پنج شنبه, ۲۶ مرداد ۱۳۹۶ مصادف با 24 ذوالقعده , 1438
خانه » خانه و خانواده » زنان، تحصیلات و خانواده
زنان، تحصیلات و خانواده

قرآن به خلقت برابر انسان‌ها اشاره دارد و در آیه ی ۱۳ سوره‌ی حجرات می‌فرماید: «ای مردم! ما شما را از زن و مردی خلق کردیم و شما را در تیره و قبایل قرار دادیم تا یکدیگر را بازشناسید (هیچ کدام معیار امتیاز و برتری نیست) همانا گرامی‌ترین شما نزد خداوند، پرهیزکارترین شماست.»

برابری خلقت انسان اعم از زن و مرد، در جای جای قرآن و به تأکید آمده است و امر خداوند به کارهای شایسته و نیک هرگز تفکیک جنسیتی ندارد و مخاطب نوع بشر است.

در کنار تذکر به مردان و درست متعاقب آن، تذکر، تبشیر و تبذیر به زنان هم آمده است.

دستور دین به کسب عمل صالح و کسب علم و اهتمام به خانواده به عنوان بنیادی‌ترین رکن، جزو رکین‌ترین پایه‌هایی است که جامعه بر آن نهاده می‌شود.

درجه‌ی توجه اسلام به خانواده، اندازه‌ای است که  تمام تردید‌ها را به یقین می‌رساند که «اسلام، دین خانواده است» این تنها در حد یک ادعا نیست؛ سندهای بسیاری در این مورد در متون دینی و آیات و احادیثمان می‌درخشند. امّا با این همه، باید به واقعیت تلخی اشاره کرد و آن القای تغییر و به سرعت عوض شدن به زن در عصر ما و جامعه‌ی ما با جبر زمان است،  تا زن را از آن چه هست و باید باشد دور سازند و همه ی خصوصیات و ارزش‌های قدیمی را از وی بگیرند و به نام تجدد  او را از همه چیزش که ارزش نام دارد، جدا کنند،  و از او موجودی بسازند که می‌خواهند.

کسب علم از فرایض دینی است ...

زن مسلمان، به فرهنگ و جامعه‌ای وابسته است که به قول دکتر شریعتی، آن را از اسلام گرفته است و این دین باید برای او خلاء نگذاشته باشد.

واکاوی چهره‌ی زنان باسواد صدر اسلام، در اولین نگاه؛ عایشه را دارد... عایشه‌ای که فقیه است و موثق‌ترین منبع برای درستی احادیث و سنن و سخن پیامبر ... هوش او و ذکاوت او ... و توجه ویژه‌ی پیامبر به او به همین خاطر ... مؤید این مطلب است که طلب علم بر زن و مرد واجب است و زنان آگاه در فراز و فرودهای زندگی موفق‌تر عمل می‌کنند و در گرداب‌های پیش رو، ناخدایی تواناست و کشتی طوفان زده را به ساحل می‌رساند.

در خانواده‌ای که اسلام تعریف می‌کند، هرکس با توانایی، انرژی و توانمندیش با فطرت و غریزه و احساس و همه چیزش تعریف می‌شود. با همین‌هایی که ذکر کردیم به وظایفش آگاه می‌شود و به حقوقش نیز. این آگاهی به او کمک می‌کند تا بداند چه چیز در حوزه‌ی کار او، توانایی او و برابر روحیات اوست.

اجحاف به زن با تعریف غلط و وارونه‌ای که غرب ارائه می‌دهد. او را با مرد در همه چیز برابر می‌داند؛ بدون توجه به تقاوت‌هایی که به لحاظ فیزیکی و روحی دارد.

او را از خانه بیرون می‌کشند و به میدان کارزار دعوتش می‌کنند. بعد از جنگ بین المللی دوم، به شکل حساس‌تری، مسأله‌ی زن مطرح می‌شود، روابط خانوادگی متلاشی می‌گردد و آثار شوم آن هنوز هم در هنر و فلسفه غرب باقی مانده است! زن را تهی می‌کنند از خودش، احساسش و او را با حقوق بادکنکی بر سکوی سهم خواهی می‌فرستند،  ولی آیا این حق زن بود تا در ازایش، خانواده و خودش را از او بگیرند؟

به نام حقش، تمام حقوقش را پایمال کردند. او را در فیزیک و فرم خلاصه کردند و در کنار بازارهای فروش، وسیله‌ای برای تبیلغ شد. مسلم‌ترین حقش که آرامش در میان خانواده بود را از او سلب کردند و هستی‌اش را به باد تاراج سپردند.

