شما اینجا هستید: خانه / مقاله‌ها / علوم قرآن و حديث / دعاهاي قرآني و تضميني

دعاهاي قرآني و تضميني

حضرت امام جعفر صادق بن حضرت محمد باقر رضي الله عنهما مي‌گويد:  تعجب مي‌کنم از کساني که به پنج چيز مبتلا هستند چه‌طور از پنج چيز غافل‌اند:

(1) تعجب مي‌کنم از کسي که به رنج مبتلا است، چه‌طور غافل است از اين‌که بگويد: «مَسَّنِيَ الضُّرُّ وَأَنْتَ أَرْحَمُ الرَّاحِمِينَ» [الانبياء: 83]؛ «به من رنج رسيده است و تو مهربان‌ترين مهرباناني.» و الله تعالى [در جواب اين دعاي ايوب] فرمود: «فَاسْتَجَبْنَا لَهُ فَکشَفْنَا مَا بِهِ مِنْ ضُرٍّ» [الانبياء: 84]؛ «ما دعاي او را پذيرفتيم و رنجي را که به وي رسيده بود، دور ساختيم.»

(2) و تعجب مي‌کنم از کسي که به غم مبتلاست، چه‌طور غافل است از اين‌که بگويد: «لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ سُبْحَانَک إِنِّي کنْتُ مِنَ الظَّالِمِينَ» [الانبياء: 87]؛ «جز تو هيچ معبود به حقي نيست، پاکي براي توست، به يقين من از ستمکارانم.» و الله تعالى [در جواب اين دعاي يونس] فرمود: «فَاسْتَجَبْنَا لَهُ وَنَجَّيْنَاهُ مِنَ الْغَمِّ وَکذَلِک نُنْجِي الْمُؤْمِنِينَ» [الانبياء: 88]؛ «ما دعاي او را قبول کرديم و او را از غم نجات داديم و هم‌چنين مسلمانان را نجات مي‌دهيم.»

(3) و تعجب مي‌کنم از کسي که از چيزي مي‌ترسد، چه‌طور غافل است از اين‌که بگويد: «حَسْبُنَا اللَّهُ وَنِعْمَ الْوَکيلُ» [آل عمران: 173]؛ «خدا براي ما کافي است و کارگزار نيک است.» و الله تعالى [در جواب اين دعاي مؤمنان] فرمود: «فَانْقَلَبُوا بِنِعْمَةٍ مِنَ اللَّهِ وَفَضْلٍ لَمْ يَمْسَسْهُمْ سُوءٌ» [آل عمران: 174]؛ «مسلمانان به نعمتي از خدا و فضل او برگشتند و هيچ سختي‌اي به آنان نرسيد.»

(4) و تعجب دارم از کسي که براي او مکر و توطئه شده است، چه‌طور غافل است از اين‌که بگويد: «وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ بَصِيرٌ بِالْعِبَادِ» [غافر: 44]؛ «[مؤمن گفت:] امر خود را به خدا مي‌سپارم، به يقين خدا به احوال بندگان بيناست.» و الله تعالى [در جواب اين دعا] مي‌فرمايد: «فَوَقَاهُ اللَّهُ سَيِّئَاتِ مَا مَکرُوا» [غافر: 45]؛ «پس الله تعالى او را از سختي‌هاي مکر آنان حفاظت کرد.»

(5) و تعجب دارم از کسي که خدا به او نعمتي مرحمت فرموده و از زوال آن مي‌ترسد، چه‌طور غافل است از اين‌که بگويد: «مَا شَاءَ اللَّهُ لا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ» [الکهف: 39]؛ «آن‌چه الله خواسته است، مي‌شود، نيست هيچ توانايي‌اي مگر به مشيت خدا.» و الله تعالى [در نکوهش کسي که دعاي فوق را نخوانده بود و باغش را عذاب الهي سوزانده بود] مي‌فرمايد: «وَلَوْلا إِذْ دَخَلْتَ جَنَّتَک قُلْتَ مَا شَاءَ اللَّهُ لا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ» [الکهف: 39]؛ «چرا وقتي در باغت داخل شدي، نگفتي: آن‌چه خدا خواسته است، انجام مي‌گيرد و هيچ توانايي‌اي نيست مگر به مشيت خدا».

[سراج الملوک طرطوشي: 1/431؛ برگرفته از: داروخانه‌ي معنوي اثر حضرت مولانا عبدالواحد سيدزاده رحمه الله، ص 33، پاورقي 2]

 

۶ نظر

 1. با سلام ودرود ..بسیار مطلب سودمند ومفیدی بود..خداوند رحمت کند حضرت صاحب راو نور بر قبرش ببارد این مصلح ومجاهد بزرگ را.

   
 2. اینجا بلوچستان است از سرحد تا کرانه دریای مکران ُ سرزمین رادمردان مرد سرزمین نخل و آفتاب[گل]آپ هستم[گل]نظر فراموش نشه[گل]بانام صبای بلوچستان لینکم کن[گل]آمدم تو هم بیا[بدرود]

   
 3. خداوندج کسانی راکه در رابطه دین وراه درست انسهانهارا رهنمائی میکنند رحمت كند. ازین معوماتیکه به دست ماه قرارگرفت بسیارچیزهای راآموختم.

   
 4. سلام خسته نباشید
  یکی از فامیل های ما مشکل سختی برایش پیش امده است در مورد شوهرش است و این زن بسیار مسلمان و خداشناس واقعی است
  ولی شوهرش نسبت به او احساس بدی دارد و فکر های بدی در مورد او می کند این زن همچنان صبور است و دعایی از شما می خواهد دعای قرانی که دهن بست باشد و شوهرش با گفتن حرف های بد او را رنج ندهد لطفا این ایه قرانی را به این ادرس که نوشته ام بفرستید

   
 5. باسلام چند سالیت که کارهایم هیچ پیش نمیرود بقولی طلسم شدم چه آیه ای یا سوره ای برای کار من خوبه لطفا منو راهنمایی کنید.متشکرم

   
 6. پسرم 20 سالشه خودسر شده خودشو از خانواده دور کرده همش چسبیده به دوستاش کمکم کنید

   

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد/ نظرات ارائه شده در مطالب به منزله دیدگاه سایت سنت انلاین نیستخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

زبان فارسی زبان عربی سنت آںلاینءِ بلوچی بہر


Scroll To Top