سه شنبه, ۲۰ بهمن ۱۳۹۴ مصادف با 29 ربیع الاولI, 1437
خانه » مقاله‌ها » فرهنگ و جامعه » ماه پیامبر صلى الله علیه وسلم
ماه پیامبر صلى الله علیه وسلم

نویسنده: عبدالعزیز حسین‌بر

 

ماه ربیع الأول، ماه تولد، هجرت و وفات سرور دو جهان، منجی عالم بشریت حضرت محمد ـ صلى الله علیه وسلم ـ است. این ماه كه به ماه پیامبر ـ صلى الله علیه وسلم ـ مشهور است، به ما یادآور می‌شود كه یاد آن حضرت ـ صلى الله علیه وسلم ـ را با اطاعت كامل از افعال، اقوال روش و اخلاق آن بزرگوار زنده نگه داریم چنان‌كه خداوند متعال می‌فرمایند: «لَقَدْ كَانَ لَكُمْ فِی رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ» [احزاب: 21]؛ زندگی پیامبر ـ صلى الله علیه وسلم ـ بهترین الگو برای ما می‌باشد.

این ماه ما را به حفظ وحدت و هم‌دلی فرا می‌خواند كه باید تمام مذاهب اسلامی اتحاد و انسجام خود را حفظ نمایند و علیه دشمنان قسم خورده‌ی خود كه می‌خواهند دین اسلام را ریشه‌كن كنند، قیام نمایند و آن شكوه و عظمت خود را كه در صدر اسلام و عصر طلایی خلفای راشدین رضی الله عنهم داشتند، با اتباع از دو گوهر گران‌بها و ارزشمند (قرآن و سنت) دوباره حاصل نمایند.

مطالعه‌ی زندگانی مكی و مدنی پیامبر ـ صلى الله علیه وسلم ـ و اصحاب راستینش ما را از خواب غفلت بیدار می‌كند و به ما درسی می‌دهد كه برای آبیاری و احیای دین مبین اسلام از هیچ كوششی دریغ نورزیم و با جان و مال خود از آن پاسداری نماییم همان‌طوری كه صحابه و بزرگان دین با اهدای خون‌هایشان درخت نوپای اسلام را آبیاری نمودند و نگذاشتند هیچ‌گونه نقصی در دین اسلام وارد شود، كه جمله‌ی تاریخی حضرت ابوبكر صدیق رضی الله عنه: «أینقص الدین و أنا حیّ» گویای این حقیقت است.

با درس گرفتن از سیره‌ی نبوی و پیاده نمودنِ آن در زندگی خویش و هم‌چنین با پیروی از اصحاب گرامی رسول اكرم ـ صلى الله علیه وسلم ـ می‌شود بر طاغوت‌های زمان پیروز شد و پرچم اسلام را دوباره در سراسر گیتی برافراشت و حق را بر باطل پیروز گرداند؛ چنان‌كه خداوند می‌فرمایند: «قُلْ جَاءَ الْحَقُّ وَزَهَقَ الْبَاطِلُ إِنَّ الْبَاطِلَ كَانَ زَهُوقًا» [اسراء: 81]. و این شأن و شوكتِ از دست رفته، با اطاعت از حق به دست می‌آید. لذا بر مسلمانان لازم است كه در اعمال خود تجدید نظر كنند چرا كه: «ظَهَرَ الْفَسَادُ فِی الْبَرِّ وَالْبَحْرِ بِمَا كَسَبَتْ أَیْدِی النَّاسِ» [روم: 41]؛ از ماست كه بر ماست، أعمالكم عمالكم.

علامه اقبال در این باره چه زیبا می‌سراید:

خدا آن ملتی را سروری داد/ كه تقدیرش به دست خویش بنوشت

به آن ملت سر وكاری ندارد/ كه دهقانش برای دیگران كِشت

به امید چنین روزی

والسلام.

مقالات مشابه

ديدگاه شما نظرات ( 0 )
نظري ثبت نشده است.
ارسال نظرات بسته شده است.