جمعه, ۲۸ مهر ۱۳۹۶ مصادف با 29 محرم , 1439
خانه » مقاله‌ها » پاسخ به شبهات » ممکن بودن معجزه اسرا و معراج از نظر عقل
ممکن بودن معجزه اسرا و معراج از نظر عقل
;

http://emporiumsoft.com/product/perfect-photo-suite-9/ مردم به خواص طبیعی اشیا انس گرفته و قوانین جاری خداوند در طبیعت را که گردش آسمانها و زمین بر آنها قرار گرفته است، به آسانی پذیرفته و می‌پذیرند.. حال، اگر پدیده‌های اعجازآمیزی چون اسرا و معراج در قرآن بیان شده است، لزومی ندارد که آن را حتماً تابع قوانین مادی و مشهور گنجانده و در صدد تفسیر آن بر این مبنا باشیم؛ زیرا اسرا و معراج مبنای این قوانین را بر هم زده است. از سویی دیگر نباید اینگونه بیندیشیم که خود اسباب توانایی به وجود آوردن نتیجه را دارند که اگر شخصی به این مسأله اعتقاد قطعی داشته باشد، دچار شرک شده است؛ زیرا این سببها نیستند که نتایج را به وجود می‌آورند، بلکه پروردگار هستی این کار را انجام می‌دهد و هر لحظه ممکن است که اسباب از کار افتاده و قانون آنها لغو شود.

here

follow link معجزات حضرت محمد صلى الله علیه وسلم و سایر پیامبران علیهم السلام از جمله این موارد بوده و از لحاظ عقلی محال نیستند؛ بلکه عادتاً و در عرف مردم محال است... مردم باور کرده‌اند که آب، مایع و آتش، سوزان است، اما نباید از یاد برد که خالق این صفات و خصوصیات، خداوند است که آنها را در اشیا جاری کرده است و هرگاه اراده کند، آنها را آنگونه که می‌خواهد لغو می‌کند و آنچه را ما قانون ثابت طبیعت به شمار می‌آوریم، تغییر می‌دهد. او قوانین مکان و زمان را بنیان نهاده است.

source url

see url اما آنگاه که محبوبش محمد صلى الله علیه وسلم را به نزد خود خواند و او در یک زمان کوتاه از خانه‌اش تا بیت المقدس و مسیر برگشت را پیمود، خداوند اراده کرده بود که قوانین حاکم بر زمان و مکان را برایش لغو کند. قریش وی را تکذیب کردند و برای صحت ادعایش دلیل خواستند که اگر بیت المقدس را دیده است، آن را برایشان وصف کند. پیامبر صلى الله علیه وسلم که شب گذشته آن را به طور واقعی دیده بود، برایشان توصیف کرد. آنان به دقت توصیفات او شک کرده و پنداشتند کسی دیگر آن را برایش وصف نموده است، لذا از او خواستند آنچه را در راه دیده است، تعریف کند. پیامبر صلى الله علیه وسلم به وصف قافله‌ای که در راه بود و ذکر نام آنها پرداخت. با بازگشت قافله به مکه، قریش به نزد آنها رفته تا صحت اخبارش را بسنجند. افراد قافله نیز همانگونه بودند که محمد صلى الله علیه وسلم گفته بود.

blank

http://newpaintherapy.com/dissertation-timeline/ dissertation timeline با این حال باید بپذیریم که قضیله اسرا، مبتنی بر دلایل محکم قرآن و حدیث بوده و پذیرش آن جزو ضروریات دین است. اگرچه حادثه اسرا و معراج از نظر عرفی و نگرش مردم عادی ناممکن است، اما از لحاظ عقلی کاملاً ممکن است. گاهی مردم میان عرف و عقل هیچ تفاوتی قایل نمی‌شوند؛ آنها از خداوند و قدرت او شناخت درستی ندارند و معنی ﴿کُن فیکُون﴾ را درک نکرده و نمی‌دانند که زمان و مکان نیز جزو آفریده‌های خداوند است و قوانین حاکم بر آنها در صورت لزوم تعطیل و لغو می‌شود. این دسته از مردم ممکن است به وقوع اسرا و معراج نیز ایمان نداشته باشند، یا اسرا را پذیرفته اما معراج را انکار کنند. در هر حالی که هر دو قضیه ثابت شده و واقعیت دارد؛ زیرا همهٴ هستی، کهکشان‌ها و فضای بی‌نهایت، زمین و آسمان از عدم و نیستی ایجاد شده است. آیا ایجاد هستی از عدم قابل باورتر است یا انتقال پیامبر صلى الله علیه وسلم از جایی به جای دیگر؟

college essay motivation

http://reformhistoricfrederick.com/essay-writing-service-college-admission/ essay writing service college admission فعلی که در آیهٴ سوره اسرا به کار رفته از باب ”افعال“ یعنی بر وزن ”اسراء“ و متعدی است، پس کار به خدا نسبت داده می‌شود. آیا معقول است کودکی خردسال بتواند به تنهایی به کوه هیمالیا صعود کند؟! قطعاً جواب منفی است. اما اگر دیگران او را حمل کرده و به بالای کوه برده باشند، این امر باور کردنی و عادی به شمار می‌رود. قضیه اسرا و معراج نیز همین‌گونه است؛ زیرا خداوند می‌فرماید: ﴿سُبْحَانَ الَّذِی أَسْرَىٰ بِعَبْدِهِ﴾.

http://e-daidalos.com/?p=doctoral-dissertation-help-download

follow url معتقدیم که پیامبر اسلام صلى الله علیه وسلم بنا به قدرت خداوند در یک شب از مکه به بیت المقدس و از آنجا به آسمان حرکت کرده است و هیچ چیز نمی‌تواند مانع قدرت خداوند شود؛ بلکه قدرت او بر هر مخلوقی مسلط و چیره است. لذا پذیرش این پدیده از نگاه عقل ممکن است، هر چند به دلیل نا آشنایی مردم آن زمان با این واقعیات، مورد انکار عرف واقع شده باشد، اما برای بشر امروزی که می‌تواند با وسیله‌ای به سرعت ۴۰٫۰۰۰ کیلومتر در ساعت در مدت سه روز به ماه سفر کند، درک و پذیرش محالات زمان پیامبر صلى الله علیه وسلم بسی آسان شده است، مگر برای آنان که میان محال عقلی و عرفی تفاوت قایل نیستند.

click here
دكتر محمد راتب نابلسي( شگفتيهاي خداوند در جهان آفرينش )
ترجمه : محمد آزاد شافعي، عبدالباسط عيسىٰ‌زاده
ديدگاه شما نظرات ( 0 )
نظري ثبت نشده است.
home page سایت شیخ الحدیث مولانا حسين پور مدیر مدرسه علوم دینی عین العلوم گشت