفای اول و دوم و سوم که از نظر شیعیان جای بحث دارد و مورد اتفاق ایشان و برادران اهل سنت نیست ریشه اختلاف را بروز می دهد.
  بهتر بود ایشان نیز همانند رهبر انقلاب به احترام همه کشورهای حاضر که شاید نیمی از آنها نیز اعتقادی به اسلام نداشتند به این موضوع جهانی نگاه می کردند.
  همانطور که دید حتی در ابتدای برنامه آیاتی قرائت شد که مخاطب آن همه مردم با همه عقاید در اطراف دنی بودند.
  بهتر بود که ایشان این کار را نمی کرد.
  به هر حال مردم ایران همیشه در کنار مردم مصر خواهد ماند و همه برادر هستند و مواضع ضد صهیونیستی آقای مرسی قابل تقدیر است.

  ناشناس می‌گه:

  با سلام دراینکه اهل بیت مورد احترام اهل سنت است هیچ شکی نیست وهیچکس نمیتواند ادعا کند که محبتشان به اهل بیت بیشتر است واهل سنت اهل بیت را کمتر از مادوست دارندولی نکته اینجاست که شما عصمت را که مخصوص انبیاست به اهل بیت نسبت میدهید ومدعی هستید که امام زمان همکاره کشوراست وو کشور را او اداره میکند متصرف امور است کلمه مدد را بهمراه نام اونها میاورید که دراین موارد با شما اختلاف داریم

  عبدالله می‌گه:

  ـ در صحیح مسلم از جابر بن سمره نقل شده که می‏گوید «سَمِعْتُ رَسُولَ اللّهِ (ص) یَقُولُ لایَزالُ الاِسلامُ عَزیزاً اِلی اِثْنی عَشَرَ خَلیفَهً – ثُمَّ قالَ کَلِمَهً لَمْ اَفْهَمْها! فَقُلْتُ لاَبی ما قالَ؟ فَقالَ کُلُهُمْ مِنْ قُریْشٍ!؛[۱] اسلام پیوسته عزیز خواهد بود تا دوازده خلیفه بر مسلمانان حکومت کنند.اخه توخودت کمی فکر کن اگه عقل داری هرچقدر به این دروبه اون در بزنی نمی تونی امامت الهی امامای خودتون وثابت کنی درحدیث گفته شده دوازده خلیفه برمسلمانان حکومت میکنند ازامامای شماکه دونفر علی وحسن که بقیه ده نفرکه حکومت نکردندوبه گفته خودتان همه ازترس جانشان درسکوت وخفا .. زندگی کردند…..مشکل شما اینجاست هرجااسم ائمه امام وعدد دوازده رو میبینی میگویید مال ماست این که به ضررشماست درهمین صحیح مسلم روایت صحیحی هست که پیامبر صلی الله گفته دراین امت دوازده منافق هست خوب اگه بنا برقیاس باشد که شماانجام میدید راهت میشود تصورکردنعوذبالله … مردک کمی تعقل داشته باش بترس از الله.

  امیر می‌گه:

  عکس این مرسی با اون خانوم خلبان که دست داده رو دیدین؟

  محب اسلام می‌گه:

  چون دستتون به جائی بند نیست شروع کردین به یاوه گوئی این چیزها در ایرانیان نمود تازه ای نیست هههههه

  در جستجوی حقیقت می‌گه:

  بخارى و مسلم و تمام محدثین اهل سنت این روایت را آورده اند. حدیث امامان اثنی عشر از گروهی از صحابه پیامبر (ص) نقل شده است که بیشترین اسناد آن به «جابر بن سمره» می‏رسد، و سپس به «عبداللّه بن مسعود» و «عبداللّه بن عمر» و «عبداللّه بن عمر و بن عاص» و «عبدالملک بن عمیر» و «ابی‏الجلد» و «ابی جحیفه» (و حداقل هفت نفرند) ولی حفاظ و ناقلان حدیث که آن را در کتابهای خود نقل کرده‌‏اند بالغ بر دهها کتاب می‏شود.

  ۱ ـ در صحیح مسلم از جابر بن سمره نقل شده که می‏گوید «سَمِعْتُ رَسُولَ اللّهِ (ص) یَقُولُ لایَزالُ الاِسلامُ عَزیزاً اِلی اِثْنی عَشَرَ خَلیفَهً – ثُمَّ قالَ کَلِمَهً لَمْ اَفْهَمْها! فَقُلْتُ لاَبی ما قالَ؟ فَقالَ کُلُهُمْ مِنْ قُریْشٍ!؛[۱] اسلام پیوسته عزیز خواهد بود تا دوازده خلیفه بر مسلمانان حکومت کنند، سپس سخنی فرمود که من نفهمیدم ، پس به پدرم (که در آنجا حاضر و از من به پیامبر(ص) نزدیکتر بود) گفتم پیامبر (ص) چه فرمود؟ گفت، فرمود (تمام آنها از قریشند)»

  در همین کتاب با سند دیگری از «جابر» تعبیر دیگری نقل می‏کند و به جای «لایَزالُ هذا الدّینِ عَزیزاً»، «لایَزالُ هذا الاَمْرُ» آمده است.
  و در تعبیر سومی با سند دیگری «لایَزالُ هذَا الدّینُ عَزیزاً مَنیعاً» آمده است.
  و در تعبیر چهارمی از عامر بن سعد بن ابی‏وقاص نقل می‏کند که به جابر بن سمره نامه‏ای نوشتم که بعضی از اخباری را که خودت از پیامبر(ص) شنیده‌‏ای برای من بنویس، او چنین نوشت که من از پیامبر (ص) شنیدم می‏فرمود «لایَزالُ الدّینُ قائِماً حَتی تَقُومُ السّاعَهُ ، اَوْ یَکُونُ عَلَیْکُمْ اِثْنی عَشَرَ خَلیفَهً کُلُّهُمْ مِنْ قُرَیْشٍ؛ دین اسلام بر پا است تا قیام قیامت ، یا اینکه بر شما دوازده خلیفه حکومت می‏کنند که همه از قریشند»
  و در طریق دیگری در همان صحیح مسلم از «جابر» آمده است «لایَزال هذَا الدّینُ عَزیزاً مَنیعاً اِلی اِثْنی عَشَرَ خَلَیفَهً؛ این دین قدرتمند و شکست ناپذیر خواهد بود تا دوازده خلیفه بر آن حکومت کنند» و در آخر این حدیث نیز همان جمله «کُلُّهُمْ مِنْ قُریْشٍ» دیده می‏شود.[۲]

  ۲ ـ همین حدیث در صحیح بخاری با عبارت مشابهی آمده است، جابر می‏گوید از پیامبر خدا (ص) شنیدم می‏فرمود
  «یَکُونُ اِثْنی عَشَرَ اَمیراً فَقالَ کَلِمَهً لَمْ اَسْمَعْها ، فَقالَ اَبی اِنَّهُ قالَ کُلُّهُم مِنْ قُرَیْشٍ؛[۳] بعد از من دوازده امیر خواهد بود، سپس سخنی فرمود که آن را نشنیدم ، پدرم گفت فرمود همه آنها از قریشند»

  ۳ ـ همین معنی در صحیح ترمذی نیز با تفاوت جزئی ذکر شده و ترمذی بعد از نقل آن می‏گوید «هذا حَدیثَ حَسَنٌ صَحیحٌ؛[۴] این حدیث نیکوی، صحیح است»

  ۴ ـ در صحیح ابی‏داود نیز همین معنی با تفاوت مختصری آمده است ، و لحن حدیث نشان می‏دهد که پیامبر (ص) آن را در حضور جمعیت فرموده، زیرا در آن وارد شده است وقتی پیامبر (ص) فرمود «همواره این دین نیرومند و عزیز است تا دوازده خلیفه» مردم با صدای بلند تکبیر گفتند.[۵]

  ۵ ـ در مسند احمد حنبل نیز در چندین مورد این حدیث ذکر شده است که بعضی از محققان شماره طرق آن را در این کتاب به جابر، سی و چهار طریق ذکر کرده‌‏اند![۶]
  در یک مورد می‏خوانیم که مسروق می‏گوید ما نزد عبداللّه بن مسعود نشسته بودیم، و او برای ما قرآن می‏خواند، کسی از او سؤال کرد آیا از رسول خدا (ص) هرگز سؤال کردید که چند خلیفه بر این امت حکومت می‏کنند‏؟ عبداللّه بن مسعود گفت از زمانی که به عراق آمده‌‏ام، قبل از تو کسی این سؤال را از من نکرده است! سپس افزود آری ما از رسول خدا (ص) سؤال کردیم فرمود «اِثْنی عَشَرَ کَعِدَّهً نُقْباءِ بَنی اِسْرائیلَ؛[۷] دوازده نفر به تعداد نقبا و رؤسای بنی اسرائیل»!

  [۱]. صحیح مسلم ۳/۱۴۵۳.
  [۲]. صحیح مسلم ۳/۱۴۵۳.
  [۳]. صحیح بخاری، ج ۳، جزء نهم، ص ۱۰۱.
  [۴]. صحیح ترمذی ۴/۵۰۱.
  [۵]. صحیح ابی‏داود/۴.
  [۶]. منتخب الاثر، ص ۱۲ و احقاق الحق ج ۱۳.
  [۷]. مسند احمد، ج ۱، ص ۳۹۸.
  صحیح بخاری و مسلم از کتب شما نیستند؟؟؟!!!بقیه صحاح از کتب شما نیستند؟؟؟!!!

  سنت آنلاين می‌گه:

  ما منکر حدیث دوازده نفر نشده بودیم که این همه حواله فرستاده بودی، اون دوستت گفته بود که این حدیث در مورد دوازده امام اهل تشیع است و به این ترتیب نام‌هایشان را آورده بود: (اللهم صل علی محمد وآل محمد صلاهٌتامه نامیه زاکیه وصل علی علیّ امیرالمومنین وحجتک الکبری والنبإ العظیم (وصلّ علی الصدیقه الطاهرهفاطمه سیده نساء اهل الجنه)وصل علی سبطی الرحمه وامامی الهدی الحسن والحسین سیدی شباب اهل الجنهوصل علی ائمه المسلمین علی بن الحسین ومحمد بن علی وجعفربن محمد وموسی بن جعفر وعلی بن موسی ومحمد بن علی وعلی بن محمد والحسن بن علی والخلف الهادی المهدی حججک علی عبادک وامنائک فی بلادک .. در حالی که ذکر نام ائمه اثنی عشریه در هیچ یک از کتب حدیثی اهل سنت وجود ندارد و این حدیث صحیح هم که نقل کرده بودی، با تمام احترامی که به ائمه‌ی بزرگوار اهل بیت قائلیم، اما هیچ ربطی به ائمه‌ی دوازده‌گانه ندارد؛ چون صراحتاً نام ایشان نیامده است و حتی ذکری از امامت هم در این احادیث نیست؛ نگاه کن: اثنی عشر خلیفه، اثنی عشر أمیراً، اثنا عشر کعده نقباء بنی إسرائیل. و تا حالا ما چه در کتب شیعه و چه در کتب اهل سنت ندیده‌ایم که کسی ائمه‌ی شیعه را به نام خلیفه یا امیر صدا بزند. و ثانیاً در حدیث آمده است که اسلام در زمان این دوازده خلیفه عزیز (غالب) می‌شود و جمهور مردم به اتفاق این خلفا را کاملاً قبول می‌کنند؛ مانند زمان خلفای راشدین؛ حضرات ابوبکر، عمر، عثمان و علی، و نیز امام حسن، امیر معاویه و عمر بن عبدالعزیز رضی الله عنهم اجمعین، و شاید آخرین حلقه‌ی این سلسله حضرت مهدی باشد.