اسلام را در مقابل پرداخت حقوق زن، معرفی کردند و مسلمانان را متحجر نامیدند!

مسلمانانی که تأکید دینشان بر معرفت و علم اندوزی است، ولو بالصین ...

تاریخ اسلام با قدرت نمایی علمی زنان در عرصه‌های اجتماعی می‌درخشد و سفارش دین بر زنان و مردان برای کسب علم، زبانزد خاص و عام است.

تحصیل زنان و پیشبرد توانایی علمی در تمام رشته‌هایی که می‌تواند در آن به کمال برسد، از تأکیدات دین است. زن باسواد و دارای تحصیلات در خانواده هم موفق عمل خواهد کرد و فرزندانی نیکو و شایسته به جامعه تحویل خواهد داد.

زنی با چنین صفات و آگاه به مسائل روز، دانا بر آنچه اطرافش می‌گذرد، راحت‌تر و خونسردتر با مشکلات کنار می‌آید. دنبال آرامش و راه حل مناسب است. مسایل را بهتر درک می‌کند و کودکانش را با قرآن آشنا می‌کند تا تمام دواها، راه حل‌ها را از درون آن ببابد. زن تحصیل کرده برای مشکلاتش، مشورت می‌کند.

فکر جمع را بر خود ترجیح می‌دهد و خوب می‌داند که عقل جمع، بهتر عمل می‌کند و خطایش کمتراست!

زن با سواد با بهترین دوست دنیا، رفیق است. با کتاب! تا از راز واره‌هایش ، راز زندگیش را بگشاید و از پندهای پر سودش، بهره‌مند گردد.

کسب علم برای زن مسلمان به همان اندازه لازم است که نفس برای بشر و آب برای درخت...

دینی که با فعل امر ﴿اقرأ﴾  رسالتش را آغاز کرد تا مسیر زندگی بشر را تغییر دهد و برای این تغییر، زن هم باید جزوی از تغییر باشد.

با خواندن و اندیشیدن که بارها و بارها، با حساسیت و اصرار به آن دستور داده شده که بیاندیشید و بخوانید و آگاه باشید، بر احوال آنانی که پیش از شما بودند.

جایی که یکی از شروط آزادی اسرای جنگی در غزوه‌های پیامبر برای کفار، با سواد کردن هر ده نفر در ازای آزادیست و در این مسیر، زنان مستثنی نبوده و باید آگاهانه با کاروان اسلام پیش می‌آمدند، چنان که فاطمه دختر احمد بن ابی احمد السمرقندی، همسر امام کاسانی که کتاب «التحفه» را حفظ کرده بود و در فتواها به همسرش کمک می‌کرد و او را راهنمایی می‌کرد.

هیچ مغایرتی میان اسلام و جنسیت زن و فریضه‌ی کسب علم وجود ندارد و زنان همچون مردان، باید در این راه کوشا باشند؛ چنان که پیامبر می‌فرماید: چون انسان بمیرد (ثواب) عمل او قطع می‌شود، جز در سه چیز: صدقه‌ی جاریه، علمی که از آن سودی به مردم برسد و فرزند صالحی که برایش دعا کند.

یا در جایی دیگر می فرماید: آن که در مکانی رود که طلب علم کند، خداوند راه بهشت را بر او آسان می کند... علما، میراث‌دار پیامبرانند... ارث، جنسیت نمی‌شناسد... زن عالم هم می‌تواند وارث این ارث باشد.

خداوند، زنان ما را آگاهی و بصیرت بخشد تا در سایه‌ی آن، خانواده‌ای نیکو بپرورند و دستورات دین را سرلوح کارهایشان قراردهند تا راه رستگاری جامعه هموار گردد و ضلالت و گمراهی از جامعه‌ی مسلمانان، به‌واسطه‌ی حضور زنان آگاه و فرزندان روشن ضمیر، به سعادت ختم و منتهی گردد.

کتايون محمودي
ديدگاه شما نظرات ( 0 )
نظري ثبت نشده است.

ديدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *