شنبه, ۱۷ بهمن ۱۳۹۴ مصادف با 26 ربیع الاولI, 1437
خانه » مقاله‌ها » مطالعات اسلامی » لبیک اللهم لبیک
لبیک اللهم لبیک
آن مردمان را چه شده كه سپیده دم و شب‌هنگام در حركت و آمد و شداند؟

آنان را چه شده كه در هوا پرواز می‌كنند و در خشكی و دریا شتابان می‌روند، از زندگی مرفه و با ناز و آرامش دوری گزیده‌ و اهل و اولاد را ترك نموده و از دغدغه‌ها و اسباب زحمت، در راحتی قرار گرفته‌اند و از قید جاه طلبی‌ها و هوى و هوس‌ها آزاد شده‌ و نفرت و كینه‌ها را به باد فراموشی سپرده‌اند، ناز و نعمت و آسایش را به یك‌سو افكنده‌ و لباس‌های ساده و یك‌دست بر تن كرده‌ و تواضع اختیار نموده‌اند و بزرگی و نخوت در وجودشان جایی ندارد و همه با هم یكسان‌اند كه ثروتمند و فقیر بودن مطرح نیست، و لبخند بر لبانشان نقش بسته و تشویش و اندوه در میان‌شان راه ندارد و در آسانی میانه‌اند و تجاوز و تعدی رخت بر بسته است. با هم‌دیگر دست هم‌كاری داده‌اند و از قطع رابطه و دوری‌گزینی خبری نیست و با هم‌دیگر آشنا شده‌اند و دل‌هایشان بسان دل‌های پرندگان و كارهایشان مانند كارهای فرشتگان و روح‌های آنان مثل ارواح پیامبران و اخلاقشان بسان اخلاق اولیا است.

چشم‌هایشان گریان، زبان‌هایشان ذاكر، اعضایشان فروتن، نفس‌هایشان آبرومند و پیشانی‌هایشان سجده كننده است. توبه كننده و پاك و امیدوار و آرزومند هستند. از خدا برای خود و خانواده و دوستان‌شان خیر و خوبی و برای امت خود، عزت و سروری و برای كشورشان شرافت و سعادت را مسألت دارند.

دور خانه‌ی كعبه طواف می‌كنند و فقط نام خدا را بر زبان می‌رانند و در عرفات می‌ایستند و فقط از خدا خواسته‌هایشان را می‌خواهند و در منى گرد هم می‌آیند و شیطان را با سنگریزه می‌زنند و در روز عید با ذبح قربانی، صله‌ی رحمی و كمك به بینوایان، نیازمندان و ضعیفان خوش‌حالی و شادمانی زاید الوصفی به آنان دست می‌دهد.

آنان را چه می‌شود؟ برای چه مسافرت كردند؟ چرا گریختند؟ به چه دلیلی گرد هم جمع شدند؟ به چه چیز هم‌پیمان شدند؟ كجا با یك‌دیگر ملاقات كردند؟ از چه شكایت دارند؟ چه چیزی را امید دارند؟ چگونه گرد هم جمع شدند در صورتی كه كشورهایشان دوردست، لهجه‌هایشان گوناگون، ریشه‌هایشان مختلف، سن‌هایشان متفاوت، آرزوهایشان متنوع و فرهنگ‌هایشان متعدد و نامشابه است؟ در میان آنان اشخاص شرقی و غربی، عربی و عجمی، سفید و سیاه، بزرگ و كوچك، مرد و زن، ثروتمند و نیازمند، دانشمند و نادان، امیر و رعیت، سالم و مریض، مطیع و نافرمان، عابد و غافل و منقطع از خدا و مرتبط با خدا دیده می‌شود.

چگونه زندگی‌شان جانی تازه گرفته و حركت‌هایشان بانشاط شده و سرشت و طبیعت‌شان تغییر و تبدیل یافته و نفس‌هایشان فرهیخته شده و روح‌هایشان به سوی خدا اوج گرفته و میدان دیدشان وسعت یافته و تصمیم و اهداف‌شان عالی شده و شیطان‌هایشان دور گشته و سرشت فرشته‌گونه‌یشان بیدار شده است؟

چه طور؟ و برای چه؟ و به چه دلیل؟ و از كجا؟ و به كجا؟

خبردار! آنان لشكر خدایند كه آنان را به نخستین میدان نبرد فراخوانده است، تا پیمانی را كه با او بسته‌اند، تازه كنند و متحد و یكپارچه باشند و به نورِ اسلام، در محلِ فرود و مهد آن بنگرند و هدایتِ ناب را در سرزمین هدایت به روشنی و وضوح طلب كنند و از نو با كاروان اسلام، پشت سر رهبر پیشگام و پیامبر محبوب، بپیوندند.

