دوشنبه, ۳۰ مرداد ۱۳۹۶ مصادف با 28 ذوالقعده , 1438
خانه » مقاله‌ها » سنت و حديث نبوي » درمان غم و اندوه
درمان غم و اندوه

عبدالله بن مسعود رضی الله عنه می‌گوید: رسول الله صَلَّى اللّٰهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ فرمود: «مَا قَالَ عَبْدٌ قَطُّ إِذَا أَصَابَهُ هَمٌّ وَحَزَنٌ: اللّٰهُمَّ إِنِّی عَبْدُک وَابْنُ عَبْدِک وَابْنُ أَمَتِک نَاصِیَتِی بِیَدِک مَاضٍ فِیَّ حُکمُک عَدْلٌ فِیَّ قَضَاؤُک أَسْأَلُک بِکلِّ اسْمٍ هُوَ لَک سَمَّیْتَ بِهِ نَفْسَک أَوْ أَنْزَلْتَهُ فِی کتَابِک أَوْ عَلَّمْتَهُ أَحَدًا مِنْ خَلْقِک أَوْ اسْتَأْثَرْتَ بِهِ فِی عِلْمِ الْغَیْبِ عِنْدَک أَنْ تَجْعَلَ الْقُرْآنَ رَبِیعَ قَلْبِی وَنُورَ صَدْرِی وَجِلَاءَ حُزْنِی وَذَهَابَ هَمِّی، إِلَّا أَذْهَبَ اللهُ عَزَّ وَجَلَّ هَمَّهُ وَأَبْدَلَهُ مَکانَ حُزْنِهِ فَرَحًا.» قَالُوا: یَا رَسُولَ اللهِ! یَنْبَغِی لَنَا أَنْ نَتَعَلَّمَ هَؤُلَاءِ الْکلِمَاتِ، قَالَ: «أَجَلْ یَنْبَغِی لِمَنْ سَمِعَهُنَّ أَنْ یَتَعَلَّمَهُنَّ.» (مسند أحمد: ۴۰۹۱؛ مصنف ابن أبی شیبه: ۹۳۰۲۹؛ مسند البزار: ۱۹۹۴؛ مستدرک حاکم: ۱۸۷۷؛ مجمع الزوائد: ۱۰/۱۸۶، وقال الهیثمی: رجاله رجال الصحیح غیر أبى سلمه الجهنى، وقد وثقه ابن حبان؛ ابن حبان: ۹۷۲)

هر بنده‌ای که هنگام اندوه و غم این دعا را بخواند، خدای ۵ غم و اندوه او را می‌برد و به جای اندوه، گشایش و راحتی به او می‌دهد. صحابه گفتند: ای رسول خدا! مناسب است که این کلمات را یاد بگیریم؟ آن حضرت صلى الله علیه وسلم فرمود: آری! هر کس آن را شنید، سزاوار است که آن را یاد بگیرد.

ترجمه‌ی دعا: خداوندا! من بنده‌ی توام، و پسر بنده‌ی توام و پسر کنیز توام، و موی پیشانی‌ام در قبضه‌ی توست، و حکم تو در من نافذ است و قضای تو در حق من عدالت است، به هر نامی که داری و خود را به آن نام خوانده‌ای و مسمى کرده‌ای، یا آن را در کتاب‌های خود فرستاده‌ای، یا آن نام را به یکی از آفریده‌هایت آموخته‌ای، یا به آن نام در علم غیب مستقل و منفرد هستی، از تو سؤال می‌کنم که قرآن را بهار دلم و نور سینه‌ام و از بین برنده‌ی اندوه و غم من بگردان.

 برگرفته از: داروخانه‌ی معنوی
تألیف: مولانا عبدالواحد سیدزاده

ديدگاه شما نظرات ( 0 )
نظري ثبت نشده است.
ارسال نظرات بسته شده است.