شما اینجا هستید: خانه / مناسبت‌ها / ماه مبارك رمضان / چگونه به استقبال ماه مبارك رمضان برويم

چگونه به استقبال ماه مبارك رمضان برويم

الحمد لله، والصلاة والسلام علىٰ رسول الله، أما بعد؛

رمضان مهمان بسيار عزيزي است؛ هر سال چند روز شمرده‌اي به نزد ما مي‌آيد و آن در بين ماه‌ها همانند يوسف در ميان برادرانش مي‌باشد. پس بايد قدرش را بدانيم و آن‌چنان كه شايسته‌ي آن است برايش آماده‌گيري نماييم. خداوند متعال مي‌فرمايد: «وَلَوْ أَرَادُوا الْخُرُوجَ لأَعَدُّوا لَهُ عُدَّةً» [توبة: 46]؛ اگر مي‌خواستند بيرون روند، توشه و ساز و برگ آن را آماده مي‌كردند.

اين‌ها جرقه‌هاي نوراني‌اي جهت آماده‌گيري براي ماه مبارك رمضان هستند:

1ـ شوق رمضان:

در دل محبوب‌ترين فردت را تصور كن كه يازده ماه از تو دور بوده است و به تو خبر رسيده كه بعد از چند روز مي‌آيد، چه قدر مشتاق ديدارش هستي؟!

2ـ اظهار شادماني:

خداوند متعال مي‌فرمايد: «قُلْ بِفَضْلِ اللَّهِ وَبِرَحْمَتِهِ فَبِذَلِكَ فَلْيَفْرَحُوا هُوَ خَيْرٌ مِمَّا يَجْمَعُونَ» [يونس: 58]؛ بگو: به فضل و رحمت خدا (به همين  نه چيز ديگر) بايد مردمان شادمان شوند؛ اين بهتر از چيزهائي است كه گرد مي آورند.

پس خوشحالي نسبت به طاعات و موسم‌هاي خيرات، فرعي از محبت خداوند متعال است؛ مردم نيك به فضل خدا نسبت به خود كه عمرشان را طولاني كرد و آنان را به روزه‌ي رمضان و شب‌زنده‌داري‌هايش رساند، خوشحال هستند.

3ـ دعا:

سلف صالح با دعا به استقبال ماه مبارك رمضان مي‌رفتند و چنين دعا مي‌كردند: اللهم بلغنا رمضان، اللهم سلمنا رمضان وسلم رمضان لنا و تسلمه منا متقبلاً؛ خدايا ما را به رمضان برسان و ما را تا ماه رمضان سالم نگه‌دار و رمضان را به سلامت به ما برسان و آن را از ما قبول شده بپذير.

4ـ قلب‌ها در ميان اميد و يأس نسبت به وصول رمضان هستند:

همگي مسافريم؛ بعضي در ميان راه از سفر باز مي‌مانند و بعضي به مقصد مي‌رسند. آيا ما به ماه مبارك رمضان مي‌رسيم يا عمرمان كوتاه مي‌شود همان‌طوري كه نسبت به برادران و خواهراني كه سال گذشته با ما روزه گرفتند و طناب عمرشان پاره شد و هرگز نمي‌توانند سال جاري را روزه بگيرند؟

5ـ عزم راستين:

رمضان يك فرصت است و فرصت اگر از دست برود، گاهي موقع دوباره بر نمي‌گردد؛ پس عزمت را چنان راسخ كن كه روزه‌ات با روزه‌هاي قبلي فرق داشته باشد و با خود بگو: اگر خدا در ماه رمضان به من فرصتي دوباره بخشيد، روزه‌ي خداحافظي‌ام را خواهم گرفت. و به نفست بگو: خداوند ماه‌هاي رمضان زيادي را به من فرصت داد، اما از من خير زيادي فوت شد، اگر سال جاري به من فرصت دهد، مي‌بيند كه من چه كار خواهم كرد. و به نفست بگو: امسال تو را به بارگاه پروردگارم عرضه خواهم كرد، آيا تو را قبول مي‌كند و يا رد خواهي شد.

صداقت، در عزم راستين است؛ خداوند متعال مي‌فرمايد: «مِنْ الْمُؤْمِنِينَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَيْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضَى نَحْبَهُ وَمِنْهُمْ مَنْ يَنْتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِيلاً» [الأحزاب: 23]؛ در ميان مؤمنان مرداني هستند كه با خدا در پيماني كه با او بسته‌اند، راست بوده‌اند. برخي پيمان خود را بسر برده‌اند و برخي نيز در انتظاراند. آنان هيچ گونه تغيير و تبديلي در عهد و پيمان خود نداده‌اند.

6ـ توبه:

چگونه در زمين شوره‌زار كشت مي‌كني، بايد خاك دلت را قبل از فصل كاشت پاك كني و آن را با آب توبه و تگرگ انابت و ژاله‌ي استغفار شستشو بدهي. اللهم اغسلني بالماء والثلج والبرد؛ بار الها! مرا با آب و برف و ژاله بشوي.

قلب‌ها محل نظر پروردگار نسبت به بنده هستند؛ آيا دوست داري كه خدا به قلبت بنگرد و در آن آلودگي شرك، چرك گناه، پليدي كينه، حسد، فريب و ديگر گناهان مهلك را ببيند؟!

الله تعالى مي‌فرمايد: «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا تُوبُوا إِلَى اللَّهِ تَوْبَةً نَصُوحاً عَسَى رَبُّكُمْ أَنْ يُكَفِّرَ عَنْكُمْ سَيِّئَاتِكُمْ وَيُدْخِلَكُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِي مِنْ تَحْتِهَا الأَنْهَارُ يَوْمَ لا يُخْزِي اللَّهُ النَّبِيَّ وَالَّذِينَ آمَنُوا مَعَهُ نُورُهُمْ يَسْعَى بَيْنَ أَيْدِيهِمْ وَبِأَيْمَانِهِمْ يَقُولُونَ رَبَّنَا أَتْمِمْ لَنَا نُورَنَا وَاغْفِرْ لَنَا إِنَّكَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ» [التحريم: 8]؛ اي مؤمنان! به درگاه خدا برگرديد و توبه‌ي خالصانه‌اي بكنيد‌، شايد پروردگارتان گناهانتان را محو نمايد و بزدايد و شما را به باغ‌هاي بهشتي داخل گرداند كه از زير آن رودبارها روان است. اين كار در روزي خواهد بود كه خداوند پيغمبر و كساني را كه با او ايمان آورده اند، خوار و سبك نمي دارد. نور ايشان پيشاپيش و سوي راستشان در حركت است؛ مي گويند : پروردگارا ! نور ما را كامل گردان و ما را ببخشاي، چرا كه تو بر هر چيزي بس توانائي.

7ـ علم قبل از عمل:

چه‌قدر نيكي‌هايي بودند كه از دست رفتند و چه‌قدر اعمالي بودند كه به سبب ناداني برباد شدند! پس بايد بنشينيم و قبل از روزه گرفتن، چيزي از فضايل، احكام و آداب روزه را فرا گيريم. رسول خدا صلی الله عليه وسلم مي‌فرمايد: «طَلَبُ الْعِلْمِ فَرِيضَةٌ عَلَى كُلِّ مُسْلِمٍ» [رواه ابن ماجه]؛ ياد گرفتن علم بر هر مسلمان فرض است.

8ـ بالا بردن سطح آمادگي:

كسي وارد معركه مي‌شود كه اميد پيروزي را دارد و كسي كه براي آزموني مي‌رود كه آرزوي موفقيت را در آن دارد، آن‌چنان آمادگي‌اي مي‌گيرد كه آرزوي پيروزي و قبولي را مي‌كرد.

ما به استقبال ماهي مي‌رويم كه در آن درجات بالا مي‌روند و به ثواب نيكي‌ها افزوده و بدي‌ها زدوده مي‌شوند و انسان‌ها از آتش جهنم رهايي مي‌يابند. پس بر ما لازم است كه آمادگي خود را نسبت به پايبندي بر نمازهاي جماعت و پشت سر آن خواندن نمازهاي سنت و نوافل، شب‌زنده‌داري، ياد خدا و ديگر طاعات بالا ببريم.

9ـ در شعبان هم زياد روزه بگيريم:

روزه‌ي شعبان مانند سنت پيش از رمضان است و اين روزه تمريني براي نفس و دليلي بر محبت و اشتياق براي روزه است تا اين‌كه رمضان بياد؛ در آن هنگام نفس از روزه گرفتن لذت مي‌برد نه اين‌كه روزه‌ي رمضان برايش دردآور باشد. پيامبر خدا صلی الله عليه وسلم در ماه شعبان زياد روزه مي‌گرفت، بلكه اكثر ماه شعبان را روزه بود همان‌طور كه در حديث اسامه بن زيد رضي الله عنه آمده است كه در اين باره از پيامبر صلی الله عليه وسلم پرسيد، آن حضرت صلی الله عليه وسلم جواب دادند: «ذٰلِكَ شَهْرٌ يَغْفُلُ النَّاسُ عَنْهُ بَيْنَ رَجَبٍ وَرَمَضَانَ وَهُوَ شَهْرٌ تُرْفَعُ فِيهِ الأَعْمَالُ إِلَى رَبِّ الْعَالَمِينَ فَأُحِبُّ أَنْ يُرْفَعَ عَمَلِي وَأَنَا صَائِمٌ» [رواه النسائي]؛ اين ماهي است در ميان رجب و رمضان كه بسياري از مردم از آن غافل‌اند و در اين ماه، اعمال به سوي پروردگار جهانيان برده مي‌شوند، پس من دوست دارم عملم در حالي به نزد پرودگارم برود كه روزه باشم.

10ـ رام كردن حواس:

- زبانت مثل درنده است، اگر آن را رها كني، تو را مي‌درد؛ پس آن را با ذكر، استغفار و تلاوت قرآن رام كن و آن را از لغويات، غيبت، سخن‌چيني، مسخره و شوخي ناجايز باز دار.

- چشمت را اگر حفاظت نكني، خيانت مي‌كند، پس نگاهت را پايين بگير و از نگاه حرام به فيلم، تلويزيون، مجلات و در راه‌ها پرهيز كن.

- شكمت را از حرام حفاظت كن و در خورد و نوشت به دنبال رزق حلال باش.

- پاهايت را به رفتار متواضعانه عادت ده و در زمين با تكبر و غرور راه نرو و حذر كن از اين‌كه به محل‌هاي فساد بروي. بيش‌ترين گام‌هايت را به سوي مساجد و دروس علمي سوق بده.

- سر را و آن‌چه در سر است و شكم و محتوياتش را حفاظت كن و مرگ و پوسيدگي را ياد كن.

11ـ مشغله‌ات را كمتر كن:

انسان در ماه رمضان كارهايي دارد كه از آن‌ها بي‌نياز نيست؛ مانند خريد احتياجات منزل از آب، غذا و پوشاك، و اين‌ها فرصت زيادي را از ما در ماه رمضان مي‌گيرد و وقت گران‌بها و بي‌بديل را ضايع مي‌كنند. چه خوب است كه هر يك از ما احتياجات منزلي‌اش را ـ اگر مي‌تواند ـ قبل از رمضان به وفور تهيه نمايد تا در رمضان با فراغت قلب به عبادت بپردازد.

چنين نباشد كه يكي در حال نماز و ديگري مشغول به برنج و روغن باشد!

ديگري نماز تراويح را به خاطر خريد لباس فرزندانش ترك كند!

و ديگري ساعاتي را در صف‌ها بگذراند! و اين چنين وقت‌هاي گران‌بها به هدر برود كه انسان در اين معامله دچار چه ورشكستگي فاحشي مي‌شود!

12ـ اهدافت را تعيين و خط مشيت را مشخص كن:

- در ماه رمضان چه اهدافي داري؟

“بخشش گناهانم ـ آزادي از آتش جهنم ـ دخول بهشت از دروازه‌ي ريان ـ …”

- براي رسيدن به اين اهداف، چه وسيله‌اي داري؟

براي تحقق هر هدف بزرگي، وسايلي لازم است؛ وسايل تو جهت تحقق اهدافت چيست؟

- آيا اين اهداف و اين وسايل را نوشته‌اي؟

- آيا خط مشي‌اي براي ماه رمضان وضع كرده‌اي؟

13ـ قضايي‌هايت را به جا بياور، چرا كه وقت تنگ است:

آيا روزه‌ي قضايي از سال گذشته داري؟ اگر داري، عجله كن كه وقت تنگ است؛ چرا كه هر كس قضا را تا رمضان به تأخير بيندازد، اگر معذور نباشد بر او [نزد برخي ائمه] قضا و فديه [هر دو] لازم است.

14ـ براي رمضانت ذخيره‌اي داشته باش:

بعضي از مردم پول زيادي را جهت خريد غذاهاي گران‌قيمت براي ماه رمضان ذخيره مي‌كنند تا اين‌كه ماه رمضان را ماه خورد و نوش و برآوردن خواهش‌هاي نفساني بگردانند و آن را ماه تبذير و اسراف قرار دهند!!

تو چنين مباش؛ ولي پولت را ذخيره كن تا آن را در ماه رمضان صدقه بدهي. «كَانَ رَسُولُ اللهِ -صلى الله عليه وسلم- أَجْوَدَ النَّاسِ، وَكَانَ أَجْوَدُ مَا يَكُونُ فِي رَمَضَانَ» [متفق عليه]؛ پيامبر خدا صلی الله عليه وسلم سخي‌ترين مردم بود و بيش‌ترين سخاوتش در ماه رمضان بود.

- ذخيره‌اي داشته باش تا روزه‌داري را افطاري دهي تا ثواب دو رمضان به تو برسد يا دو روزه‌دار را افطاري بده تا ثواب سه رمضان به تو برسد و همين‌طور….

رسول الله صلى الله عليه وسلم فرمودند: «مَنْ فَطَّرَ صَائِمًا كَانَ لَهُ مِثْلُ أَجْرِهِ غَيْرَ أَنَّهُ لا يَنْقُصُ مِنْ أَجْرِ الصَّائِمِ شَيْئًا» [رواه الترمذي]؛ هر كس روزه‌داري را افطاري دهد به او ثواب همان روزه‌دار مي‌رسد، البته از ثواب‌هاي آن روزه‌دار چيزي كم نمي‌شود.

- ذخيره‌اي داشته باش تا در ماه رمضان، عمره‌اي به جا آوري. رسول الله صلى الله عليه وسلم فرمودند: «عُمْرَةً فِي رَمَضَانَ تَقْضِي حَجَّةً مَعِي» [متفق عليه]؛ يك عمره در ماه رمضان به اندازه‌ي حج به همراهي من ثواب دارد.

15ـ تو مسافري، توشه‌ات كجاست؟

از هم اكنون توشه‌ي روزه‌دار را آماده كن و در آن بگذار:

(1) مصحف قرآن كريم؛ زيرا ماه رمضان، ماه قرآن است، پس بايد در آن حفظ‌هايت را ورد كني، به صورت قرائت ورد داشته باشي، در آن تدبر نمايي. مصحف در مسجد، خانه، محل كار و رفت و آمدت همراه تو باشد.

(2) مسواك؛ مسواك پاكي دهان و سبب رضايت پروردگار است؛ تو قبل از وضو، وقت نماز، وقت تلاوت قرآن، هنگام بيداري از خواب و نزد اجتماع با برادران ايماني به آن نياز داري و در ماه رمضان چه قبل از زوال و چه بعد از زوال استفاده از مسواك اشكالي ندارد.

(3) عطر؛ همانا عطر به بدن نشاط مي‌دهد و ملاقات‌ها را بهتر و دوستان را خوش‌حال مي‌گرداند. از دنياي ما خوش‌بويي و زنان محبوب پيامبر صلی الله عليه وسلم بودند.

(4) خرما؛ زيرا افطار بايد با خرماي تازه و يا خشك و به صورت وتر باشد، اگر كسي نيافت، با آب افطار نمايد. حضرت انس بن مالك رضي الله عنه مي‌گويد: «كَانَ النَّبِيُّ صلى الله عليه وسلم يُفْطِرُ عَلَى رُطَبَاتٍ قَبْلَ أَنْ يُصَليَ فَإِنْ لَمْ تَكُنْ رُطَبَاتٌ فَتَمَرَاتٌ فَإِنْ لَمْ يَكُنْ تَمَرَاتٌ حَسَا حَسَوَاتٍ مِنْ مَاءٍ» [رواه أبو داود والترمذي]؛ پيامبر صلی الله عليه وسلم قبل از اين‌كه به نماز برخيزد، با چند عدد خرما افطار مي‌كرد و اگر خرما نبود، چند جرعه آب مي‌نوشيد.

اللهم بلّغنا رمضان؛ خدايا! ما را به ماه رمضان برسان.

نوشته‌ی: عبد المعطی عبد الغنی
ترجمه: زبیر حسین پور

 

۶ نظر

 1. بسیار عالی بود

  برادر لاتحزن را با شمارش معکوس همراهی کنید سپاسگذارم

   
 2. سلام خدمت برادران اهل سنت
  بسیار مقاله و مطلب زیبایی بود. خیلی لذت بردم.
  خداوند اجر بدهد و ماهی پربرکت را برایتان آرزومندم
  در پناه حق

   
 3. سلام خدمت برادر عزیز.مطلب بسیار زیبایی نوشتید انشاالله همه ی ما رمضان پر فیض و رحمتی داشته باشیم.خوشخال میشم به وب منم سری بزنید و نظرتون رو در مورد وبلاگم بدونم.باتشکر.موفق باشید

   
 4. سلام

  ، بسیار عالی بود و ممنون از کامنت و توضیحی که داده بودین خیلی وقته دنبال جوابش بودم، واقعا ممنونم

   
 5. اهل سنت تالش

  عالی بود

   

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد/ نظرات ارائه شده در مطالب به منزله دیدگاه سایت سنت انلاین نیستخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

زبان فارسی زبان عربی سنت آںلاینءِ بلوچی بہر


Scroll To Top