پنج شنبه, ۲۶ مرداد ۱۳۹۶ مصادف با 24 ذوالقعده , 1438
خانه » خبر وگزارش » خطبه‌هاي جمعه » امنیت جامعه در پایبندی به احكام الهی است
امنیت جامعه در پایبندی به احكام الهی است

6مولانا عبدالكریم حسین‌پور امام جمعه موقت شهر گُشت در خطبه‌های امروز نماز جمعه (٦/ ۱۲/ ۹٥) به موضوع مهم امنیت اشاره كرد و گفت: امنیت یكی از نعمتهای الهی است كه متأسفانه خودمان امنیت خود را به هم می‌زنیم. امروزه به خاطر دنیای بی‌ارزش در منازل و مغازه‌ها و بیابان‌ها امنیت وجود ندارد. حتىٰ خود امنیت‌شكنان هم امینت ندارند، دو روز خود را خوش می‌كنند ولی بعداً گرفتار عذاب الهی خواهند شد.

وی با تلاوت آیه مباركه‌ی ﴿ظَهَرَ الفَسَادُ فِی البَرِّ وَالبَحْرِ بِمَا كَسَبَتْ أَیْدِی النَّاسِ﴾، گفت: به خاطر گناهان مردم، فساد در همه جا عام شده است؛ حتىٰ در فضایی كه قبلاً نبود، فساد آمده و بلكه خود فضای مجازی و ماهواره زمینه‌ساز فساداند و آن همان تعبیر حدیث پیامبر صلى الله علیه وسلم است كه فتنه‌ها به‌سان باران بر زمین می‌ریزند.

استاد برجسته‌ی عین العلوم گُشت با اشاره به آیه مباركه‌ی ﴿إِنَّمَا جَزَاءُ الَّذِینَ یُحَارِبُونَ اللهَ وَرَسُولَهُ وَیَسْعَوْنَ فِی الْأَرْضِ فَسَادًا أَنْ یُقَتَّلُوا أَوْ یُصَلَّبُوا أَوْ تُقَطَّعَ أَیْدِیْهِمْ وَأَرْجُلُهُمْ مِنْ خِلَافٍ أَوْ یُنْفَوْا مِنَ الْأَرْضِ﴾ در ترجمه و تشریح آن خاطرنشان كرد: كسانی كه راهبندانی و دزدی می‌كنند و به ایجاد فتنه و فساد می‌پردازند، با الله و رسول صلى الله علیه وسلم جنگ می‌كنند؛ كسی كه خلاف دستور الله تعالىٰ اقدام می‌كند، در حقیقت با او به مبارزه می‌پردازد. كسانی كه محارب با الله و رسول‌اند و می‌خواهند در زمین فتنه و فساد ایجاد كنند، سزایشان این است كشته شوند یا به دار آویخته شوند یا دست و پایشان بر خلاف (دست راست و پای چپ) بریده شود یا تبعید گردند. اگر كسی را كشتند، باید كشته شوند و اگر او را كشتند و اموالش را بردند، باید به دار آویخته شوند و اگر فقط اموالش را بردند، دست راست و پای چپ‌شان بریده شود و اگر نكشتند و نبردند و فقط ایجاد رعب كردند، باید تبعید گردند.

امام جمعه موقت شهر گُشت افزود: متأسفانه امروزه احكام الهی اجرا نمی‌شوند و به همین خاطر امنیت از بین رفته است. زمانه‌ای كه احكام الهی اجرا می‌شد، امنیت تا جایی بود كه اگر زنی سبد طلایی را به سر می‌گذاشت و از شهری به شهر دیگر می‌رفت، كسی به او تعرض نمی‌كرد، اما امروزه گوشواره‌ها را از گوشهای دختركان معصوم بیرون می‌كنند. ما باید جامعه را اصلاح كنیم و اصلاح جامعه وابسته به اصلاح فرد است كه اگر خود را درست كردیم، جامعه درست می‌شود.

وی با سنگین دانستن گناه قتل، گفت: الله تعالىٰ می‌فرماید: ﴿وَمَنْ یَقْتُلْ مُؤْمِنًا مُتَعَمِّدًا فَجَزَاؤُهُ جَهَنَّمُ خَالِدًا فِیهَا﴾؛ سزای قاتل جهنم است كه برای همیشه در آن بماند. ولی متأسفانه ما امروزه این فكر را نداریم و قلدری خود را نگاه می‌كنیم، هرچه زور و قدرت و حكومت داشته باشیم، بدانیم كه قدرت خدا بالای ماست و نباید از او در غفلت باشیم.

مولانا عبدالكریم خاطرنشان كرد: امنیت ما در گرو پایبندی به احكام اسلامی است؛ لذا حكومتهای سراسر دنیا سعی كنند قوانین را مطابق با شریعت اسلام اجرا كنند، آن‌گاه امنیت درست می‌شود. هر كس به قدر توانایی‌اش مسؤول است كه همه چیز را رعایت كند. پیامبر خدا صلى الله علیه وسلم می‌فرماید: «أَلَا كُلُّكُمْ رَاعٍ وَكُلُّكُمْ مَسْؤُولٌ عَنْ رَعِیَّتِهِ»؛ هر یكی از زیردستانش سؤال می‌شود و هر یك در حد توانش سعی كند امنیت را برقرار نماید. در حدیث آمده است: هر كسی از شما كار بدی را دید، فَلْیُغَیِّرْهُ بِیَدِهِ؛ اگر قدرت و توانایی داشت، باید به وسیله‌ی دست و توانایی خود جلوی كار زشت و ناجایز را بگیرد وگرنه فَبِلِسَانِهِ؛ با زبانش نصیحت كند و او را بازدارد و از عذاب الهی بترساند. اما اگر این اندازه هم توانایی ندارد، فَبِقَلْبِهِ؛ در دل خود آن را بد بداند و در پی فرصت باشد كه هرگاه توانایی داشتم، جلوی آن را بگیرم.

وی در پایان با اشاره به شهادت یك معلم در پی سرقت مسلحانه در شهر گُشت، پیام تسلیت حجت الإسلام حاج آقای نوری مسؤول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت را به محضر شیخ الحدیث مولانا حسین‌پور و همه‌ی اهالی گُشت ابلاغ كرد و قول پیگیری ایشان را به سمع مردم رسانید.

ديدگاه شما نظرات ( 0 )
نظري ثبت نشده است.

ديدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *