شما اینجا هستید: خانه / مقاله‌ها / فرهنگ و جامعه / ماه پيامبر صلى الله عليه وسلم

ماه پيامبر صلى الله عليه وسلم

نويسنده: عبدالعزيز حسين‌بر

 

ماه ربيع الأول، ماه تولد، هجرت و وفات سرور دو جهان، منجي عالم بشريت حضرت محمد ـ صلى الله عليه وسلم ـ است. اين ماه كه به ماه پيامبر ـ صلى الله عليه وسلم ـ مشهور است، به ما يادآور مي‌شود كه ياد آن حضرت ـ صلى الله عليه وسلم ـ را با اطاعت كامل از افعال، اقوال روش و اخلاق آن بزرگوار زنده نگه داريم چنان‌كه خداوند متعال مي‌فرمايند: «لَقَدْ كَانَ لَكُمْ فِي رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ» [احزاب: 21]؛ زندگي پيامبر ـ صلى الله عليه وسلم ـ بهترين الگو براي ما مي‌باشد.

اين ماه ما را به حفظ وحدت و هم‌دلي فرا مي‌خواند كه بايد تمام مذاهب اسلامي اتحاد و انسجام خود را حفظ نمايند و عليه دشمنان قسم خورده‌ي خود كه مي‌خواهند دين اسلام را ريشه‌كن كنند، قيام نمايند و آن شكوه و عظمت خود را كه در صدر اسلام و عصر طلايي خلفاي راشدين رضي الله عنهم داشتند، با اتباع از دو گوهر گران‌بها و ارزشمند (قرآن و سنت) دوباره حاصل نمايند.

مطالعه‌ي زندگاني مكي و مدني پيامبر ـ صلى الله عليه وسلم ـ و اصحاب راستينش ما را از خواب غفلت بيدار مي‌كند و به ما درسي مي‌دهد كه براي آبياري و احياي دين مبين اسلام از هيچ كوششي دريغ نورزيم و با جان و مال خود از آن پاسداري نماييم همان‌طوري كه صحابه و بزرگان دين با اهداي خون‌هايشان درخت نوپاي اسلام را آبياري نمودند و نگذاشتند هيچ‌گونه نقصي در دين اسلام وارد شود، كه جمله‌ي تاريخي حضرت ابوبكر صديق رضي الله عنه: «أينقص الدين و أنا حيّ» گوياي اين حقيقت است.

با درس گرفتن از سيره‌ي نبوي و پياده نمودنِ آن در زندگي خويش و هم‌چنين با پيروي از اصحاب گرامي رسول اكرم ـ صلى الله عليه وسلم ـ مي‌شود بر طاغوت‌هاي زمان پيروز شد و پرچم اسلام را دوباره در سراسر گيتي برافراشت و حق را بر باطل پيروز گرداند؛ چنان‌كه خداوند مي‌فرمايند: «قُلْ جَاءَ الْحَقُّ وَزَهَقَ الْبَاطِلُ إِنَّ الْبَاطِلَ كَانَ زَهُوقًا» [اسراء: 81]. و اين شأن و شوكتِ از دست رفته، با اطاعت از حق به دست مي‌آيد. لذا بر مسلمانان لازم است كه در اعمال خود تجديد نظر كنند چرا كه: «ظَهَرَ الْفَسَادُ فِي الْبَرِّ وَالْبَحْرِ بِمَا كَسَبَتْ أَيْدِي النَّاسِ» [روم: 41]؛ از ماست كه بر ماست، أعمالكم عمالكم.

علامه اقبال در اين باره چه زيبا مي‌سرايد:

خدا آن ملتي را سروري داد/ كه تقديرش به دست خويش بنوشت

به آن ملت سر وكاري ندارد/ كه دهقانش براي ديگران كِشت

به اميد چنين روزي

والسلام.

 

 

زبان فارسی زبان عربی سنت آںلاینءِ بلوچی بہر


Scroll To Top