  سید می‌گه:

  احادیث که دربالاذکرشده جای تردیدباقی نمی مانه که حق باشیعه است اماکوگوش حق شنودرجهان کنونی.

  محب اسلام می‌گه:

  زهی خیال باطل چشم ها و گوشهاتون رو کور وکر کردن بینا باشید و با قران و سنت پیش بروید

  رییسی می‌گه:

  شماکه اینقدر عقل ندارید من چی بگم یه باردیگه احادیث ومرور کن بادقت پیامبر(ص)گفته دوازده نفربرمسلمانان حکومت میکنند .چه کسی بودند که حکومت کردند ازامامان شماکه دونفر به خلافت رسیدند علی وحسن بقیه که خلافت نکردندکمی اندیشه داشته باش اینقد ابروت ونبر.

  داداش می‌گه:

  داداش گفتند دوازده خلیفه که دین راقوی کردند امامای شما – که نبودند

  محسن می‌گه:

  راستی این جناب مرسی چه قدر فرد مهمی؟ خدا انشالله اقای مرسی را باپیشواینش یعنی عمر ابوبکر وعثمان — محشور کنه ومارا با امامان معصوم مون

  j می‌گه:

  س

  شما چرا در همه جا سانسور میکنی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  مرسی که فقط ابوبکر عمر عثمان نگفت علی هم گفت

  سمیر می‌گه:

  دمه گرم بیت شِره زاگ

  داداش می‌گه:

  داداش دگفتند دوازده خلیفه امام های شما که خلیفه نبودند به جز حضرت علی وحسن

  امیر می‌گه:

  آقای داداش روایت زیاده
  در جایی به اسم امیر هم آماده امیر فقط خلیفه معنی میده؟
  صحیح البخارى ( ـ به نقل از جابر بن سَمُره ـ )
  از پیامبر صلى الله علیه و آله شنیدم که مى فرماید : «دوازده امیر خواهند آمد» . سپس کلمه اى گفت که من آن را نشنیدم . پدرم گفت : ایشان فرمود : «همه آنان از قریش اند» .
  آنچه با عبارت «دوازده امام» روایت شده است
  پیامبر خدا صلى الله علیه و آله ( ـ به على علیه السلام ـ )
  : امامانِ پس از من، دوازده نفرند . نخستین آنان تو هستى ـ اى على ـ و آخرینشان قائم است که خداوند عز و جل شرق و غرب زمین را به دست او فتح مى کند

  رییسی می‌گه:

  تو همین که قایمت روپیداکردی بیا حرف بزنیم بروبابا بی فرهنگ

  علی می‌گه:

  خدا ایشان را با ایشون محشور نماید

  یا علی می‌گه:

  انشاالله خداوند شمارا با حضرت عمرتان محشور کند و مارا با فاطمه زهرا سلام الله علیها

  رییسی می‌گه:

  بله امین یارب العالمین ولی توفکری به حالت بکن چون سخت ترین دشمنت در قیامت علی وزهراست البته اگر بااین … بمیری

  یک شیعه علوی می‌گه:

  قال رسول الله(ص): علی مع الحق والحق مع علی. علی قسیم النار والجنه. انا مدینه العلم و علی بابها. ذکر علیّ عباده.

  سنت آنلاين می‌گه:

  به جز قسمت اول این روایت که نقل کردی که« علی مع الحق والحق مع علی» که نسبت به آن هیثمی گفته: رواه البزار وفیه سعد بن شعیب ولم أعرفه،وبقیه رجاله رجال الصحیح. ادامه‌ی آن، یعنی: «علی قسیم النار والجنه، أنا مدینه العلم وعلی بابها، ذکر علی عباده، از لحاظ سند در درجه “موضوع”، یعنی: حدیث ساختگی قرار دارند. اما در مورد قسمت اول، هیچ گاه اهل سنت نگفته‌اند که علی برحق نبوده، بلکه اعتقاد اهل‌سنت این است که علی یکی از خلفای راشدین و برحق می‌باشد و کسی که با علی دشمنی داشته باشد، گویا با اسلام و پیامبر اسلام دشمنی دارد.محبت اهل‌سنت با علی چیزی مسلم وغیر قابل انکار است.

  رییسی می‌گه:

  ـ در صحیح مسلم از جابر بن سمره نقل شده که می‏گوید «سَمِعْتُ رَسُولَ اللّهِ (ص) یَقُولُ لایَزالُ الاِسلامُ عَزیزاً اِلی اِثْنی عَشَرَ خَلیفَهً – ثُمَّ قالَ کَلِمَهً لَمْ اَفْهَمْها! فَقُلْتُ لاَبی ما قالَ؟ فَقالَ کُلُهُمْ مِنْ قُریْشٍ!؛[۱] اسلام پیوسته عزیز خواهد بود تا دوازده خلیفه بر مسلمانان حکومت کنند.اخه توخودت کمی فکر کن اگه عقل داری هرچقدر به این دروبه اون در بزنی نمی تونی امامت الهی امامای خودتون وثابت کنی درحدیث گفته شده دوازده خلیفه برمسلمانان حکومت میکنند ازامامای شماکه دونفر علی وحسن که بقیه ده نفرکه حکومت نکردندوبه گفته خودتان همه ازترس جانشان درسکوت وخفا .. زندگی کردند…..مشکل شما اینجاست هرجااسم ائمه امام وعدد دوازده رو میبینی میگویید مال ماست این که به ضررشماست درهمین صحیح مسلم روایت صحیحی هست که پیامبر صلی الله گفته دراین امت دوازده منافق هست خوب اگه بنا برقیاس باشد که شماانجام میدید راهت میشود تصورکردنعوذبالله … مردک کمی تعقل داشته باش بترس از الله…

  غلام مصطفی (عمریار) می‌گه:

  بادرود به روان پاک سردار عالم بشریت حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه وسلم و اصحاب کرام شان حضرت ابوبکر صدیق رضی الله تعالی عنهٌ، حضرت عمر رضی الله عنه، حضرت عثمان رضی الله عنهٌ و حضرت علی کرم الله وجهٌ.
  سپاس از آقای محمد مرسی (همیشه سر بلند و نامدار باشی زیرا نامت زیبندهَ جهان است)
  ما اهل سنت بدون ذکر نام حضرت پیغمبر صلی الله علیه وسلم و چهار یار شان گفتار مانرا آغاز نمی کنیم.و هم کدام ترسی را بدل خود راه نمیدهیم.
  شما باید همیشه از حضرت عمر رضی الله عنهٌ خلیفهَ دوم اسلام به نیکویی نام ببرید، زیرا او رضی الله تعالی عنهٌ بود که نیاکان تان را به اسلام کشانید و شما امروز مدعی بر این هستید که ما از اهل امام چهارم اسلام حضرت علی کرم الله وجهٌ هستیم.
  ….
  (إِنَّ أَکْرَمَکُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقَاکُم)

  ناشناس می‌گه:

  مرسی سنی است و به عقیده ی خودش شروع کرده. عقیده ای که در ایران مذهبی رسمی است و هیچ کس انتظار غیر از این نبایست داشته باشد. 
  اسلام شامل سنی و شیعه است و ما باهم بر سر معرفی قران باید همکاری کنیم. انشاءالله مهدی آل محمد خواهد آمد و اتحادمان کامل خواهد شد 

  در جستجوی حقیقت می‌گه:

  سلام
  اولا اقای رییسی امامان ما علیهم السلام خلیفه پبامبر(ص)بودند حتی در زندان.ملاک خلیفه بودن به مسند خلافت نشستن و در اختیار داشتن زمام امور نیست چنانکه پیامبر (ص) همتا قبل از تاسیس حکومت اسلامی زمامدار امور نبودند.
  ثانیا اگه خلافت رو با ملاک شما بخوایم به حساب بیاریم بعد از معاویه دایی شما پسرداییتون یزید خلیفه میشه مگه نه!؟میشه نقش یزید رو در عزیز داشتن اسلام بگی؟نکنه کشتار مردم مدینه یا به شهادت رسوندن سبط رسول الله سید شباب اهل جنت به اسلام عزت بخشیده؟
  ثالثا اگه خلافت با ملاک شما رو درست بدونیم باید بگیم حضرت رسول(ص)باید میفرمودن الی خمسین خلیفه جون تعداد خلفا شما از پنجاه شصت تا هم بیشتر میشه نه دوازده تا.
  حالا شما اگه عقل داری جواب بده با ادب

  در جستجوی حقیقت می‌گه:

  سلام
  اقای سنت انلاین من پاسخ شما به کامنت اولم رو الان دیدم.
  حالا که اینطوره علاوه بر اقای رییسی شماهم میتونید علاوه بر اینکه جواب کامنت بالایی من رو بدید یه نگاهی هم به کتاب ینابیع الموده قندوزی حنفی بندازید تا نام مبارک ائمه اطهار رو ببینید.(در ص ۴۴۲کتاب ینابیع الموده نقل شده است فردی یهودی به نام جندل بن جناده بن جبیر نزد رسول اکرم (ص) آمد وگفت ای محمد خبر بده مرا به آن چیزی که برای خدا نیست وآن چیزی که نزد خدا نیست وآن چیزی که خدا علمی به آن ندارد پس فرمود صلی الله علیه وآله اما آن چیزی که برای خدا نیست شریک است وآنچه نزد خدا نیست ظلم به بندگان است وان چیزی که خدا به آن علمی ندارد این قول شما یهودیان است که عزیر را فرزند خدا میدانید در حالیکه خدا او را فرزندش نمی داند بلکه عبدومخلوقش میداند پس یهودی گفت اشهد ان لا اله الا الله وانک رسول الله حقا وصدقا سپس یهودی گفت شب گذشته موسی بن عمران را در خواب دیدم که بمن گفت برخاتم انبیا محمد(ص) سلام برسان و به اوصیا او تمسک بجوی پس گفت یا رسول الله مرا به اوصیایت آگاه کن پس فرمود: اوصیای من ۱۲ نفرند گفت:این را در تورات یافتم پس فرمود:اولین آنها سیدالاوصیا ابوالائمه علی بن ابیطالب(ع) است سپس فرزاندانش حسن وحسین(ع) پس به آنها تمسک بجوی و جهل جاهلان تورا گمراه نکند اما زمانی که علی بن الحسین زین العابدین متولد میشود زمان مرگ تو فرا میرسد پس یهودی گفت:در تورات وکتب انبیای گذشته ایلیا وشبر وشبیر آمده پس این نام علی وحسن وحسین(ع) است سپس فرمود: پس ازحسین فرزندش علی ملقب به زین العابدین و پس از او فرزندش محمد ملقب به باقر و پس از او فرزندش جعفر ملقب به صادق و پس از او فرزندش موسی ملقب به کاظم و پس از او فرزندش علی ملقب به رضا و پس از او فرزندش محمد ملقب به تقی وزکی و پس از او فرزندش علی ملقب به نقی و هادی و پس از او فرزندش حسن ملقب به عسگری و پس از او محمد ملقب به قائم ومهدی که سالها در غیبت به سر خواهد برد و خداوند روزی او را ظاهر می سازد تا زمین را به دست او از ظلم وجور پاک کند سپس فرمود خوشا بحال صیرکنندگان در غیبتش ومتقین در محبتش اینها هستند که خدا فرمود هدی للمتقین الذین یومنون بالغیب وسپس فرمود اولئک حزب الله الا ان حزب الله هم الغالبون پس جندل گفت:خداراشکر که مرا آگاه کردی به معرفت ایشان جندل زنده بود تا زمان ولادت علی بن الحسین آنگاه مرد ودر طایف در مکانی به نام کوزاره دفن شد)
  خیلی برام جالبه کتب خودتون رو هم مطالعه نمیکنید.
  ضمنا حنفی قندوزی از طریق جابر بن سمره از رسول اکرم(صلی الله علیه واله) نقل می‌کند:
  بعدی اثنا عشر خلیفه، کلهم من بنی هاشم(ینابیع الموده، حنفی قندوزی، انتشارات رضی، ج۲، ص۵۳۳)و در صفحه بعد میاره که:رسول خدا(صلی الله علیه واله) فرمود:
  انا سید النبیین، وعلی سید الوصیین، وان اوصیائی بعدی اثنا عشر، اوّلهم علی وآخرهم القائم المهدی.
  در ضمن خلفاتون رو که نام بردید اسم پسرداییتون یزید رو جا انداختین.اگه بناتون بر اینه که خلفا رو اسم ببرین اونم جزء خلفاء(((((پیامبر(ص))))))!!!!!؟ بوده مگه نه؟

  در جستجوی حقیقت می‌گه:

  ضمنا چون روش رد کردن شما رو میدونم از همین الان برای اینکه این بنده خدا قندوزی رو مثل ابن ابی الحدید از دایره علماتون خارج نکنین باید بگم:
  “سلیمان بن إبراهیم بن محمد بن إبراهیم بن محمد الحسینی البلخی القندوزی” متولد قندوز – از شهرهای افغانستان کنونی – و متوفای قسطنطنیه می باشد. ولادت وی در سال ۱۲۲۰ و وفاتش در سال ۱۲۹۳ یا ۱۲۹۴هجری است.

  از علمای اهل سنت، اسماعیل پاشا بغدادی (۱۲۵۵ – ۱۳۳۹ هـ)، خیر الدین زرکلی (۱۳۱۰ – ۱۳۹۶ هـ) و عمر رضا کحاله (۱۳۳۲ – ۱۴۰۸ هـ) به عنوان یک مولف از او نام برده اند. رجوع کنید به مدارک زیر:

  إیضاح المکنون،إسماعیل باشا البغدادی،ج ۲ ص ۷۳۱

  هدیه العارفین، إسماعیل باشا البغدادی، ج ۱ ص ۴۰۸

  الأعلام، خیر الدین الزرکلی، ج ۳ ص ۱۲۵

  معجم المؤلفین، عمر کحاله، ج ۴ ص ۲۵۲
  ضمنا اسماعیل پاشا بغدادی از قندوزی با عنوان “شیخ” و زرکلی با عنوان “فاضل” یاد می کنند.
  بعد لطفا این سوال رو پاسخ بدین که اگه بنا بر طبق ملاک شما خلفا رو بشماریم تعداد خلفای از اول تا حالا چندتاست؟و اینکه ایا شخصی مثل یزید یا حجاج که مسعودی درمورد او مینویسد:(حجاج بیست سال فرمانروایى کرد و تعداد کسانى که در این مدت با شمشیر دژخیمان وى یا زیر شکنجه جان سپرد ند، صد و بیست هزار نفر بود! وتازه غیر از کسانى بودند که ضمن جنگ با حجاج به دست نیروهاى او کشته شدند

  هنگام مرگ حجاج، در زندان مشهور وى که از شنیدن نام آن لرزه بر اندامها مى افتاد پنجاه هزار مرد، و سى هزار زن زندانى بودند که شانزده هزار نفر آنها عریان و بى لباس بودند!

  حجاج زنان و مردان را یک جا زندانى مى کرد و زندانهاى وى بدون سقف بود از اینرو زندانیان از گرما تابستان و سرما و باران زمستان در امان نبودند)یا شخصی مثل عبدالملک که «سیوطى» و «ابن اثیر» درباره او مى نویسند:(در طى تاریخ اسلام عبدالملک نخستین کسى بود که غدر و خیانت ورزید عمر و بن سعید بن العاص را پس از امان دادن کشت و نخستین کسى بود که مردم را از سخن گفتن در حضور خلیفه منع کرد و نخستین کسى بود که از امر به معروف جلوگیرى کرد)شایسته مقام خلافت رسول الله(ص) هستند که شما انها را خلیفه رسول الله(ص)میشمارید؟

  سنت آنلاين می‌گه:

  در پاسخ به هر دو سؤال باید عرض شود به حواله‌هایی که داده بودی خوب نگاه کردیم، در آن‌جا کسی اشاره نکرده بود که او از علمای سنت است و کتابش کتاب معتبری است؛ بلکه آقابزرگ تهرانی او را از شیعه میداند.(الذریعه إلى تصانیف الشیعه: ۲۵/۲۹۰)
  طبق اصول و قاعده‌ی کلی، این کتاب هم حاوی هر رطب و یابسی است که باید از روی متن و سند بررسی شود و صحت و کذب هر روایتی معلوم گردد که متأسفانه روایت فوق به هیچ وجه صحیح نمی‌باشد. و ضمناً الفاظ شیخ و فاضل برای نشان دادن سنی بودن و ثقه بودن آنان نیست. این عادت مؤلفین با انصاف اهل سنت است که عالم هر گروه و فرقه‌ای را طبق نظر علمای خود آن فرقه ذکر می‌کنند.
  و ما نگفتیم که تمامی خلفای اموی و عباسی شامل این حدیث‌اند، بلکه خلفای عادلی هم چون خلفای راشدین، حضرت حسن، حضرت معاویه، معاویه‌ی دوم، عمر بن عبدالعزیز و… هستند که آخرینشان می‌تواند حضرت مهدی باشد.
  ثانیاً ما هیچگاه یزید و حجاج و عبدالملک و… را خلیفه‌ی رسول الله صلی الله علیه وسلم به حساب نیاوردیم، چون معنی خلیفه به معنی جانشین است، لذا یزید خلیفه‌ی پدرش است نه خلیفه‌ی رسول الله؛ اما حضرات ابوبکر، عمر، عثمان و علی رضی الله عنهم بالاتفاق خلفای رسول الله صلی الله علیه وسلم بودند و لقب خلیفه رسول الله صلی الله علیه وسلم برازنده‌ی حضرت ابوبکر صدیق رضی الله عنه است.

  در جستجوی حقیقت می‌گه:

  سلام علیکم
  چرا جواب نمیدین نکنه تحریمم کردین؟

  خلفای راشدین رضی الله عنه می‌گه:

  دوستان سلام من که خودم اهل سنتم اما به خدا واسه جامعه اسلامی ما خیلی بده که به مقدسات هم توهین کنیم ما به خلفای راشدین و اهل بیت احترام زیادی قائل هستیم و دوستانی که در بالا گفتید خدا شما رو با عمر رض محشور کند و ما رو با فاطمه ع دوست گرامی اینو بگم که ما اهل سنت به همه خلفا و اصحاب و اهل بیت پیامبر ص احترام قایلیم اما متاسفانه عده ای هستند که قصد تفرقه میان شیعه و سنی را دارند لعنت خدا بر آنان باد انشا الله

  در جستجوی حقیقت می‌گه:

  سلام
  جدا؟
  اولا اینکه من فقط در جواب اینکه گفته بودین که اسم ائمه تو هیچ کتابی از شما نیومده نوشتم که بدونید اومده.
  ثانیا از کی تا حالا حنفی ها جزء شیعه شدن
  ثالثا این عادت شماست که هر کتابی که در اون سرسوزن چیزی علیه شما باشه نویسندش رو به تشیع متهم میکنید
  رابعا علمای شما عقیده دارن که به صرف شیعه بودن دیگر فرد مورد وثوق نیست
  خامسا میشع ثقه رو از نظر حدیث شناسان تعریف کنید تازه زرکلی قندوزى رو “الحنفی” معرفی می کند و خود قندوزی در مقدمه ی کتابش می نویسه:

  خدا را سپاس و شکر بر منتش، که ما را از امت نبی و حبیبش (صلّی الله علیه و آله و سلّم)، و از ذریه ی او قرار داد. و باز هم سپاس که ما را از اهل جماعت و سنت نبی، و از محبین و دوستداران اهل بیت و خاندان و صحابه اش، و از متمسکین به رفتار و اخلاق آن ها، و از هدایت یافتگان به هدایت و نورشان قرار داد.

  ولله الحمد والشکر على منه ، إذ جعلنا من الله أمه ونبیه وحبیبه صلى الله علیه وآله وسلم ، ومن ذریته ، وجعلنا من أهل الجماعه وسنته ، ومن المحبین الموادین لأهل بیته وآله وصحبه ، ومن المتمسکین بآدابهم وآثارهم ، ومن المهتدین بهداهم وأنوارهم .

  ینابیع الموده لذوی القربى، القندوزی، ج ۱ ص ۲۴ بنابراین شکی در سنی بودن او نیست.در ضمن اگه میشه قسمتایی از این ادرس هایی که گفتین مراجعه کردین رو بذارین
  سادسا این روایت رو حموینی در کتاب فرائد السمطین ، ج۲ ، ص۱۳۲ اورده
  سابعا جناب جناب خوارزمی ــ که اهل سنت از او تعبیر به أخطب خواطب می‌کنند ــ در کتاب مقتل الحسین علیه السلام ، ص۹۵ ، ح۲۰۳ از نبی مکرم اسلام نقل می‌کند که : وقتی من به معراج رفتم به یمین عرش نگاه کردم ، فإذاً علی و فاطمه و الحسن و الحسین و علی بن الحسین و محمد بن علی و جعفر بن محمد و موسی بن جعفر و علی بن موسی و محمد بن علی و علی بن محمد و الحسن بن علی و محمد المهدی کأنّه کوکب درّیّ بینهم ،

  … دیدم مهدی مانند یک ستاره‌ای در میان آنها می‌درخشد ، پس از سوی خداوند خطاب آمد : ای پیغمبر اینها حجت‌های من و اوصیاء تو هستند و مهدی هم از اینهاست و قسم به عزت و جلالم که این مهدی از دشمنان من انتقام می‌گیرد و نسبت به اولیاء من کمک و یاور است .
  ثامنا گفتن یا نگفتن شما اهمیتی نداره مهم سخن پیامبر(ص)هست که فرموده خلفا امتی اثنی عشر و بس.ایشون دیگه نفرموده اوتایی که عادلن یا این یکی نه اون یکی.این برداشت شخصی شماست که هرکدوم خواستم باشه هرکدوم نخواستم نباشه.
  تاسعا اگه حرف شما درست باشه پس عثمان خلیفه عمر بود و عمر هم خلیفه ابوبکر بود نه پیامبر.
  عاشرا چه جوریه که عمر که بعد از ابوبکر خلیفه شد میشه خلیفه رسول الله(ص)ولی یزید خلیفه نیست و پسرش که حدود یکسال خلافت کرد میشه خلیفه رسول الله(ص)!!!؟؟؟بابا دست بردارین از این توجیهات ابکی که هر بچه ای خندش میگره.ازتون به عنوان حوزوی بیشتر از اینا انتظار میره

  سنت آنلاين می‌گه:

  اوّلاً گفتیم که این کتاب از اهل سنت نیست.
  ثانیاً حنفی‌ها جزء شیعه نیستند اما شیعه‌ی حنفی نما زیاد است همانند معتزلی‌ها و بریلوی‌های حنفی نما.
  ثالثاً چون این گونه افراد واقعاً شیعیان سنی‌نما هستند، چرا از علمای معتبر اهل سنت نقل نمی‌کنید؟
  رابعاً علمای ما رافضی بودن را مورد عدم وثوق می‌دانند.
  خامساً ثقه در نزد اهل سنت یعنی هر راوی‌ای که عادل باشد و از اتهام کذب و بدعت دور باشد و حفظ و ضبطش کامل باشد و تنها این‌که کسی خود را حنفی بداند، دلیل بر ثقه بودنش نیست و با این خطبه‌ای که کتابش را آغاز کرده و بعد در کتاب مطالبی آورده که بیشتر شیعه بودنش را می‌رساند. ضمناً آدرس‌هایی که مراجعه کردیم به شرح زیر است:
  ۱- سلیمان بن خوجه إبراهیم قبلان الحسینی الحنفی النقشبندی القندوزی:
  فاضل، من أهل بلخ، مات فی القسطنطینیه. له (ینابیع المودّه – ط) فی شمائل الرسول صلّى الله علیه وسلم وأهل البیت. (الأعلام للزرکلی: ۳/۱۲۵)
  ۲- سلیمان بن ابراهیم القندوزی، البلخی، وفی الایضاح: ۸۱۵ هـ الحسینی. صوفی. من تصانیفه: اجمع الفوائد، مشرق الاکوان، ینابیع الموده لذوی القربى. (معجم المؤلفین: ۴/۲۵۲)
  ۳- ینابیع الموده فی مناقب أهل بیت النبی صلى الله علیه وسلم وأخبارهم – للشیخ سلیمان بن خواجه کلان القندوزى البلخی نزیل القسطنطینیه المتوفى بها سنه ۱۲۹۳ ثلاث وتسعین ومائتین وألف فی مجلد مطبوع اوله الحمدلله رب العالمین الذی أبدع الوجود وأفاض الجود الخ. (إیضاح المکنون: ۴/۷۳۱)
  ۴- القندوزى – سُلَیْمَان بن خواجه کلان ابراهیم بن بَابا خواجه القندوزى البلخى الصوفى الحسینى نزیل قسطنطینیه ولد سنه ۱۲۲۰ وَتوفى سنه ۱۲۹۴ ارْبَعْ وَتِسْعین وَمِائَتَیْنِ والف. لَهُ اجْمَعْ الْفَوَائِد. مشرق الاکوان.
  ینابیع الْمَوَدَّه فِی شمائل النَّبِی صلى الله عَلَیْهِ وَسلم واخبار اهل الْبَیْت فِی مُجَلد مطبوع. (هدیه العارفین: ۱/۴۰۸)
  ما در هیچ یک از این حواله‌ها مطلبی دال بر سنی بودن او ندیدیم.
  سادساً مؤلف فرائد السمطین نیز متهم به تشیع است.
  سابعاً این خوارزمی هم برای ما ناشناخته است.
  ثامناً درست است که پیامبر صلی الله علیه وسلم فرموده که دوازده امیر می‌شود، ولی اسمشان را نگفته است.
  تاسعاً ولی ابوبکر خلیفه‌ی بلافصل و جانشین برحق پیامبر صلی الله علیه وسلم بود.
  عاشراً هر کس که طبق سنت پیامبر عمل نکند، او خلیفه‌اش نیست و هر که طبق روش و سنت پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم عمل کند او خلیفه‌ی پیامبر است ولو این‌که صدها سال بعد از او بیاید همانند حضرت مهدی.

  فكر كن می‌گه:

  باسلام خواهش ممیکنم توضیح دهید که چرا عمر به پیامبر نسبت هذیان داده؟

  سنت آنلاين می‌گه:

  حضرت عمر رضی الله عنه چنین نسبتی را به پبامبر صلى الله علیه وسلم نداده است.

  در جستجوی حقیقت می‌گه:

  میشه بگید چرا نظرمو چاپ نمی کنید؟

  دبنام پروردگار (ج)

  اسلام علیکم ورحمت الله و برکاته
  خداوند(ج) مرسی را حفظ کند همراه با همه دوستداران پیامبر (ص) و اصحاب آن به خصوص خلفای راشدین به تحقیق که اصحاب پیامبر(ص) قابل احترام است و کسیکه احترام به اصحاب پیامبر(ص) داشته باشد بدون شک که محبت با رسول الله(ص) دارد .و کسیکه با خلفای راشدین مخالفت دارد بدون شک با پیامبر خدا(ص) مخالفت دارد . واسلام

  ناشناس می‌گه:

  به آقای مرسی نمیشه خرده گرفت چون همینطور که مابرای شروع هرکاری یاعلی میگیم ومدداز حضرت علی میگیریم حتما آقای مرسی هم میخواسته مدداز خلفای راشدین بگیره

  محمد می‌گه:

  سلام به همه عزیزانی که دراین سایت نظردادن وبه همه عزیزان اهل تسنن وتشیع میگم که مامسلمانان مسلمانیتمان رامدیون پیامبرمان وخلفای راشدین واهل بیت هستیم وازشمامی خواهم که باهم متحد باشید

  عبدالله می‌گه:

  باسلام خدمت همه — برادران مسلمان اهل سنت کسی که خوابه رومیشه بیدار کرد ولی کسیکه (خودش رو به خواب زده تا قیامت نمیشه بیدار کرد.)درود الله بر خاتم النبیین و خلفای راشدین باد.

  ابوبکر می‌گه:

  اقایی که میگی محمد مرسی از خلفا میخواد کمک بگیره بدان هیچ سنی در هیچ جایی به جز خدا از کسی کمک نمیگیره به جز دراویش منافق ما مثل شیعیان صفوی مرده پرست و امام پرست نیستیم ما الله رو پرستش میکنیم خداوند همه اهل سنت و را با رسول الله با قران و خلفای راشده و صحابه پیامبر محشور کنه و شما شیعیان صفوی رو با ابن سبا وشاه اسماعیلتون

  ابوبکر می‌گه:

  شما جز لعن و نفرین یاران پیامبر چیزی بلد نیستید در کجا دیده شده اهل سنت کسی رو لعن و نفرین کنه چون سنت رسول الله رو اجرا میکنیم در مکتب رسول الله (ص) لعن و نفرین هیچ جایی ندارد برید شبکه کلمه و وصالین و نور رو نگاه کن ببین دروغای ایت الله ها چطور بر ملا میشه

  حسین می‌گه:

  خیلی آتیشی هستی . شما هنوز معنای توسل را نفهمیدی . توسل به پیامبر خدا (ص) و ائمه معصومین علیهم السلام هیچ منافاتی با شعار لااله الاالله ندارد . مقداری فکر کن مطالعه کن شاید بالاخره به این حقیقت روزی پی بردی .

  در جستجوی حقیقت می‌گه:

  حیف که نظرات من رو چاپ نمیکنن والا می دونستم چی جواب شما وهابی ها رو بدم.

  zxcv می‌گه:

  مِرسی مُرسی

  حسین می‌گه:

  انشاالله خداوند شمارا با سه خلیفه تان محشور کند و مارا با امیرالمومنین امام علی (علیه السلام ) جانشین به حق نبی مکرم اسلام (صلی الله علیه و اله)

  ali می‌گه:

  سلام به نظری بنده این کاری اقای مرسی بسیار کاری با ارزش است یک نوع وحدت است البته من شیعه ام

  مهرداد می‌گه:

  سلام من شیعه دوازده امامی هستم که به خلفای راشدین احترام به خصوصی قائلم این دعوای شیعه وسنی نشعت از کسانی دارد که خودرا عالم میدانند وفقط به منفعت خود می اندیشند اسلام کم از اینها نکشیده در جایش سکوت نمیکنند ودر جایش قیام نمی کنند خدا لعنت کند کسی که بخواهد اسلا را نابود کند

  بازتاب: visit the up coming post
  stu می‌گه:

  سلام
  شما که میگویید دشمنی کینه یا عقده ای ندارید و میگویید کار شیعیان دشمنی و کدورت است و اشتباه میرن
  و شعار همه باهم برادر و برابریم میدید و میگین صحابه یک درجه و دوست بودن
  پس چرا خودتون اینجوری مینویسید :
  ” سایت انتخاب به زیبایی نوشت:
  اوّلین جملات مرسی در اجلاس: سلام بر ابوبکر، عمر و عثمان! ”
  پس چرا اسم علی “ع” ذکر نشده ؟ در صورتیکه که میگین علی رو قبول دارین اندازه بقیه خلفاتون و مرسی هم اسم هر چهارتارو گفت پس چرا شما فقط سه تن مخاطبین خودتون رو گفتین ؟
  جز کینه و دشمنی دلیل خاص دیگه ای هم دارید ؟

  شما خودتون فقط شعار دوستی صحابه و .. میدید این کارا براتون زشته .. !!

  سنت آنلاین می‌گه:

  علیک
  این سوال را باید از سایت انتخاب پرسید که چرا این گونه تیتری را داده است، گویا خوشش نیامده که علی را در کنار آن سه تن ذکر کند!، وگرنه مرسی و اهل سنت همیشه در هر چهار نفر را در کنار هم یاد کرده اند و می کنند.

  مسلمان اصل می‌گه:

  بنام خالق
  با سلام خدمت همه برادران وخواهران مسلمان (سنی وشیعه)من خودم یک مسلمان سنی هستم و امیدوارم که درود خدا ورسول خدا بر محمد مرسی باد و از همین جااز همه مسلمانان میخواهم که این بحث های افراطی مذهب را کنار بگذارندو به فکر قیامت خودشان باشند اگر سنی هستند به مذهب خود واقعا عمل کنند واگر شیعه هستند واقعا به مذهب خود عمل کنند و توهین های ناروا را کنار بگذارند اصل همان اسلام است که چه سنی وچه شیعه اسلام هستند.

  علی می‌گه:

  الله اکبر

  عباس می‌گه:

  واقعا بیایید اتحادمون رو نشان بدیم در این زمانه دشمنان خوبه از جلو به اسلام چوب می زنند حالا
  خودمان ازپشت خنجر نزنیم

ارسال نظرات بسته شده است.