شما اینجا هستید: خانه / مقاله‌ها / مطالعات اسلامی / لبيك اللهم لبيك

لبيك اللهم لبيك

آن مردمان را چه شده كه سپيده دم و شب‌هنگام در حركت و آمد و شداند؟

آنان را چه شده كه در هوا پرواز مي‌كنند و در خشكي و دريا شتابان مي‌روند، از زندگي مرفه و با ناز و آرامش دوري گزيده‌ و اهل و اولاد را ترك نموده و از دغدغه‌ها و اسباب زحمت، در راحتي قرار گرفته‌اند و از قيد جاه طلبي‌ها و هوى و هوس‌ها آزاد شده‌ و نفرت و كينه‌ها را به باد فراموشي سپرده‌اند، ناز و نعمت و آسايش را به يك‌سو افكنده‌ و لباس‌هاي ساده و يك‌دست بر تن كرده‌ و تواضع اختيار نموده‌اند و بزرگي و نخوت در وجودشان جايي ندارد و همه با هم يكسان‌اند كه ثروتمند و فقير بودن مطرح نيست، و لبخند بر لبانشان نقش بسته و تشويش و اندوه در ميان‌شان راه ندارد و در آساني ميانه‌اند و تجاوز و تعدي رخت بر بسته است. با هم‌ديگر دست هم‌كاري داده‌اند و از قطع رابطه و دوري‌گزيني خبري نيست و با هم‌ديگر آشنا شده‌اند و دل‌هايشان بسان دل‌هاي پرندگان و كارهايشان مانند كارهاي فرشتگان و روح‌هاي آنان مثل ارواح پيامبران و اخلاقشان بسان اخلاق اوليا است.

چشم‌هايشان گريان، زبان‌هايشان ذاكر، اعضايشان فروتن، نفس‌هايشان آبرومند و پيشاني‌هايشان سجده كننده است. توبه كننده و پاك و اميدوار و آرزومند هستند. از خدا براي خود و خانواده و دوستان‌شان خير و خوبي و براي امت خود، عزت و سروري و براي كشورشان شرافت و سعادت را مسألت دارند.

دور خانه‌ي كعبه طواف مي‌كنند و فقط نام خدا را بر زبان مي‌رانند و در عرفات مي‌ايستند و فقط از خدا خواسته‌هايشان را مي‌خواهند و در منى گرد هم مي‌آيند و شيطان را با سنگريزه مي‌زنند و در روز عيد با ذبح قرباني، صله‌ي رحمي و كمك به بينوايان، نيازمندان و ضعيفان خوش‌حالي و شادماني زايد الوصفي به آنان دست مي‌دهد.

آنان را چه مي‌شود؟ براي چه مسافرت كردند؟ چرا گريختند؟ به چه دليلي گرد هم جمع شدند؟ به چه چيز هم‌پيمان شدند؟ كجا با يك‌ديگر ملاقات كردند؟ از چه شكايت دارند؟ چه چيزي را اميد دارند؟ چگونه گرد هم جمع شدند در صورتي كه كشورهايشان دوردست، لهجه‌هايشان گوناگون، ريشه‌هايشان مختلف، سن‌هايشان متفاوت، آرزوهايشان متنوع و فرهنگ‌هايشان متعدد و نامشابه است؟ در ميان آنان اشخاص شرقي و غربي، عربي و عجمي، سفيد و سياه، بزرگ و كوچك، مرد و زن، ثروتمند و نيازمند، دانشمند و نادان، امير و رعيت، سالم و مريض، مطيع و نافرمان، عابد و غافل و منقطع از خدا و مرتبط با خدا ديده مي‌شود.

چگونه زندگي‌شان جاني تازه گرفته و حركت‌هايشان بانشاط شده و سرشت و طبيعت‌شان تغيير و تبديل يافته و نفس‌هايشان فرهيخته شده و روح‌هايشان به سوي خدا اوج گرفته و ميدان ديدشان وسعت يافته و تصميم و اهداف‌شان عالي شده و شيطان‌هايشان دور گشته و سرشت فرشته‌گونه‌يشان بيدار شده است؟

چه طور؟ و براي چه؟ و به چه دليل؟ و از كجا؟ و به كجا؟

خبردار! آنان لشكر خدايند كه آنان را به نخستين ميدان نبرد فراخوانده است، تا پيماني را كه با او بسته‌اند، تازه كنند و متحد و يكپارچه باشند و به نورِ اسلام، در محلِ فرود و مهد آن بنگرند و هدايتِ ناب را در سرزمين هدايت به روشني و وضوح طلب كنند و از نو با كاروان اسلام، پشت سر رهبر پيشگام و پيامبر محبوب، بپيوندند.

از هر سو گرد هم آمده‌اند تا در آن‌جا منافع دنيوي و اخروي بسيار براي خود فراهم ببينند و نام خدا را در ايامي معين ياد كنند و او را بر نعمت‌هاي بي‌حسابش سپاس‌گزارند و از گناهان‌شان به سويش توبه آرند و سهل‌انگاري و لغزش‌هايشان را جبران و تلافي كنند و نيرو و توان براي ره سپردن به سوي آرزوهاي خواسته‌ي خود برگيرند و عهد و پيمان براي باز پس گرداندن شكوه و عزت از دست رفته، را تازه گردانند و زنجيرهاي بردگي را خرد و پاره كنند و پرچم‌هاي آزادي را به اهتزاز درآورند و پس از دريافت هدايت، مشعلي رهنمون‌گر براي ديگران باشند و بعد از خواستن راه راست از خدا، به ارشاد مردم به سوي آن بپردازند و به سرشت انساني خود ـ پس از اين‌كه طبيعت حيواني بر آنان چيره گشته بود ـ باز گردند و بعد از اين‌كه مدتي به همراه شيطان بودند، به سوي خدا گام بردارند و پس از غفلت و كوتاهي‌اي كه منجر به گستاخي و بي باكي هر شخص هرزه و فاسد نسبت به دين خدا شده است، براي ياري دين برخيزند و سرزمين‌هايشان را از يورش كافران و تسلط خيانت‌كاران و توطئه‌ي گرگان انسان‌نما و سرقت دزدان پاسداري كنند تا سخن الهي پيوسته بالا، و سخن كافران پايين باشد و خدا توانا و با عزت است.

هان! آنان ياوران دين خدا هستند كه آنان را فراخوانده است تا جاني تازه به زندگي، ارواح و اخلاق آنان بدهد. پس فرمانبردارم خدايا! فرمانبردار.

گوش به فرمان توييم! و با عجله براي اجابت ندايت مي‌آييم و براي ديدارت مي‌شتابيم و به دستورها و منهياتت گوش فرا مي‌دهيم و يادبودها و خاطرات عزت و جاودانگي كه اراده‌ي تو بود كه از اطراف كعبه به حركت درآيد را در دل‌هايمان تازه مي‌كنيم و هم‌چنين پيامبر و محبوب برگزيده‌ات را به خاطر اعتراف به فضل و برتري‌اش زيارت مي‌كنيم، تا پيمان خود مبني بر اين‌كه پرچمي را كه نسلي بعد از نسل ديگر، الآن تحويل ما داده است فرو نيندازيم، را با پيامبر تازه كنيم و تا به خوش‌يُمني او كساني كه مريضي آنان را از نشاط و شوق جهاد در راهت و دعوت به روش و شريعتت، بازداشته است، را از شفا بهره‌مند سازي. و از وي پاره‌اي از عزم و تصميم‌هايش را كه با آن پيام‌ها و امانت تو را به مردم رساند، براي خود به عاريت گيريم؛ شايد بر روش او گام نهيم و با اخلاق پسنديده‌اش خود را آراسته سازيم و در باغ‌هاي بهشت تو، همراهش باشيم.

«يَوْمَ لَا يَنْفَعُ مَالٌ وَلَا بَنُونَ * إِلَّا مَنْ أَتَى اللَّهَ بِقَلْبٍ سَلِيمٍ» [الشعراء : 88 ، 89]؛ آن روز كه مال و فرزندان هيچ سود نبخشد و تنها آن كس سود برد كه با دل با اخلاص پاك از شرك به درگاه خدا آيد.

«يَوْمَ هُمْ بَارِزُونَ لَا يَخْفَى عَلَى اللَّهِ مِنْهُمْ شَيْءٌ لِمَنِ الْمُلْكُ الْيَوْمَ لِلَّهِ الْوَاحِدِ الْقَهَّارِ * الْيَوْمَ تُجْزَى كُلُّ نَفْسٍ بِمَا كَسَبَتْ لَا ظُلْمَ الْيَوْمَ إِنَّ اللَّهَ سَرِيعُ الْحِسَابِ» [غافر : 16 ، 17]؛ روز روياروئي روزي است كه مردمان ظاهر و آشكار مي‌شوند و چيزي از (رفتار و عقايد) ايشان بر خدا پنهان نمي‌ماند. ملك و حكومت، امروز از آن كيست؟ از آن خداوند يكتاي چيره و توانا است

امروز هر كسي در برابر كاري كه كرده است جزا و سزا داده مي‌شود. هيچ گونه ستمي امروز وجود نخواهد داشت. بي‌گمان خداوند سريع الحساب است.

لبيك اللهم لبيك، لبيك لا شريك لك لبيك

إن الحمد والنعمة لك والملك لا شريك لك

* دكتر مصطفى سباعي

ترجمه‌: عبدالستار حسين‌بر

(مجله: حضارة الإسلام، سال چهارم، شماره دهم، ذوالحجة 1383 هـ.ق.، ماه مه 1964م.)

 

یک نظر

  1. روز عرفه، روز دعا و نیایش و روز التماس عفو و بخشش است و بهترین ذکر در آن گفتن: «لا إله إلاّ الله» است، و پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم نیز روز عرفه را بهترین روز می‌دانستند و در آن روز بهترین و پرمحتواترین ذکر را انجام می‌دادند، زیرا سردار روزها روز عرفه، و سردار همه اذکار «لا إله إلاّ الله» است، از این رو بسیار شایسته و بجاست که بهترین ذکر را در بهترین و مناسبترین روز انجام دهیم،لاتحزن را با عرفه همراهی کنید التماس دعا

     

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد/ نظرات ارائه شده در مطالب به منزله دیدگاه سایت سنت انلاین نیستخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

زبان فارسی زبان عربی سنت آںلاینءِ بلوچی بہر


Scroll To Top