از هر سو گرد هم آمده‌اند تا در آن‌جا منافع دنیوی و اخروی بسیار برای خود فراهم ببینند و نام خدا را در ایامی معین یاد كنند و او را بر نعمت‌های بی‌حسابش سپاس‌گزارند و از گناهان‌شان به سویش توبه آرند و سهل‌انگاری و لغزش‌هایشان را جبران و تلافی كنند و نیرو و توان برای ره سپردن به سوی آرزوهای خواسته‌ی خود برگیرند و عهد و پیمان برای باز پس گرداندن شكوه و عزت از دست رفته، را تازه گردانند و زنجیرهای بردگی را خرد و پاره كنند و پرچم‌های آزادی را به اهتزاز درآورند و پس از دریافت هدایت، مشعلی رهنمون‌گر برای دیگران باشند و بعد از خواستن راه راست از خدا، به ارشاد مردم به سوی آن بپردازند و به سرشت انسانی خود ـ پس از این‌كه طبیعت حیوانی بر آنان چیره گشته بود ـ باز گردند و بعد از این‌كه مدتی به همراه شیطان بودند، به سوی خدا گام بردارند و پس از غفلت و كوتاهی‌ای كه منجر به گستاخی و بی باكی هر شخص هرزه و فاسد نسبت به دین خدا شده است، برای یاری دین برخیزند و سرزمین‌هایشان را از یورش كافران و تسلط خیانت‌كاران و توطئه‌ی گرگان انسان‌نما و سرقت دزدان پاسداری كنند تا سخن الهی پیوسته بالا، و سخن كافران پایین باشد و خدا توانا و با عزت است.

هان! آنان یاوران دین خدا هستند كه آنان را فراخوانده است تا جانی تازه به زندگی، ارواح و اخلاق آنان بدهد. پس فرمانبردارم خدایا! فرمانبردار.

گوش به فرمان توییم! و با عجله برای اجابت ندایت می‌آییم و برای دیدارت می‌شتابیم و به دستورها و منهیاتت گوش فرا می‌دهیم و یادبودها و خاطرات عزت و جاودانگی كه اراده‌ی تو بود كه از اطراف كعبه به حركت درآید را در دل‌هایمان تازه می‌كنیم و هم‌چنین پیامبر و محبوب برگزیده‌ات را به خاطر اعتراف به فضل و برتری‌اش زیارت می‌كنیم، تا پیمان خود مبنی بر این‌كه پرچمی را كه نسلی بعد از نسل دیگر، الآن تحویل ما داده است فرو نیندازیم، را با پیامبر تازه كنیم و تا به خوش‌یُمنی او كسانی كه مریضی آنان را از نشاط و شوق جهاد در راهت و دعوت به روش و شریعتت، بازداشته است، را از شفا بهره‌مند سازی. و از وی پاره‌ای از عزم و تصمیم‌هایش را كه با آن پیام‌ها و امانت تو را به مردم رساند، برای خود به عاریت گیریم؛ شاید بر روش او گام نهیم و با اخلاق پسندیده‌اش خود را آراسته سازیم و در باغ‌های بهشت تو، همراهش باشیم.

«یَوْمَ لَا یَنْفَعُ مَالٌ وَلَا بَنُونَ * إِلَّا مَنْ أَتَى اللَّهَ بِقَلْبٍ سَلِیمٍ» [الشعراء : 88 ، 89]؛ آن روز كه مال و فرزندان هیچ سود نبخشد و تنها آن كس سود برد كه با دل با اخلاص پاك از شرك به درگاه خدا آید.

«یَوْمَ هُمْ بَارِزُونَ لَا یَخْفَى عَلَى اللَّهِ مِنْهُمْ شَیْءٌ لِمَنِ الْمُلْكُ الْیَوْمَ لِلَّهِ الْوَاحِدِ الْقَهَّارِ * الْیَوْمَ تُجْزَى كُلُّ نَفْسٍ بِمَا كَسَبَتْ لَا ظُلْمَ الْیَوْمَ إِنَّ اللَّهَ سَرِیعُ الْحِسَابِ» [غافر : 16 ، 17]؛ روز رویاروئی روزی است كه مردمان ظاهر و آشكار می‌شوند و چیزی از (رفتار و عقاید) ایشان بر خدا پنهان نمی‌ماند. ملك و حكومت، امروز از آن كیست؟ از آن خداوند یكتای چیره و توانا است

امروز هر كسی در برابر كاری كه كرده است جزا و سزا داده می‌شود. هیچ گونه ستمی امروز وجود نخواهد داشت. بی‌گمان خداوند سریع الحساب است.

لبیك اللهم لبیك، لبیك لا شریك لك لبیك

إن الحمد والنعمة لك والملك لا شریك لك

دكتر مصطفى سباعي( مجله: حضارة الإسلام، سال چهارم، شماره دهم، ذوالحجة 1383 هـ.ق.، ماه مه 1964م. )
ترجمه : عبدالستار حسين‌بر

مقالات مشابه

ديدگاه شما نظرات ( 1 )
  1. لاتحزن می‌گه:

    روز عرفه، روز دعا و نیایش و روز التماس عفو و بخشش است و بهترین ذکر در آن گفتن: «لا إله إلاّ الله» است، و پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم نیز روز عرفه را بهترین روز می‌دانستند و در آن روز بهترین و پرمحتواترین ذکر را انجام می‌دادند، زیرا سردار روزها روز عرفه، و سردار همه اذکار «لا إله إلاّ الله» است، از این رو بسیار شایسته و بجاست که بهترین ذکر را در بهترین و مناسبترین روز انجام دهیم،لاتحزن را با عرفه همراهی کنید التماس دعا

ديدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *