پنج شنبه, ۲۶ مرداد ۱۳۹۶ مصادف با 24 ذوالقعده , 1438
خانه » خبر وگزارش » اخبار اهل سنت » پنجمین همایش دانش‌آموختگی خواهران مدرسه علوم دینی بدرالعلوم پسکوه برگزار شد
پنجمین همایش دانش‌آموختگی خواهران مدرسه علوم دینی بدرالعلوم پسکوه برگزار شد

پنجمین همایش دانش‌آموختگی خواهران مدرسه علوم دینی بدرالعلوم پسکوه از توابع شهرستان سیب و سوران عصر روز پنجشنبه ١٩ مرداد ١٣٩۶ با حضور حضرت شیخ الإسلام مولانا عبدالحمید، مولانا محمّد عثمان قلندرزهی، مولانا عبدالحمید جهاندیده، مولانا محمّد حسن بیجارزهی، مولانا عبدالحکیم اربابی و مولانا عبدالکریم حسین‌پور و مولانا عبدالحکیم سیدزاده نمایندگان شیخ الحدیث مولانا حسین‌پور و دیگر علمای منطقه و مسؤولین شهرستانی برگزار شد.

به گزارش سنت آنلاین، این جلسه بعد از نماز عصر با اجرای مولوی عبدالرحمن وهاج و تلاوت آقای عابد پسکوهی آغاز گردید و ابتدا مولوی اسحاق اللهدادزهی از مولوی‌های جوان پسکوه در موضوع اتباع از قرآن و سنت به ایراد سخن پرداخت.

سخنران دوم این مراسم مولانا عبدالحکیم اربابی، مدیر مدرسه مطلع العلوم کهن‌شهر مهرستان، بود که دربارهٴ حجاب شرعی مسائل جالبی را بیان فرمود و زنان جامعه را به پرده‌نشینی و استفادهٴ از حجاب اسلامی تشویق و ترغیب نمود.

بعد از نماز مغرب، مولانا عبدالحکیم سیدزاده، استاد حدیث عین العلوم گشت، در سخنان خویش به تفکر در قرآن کریم و تفکر در مخلوقات الهی فرا خواند و گفت: اصل دین معرفت الله است و راه شناخت الله همین تفکر در جهان و تفکر در جهان هستی است که تفکر در مخلوقات فرض است و عبادت پیامبر صلى الله علیه وسلم قبل از نبوت، تفکر در مخلوقات بود. خداوند گله می‌کند که انسان از کنار آیات می‌گذرد و تفکر نمی‌کند. ابن‌قیم می‌گوید: امکان ندارد که انسان الله را بشناسد و دوستش نداشته باشد و او را اطاعت نکند. اگر خدا را بشناسیم، از عبادت لذت می‌بریم و زمانی از آثار و فواید ایمان بهره‌مند می‌شویم که استقامت داشته باشیم و زمانی استقامت خواهیم داشت که دین بالای تمام خواسته‌های سیاسی، اجتماعی و… باشد. بسیاری مثل سیاستمداران امروزه دو دین دارند و دین اصلی را فدای مصالح می‌کنند و آن را تأویل کرده و از باب حکمت و مصلحت می‌دانند.

وی افزود: خداوند متعال می‌فرماید: ﴿فَاسْتَقِمْ کَمَا أُمِرْتَ وَمَنْ تَابَ مَعَکَ وَلَا تَطْغَوا﴾، نباید مال تو را به طغیان بکشد، باز می‌فرماید: ﴿وَلَا تَرْکَنُوا إِلى الَّذِیْنَ ظَلَمُوا﴾، مصالح ظالم را بر دین خود ترجیح ندهید. رب العالمین چاره‌ساز، کارساز، سبب‌ساز و سبب‌سوز است. لذا مهمترین نصیحت، استقامت و پایداری در دین است، در استقامت و اطاعت هیچ ضرری وجود ندارد و در معصیت هم هیچ سودی نیست. اگر با الله باشیم، هیچ کس نمی‌تواند در مقابل ما بایستد و یکی از نمونه‌های استقامت‌گران حضرت شیخ الإسلام است.

مولانا محمّد عثمان قلندرزهی، استاد تفسیر و مدیر مدرسه مدینه العلوم خاش، سخنران دیگر این مراسم بود که در ابتدای سخنان خود رهبریت و خلافت را وجه امتیازی انسان از تمام مخلوقات دانست و در بخشی دیگر از کلامش، به ارتباط تنگاتنگ بین صحابه و اهل بیت اشاره نمود و در آخر تأکید کرد که دین و مذهب را معامله نکنید، همه می‌مانند و ما تنها می‌رویم؛ ﴿وَلَا تَمُوتُنَّ إِلَّا وَأَنْتُمْ مُسْلِمُونَ﴾.

در بخشی دیگر جناب آقای رحیم‌بخش درازهی مدیر آموزش و پرورش شهرستان سوران در سخنانی کوتاه به استعداد خوب دانش‌آموزان پسکوه اشاره کرد و نوید ساخت مدرسه‌ای شبانه‌روزی در این دهستان را به مردم این منطقه داد.

سپس قاری ضیاءالرحمن صحت به اجرای سروده‌ای زیبا دربارهٴ وضعیت امروز مسلمانان پرداخت و نوبت به سخنران ویژهٴ این مراسم، حضرت شیخ الإسلام مولانا عبدالحمید بود که وجود چنین جلساتی را سبب آرامش قلب دانست که در آن اطاعت پروردگار باشد و جلسات معصیت پر از اضطراب و استرس هستند.

ایشان در سخنان خود به نفاق اشاره کردند که بسیاری از جمله سران برخی کشورهای اسلامی به آن دچاراند که در میان مسلمانان خود را مسلمان می‌گویند و وقتی که به اروپا و اسرائیل می‌روند، به آنان می‌گویند که ما با شماییم و در آنجا به مسلمانان توهین می‌کنند، اینها منافق‌اند.

وی در سخنان خویش معنای عبادت را بسیار وسیع و گسترده و اصل عبادت را تذلل در مقابل پروردگار دانست و گفت: بالاترین عبادت پروردگار آن است که انسان گناه نکند و معصیت را رها کند.

مولانا عبدالحمید، ایمان و تقوا را جلب کنندهٴ باشند رحمت‌ها و برکات از زمین و آسمان دانست و گفت که با ایمان و تقوا دنیا هم ساخته می‌شود و آخرت هم ساخته می‌شود. چرا مانع برکات و رحمت‌های خدا می‌شویم؟ راه جلب نعمت‌ها و برکات خدا توبه است.

امام جمعه اهل سنت زاهدان در پایان نسبت به حفظ امنیت منطقه تأکید کرد و استعداد مردم پسکوه را ستود و از قول مساعد مدیر کل آموزش و پرورش راجع به ساخت مدرسه شبانه‌روزی ابراز خرسندی کرد.

ديدگاه شما نظرات ( 0 )
نظري ثبت نشده است.

ديدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *