جمعه, ۲۳ بهمن ۱۳۹۴ مصادف با 2 جمادی الاولی, 1437
خانه » مقاله‌ها » فقه و احكام » اعیاد اسلامی فقط قربان و فطر هستند
اعیاد اسلامی فقط قربان و فطر هستند

5820_11355زمانی که پیغمبر اسلام صلى الله علیه وسلم وارد شهر مدینه شدند، در آن‌جا دو چیز را مشاهده نمودند که یکی از آن‌ها این بود که:

اهل مدینه دو روز را برای خود مقرر کرده بودند و در این دو روز شادی و سرور می‌کردند و جشن و پایکوبی می‌نمودند.

پیغمبر خدا صلى الله علیه وسلم از آن‌ها پرسیدند: این چه روزهایی هستند که شما در آن‌ها اظهار شادی و خوش‌حالی می‌کنید؟

گفتند: این‌ها روزهای عید ما هستند.

پیغمبر خدا صلى الله علیه وسلم فرمودند: خداوند این عیدهای شما را تغییر داده و به دو عید مبارک تبدیل کرده است که عید رمضان و عید قربان باشند.

در برخی روایات تاریخی آمده که این دو عیدی که اهالی مدینه جشن می‌گرفتند، نوروز و مهرگان بودند که دین اسلام، اعیاد سعید فطر و قربان را جایگزین آن‌ها کرد. زیرا مقرر نمودن این روزها به عنوان عید، از جانب خود انسان‌ها بود و دستوری مبنی بر این کار از جانب خداوند نازل نشده بود، پیامبر خدا صلى الله علیه وسلم جلوی برگزاری آن را گرفت. هم‌چنین نوروز پیشینه‌ی اسلامی ندارد، بلکه بازمانده‌ای از زردشتیان می‌باشد. تقریباً در روز سیزده به در همین ماه (فروردین) بود که حضرت ابراهیم علیه السلام زمانی که مردم برای جشن و سرور به خارج از شهر رفته بودند، بت‌ها را شکست.

به هر حال دین اسلام برای شادی و سرور مسلمانان، فقط دو عید که فطر (رمضان) و قربان باشند، را مقرر نموده است.

• شیخ الحدیث مولانا سیدمحمدیوسف حسین‌پور حفظه الله

ديدگاه شما نظرات ( 117 )
 1. عمار می‌گه:

  باسلام اولا بنده به عنوان یک مسلمان سنی کرد به چنین سایتی افتخار می کنم دوما یه خواهشی از شما داشتم لطفا جواب این سوالم رادربخش پاسخ بدهید یا به ایمیلم بفرستید جوابش خیلی برایم مهم است .بفر مایید سنتهای موکد بعدیه و قبلیه نماز های پنج گانه به چه شکل است جزاکم الله خیر

  سنت آنلاین می‌گه:

  وعلیکم السلام؛ سنّت‌های مؤکده‌ی نمازهای پنجگانه به شرح زیر است:
  دو رکعت قبل از نماز فرض صبح
  چهار رکعت قبل از نماز فرض ظهر و دو رکعت بعد از آن
  دو رکعت بعد از نماز فرض مغرب
  دو رکعت بعد از نماز فرض عشاء
  ضمناً سه رکعت نماز وتر هم جزو سنن مؤکده و نزد حنفیه جزو واجبات است که وقتش بعد از نماز عشاء تا نماز صبح می‌باشد.

  عمار می‌گه:

  با تشکر فراوان از جواب واضحتان اجرکم عندالله

  ناشناس می‌گه:

  سنت آنلاین چرا چیزهایی به ضررتان را می نویسید دیدگاه قبلا آمده اینگونه اظهار حق طلب می کنید

  عیدی می‌گه:

  سایت شبکه خبر
  زمان انتشار خبر: جمعه ۱۸ مرداد ۱۳۹۲ – ۱۷:۱۸
  طولانی ترین و کوتاه ترین تعطیلات عید فطر در کدام کشور است؟

  عید فطر مهم ترین عید مسلمانان جهان است و در میان کشورهای مسلمان عربستان و قطر طولانی ترین و ایران کوتاه ترین تعطیلات عید فطر را دارند.
  (که من شخصی برای ان متاسفم که یک کشورمدعی اسلامی برای عیدزرتشتیان ۱۳روز تعطیله وعید اسلامی ۲روز!!!انهم با انهمه جنجال در مجلس که۲سال شده که ۱روز اضاف کرده اند؟!!!)

  روزهای تعطیل به مناسبت عید فطر در برخی کشورها
  …………………………
  عربستان ۱۲ روز – قطر۱۲ روز – کویت ۷ روز – سوریه ۹ روز – افغانستان ۳ روز

  اردن ۴ روز – مالزی۷ روز – ایران۲ روز – عمان۴روز – بحرین ۵ روز

  پاکستان۳ روز- سودان۵ روز – اندونزی در مجموع ۵ روز، سه روز پیش از عید و ۲ روز پس از عید

  عراق۳ روز-امارات۴ روز-ترکیه۳ روز

  عین می‌گه:

  در شرع پاک اسلام به رسومات و آداب و فرهنگهای ملل مختلف احترام گذاشته می شود البته به شرطیکه مخالف با تعالیم اسلام نباشد. و شکی نیست که مراسمات چهارشنبه سوری و نوروز و سیزده بدر از رسومات جاهلی ایران قبل از اسلام هستند و بخشی از یک آیین خرافی است و شکی وجود ندارد که آن اعیاد و رسومات با تعالیم اسلام در تضاد هستند و لذا بر مسلمانی که محبت خدا و رسولش را در قلب خود می پروراند شایسته نیست که چنین اعیاد و رسومی را انجام دهد و بر او حرام است. سیزده بدر یکی از رسومات جاهلی است که شاید نزد برخی بصورت عرف درآمده باشد ولی از آنجائیکه این رسم و این یادبود جزوی از یک آیین خرافی بوده و منشاء اصلی آن عرف نبوده بلکه آیین بوده است، لذا انجام و برگذاری و یادبود این روز یا چهارشنبه سوری به هر قصد و نیتی که صورت بگیرد حرام است و الی الابد تحت هیچ شرایطی و با هیچ نیتی بر مسلمانان مباح نخواهد شد.

  پیامبر صلی الله علیه وسلم هنگامی که در مدینه تشریف داشتند جشن نوروز را که اعراب به تقلید ایرانیان گرامی می داشتند نفی نمودند:

  انس بن مالک می گوید:«قَدِمَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ الْمَدِینَهَ وَلَهُمْ یَوْمَانِ یَلْعَبُونَ فِیهِمَا فَقَالَ مَا هَذَانِ الْیَوْمَانِ قَالُوا کُنَّا نَلْعَبُ فِیهِمَا فِی الْجَاهِلِیَّهِ فَقَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ إِنَّ اللَّهَ قَدْ أَبْدَلَکُمْ بِهِمَا خَیْرًا مِنْهُمَا یَوْمَ الْأَضْحَی وَیَوْمَ الْفِطْرِ»[ابوداود]

  رسول خدا صلی الله علیه وسلم (پس از هجرت از مکه) به مدینه تشریف آوردند واهالی مدینه دارای دو روز بودند[روز نوروز و مهرگان(یکی دیگر از اعیاد مجوسیان)] که در آن دو به بازی پرداخته و شادی می کردند، پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمود: این دو روز چیست؟ عرض کردند: ما در زمان جاهلیت در این دو روز به بازی و شادی می پرداختیم، رسول خدا صلی الله علیه وسلم فرمود: خداوند دو روز دیگر را به جای آن دو برایتان قرار داده است که خیر و نیکی دنیا و آخرت در آن دو قرار دارد: روز عید قربان و روز عید فطر.

  همچنانکه مشاهده می شود رسول خدا صلی الله علیه وسلم آن دو عید را تأیید نفرمود، و آنها را به حال خود رها نکرد تا طبق معمول به بازی در آن دو روز بپردازد، بلکه فرمود: خداوند آن دو را برایتان با دو روز دیگر عوض کرده است. و تعویض چیزی با چیز دیگر اقتضا می کند که مورد دوم ترک شود، چرا که امکان جمع شدن مورد تعویضی با شیء تعویض شده وجود ندارد و بدین علت لفظ تبدیل و تعویض(در زبان عرب) استعمال نمی شود مگر آنکه جمع بین دو چیز ترک گفته شود. پس این قول رسول خدا صلی الله علیه وسلم که می فرماید:«إِنَّ اللَّهَ قَدْ أَبْدَلَکُمْ بِهِمَا خَیْرًا مِنْهُمَا» اقتضا می کند که از جمع بین (نوروز و مهرگان)با دو عید قربان و فطر و انجام همزمان آنها خودداری شود.

  و سیزده بدر از خود نوروز حرمتش بیشتر است اللخصوص که برخی از مردم در آنروز مرتکب برخی از اعمال خرافی و شرک آلود می شوند بعنوان مثال دربرخی مناطق در این روز هر شخصی به نیت پاک کردن خود از عدد به اصطلاح نحص سیزده ، سیزده عدد سنگ را درون چاهی می اندازند یا اینکه سیزده سنگ را به پشت سر خود می اندازند! تا بدین طریق سالی خالی از بدیمنی و بدشگونی برای خود تضمین کنند!! و شکی نیست که این اعمال جزو امورات شرکی است که با تعالیم اسلام در باب توحید در تضاد آشکار است.

  بنابراین حرمت برگزاری رسومات چهارشنبه سوری و سیزده بدر ثابت است و آن بعلت مخالفت با اعیاد مسلمین است و برگزاری اعیاد کفار حرام است.

  اما جشن تولد و سالگرد ازدواج نیز در اسلام وجود ندارد و بدعتی منکر است که باید از آن اجتناب ورزید زیرا همانطور که در فوق اشاره شد مسلمانان فقط در دو روز عید و جشن برگزار می کنند و آن دو روز عید فطر و عید قربان است و غیر این دو جشن برای مسلمانان جایز نیست حال شخص به هر نیتی که بخواهد آن جشنهای مورد نظر خود را برگزار نماید.
  منبع:http://vaislamah.com/index.php

  لاتقنطوا می‌گه:

  سلام علیکم
  مطلبتون عالیه
  ببخشید دو سوال داشتم
  ۱-روز عرفه که آیه نازل شده(الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دِینَکُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتِی وَرَضِیتُ لَکُمُ الإِسْلاَمَ دِینًا) با روز عرفه سالها قبل مگر چه خصوصیتی داشته، که موجب اکمال دین و اتمام نعمت شده؟
  ۲-این روایت«إِنَّ اللَّهَ قَدْ أَبْدَلَکُمْ بِهِمَا خَیْرًا مِنْهُمَا یَوْمَ الْأَضْحَى وَیَوْمَ الْفِطْرِ»
  ابدلکم: یک فعل است ولام و یک ضمیر. حروف اصلی این فعل چیست؟و این فعل چه صیغه ای است؟
  واقعا این سوالات خیلی برام مهمه لطفا جوابم رو بدهید.

  سنت آنلاین می‌گه:

  وعلیکم السلام
  ۱ـ چون در این روز تقریباً تمام مسلمانانِ آن زمان در مراسم حج شرکت کرده و نیز آخرین حج پیامبر اسلام صلىٰ الله علیه وسلم بود، بنابراین به همه‌ی مردم که حضور داشتند، ابلاغ گردید که دین تکمیل شده است و تمام احکامی را که تا به حال فرا گرفته‌اند، جزو دین هستند و کمی و بیشی‌ای در دین نخواهد آمد و بدین خاطر عرفه در نظر گرفته شد که همه‌ی مردم در میدان عرفات حضور بهم می‌رسانند. اما عرفه‌ی سال‌های قبل از آن، هنوز دین تکمیل نشده بود و احکام داشتند به تدریج نازل می‌شدند. واللهُ أَعْلَمُ.
  ۲ـ لام جزو حروف اصلی فعل است و حروف اصلی آن عبارت است از: ب د ل، و این فعل صیغه‌ی واحد مذکر غایب از باب إفعال می‌باشد: أَبْدَلَ + کُمْ.

  عبد الله می‌گه:

  سوره مائده آخرین سوره نازل شده در قرآن به ترتیب نزول است که به خواست الله و تحت نظارت مستقیم باریتعالی بر نشان دادن شهادت آیه فجر : ۳ سوره ای وتر به شماره ۵ بوسیله کاتبین وحی موصوف در آیات عبی: ۱۱-۱۶ و بینه : ۲و۳ ثبت دائم شده و مطلب مورد اشره در این ارتباط است

  جانم فدای استاد می‌گه:

  چه زیبا گفتی که نوروز پیشینه‌ی اسلامی ندارد.

  مهناد می‌گه:

  عالیه

  ناشناس می‌گه:

  چہ زیباست!!!

  لاتقنطوا می‌گه:

  سلام علیکم
  ممنونم از اینکه جواب سوالاتم رو دادید واقعا سایت های همچون سایت شما مایه ی افتخار و دلگرمی برای جامعه ی اهل سنت و جماعت می باشد.
  در پناه الله جل جلاله باشید.

  ناشناس می‌گه:

  یه کم بیشتر کتاب صحیحین البته چاپ های سی سال قبل را بخون ببین باز هم نظرت همینه

  ناشناس می‌گه:

  فضائل امیر المومنین از نقطه نظر احمد بن حنبل بخون

  یبابلابلابلد می‌گه:

  مصاحبه ی سایت تابش با دکتر ویسی در رابطه با احکام نوروزی
  سایت تابش با استاد گرانقدر، دکتر محمود ویسی، استاد دانشگاه مذاهب اسلامی تهران و دکترای فقه مقارن، مصاحبه ای انجام داده است و از ایشان “حکم چهارشنبه سوری، نوروز، سفره هفت سین و سیزده بدر” را پرس و جو نموده و در آخر “دیدگاه اسلام را به طور کلی در رابطه با مراسم های ملی و باستانی” جویا شده است. ایشان پاسخ ما را چنین داده اند:

  ورود به همه مباحث در ارتباط نوروز و ایجاد ارتباط میان نوروز و دین، و نظرخواهی از دین در این زمینه، زیاد علمی نیست، لذا در نظر داشتن این حقیقت و مطابقت آن با فقهِ واقع، بسیار ضرورت دارد. بر این اساس، به طور کلی، نکاتی پیرامون پاسخ این سؤالات خواهد آمد؛ پاسخ هایی که به نظر مناسب می رسد. این پاسخ ها در عین حال باید، با واقع افراد، تناسب داشته باشند و زمینه ی تعامل نیکو و دقیق با آداب و رسومی که به شکلی در تقابل با نصوص دینی هستند را فراهم سازند.

  حکم مراسم چهار شنبه سوری چیست؟
  از باب قاعده ( لا ضرر و لا ضرار ) (حدیث صحیح) و با توجه به حجم ضررهای مادی، جسمی، روحی و روانی ای که افراد شرکت کننده در مراسم چهارشنبه سوری متحمل می شوند و حجم ضررهایی که حتی افراد غیر شرکت کننده باید ببینند، می توان به عدم جواز آن از لحاظ شرعی حکم داد. اما ذات شادی کردن، بدون ایجاد مزاحمت برای دیگران، از جمیع جهات و الزاما در غیر چهارشنبه ی آخر سال، بلامانع است.

  آیا مراسم عید نوروز در اسلام جایز است؟

  عید نوروز یک عید باستانیِ ایرانی است و اصولا ارتباطی با اسلام ندارد و مادامی که تقدس نیابد و به صورت عرفی با آن تعامل شود و در اعتقاد و باورها وارد نگردد و صرفا به مناسبت رسیدن فصل بهار، شادی ای صورت گیرد، این مراسم بلامانع است.

  حکم سفره ی هفت سین چیست؟
  انداختن سفره هفت سین اگر با اعتقاد و تقدس و باور همراه باشد، مانع شرعی دارد و جائز نیست.

  آیا بیرون رفتن در سیزده نوروز صحیح است؟

  اگر به علت نحوست روز سیزده باشد، خروج از منزل جایز نیست. احتیاطا انسان مسلمان در شادی های مباح، با جامعه همراه می شود، مادامی که مشارکت در مجلسِ گناه نباشد، اما هرگونه اعتقاد به سیزده و خصوصیات آن، خلاف عقل و نقل است.

  نگاه و دید اسلام در رابطه با اعیاد، جشن ها و مراسم های فرهنگی، ملی و باستانیِ دیگر اقوام چیست؟
  همه عیدهای ملی و باستانی تا جایی که با مقاصد شریعت در تضاد و تقابل نباشند، از لحاظ عرفی جائز است و اشکال شرعی ندارد. اما هرگونه تعظیم شعائر غیر خدا حرام و ممنوع است.

  یبابلابلابلد می‌گه:

  نظر مراجع عظام تقلید در مورد چهارشنبه‌سوری و مراسم آن مانند آتش روشن کردن، پریدن از آتش و استفاده از مواد محترقه چیست؟

  ۱. آتش‌بازی و استفاده از مواد محترقه و ساخت و خرید و فروش آن، به خودی خود حرام نیست مگر این‌که؛ «موجب اذیّت و آزار دیگران باشد و یا تبذیر و اسراف مال محسوب شود و یا خلاف قانون و مقرّرات نظام جمهورى اسلامى باشد، که در این‌صورت جایز نیست».[۱]
  ۲. اما درباره حکم شرعی این بازی‌ها در روز چهارشنبه پایانی سال که به «چهارشنبه‌سوری» معروف شده است، باید گفت:
  در منابع اسلامی(آیات و روایات) دلیلی که صریحاً اثبات یا نفی چنین مراسمی را بکند، وجود ندارد؛ از این‌رو، حرام بودن و یا نبودن برگزاری این مراسم، بستگی به شرایط دارد که حکم آن از عمومات به دست می‌آید:
  الف. اگر نشانه‌ای از آتش‌پرستی و یا دیگر مظاهر شرک باشد و با همین عنوان برگزار شود، همان‌طور که در دوران‌های قدیم چنین بوده است؛ جزو خرافات است و در اسلام محکوم شده و انجام آن حرام است.[۲]
  ب. اما نوعاً مسلمان‌ها این مراسم را به عنوان آتش‌پرستى انجام نمی‌دهند. به همین جهت، اگر تنها به عنوان تفریح و سرگرمی، مراسم چهارشنبه پایانی سال انجام بگیرد، -با توجه به شرایطی که گفته شد (نبود آزار و اذیّت دیگران، اسراف نکردن مال و …)، و با این‌که برگزاری این مراسم ضرورتی نداشته- حرام نیست.
  http://shia24.com/Link4035?utm_source=nmembers&utm_campaign=dc5f78ff64-majale18n&utm_medium=email

  ایران زمین می‌گه:

  چرا نوروز مورد تایید ائمه قرار گرفت؟
  یک نویسنده و محقق علمی و دینی گفت: عید نوروز به این دلیل مورد تایید ائمه قرار گرفته است که در این روز جبرئیل بر پیامبر فرود آمده و وحی را نازل کرده است همچنین روزی است که حضرت علی(ع) بر شانه‌های پیامبر بالا رفته و بت‌های کعبه را نابود می‌کند.
  به گزارش سرویس فرهنگی مشرق، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد ابوطالبی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که «نوروز یک عید ایرانی است» اظهار کرد: نمی‌توان عید نوروز را یک عید اسلامی نامید، اما آنچه که مهم است این است که خیلی از رفتارها و آداب و رسوم عید نوروز مورد تایید دین اسلام قرار گرفته است و چیزهایی که دین با آن مخالف است بحث خرافات است، وگرنه نکات مثبت آن را قبول دارد و خرافات را رد می‌کند.
  دلایلی که ائمه، نوروز را تایید می‌کنند

  ابوطالبی در ادامه با اشاره به یک رویداد اسلامی دیگر گفت: روزی معلی بن خُنَیس‌ به خدمت امام صادق(ع) آمد و امام از او پرسید آیا می‌دانی امروز چه روزی است؟ گفت نه ولی می‌دانم روزی است که ایرانی‌ها این روز را به یکدیگر تبریک می‌گویند و آن را با عظمت می‌دانند.
  ابوطالبی گفت: یکی دیگر از دلایلی که عید مورد تایید ائمه قرار گرفته است این است که در این روز جبرئیل بر پیامبر فرود آمده و وحی را نازل کرده است و عید نوروز روزی است که حضرت علی(ع) بر شانه‌های پیامبر بالا رفته و بت‌های کعبه را نابود می‌کند.
  این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: پنجمین واقعه مهمی که در روز عید نوروز اتفاق می‌افتد این است که حادثه غدیر خم و فرمان بیعت با حضرت علی(ع)، در روز عید نوروز بوده است و تمامی این حوادث مهم نشان از این دارد که عید نوروز برای دین اسلام قابل ارزشگذاری است.
  آداب نوروز

  این نویسنده و محقق ادامه ادامه داد: امام صادق(ع) برای اینکه بتوانیم نوروز را با بهترین آداب شروع کنیم به معلی گفت در روز نوروز غسل انجام دهید. غسل یکی از کارهای مذهبی است که ما در روز جمعه و اعیاد مذهبی هم به غسل سفارش شده‌ایم و تاکید شده که در روز عید نوروز با پاکیزه‌ترین لباس و عطر خود را معطر کنیم.

  وی ادامه داد: یکی دیگری از آدابی که در نوروز به آن سفارش شده‌ است این است که آن روز را روزه بداریم، چرا که روزه یک عمل عبادی است و روز نوروز چهار رکعت نماز دارد که برای خواندن آن می‌توان به مفاتیح‌الجناح مراجعه کنیم.
  ابوطالبی خاطرنشان کرد: تمامی این اعمال عبادی نشان از این دارد که عید نوروز ما مورد تایید ائمه قرار گرفته است و آنچه مورد تایید نیست خرافات‌ آن روز است.
  http://shia24.com/Link3986?utm_source=nmembers&utm_campaign=dc5f78ff64-majale18n&utm_medium=email

  رامین می‌گه:

   ابن شهر آشوب ( ۵۸۸ م) در کتاب مناقب در برخورد منصور با امام کاظم ـ علیه السّلام ـ آورده است (که مرحوم مجلسی هم در ج ۹۵، بحار الانوار، ص ۴۱۹، روایت را ذکر کرده است). وی می‌نویسد: منصور از امام خواست تا در عیدنوروز به جای او در مجلس نشسته و هدایایی را که آورده می‌شد از طرف او بگیرد. امام ـ علیه السّلام ـ در پاسخ او فرمودند: من اخباری را که از جدّم رسول خدا ـ صلّی الله علیه و آله ـ وارد شده بررسی کردم و خبری در رابطه با این عید پیدا نکردم، این عید از سنن ایرانیان است که اسلام بر آن خط بطلان کشیده است، به خدا پناه می‌برم از اینکه چیزی را که اسلام آن را از میان برده دوباره آن را زنده کنم.

  مرتضی اکبری می‌گه:

  امام صادق(ع):((هیچ نوروزی نیست مگر اینکه ما در انروز منتظر قائم هستیم..چرا که این روز از روز های ما و شیعیان ماست))

  اسلام ناب می‌گه:

  این روایت ها رو یه سری مجوس مسلمان نما مثل خودتون درست کردید و به اهل بیت نسبت دادید.در صورتی که در خود کتب شیعه روایت های صحیحی از پیامبر و امام کاظم هست که نوروز رو رد کردند و آن را سنت مجوسان دانسته اند که اسلام آن را نابود ساخت.

  جالب می‌گه:

  نظر اخری جالب بود!

  جالب می‌گه:

  منظورم نظرآقای ایران زمین بود

  سیدمومن می‌گه:

  http://www.ahnafekhaf.com/326/
  ما اهل سنت و جماعت به عنوان عید سالانه فقط دو عید داریم که عید فطر و قربان می باشند که جشن گرفتن در این دو روز ثواب هم دارد. البته عید هفتگی هم داریم که روز جمعه می باشد. لذا ما اهل سنت نوروز را تحت عنوان عید نداریم و همچنین سیزده بدر هم حکم شرعی ای ندارد. پس بهتر این است که در غیر این روزها، با رعایت شئونات اسلامی و به گونه ای که به فرهنگ اهل سنت مخالفتی صورت نگیرد، به تفریح رفته و از طبیعت الهی لذت برد.
  سخنان پایانی سخنرانی استادحوزه علمیه احناف خواف مولوی گل محمد

  عبد الله می‌گه:

  برادرم جشن فطر عید نزول قرآن و جشن قربان جشن خاتمه نزول قرآن است پس برای گرامی داشت قرآن و توجه و تفقه به قرآن در این دو روز جشن گرفته شود

  خدا با ماست می‌گه:

  سال نو می شود.
  زمین نفسی دوباره می کشد.
  برگ ها به رنگ در می آیند و گل ها لبخند می زنند
  پرنده های خسته بر می گردند و دراین رویش سبز دوباره…من…تو…ما…
  کجا ایستاده اییم. سهم ما چیست؟..
  نقش ما چیست؟…پیوند ما در دوباره شدن با کیست؟…
  زمین سلامت می کنیم و ابرها درودتان باد
  وچون همیشه امیدوار بمانید
  سال نومبارک

  شهاب می‌گه:

  چهارشنبه سوری، نوروز و سیزده بدر از رسوم دوران جاهلیت و از آیین زرتشتیان است، و مسلمانان از تجلیل و بزرگداشت آیین غیر مسلمانان پرهیز می کنند، چرا که پیامبرمان صلی الله علیه وسلم می فرماید : «من تشبه بقوم فهو منهم» صحیح أبی داود (۳۴۰۱).
  یعنی : «کسی که از گروهی تقلید کرد از جمله ی آنها محسوب می شود».
  و تجلیل و بزرگداشت این رسوم به معنای اقرار به آیین زرتشتیان است، و چنین اقراری منافی با عقیده اسلامی است.

  سیده فاطمه می‌گه:

  نوروز نشان و ارم ایرانی بودن و تمدن کهن ماست .تمدنی که در جهان همتا نداشت.همانگونه که در سایراعیاد اسلامی از جمله عید غدیر و فطر و قربان را جشن می گیریم نوروز را نیز به عنوان یادگاری کهن از اجدادمان جشن میگیریم. در واقع در نوروز به یکی از سفارشات مهم پیغمبر اسلام یعنی صله رحم عمل می کنیم. در حدیثی از رسول الله نیز نقل شده است نوروز روز قیام قائم ما است.
  موفق باشید.

  ناشناس می‌گه:

  خودت میگی نوروز ارم ماست پس الکی از پیامبرحدیث نقل نکنید.

  عبد الله می‌گه:

  ناشناس تا به حال حدیثی از حضرت محمد راجع به صله ارحام یشنیده ای؟
  د

  ناشناس می‌گه:

  اگر شما شیعه هستید که هیچی ولی اگر سنی هستی از شما بعیده

  محمد می‌گه:

  امام علی علیه السلام فرمود روزی که خدا را معصیت ن
  کنیم عید است .اهل سنت لطفا با ادب باشید

  عبد الله می‌گه:

  عید رمضان برمبنای آیه مبارکهء « شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِیَ أُنزِلَ فِیهِ الْقُرْآنُ ، بقره : ۱۸۵ » جشن شکرانه شروع نزول قرآن است برمبنای شهادت الله در قسم های آیه مدثر : ۳۲-۳۶ (در ساعت « ۵۱ : ۰۲ » تا « ۲۶ : ۴ » شب ۲۷ ماه رمضان ۲۴ آگوست ۶۱۰ میلادی ،که تاریخ و زمان هر واقعه ای شاهدی بروقوع آن واقعه است)و عیذ قربان جشن شکرانه پایان نزول قرآن در روز دهم ذیحجه در حجه الوداع با نزول آخرین سوره به ترتیب یعنی سوره مائده همانند آخرین نزول بر عیسی در آیه مائده : ۱۱۴ : قَالَ عِیسَى ابْنُ مَرْیَمَ اللَّهُمَّ رَبَّنَا أَنزِلْ عَلَیْنَا مَآئِدَهً مِّنَ السَّمَاءِ تَکُونُ لَنَا عِیداً لِّأَوَّلِنَا وَآخِرِنَا وَآیَهً مِّنکَ وَارْزُقْنَا وَأَنتَ خَیْرُ الرَّازِقِینَ [عیسی ابن مریم گفت ”ای الله! پروردگار ما! بر ما خوراکی از آسمان فرو فرست! تا برای ما عیدی باشد برای اولین ما و آخرین ما و آیه ای از تو باشد و ما را روزی ده! و تو بهترین روزی دهنده ای.“] عید سپاس به الله و یاد بودی بر گرامی داشت بر پایان وحی و آیات الله بر عیسی است و جشنی برای رفعت عیسی به بهشت « نساء : ۱۵۸ » و رهائی از لغو و شرک منکرین و مشرکین و اعلام پایان مأموریت عیسی در آخرین سوره قرآن، نشانه ای بر پایان مأموریت پیامبر و تقارن نزول سوره مائده در عید قربان در حجه الوداع برای پیغمبر و حواریون و مؤمنان ملحق به آنان عیدی برای شکر گزاری و شهادت به پایان قرآن فرض شده است و نیز جشنی برای رفتن پیامبر اسلام به بهشت در مشابهت با عیسی و بر گرامیداشت شروع نزول قرآن نیز عید رمضان فرضی برای حواریون شاهد آن است. « مدثر : ۳۲-۳۶، بقره : ۱۸۵ » و « لِّأَوَّلِنَا وَآخِرِنَا » نشان دهندهء درجه حواریون عیسی در ایمان به الله و آخرت و راهنما بر درجه حواریون پیامبر در آخرین آیات وحی است. « اسراء :۲۱ انفال : ۷۲ و فتح : ۱۹ و ۲۹ و توبه : ۱۰۰ »، « حجرات : ۶-۸، نساء :۸۳ »
  نتیجه : طول زمان وحی از روز اول بعثت در ۲۷ رمضان اول بعثت (۲۴ آگوست ۶۱۰) تا ۱۰ ذیحجه ۱۰ هجری (۸ آوریل ۶۳۲) برابر با ۲۳ سال و دو ماه و ۱۳ روز قمری است.»

  نتیجتًا در قرآن غیر از این دو عید هیچ عید دیگری بر مبنای فرمان الله نیست و هر عید دیگری به فتوای اشخاص در مقابل فرمان الله شرک است و مانند عمل شیطان بر فریب آدم از اجرای دستور الله

  احمد می‌گه:

  با سلام
  بنده چند سئوال داشتم. آیا فقط ایام مبارک فطر و قربان عید هستند؟ ْآیا روزهای مبعث حضرت رسول اکرم(ص) و میلاد پر برکت ایشان، غدیر خم عید و میلاد ائمه اطهار عید به حساب نمی آید؟
  آیا نوروز که روز اول سال شمسی است و مصادف است با زنده شدن بهار و درختان و حکایت از زندگانی دوباره و نشان دادن معاد (که همه انسانها دوباره زنده خواهند شد) مغایر با اسلام است؟ نشان دادن عظمت هستی که حکایت از وجود پروردگار دانا و حکیم می دهد مغایر با اسلام است؟ نوروزی که در آن صله ارحام شکل می گیرد و موردتاکید دین اسلام هم هست آیا مغایر با ارزشهای اسلامی است.
  آیا احادیثی که نقل قول از پیامبر بزرگ اسلام می شود دارای سند معتبری است؟ اگر نیست چرا گفته می شود و گناه است. و اگر هست آیا موارد بالا مغایرت با دین اسلام دارد که چنین سندی می آورید؟
  با تشکر و منتظر جواب در وبلاگ خود هستم.

  سنت آنلاین می‌گه:

  علیکم
  همان طور که در این مطلب آمده، اعیاد اسلامی فقط قربان و فطر هستند و بقیه روزها که عید می خوانند همه ساختگی هستند که بعدها درست شده اند وگرنه در زمان پیامبر وبعد از آن، هیچ کس نه مبعث و نه میلاد آن حضرت را جشن نگرفته و عید ننامیده است.
  نوروز هم از آن جا که عید مذهبی زردشتییان است، تکریم آن به صورت جشن گرفتن و غیره مشروعیت نداره و مغایر با اسلام است و در مورد نامیدن نوروز به عید و جشن گرفتن آن و همچنین مبعث و میلاد هیچ گونه روایت صحیحی در منابع روایی اهل سنت نیامده است.

  احمد می‌گه:

  من تازه مطلبم را دیده ام. جواب قانع کننده ای به من داده نشد. فقط ردش کرده اید. همین. من در بحث نوروز اشاره به صله رحم ، زنده شدن گیاهان (که نشانی از معاد دارد) و… اشاره داشتم. در اسلام به صله رحم و تفکر در خصوص جهان آفرینش تاکید زیاد شده است. عجیبه که شما آنرا انکار می کنید.

  محمود می‌گه:

  سلام آقای احمد
  پاسخ سئوالات شماراسنت انلاین دادند ولی شماقانع نشدید این مشکل خودت است.پس بهتره به سندکتب خودتان نیز مراجعه کنید بدین منظور نظر اقای رامین در بالا رانیز بخوانید.
  شمامی فرمائید :من در بحث نوروز اشاره به صله رحم ، زنده شدن گیاهان (که نشانی از معاد دارد) و… اشاره داشتم. در اسلام به صله رحم و تفکر در خصوص جهان آفرینش تاکید زیاد شده است. عجیبه که شما آنرا انکار می کنید.
  شماازکجای مطمئن هستیدکه ما انها راانکار می کنیم؟انکار ان انکار قران است؟چون خود قران گفته درنشانه های خداوندتفکرکنید.پس ماانکارنمی کنیم فقط انهارامنحصردر نوروز نمی دانیم.تفکر،صله رحم و …….برای همیشه است.
  الان شمابفرمائید خداونددرکجای قران ویاسنت فقطگفته این موارد رادرنوروز جستجوکنید؟ویادرکجاپیامبرعلیه الرحمه فرمودند نوروزعید است ویا انراجشن بگیرد ویا…………..که اکنون شما به ان جنبه عبادی دادید وحتی برای ان دعای تحویل نیز می خوانید.
  مثال:
  امام صادق(ع) برای اینکه بتوانیم نوروز را با بهترین آداب شروع کنیم به معلی گفت در روز نوروز غسل انجام دهید. غسل یکی از کارهای مذهبی است که ما در روز جمعه و اعیاد مذهبی هم به غسل سفارش شده‌ایم و تاکید شده که در روز عید نوروز با پاکیزه‌ترین لباس و عطر خود را معطر کنیم.

  وی ادامه داد: یکی دیگری از آدابی که در نوروز به آن سفارش شده‌ است این است که آن روز را روزه بداریم، چرا که روزه یک عمل عبادی است و روز نوروز چهار رکعت نماز دارد که برای خواندن آن می‌توان به مفاتیح‌الجناح مراجعه کنیم.

  محمد می‌گه:

  سلام من یک شیعه هستم ودر حال تحقیق هستم.البته روایتی که شما بیان کردید مربوط به چندین سال قبل از غدیر خم است ونمی توان گفت که چون اسم غدیر نیامده پس عید نیست .در روز غدیر آیه الیوم اکملت لکم دینکم ورضیت لکم الاسلام دینا آمده این ایه خوشنودی خداوند رو از یک مسئله بسیار روشن بیان می کند .رسول خدا (ص) در روز غدیر فرمود : ای مسلمانان ! حاضران به غایبان برسانند ، کسی را که به من ایمان آورده و مرا تصدیق کرده است ، به ولایت علی سفارش میکنم ، آگاه باشید ولایت علی ، ولایت من است ، و ولایت من ، ولایت خدای من است.این عهد و پیمانی بود از طرف پروردگارم که فرمان داد تا به شما برسانم. بحارالانوار جلد ۳۷ صفحه ۱۴۱ حدیث ۳۵

  محمد می‌گه:

  امام رضا (ع) فرمود : پدرم به نقل از پدرش (امام صادق (ع) ) نقل کرد که فرمود : روز غدیر در آسمان مشهورتر از زمین است. مصباح المتهجد

  عبدالله123 می‌گه:

  بنام الله
  با سلام به همه دوستان.اقای محمد اگه اینجوری که شما میگید پس چرا در قران کوچیکترین اشاره ای به این روز نشده چرا ما باید چیزی که خدا عید قرار نداده عید بدانیم چرا شماها حرفهای بی اساس بعضیا را از کلام خدا کامل تر میدانید چرا وقتی میخواهیم یک چیزه خیالی را ثابت کنیم سریع میگیم ائمه گفتن همینجوری که برادرمان عبدالله گفتن ما دوتا عید داریم یکی برای شروع کلام الله که عید سعید فطر هستش و دیگری برای ختم کلام الله که عید سعید قربان هستش چرا اینقده دوس نداریم حقیقت رو قبول کنیم هرچند همجا حق پیروزه چون الله این وعده را داده و من برای شما دعای هدایت به راه قران و سنت را دارم.و به سنت انلاین هم خسته نباشی میگم.جزاکم الله خیرا

  محمد می‌گه:

  آقای عبدلله من اصراری ندارم که شما با من هم عقیده بشوید /.برادر چرا ناراحت می شوید /نظرتون رو در باره ی شخصیت هایی مثل ولید و ومعاویه ویزید وعمر وعاص میخواستم بدانم لطفا؟/راستی /(حرفهای بی اساس بعضیا )منظورت ائمه اطهارن دیگه نه ؟؟؟؟لطفا در باره ی علم بی پایان امام باقر ویاامام صادق تحقیق کنید .وتوروخدا مواضب باشید که اتش جهنم رو به روی هردو ی ماست پس حرفی که می زنید دور از تعصب باشد اگر قران میخوانید هم بدانید که گفته …یوم ندعو کل أناس بإمامهم. می شه بگویید که امام شما که با او محشور می شوید کیست؟(منظور قران هم مطمئنا پیامبر اکرم نبود زیرا در ان صورت می فرمود یو ندعوا کل اناس برسولهم اما کلمه امام رو مطرح کرده؟نظرتون برای من قابل احترام هست.لطفا یک بار دیگه سوره ی مائده را بخوانید

  عبدالله123 می‌گه:

  بنام الله
  سلام اقا محمد.باید بهتون بگم که من هیچ بی احترامی به ائمه بزرگوار نکردم و اونها نور چشم اهل سنت هستن.من منظورم از این صحبتم ادمای بود که حرفهای دروغی را به این بزرگواران نسبت دادن در صورتی که ائمه. اهل سنت بودن و سنت نبی را مو به مو اجرا میکردن.و در ضمن اگه شما در نظری که بند داده بودم چیزی نامفهومی را مشاهده میکردید بهتر بود اینجا بگید به بند که منظورم چه کسی هست تا روشنتون میکردم.نه اینکه طبقه عادت همیشگیتون تا میبینید که یجا میشه جنجال کرد دیگه بدون چون و چرا هزارتا تهمت میزنید شما بهتره بدونید که دیگه این راهکارها جواب نمیده.و من ائمه بزرگوار را خیلی بهتر از شما میشناسم لازم نیست که به من پیشنهاد بدین. این شما هستین که باید بیشتر در مورد اعتقادات خود تحقیق کنید.و بند هر کسی را که در راه اسلام کوچیکترین قدمی برداشته اونو نور چشم خود میدونم.و شما چرا یزید رو کنار این بزرگواران میارین باز هم متوجه هستم که روش سوال کردن شما چطوری هستش چرا اینقده بغض و کینه برا چی؟و درمورد سوره مائده باید بگم که باید جایی باشه که ایه به ایه شو برات توضیح بدم اینجا نمیشه برادر بزرگوار این که از وسط ایه قیچی میکنی میاری نمیشه که.جزاءکم الله خیرا

  محمد می‌گه:

  جناب عبدلله سلام وباتشکر از جوابتون .۱-البته هیچ یک از ما نمی توانیم بی خودی ادعا کنیم که ائمه را بهتر می شناسیم ۲-اما در جواب این که ائمه اهل سنت بودن بسیار حرف مضحکی است چگونه اهل البیت اهل سنت هستند حال ان که دشمنان ان ها سنی بودن برای مثال دشمن امام علی و امام حسن معاویه بود وحتی جنازه امام حسن هم تیر باران کرد ند چگونه سنی بودند در حالی که دائم خود را امام بر حق می دانستند واز خود به عنوان امام یاد می کردند در حالی که اهل سنت امام بودن را رد می کنند.آیا واقعا تاریخ را نمی دانید که امام کاظم چرا در زندان ها به سر می برد وکسانی که او را در زندان قرار داده بوده اند چه مذهبی داشتند ؟چرا ائمه همیشه از محبان خود را با لفظ شیعه یاد می کردند ؟ این که اهل بیت سنی بودند حرف بسیار مضحکی است اما دلیل خود را بیاورید لطفا بدون دلیل صحبت نکنید (لطفا دلیل بیاورید که اهل البیت سنی بودند)
  ۳-لطفا قدم های معاویه و عمر وعاص و ولید را برای اسلام بیان کنید ۴-من دربا ره اعتقادات خودم تحقیق کردم و خوش حال می شوم اگر به کو چک ترین نقص در مذهبم اشاره کنید لطفا به نقصی در مذهب شیعه اشاره کنید
  ۵- ممنون که می خواهید به من تفسیر قران یاد بدید فقط نظر اهل سنت را در باره این ایه از سوره ما ئده را می خواستم بدانم

  «اِنّما وَلیّکم الله و رسوله والّذین آمنوا الّذین یقیمون الصّلوه و یؤتون الزّکاه و هم راکعون»

  «ولیّ شما تنها خدا و رسول او و کسانی که ایمان آورده‌اند؛

  همان کسانی که نماز را بر پا می‌دارند و در حال رکوع نماز زکات می‌پردازند، می‎باشند.» (سوره مائده، آیه ۵۵)
  با تشکر لطفا نظر شخصی خود را ندهید از کتب خودتان بنویسید .البته از شما می خوام مهربان تر با من بر خورد کنید اخه من هم اگر شما اجازه بدید مسلمانم* انما المومنون اخوه*

  سلام می‌گه:

  سلام علیکم.
  بنده می خواستم بدانم که چرا جواب بعضی از سئوالات داده نشده یا اینکه جواب ها به صورت خصوصی داده شده ، اگه امکان داره جواب سئوالات رو هم در همین سایت بنویسید (جواب اهل تسنن به سئوالات پرسیده شده رو میگم)
  در ضمن بیان کنید که جواب این سئوالات رو دقیقا از چه کسانی نقل می کنید.
  اینکه چند نفر به صورت افراطی بخوان جواب هایی بدن هرگز در سیره و سنت ما مسلمانان بیان نشده تا اونجا که ما می دونیم دینی که بر حق باشه برای جواب دادن به سئوالات دیگران اینطور برخورد نمی کنه و نمیگه براساس گفته های بی اساس به نظر من همچین جوابی فقط به دلیل عجز و ناتوانیه.
  مامسلمان ها باید به چیزهای مهم تری توجه کنیم نه به مسائلی مثل عید نوروز و سیزده بدر اونقدر توجه کنیم که یادمون بره ما توی این جهان اونقدر دشمن داریم که فقط فکر اتحاد می تونه مارو کمک کنه .
  من شیعه هستم و خدا را هزاران هزار بار شکر می کنم که در یک کشور مسلمان به دنیا آمدم و مسلمانان اهل سنت را هم دوست دارم ولی هرگز نمی پذیرم کسی بخواهد به مقدسات ما توهین کنه یا آیین باستانی ما رو زیر سئوال ببره به نظر خودتون اگه توی قرآن و کتابای اهل سنت بیان نمی شد که ما بخوریم یا نخوریم شما شوری تشکیل می دادید و می گفتید نه از لحاظ شرعی ما نباید چیزی بخوریم .خداوند ما رو انسان آفریده و دارای عقل و شعور هستیم لازم نیست همه چیز رو خداوند عینا برای ما بگه همه ما همیشه به دنبال بهترین ها هستیم چون ذات ما با خوبی ها سرشته شده خداوند هم همچین چیزی رو بسیار دوست داره پس چه بهانه ای بهتر از عید نوروز و اعیاد شعبانیه و عید مبعث.

  ناشناس می‌گه:

  ما خوشحال می شویم به راه صراط المستقیم سوره حمد هدایت شویم ولی شما هم از خدا همین را بخواهید که همه محتاجیم ثانیا بد انسان شاد باشد آن هم زمانی که حضرت رسول خودشان در غدیر خم ولی بعد از خودشان طبق آیه ۳ مائده …الیوم اکملت لکم دینکم انتخاب کردند آن هم به امر خدا آیا بد شادی کنیم و بنازیم بر چنین رب مهربانی که وصی برای پیامبرش انتخاب کرد و آیا بد است بنازیم بر چنین پیامبر فر مانبرداری که طبق آیه تبلیغ امر رسالت خویش را با معرفی وصی و جانشین خویش انتخاب کرد آیا بد است بنازیم بر کسی که خدا او را امیر المومنین نامید و پیامبر خدا او را امیر المومنین نامید و آیا بد است بنازیم بر حیدر کرار آیا بد است ینازیم برکسی که فاتح خیبر است آیا بد است بنازیم بر نابود کننده مارقین قاسطین و ناکثین آیا بد است بنازیم بر برادر وداماد رسول خدا وآیا بد است بنازیم بر همسر زنی (خانم صدیقه کبری ام ابیها بنت نبی سید نسا العالمین حوریه بهشتی فاطمه الزهرا)که اندوه و ناراحتیش موجب اندوه و ناراحتی پیامبر صلوات الله علیه و آله و به تبع آن موجب خشم خداوند یکتاست وای بر ما اگر ننازیم و افتخار نکنیم و مسرور نباشیم از ولایت مولایی که آسمانیان او را بهتر از زمینیان می شناسند و قسمت کننده بهشت و جهنم اوست وای بر ما اگر نپذیریم ولایت کسی را که اول مومن به اسلام بود و در لیلت المبیت کسی جان خویش را در راه دفاع از پیامبر به طبق اخلاص گذاشت وای بر ما اگر ولایت مولایی را نپذیریم که حدیت منزلت را پیامبردر شان وی گفت و آیه تطهیردر شان او نازل شد وای برما اگر ولایت امیر المومنین علی علیه السلام را نپذیریم فقط به خاطر اینکه ایشان در آن زمان جوان بودند و از این دست توجیهات که خود برادران اهل سنت بهتر می دانند گناه مولای ما عدالتش بود چرا که عدالت جز برای اهل حق سنگین و نپذیرفتنی است گناه علی این است که علی مع الحق و الحق مع علی و گناه علی این است که همسرش فاطمه دخت حبیب الله است گناه علی این است که دو فرزندش سید شباب اهل الجنت می باشد آری هرچه از مناقب این آقا بگویم کم است و شما هم می دانید و چه گناهی بالاتر از این که بخواهیم منقبت بزرگ مرد هستی بعد از رسول الله را نادیده بگیریم و بعد به خیال خود پاسخ دهیم که فقط دو عید داشته باشیم و اگر قبول کنیم در قیامت هرکس با آنچه دوست دارد و در دنیا از او اطاعت کرده محشور می شود بهتر نیست کسی را دوست داشته باشیم که تمام انبیا او را دوست داشته اند آیا نشنیده اید آ دم ابوالبشر با ذکر یا حمید بحق محمد یا عالی بحق علی یا فاطر بحق فاطمه یا محسن بحق الحسن و یا قدیم الاحسان بحق الحسین به درگاه الهی استغاثه کرد وتوبه اش پذیرفته شد و هکذا سخن از امیر المومنین علی علیه السلام بسیار و قلم و اندیشه من ناتوان و فقط امید دارم رب الرزقنا شهادت فی سبیل الله شهادتی از جنس فرق شکافته مولای متقیان علی و از جنس پهلوی شکسته همسرش فاطمه و از جنس جگر مسموم شده و تابوت تیر باران شده حسن و سر یریده وقتیل مظلوم حسین بن علی را خواستارم حسینی که دریک روز داغ کشته شدن فرزندجوان دید حسینی که داغ گلوی چاک خورده ۶ ماهه فرزندش علی اصغر را دید حسینی که داغ فرزندان برادر دید و کشته شدن اصحابش که سور آنها برادرش عباس بن علی قمر بنی هاشم را مشاهده کرد ولی راضی به رضای حق شد تا سنت جدش را احیا نماید تا نماز را زنده کند تا نگذارد بدعت ها بر دین جدش افزون گردد تا بدعت ها را نابود کند و در پایان اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها و سر المستودع فیها بعدد ما احاط به علمک
  عجل لولیک الفرج یوسف فاطمه خواهد آمد قل جاء الحق و زهق الباطل انّ الباطل کان زهوقا(اسرا/۸۱)

  ناشناس می‌گه:

  ی سوال :عید فطر کجای قرآن اومده؟

  محمد می‌گه:

  لطفا بگویید قران باید چگونه مسئله ولایت را مطرح کند
  انما ولیکم الله و رسوله و الذین آمنوا الذین یقیمون الصلوه و یؤتون الزکوه و هم راکعون
  وبه روایت موکد وتایید شده درکتب شما که پیامبر نزدیک ظهر باعجله در حالی که این ایه را زمزمه میکرد وارد مسجد شد وگفت ایا کسی در حال رکوع زکات داده و گدایی که هنوز خارج نشده بود گفت آری این مرد(علی)انگشتری خود را در حال رکوع به من داد
  یا اَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا اَطیعُوا الله و اَطیعُوا الرَّسُولَ وَ اوُلی الاْ َمْرِ مِنْکُمْ
  اولی الامر منکم چه کسانی جز ائمه اطهارند؟
  ایا شما حدیث پیامبر را که گفت زمین هیچ گاه از حجت خدا خالی نمی شود را قبول ندارید /لطفا جوابم را بدهید من در حال تحقیق هستم

  محمد می‌گه:

  اَنَّما یُریُد الله لِیُذْهِبَ عَنْکُمُ الرِّجْسَ اَهْلَ الْبَیْتِ وَ یُطَهِّرَکُمْ تَطْهیراً
  پس چگونه میگویید اهل بیت معصوم نیستند ایا زبان عربی را نمی فهمید؟چقدر واضح باید بگوید؟

  محمد می‌گه:

  رسلا مبشرین ومنذرین لئلا یکون للناس على الله حجه بعد الرسل وکان الله عزیزا حکیما لکن الله یشهد بما أنزل إلیک أنزله بعلمه والملائکه یشهدون وکفى بالله شهیدا إن الذین کفروا وصدوا عن سبیل الله قد ضلوا ضلالا بعیدا
  ایه فوق ایه ای است که اهل سنت برای رد امامت استفاده می کند به خاطر این بخش…لئلا یکون للناس على الله حجه بعد الرسل.اما برادران به خدا من عربم واین کلمه حجت در این جا بسیار واضح است که به معنای بهانه است .یعنی مردم بعد از امدن پیامبران دیگر هیچ بهانه ای در برابر خدا نداشته باشند درحالی که مفسران شما کلمه حجت را به این شکل معنا می کنند حجت خدا مانند فرستاده خدا یا کسی که از طرف خدا باشد و چون این ایه نفی حجت کرده پس پس از پیامبران هیچ گروهی برای هدایت بشر وجود ندارد .اما دوستان ایه می گوید حجت بر خدا(على الله حجه)ایا خود پیامبران حجت بر خدا هستند یا حجت از خدا؟
  لطفا در باره ی این ایه به خوبی تحقیق کنید

  فاطيما می‌گه:

  سلام مطالب تون بسیار جالب است اگر یک سرسوزن هم به مذهبم که تسنن است شک داشتم برطرف شد. ممنون.

  فاطيما می‌گه:

  سلام مطالب بسیار جالبی دارید اگر یک سرسوزن به مذهبم که تسنن است شک داشتم برطرف شد .ممنون.

  فاطيما می‌گه:

  درمورد نیمه شعبان و فلسفه ان نیز مطالبی بنویسید ممنون

  محمد می‌گه:

  هیچ سنی نیست جواب سوالاتم را بده فاطیما خانم شما که این همه از مذهبت مطمئنی جواب نظراتم رو بده لطفا

  فاطيما می‌گه:

  اقامحمد شما که تحقیق کردید دیگه چرا می خواید سنی بشید همون شیعه بمانید اگر قصدتون تحقیقه پس جانبداری نکنید بشنوید و مقایسه کنید.

  محمد می‌گه:

  من نمی خوام سنی بشم فقط می خوام تحقیق کنم که فردای قیامت دلیل برای شیعه بودنم داشته باشم لطفا ناراحت نشوید خانم فاطیما قصد بدی ندارم به خدا این ها سوالات ذهنم از سنی ها است وخواستم جواب بگیرم که متاسفانه بسیار با تعصب به نظرات جواب دادید و هیچ جمله ای را از فقه اهل سنت به میان نیاوردید .من اگر با عث رنجش شما شده ام عذر می خواهم

  درود ملک بر روان تو باد بر اصحاب و پیروان تو باد می‌گه:

  سوالات شما ارزش وقت تلف کردن رو نداره.قبلا ۶ قرن پیش علما جواب دادن.کو گوش شنوا.بعدشم شما مدعی هستین شما باید به سوالات ما جواب بدین .خلاصه کلام این چیزا ارزش وقت تلف کردن رو نداره چون طرفین جواب همدیگر رو دادن.برادران اهل سنت به فکر عمل باشید این چیزا هیچ ارزشی نداره این همه سنت رسوا الله(ص) داره روز به روز از بین ما میره اینرو باید حفظ کنیم موارد اختلافی توی کتابا مفصل جواب داده شده واینکه جواب شبهات رو دادن وظیفه علماست وظیفه ما دونستن عقیده درست و عمله.

  ناشناس می‌گه:

  امیدوارم شما کتاب شبهای پیشاور رو خونده باشین

  فاطيما می‌گه:

  اقامحمدچه مدرکی بالاتراز قران که هرچه سنی میگه فقط از قران است حتی نحوه وضو گرفتن من عرب نیستم صرف ونحو بلد باشم ولی ۱-اطیعون راکعون یقیمون جمع می باشد۲-حرکت درنماز موجب بطلان نماز می شودپس چگونه حضرت علی کراررضی الله عنه انگشترودراورد داد به گدا ونمازش باطل نشدکسی که صحابی بزرگ وخلیفه مسلمانان است.۳-درایه بلغ انزل علیک…اگر کل ایه رابخوانید خواهید فهمید که دلیل نزول ایه چی بوده ورسالت پیامبر بسیار بالاتر از بیان امامت حضرت علی بوده است۴-اهل بیت فقط منظور۵نفر نیستند در ایات دیگرقران که من دقیق یادم نیست زنان حضرت ابراهیم به عنوان اهل بیت ایشان یاد شده است۶-تاوقتی قران پیامبر در زمین است چه نیازی به حجت است۷-واقعه غدیروجود دارد پیامبر فرمودن من کنت مولاه فهذا علی مولاه زیرا در زمان حجت الوداع حضرت علی از جنگ برگشته بودوسرذارننش غنایم جنگی رابین خود تقسیم کرده بودندوبین انها اختلاف بوجود امد وپیامبربرای رفع کدورت جمله را گفت اسم جنگ هم بعدا براتون می نویسم الان مطمین نیستم۷-واماعبارت علی به منزله هارون برای موسی است بازدر یکی دیگراز جنگ ها پیامبر حضرت علی را در مدینه گذاشت و به جنگ نبرد تا مواظب اهل بیت پیامبر باشدوعلی از این بابت ناراحت شد وپیامبر فرمودند تو به منزله هارون هستی یعنی به تو اطمینان دارم واسم جنگ رو باز بعدا براتون مینویسم۸-همینکه اهل سنت به همسر پیغمبربدنمیگه همین که به مسلکانان و صحابه لعنت نمیفرسته برای من کافیه فقط خواهشا متعصب الکی نباشید.

  محمد می‌گه:

  جواب بخش ۱- وقتی کسی می خواهد در باره چیزی به طور غیر مستقیم اشاره کند می تواند فرد را جمع ببندد برای مثال در زندگی روز مره وقتی از کسی ناراحتیم می گوییم بعضیها در حالی که منظور ما فقط یک نفر است (لطفا اگر متوجه جوابم نشدید اطلاع دهید چون سوال خیلی واضحی است وهیچ یک از اهل سنت قبل از شما به چنین موردی گیر نداده بودند )
  ۲-خانم فاطیما به فرض محال که امام علی انگشتر در حال رکوع نداده پس چگونه قران میگوید که(کسانی که در حال رکوع زکات میدهند )پس حتما کسی در حال رکوع زکات داده .ایا ازنظر شما قران دروغ می گوید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  جواب۳- اولا درقران ایه ای مثل بلغ انزل علیک نداریم بلکه *یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنْزِلَ إِلَیْکَ مِنْ رَبِّکَ ۖ وَإِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ ۚ وَاللَّهُ یَعْصِمُکَ مِنَ النَّاسِ ۗ إِنَّ اللَّهَ لَا یَهْدِی الْقَوْمَ الْکَافِرِینَ *(معلومه لای قران رو باز نکردید)این ایه کامل هست که خداوند به طور صریح پیامبر را تهدید کرده که اگر انچه را که در ان روز برای او وحی شده را ابلاغ نکند رسالت را انجام نداده و به پیامبر اطمینان داده که از مردم او را محافظت می کند (پس حتما خطری جان پیامبر را تهدید می کرد ) پیامبر هم برای ابلاغ ان چه بر او نازل شده به مردم همراه خود گفت که منتظر کسانی بمانید که در عقب قا فله اند وکسانی که چندین فرسخ جلو رفته اند را بگویید که باز گردند و سپس خطبه ای مفصل ایراد کرد (که البته اهل سنت این خطبه را قبول ندارند و سپس گفت من کنت مولاه فهاذا علیا مولاه/ایا عقل سلیم قبول می کند که چنین وقایع وچنین تهدیدات از سوی خدا به پیامبر به خاطر ان باشد که مردم به علی یک I love you بگویند وبروند واصلا چرا یک دوست دارم به امام علی می توانست برای پیامبر خطرناک باشد که خدا وند به پیامبر گفته تو را از مردم محافظت می کنم ایا غیر از مسئله ولایت با این آِیه قابل ادغام است؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  ۴- ما هم اعتقاد داریم که در قران از خانواده ی ابراهیم به عنوان اهل بیت نام برده شده اما در مورد ایه تطهیر ابتدا امده است که* انما یرید الله …یعنی خداوند می خواهد از شما پلیدی را بردارد ببینید پس نزول ایه باید بر افرادی دلالت می کند که هنوز زنده بوده باشند نه کسانی که سال هاست زیر خاک اند زمان فعل را در نظر داشته باشید پس مطمئنا منظور اهل بیت پیامببر اکرم هستند البته شما جواب من را ندادید که بر چه اساسی می گویید که اهل بیت معصوم نیستند ؟ پس این ایه چه چیزی را مشخص می کند ؟؟؟
  ادامه در نظر بعدی…

  ناشناس می‌گه:

  ۱و۲-حضرت علی جای خود دارد من با بزرگان دین کاری ندارم بحث من با شماست خوبه خودتون میگوید غیر مستیقم پس نمی تونید بگید به کسی خاص توجه داشته درثانی خدا از کسی ترسی نداره که غیر مستقیم بیان کنه ومنظور ایه مسلمانان است هرکس که صدقه بده ولی شما تنها خدا وپیامبر است وکسانیکه ایمان اورده ان همان کسانی که نماز بپا میدارند ودرحال رکوع زکات میدهند۳-(معلومه شما قران از نمی کنید)در ان جمع کافری وجود نداشت که پیامبر در خطر باشد خوبه شما عربید که معنی مولا و ولی رو کن فیکون کردیدمعانی ولی۱-یارویاور۲-سرپرست وصاحب اختیارایه ۲۸شوری۳-دوست ورفیق۴-معبودایه ۲۵۷بقره ۵-هادی ایه ۱۷کهف و… پس مطمین نباش بتفسیر تو درسته۴-دقیق نفهمیدم چی گفتین ولی در زمان ایه تطهیر که میگی فقط خدیجه رض فوت نموده بود بقیه در قید حیاط بودند

  محمد می‌گه:

  منظورم اهل بیت ابراهیم است که فوت کرده بود .خیلی ممنون که آرام بحث می کنید ما هم می گوییم معنی ولی در این ایه سرپرستو صاحب اختیار است است . عزیزم من منظور شما را نفهمیدم لطفا واضح تر پاسخ بدهید

  محمد می‌گه:

  خداوند قدرت بی نهایت دارد و از کسی نمی ترسد .
  اما بسیاری از احکام و دستورات در قران به ان ها اشاره شده است ولی به طور کامل در باره ی چگونگی انجام انها بحث نشده وان را به عهده پیامبر واگذار کرده اند مانند نماز و…. در قران در بسیاری از ایات ما را به خواندن نماز سفارش کرده اند اما چگونگی انجام این فریضه مهم توسط پیامبر اموزش داده شد .برادر من خداوند در ایه یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنْزِلَ إِلَیْکَ مِنْ رَبِّکَ ۖ وَإِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ ۚ وَاللَّهُ یَعْصِمُکَ مِنَ النَّاسِ ۗ إِنَّ اللَّهَ لَا یَهْدِی الْقَوْمَ الْکَافِرِینَ
  از پیامبر خواسته که مسئله ولایت را برای مسلمانان بیان کند .ودر باره ی ایه ولایت( انما ولیکم الله و… )خداوند اگر مستقیما نام امام علی (ع) را در ایه بیان میکرد ممکن بود بسیاری از مسلمانانی که تازه ایمان اورده بودند یا کسانی که هنوز ایمان راسخ نداشتند در پیامبر خدا شک می کردند ومی گفتند می خواهد پسر عموی خود را به جای خود بر ما حاکم کند اما وقتی در ایه از کسی که در حال رکوع زکات داده خبر میکند ومسلمان هم این واقعه را با چشم خو می بینند دیگر هیچ ابهامی در خدایی بودن این حکم نمی ماند .با تشکر از شما که خیلی با حوصله و بدون تعصب تحقیق میکنید

  محمد می‌گه:

  جواب۶-خانم فاطیما در کجای قران امده که نماز صبح چند رکعت است وچگونه باید نماز بخوانیم؟خواهر دینی عزیز من اگر پیامبر همراه قران نبود چگونه نماز می خواندیم؟؟؟ چرا خداوند در ایه ۶۵سوره نسائ (فَلا وَرَبِّکَ لا یُؤْمِنُونَ حَتَّى یُحَکِّمُوکَ فِیمَا شَجَرَ بَیْنَهُمْ ثُمَّ لا یَجِدُوا فِی أَنفُسِهِمْ حَرَجًا مِمَّا قَضَیْتَ وَیُسَلِّمُوا تَسْلِیمًا)از مردم می خواهد که برای داوری به نزد پیامبر و حجت خدا بروند چرا نگفته برای حل اختلاف ها شان به قران مراجعه کنند؟؟؟؟ مگر نه با وجود قران به حجت نیاز نیست؟؟؟؟ چرا قران گفته باید از رسول اطاعت کنیم ؟؟حجت که از نظر شما لازم نیست « لَقَدْ مَنَّ اللَّهُ عَلَى الْمُؤْمِنینَ إِذْ بَعَثَ فیهِمْ رَسُولاً مِنْ أَنْفُسِهِمْ یَتْلُوا عَلَیْهِمْ آیاتِهِ وَ یُزَکِّیهِمْ وَ یُعَلِّمُهُمُ الْکِتابَ وَ الْحِکْمَهَ وَ إِنْ کانُوا مِنْ قَبْلُ لَفی‏ ضَلالٍ مُبینٍ» (آل عمران – ۱۶۴)پس معلوم است پس از مرگ پیامبر باز هم کسانی به عنوان حجت باید باشند که مردم را به همراه قران راهنمایی کنند ؟؟(ایا واقعا شما چنین اعتقاداتی دارید؟)

  فاطيما می‌گه:

  ۶-ایه ۶سوره مایده نحوه وضو گرفتن الان برای داوری قضات ودادگاه وجود دارد چیزی که در صدر اسلام برای الان تشکیل شد که بر اساس قران وسنت عمل میکنه اگه راست میگید چرا امام زمان غیب شدن چرا الان در زمین نیست که حجت باشد حجت غیبی به چکار ادم امروزی میاید.اعتقاد من درسته شما تجدید دوره کن

  محمد می‌گه:

  ان الله لایغیر ما بقوم حتی یغیروا ما بانفسهم
  چون در ان زمان حاکمان بنی عباس تصمیم به قتل امام داشتن امام حسن عسکری او را پنهان کرده بود ولی به یاران قابل اعتماد خود امام مهدی را امام بعد از خود معرفی کردند .در اثر این نا شکری مردم از داشتن حجت و برای حفظ جان امام ایشان از نظرها غائب شدند .همان گونه که حضرت مسیح از نظرها غائب هستند . ودر جواب این که حجت غائب به چه دردی می خورد وباید بگویم امام در زمان غیبت صغری با ۴نفر از یاران با وفایش با شعیان ارتباط داشتند اما وقتی که اخرین یار ان حضرت در نزدیکی مرگ بودند ایشان به او گفتند که پس از او هیچ کسی جانشین نیست و در جواب این که شیعیان چگونه از حضور ایشان در زمان غیبت کبری استفاده می کنند فرمودند همان گونه که از خورشید پشت ابر استفاده می شود از حضور من در زمان غیبت کبری نیز استفاده خواهد شد .

  محمد می‌گه:

  جواب۷ توضیح شما در باره ی واقعه غدیر واقعا خنده دار است شما حتی از عقاید مذهب خودتان هم بی اطلاعید؟

  اما حدیث منزلت **پیامبر اسلام به مناسبت‌های مختلف علی را نسبت به خود در منزلت و مقام هارون برای موسی معرفی نموده و بدو فرموده‌است:

  أنت منّی بمنزله هارون من موسی إلّا إنّه لا نبیّ بعدی.
  (ترجمه: تو برای من در مقام و منزلت هارون از موسی هستی جز این‌که بعد از من پیغمبری نخواهد بود.)

  برخی منابع که این حدیث در آن یاد شده عبارت‌اند از:

  «فضائل الصحابه»، صحیح البخاری، ۳۵۰۳: «حدثنی محمد بن بشار حدثنا غندر حدثنا شعبه عن سعد قال: سمعت إبراهیم بن سعد عن أبیه قال: قال النبی صلى الله علیه وسلم لعلی: أما ترضى أن تکون منی بمنزله هارون من موسى.»
  «کتاب فضائل الصحابه»، صحیح مسلم، ۲۴۰۴: «قال رسول الله صلى الله علیه وسلم: لعلی أنت منی بمنزله هارون من موسى إلا أنه لا نبی بعدی»
  «کتاب المناقب»، سنن الترمذی، حدیث ۳۷۲۴، ۳۷۳۰، ۳۷۳۱.
  «کتاب المقدمه»، سنن ابن ماجه، الحدیث ۱۲۰ و ۱۲۶.
  مسند، احمد ابن حنبل، ۱/۱۷۹ و ۳/۳۳۸؛
  مناقب، ابن حنبل، حلیه الاولیاء، حافظ ابو نعیم اصفهانی، ۷/۱۹۵؛
  تاریخ بغداد، خطیب بغدادی، ۱/۳۲۴، ۴/۲۰۴، ۹/۲۹۲؛
  کنز العمال فی سنن الأقوال والأفعال، متقی هندی، ۱۲/۱۱۵۵ به بعد.
  ببینید خانم فاطیما در کتاب های خودتان هم اذعان شده که در مناسبت های گونا گون پیامبر امام را به منزلت هارون برای موسی دانسته(یعنی برادر وصی وجانشین منی)زیرا هارون برادر وصی وجانشین حضرت موسی بود

  عشق می‌گه:

  ها بله درست نوشتی ولی چه ربطی داره عزیزم

  عبد الله می‌گه:

  خدا رو شکر به یقین رسیدید البته من با تشیع به یقین رسیدم و خواهش میکنم یه ذره هم در مورد شیعه ها با چشم دیگر نگاه کن بحث تعصب اصلا نباشه امامن مارا با امامن خودتان فقیهان ما با فقهیان خودتان مصائبی که امامن شیعه کشیده اند مقایسه بکن شاید نظر خواهر بزرگوارمون عوض شد.البته با کمال احترام خدمت شما عرض کردم.خدا همه مسلمانان را از تفرقه افکنان دور نگه دارد

  سلام می‌گه:

  با سلام.
  بنده میخواستم بدونم که چرا جواب بعضی از سئوالات داده نشده ،یا شما سئوالات رو نمی پسندید یا جوابی ندارید که بدید.
  بهتر نیست در جواب بعضی سئوالات همون طور که در قران و سنت ما بیان شده مودبانه پاسخ بدید مثل ائمه اطهار که همیشه با سعه صدر همه سئوالات رو پاسخ می دادند و هیچ وقت کسی خشم اونها رو ندید جز زمانی که اسلام ومسلمانان در خطر بودند.
  حالا که ما مسلمان ها در سراسر جهان این همه دشمن داریم چرا ما این همه شیعه و سنی کنیم و این همه با خشونت آیه های قران رو یا نادیده بگیریم یا معنی اونها رو هر طور که بخوایم برای خودمون تعبیر کنیم.سئوال پرسیدن در مورد آیین هایی مثل عید نورورز و سیزده بدر اون هم با یان همه جدیت واقعا لازمه؟
  اگه یکم فکر کنیم می بینیم که نیاز نیست خداوند همه چیز رو برای ما بگه بلکه از متن گفته ها(قرآن) به چیزهای زیادی برسیم مثلا خداوند در قرآن به صله رحم و گشاده رویی و دیدو بازدید ازهم و کارهای پسندیده که سبب شادی روحی انسان میشه اشاره کرده نمود این کارها در عید نوروزو سیزده بدر و..پدیدار میشه پس چه جای این همه بحث و جدله.
  من مسلمان و شیعه و یک ایرانی هستم که همه مسلمانان را با جان و دل دوست دارم.بیاید خود متحد باشیم بدون نیاز به قانون و اجبار.

  عليك سلام می‌گه:

  راست میگید سلام از طرز بیانتون معلومه که شیعه هستید ومتعصب الکی چون اهل سنت متعصب الکی نیستند.

  محمد می‌گه:

  لطفا با انصاف باشید ما تعصبی هستیم یا اهل سنت بابا ما فقط ایه قران داریم میاریم شما هیچ دلیلی برای حرف هاتون ندارید

  جواب اقای سلام می‌گه:

  سلام علیکم.صله رحم در همه ایام سال باید انجام بشه نه اینکه مختص چند روز باشه…برای ابراز مخالفت با اتش پرستان نباید مثل انها رفتار کنیم..در روز سیزده بدر هم به جرات میتونم بگم همه که نه اکثر اون کسایی که بیرون میرن به جای اب پاک در ان روز حرام خدا رو سر سفره شون میذارن …ایا اون کسایی که روز سیزده بدر بیرون میرن اگر انها(برای مثال) را برای نماز جماعت و جمعه بخوانند حاضر میشوند؟ ولی خیلی ها روز ۱۳ را (نعوذ بالله) بالا تر از نماز جمعه ای میدانند که خدا ان را واجب گردانیده. پس نتیجه میگیریم این عید باستانی (به قول شما) و سیزده بدر بوی عمل شیطان میدهد پس به نفع ماست از ان دوری کنیم.

  فاطيما می‌گه:

  هیچ کدام از دلیلاتونو قبول ندارم اقا محمد هر چی من گفت از کتابا وتواریخ قابل اعتماد اهل سنت بوده باور ندارید برید کتب شرح عقاید اهل سنت را بخوانید که برای هر جمله یه سندگذاشته الان من مثل شما دسترسی به کتاب ندارم جاییم نیستم از این کتابا باشه تا جوابتونو بدم بماند تا چندروز دیگر-بهتون گفتم قبلا از مذهبت مطمینی تحقیقت لازم نیست قران خواندن من به خودم ربط داره منو تو قبر شما نمیذارن -در ثانی بقیه باسندومدرک درهمینجاجوابتونو دادن اگه خوب خونده باشید البته تقصیر شما نیست از پایه چشم وگوشتونو بستن باانکارحقیقت -حذف کردن یه جمله برای کتمان حقیقت کار سختی نیست ۰شمادنبال تحقیق نیستی داری جو رو متشنج میکنی و حرفت رو به کرسی می نشانی پس لطف کن توهین نکن اقا

  محمد می‌گه:

  تورو خدا از چیزی که می نویسم با بی اعتنایی نگذرید توجه توجه عقاید عجیب اهل سنت در باره ی ذات اقدس خدا
  در صحیح بخاری جلد۷صفحه۲۰۵وصحیح مسلم جلد۱ صفحه ۱۱۲امده است که #خدای سبحان در برابر بندگانش نمایان می شود و او را می بینند چنانکه ماه را در شب چهاردهم می بینند# /در حالی که در قران امده *لا تدرکه الابصار* اهل سنت به من فحش ندید به خدا این نوشته های کتاب خودتان است توجه شمارا به نظر بعدی جلب می کنم

  ناشناس می‌گه:

  آقامحمد ببخشید ولی اون حدیثی که شما می گویید اون درباره ی قیامته و این آیه در مورد دنیاست یعنی در دنیا نمی توانید اورا ببینید در ضمن پس این آیه در سوره ی قیامت به چه معناست که : وجوه یومئذ ناضره الی ربها ناظره

  فاطيما می‌گه:

  ایه تبلیغ:مایده۶۷:این ایه اصلا روز غدیر نازل نشده وایات قبل وبعدش در مورد اهل کتاب است ومخاطبش هم اهل کتاب است

  فاطيما می‌گه:

  الیوم اکملت لکم دینکم واتممت نعمتی ایه۳مایده اصلا ایه درمورد چیز دیگری بیان شده وربطی به امامت ندارد
  مایده ۵۵ایه ولایت :ولی شماتنهاخداوپیامبراوست وکسانیکه ایمان اورده اندهمان کسانی که نماز برپامیدارندودر حال رکوع زکات میدهند ولی:یارویاور-دوست ورفیق -معبود ایه ۲۵۷بقره-هادی ایه۱۷کهف -سرپرست وصاحب اختیار ایه ۲۸شوری

  محمد می‌گه:

  براتون متا سفم با تعصب تون دارید حقایق رو نا دیده می گیرید

  اسلام ناب می‌گه:

  برات متاسفم که عقلتو به کار نمیندازی و قرآن نمیخونی و یک مشت چرندیات رو تکرار میکنی.سخنان خانوم فاطیما کاملا صحیح و درست است.متعصب تو هستی که حرف حساب رو نمیفهمی.

  سلام می‌گه:

  باسلامی دوباره.
  اولا که من آقا نیستم و خانم هستم .ثانیا درسته که تعصب در عقیده من وجود داره ولی آنچه که از گفته من باید برداشت بشه لزوم اتحاد میان مسلمانان در تمام دنیا بالاخص ایران عزیزه. ثالثا من نگفتم شادی روح فقط توی سیزده بدر رفتنه گفتم این هم یک مثالش می تونه باشه و در جواب شما نیازی نیست که من چیزی بگم چون حضور پرشور مردم رو توی نمازهای جمعه می بینید شما جوری صحبت می کنید که انگار اصلا ایران نبودید واقعا این کورکورانه حرف زدنه.
  در ضمن من احساس می کنم که این همه مانور دادن روی روز سیزده بدر بیشتر به علت ولادت امام علی در این روزه (روز سیزدهم رجب) البته شاید من اشتباه کنم ولی تعصبات شما همچین سوءضنی رو به وجود می یاره.
  در پایان تشکر می کنم از اینکه نظرات ما بدون کم و کاست تایید می شه.

  سعید می‌گه:

  متاسفم برای خودمون که از اسلام جز اختلاف چیز دیگه ای نفهمیدیم.مگه نه سنت انلاین؟

  علیک السلام می‌گه:

  سلام خانم سلام
  فکرمی کنم در ذهن شماچیزهای دیگری خوانده اند والا ۱۳رجب چه ربطی به ولادت سیدنا علی دارد گذشته از این مگر ما حضرت علی رادوست نداریم!که می خواهی القاء کنی که ما ایشان رادوست نداریم؟!!!وضمنافکرمی کنم تعصب شما بیشتر است؟!!

  درجواب خانم سلام می‌گه:

  میدونید حرف شما مثل چیه مثل اینه که به یارو میگن ۲۲بهمن چه روزیه میگه ۱۳ابان شما هم ۱۳بدر رو ربط دادین به ۱۳رجب .خیلی جالب بود اندکی تجدید فکر کنید

  خاکه پای اهل سنت لطفا ثبت کنید می‌گه:

  بنده به عنوان یک شیعه واقا لذت میبرم که در این سایت که منصفانه نظرات رو درج میکنه حضور پیدا میکنم به شخصه دسته تمامه عزیزان رو که این فضا رو درست کردن صمیمانه میبوسم

  حسين می‌گه:

  راستی اعراب قبل از اسلام چه تمدنی داشتند ؟ بادخترانشان چکار می کردند ؟ چقدر باسواد داشتند ؟ سالی چندبار حمام می رفتند ؟ ووو ….

  اسلام ناب می‌گه:

  ایرانیان مشرک آتش پرست در قبل از اسلام که مجوس بودند با ادرار گاو غسل میکردند و با خواهر و مادر خود ازدواج میکردند.

  محمد رسول الله می‌گه:

  بسم الله و الصلاه و السلام علی رسول الله

  عید نوروز یک عید ملی و یک جشن متشکل شده از اداب و رسوم قومی هست و هیچ ربطی به دین ما نداره که حالا ان را مورد تایید دین قرار بدهیم یا نه ! بلکه اسلام هر سنت نیکویی را میپذیرد و نوروز سنت نیکویی است که در ان صله رحم احیا میشود و مردم برای شادی هم به یکدیگر هدیه میدهند

  سلمان می‌گه:

  سلام علیکم
  بنده بعنوان یک سنی افتخار میکنم که چنین سایتی را در پیش رو دارم و دارم از ان استفاده میکنم
  و من الله التوفیق

  حسین می‌گه:

  و من با عنوان شیعه مطالبم ثبت نمیشه

  مسی می‌گه:

  با سلام . یک سنی واقعه ای هیچ وقت شیعه نمیشه ولی یک شیعه واقعه ای سنی واقعه ای میشه….. از این بابات مطمئنم

  فرزند حضرت زهرا می‌گه:

  با سلام یک شیعه واقعی که تمام رفتار و اعمالش مطابق پیامبر و اهل بیتش باشد یک انسان کامل است همان کسی که بار امانت الهی را بردوش میگیرد همان باری که آسمان ها و زمین از پذیرفتن آن سر باز زدند یک سنی حالا چه واقعی چه غیر واقعی مثل یک کسی میمونه که مسیر رسیدن به انسان کاملو پیدا کرده اما به جای اینکه به جلو حرکت کند به به سمت عقب حرکت می کند پیامبر و ائمه اطهار جهت رسیدن به کمال را به ما نشان می دهند حالا یک شیعه که به طور کامل دستورات دین که شامل فران و عترت است را رعایت نمی کند ،مثل کسی است که راه را درست انتخاب کرده جهت راه را هم درست انتخاب کرده اما سرعت حرکتش بسیار کند است بنابراین یک سنی هر چه قدر هم که واقعی باشد هیچ وقت به مرتبه انسان کامل نمی رسد اما یک شیعه غیر واقعی هر چند سرعت رسیدنش به کمال کمه شاید حتی بعضی جاها متوقف هم بشه اما هیچ وقت به عقب برنمیگرده و امیدی بهش هست که بتواند به کمال برسد البته با توبه خلاصه حرف آخر اینکه یک شیعه چه واقعی چه غیر واقعی تحت هیچ شرایطی سنی نمیشه چون جهت مسیر بندگی رو درست تشخیص داده از شما تمامی اهل سنت می خواهم با بصیرت به دین نگاه کنید نه با تعصب به این فکر کنید که روز قیامت بدون شفاعت ائمه اطهار و چهارده معصوم کی میتونه به دادمون برسه بترسید از روزی که بسیار سخت و دشوار است وجز محبان علی کسی به بهشت نمی رود چون علی انسان کامل است واسطه فیض است بین خدا وانسان یا ایهاالذین امنو ابتغو اله الوسیله

  ناشناس می‌گه:

  ببخشید شما میدونید معنی اهل سنت والجماعت چیه که میگید اهل سنت راه رسول الله صلی الله علیه وسلم و حضرات ائمه رحمهم الله را رها کرده اگر یکم به معنای این کلمه دقت کنید می فهمید که خود ائمه نیز اهل سنت بوده اند

  انور می‌گه:

  درجهان اسلام که ما زندگی میکنیم یک میلیارد وهفتصدمیلیون مسلمان داریم که یک میلیارد پانصد میلیون سنی داریم ودویست میلیون شیعه داریم ورسانه های بیگانه وغربی ها ویهودیان همشان دشمنان ما مسلمانان هستند ومادراین فضای که همه دشمنان ما هستند اختلافها را به انطباق مبدل کنیم که دشمنان را مایوس کنیم و

  حسین می‌گه:

  حساب کنید حکومت اموی و عباسی و وهابیان چند میلیارد شیعه کشته اند

  ناشناس می‌گه:

  به خاطر همینه که شیعیان در زمان حاضر به ۳۰۰ میلیون نمی رسند! البته جای سوالی باقی می ماند که این چند میلیارد نفر کجا زندگی می کرده اند؟ و چطور هیچ نقلی از کشتار میلیاردی شیعیان در تاریخ نیست؟!! احتمالا کل تاریخ نویسان خیانت کرده اند و تازه این مطلب توسط محققان برجسته! کشف شده است …. باید به این گونه محققان نوبل را دو دستی تقدیم نمود ….!

  سید معروف می‌گه:

  تشکر از شما و سایت شما من یک سوال دارم ایاکدام حدیث حضرت محمد(ص) است که نوروز راحرام گفته باشند و اگر نیست ازنگاه اسلام چیست

  سعید از کابل می‌گه:

  مطالب فوق خلیی عالی بود تشکر

  mahdieh می‌گه:

  سلام می خواستم بدونم انداختن سفره هفت سین یا جشن تولد گرفتن چه توهین و اهانتی رو به اسلام وارد میکنه؟؟؟؟؟؟
  فلسفه ی سفره هفت سین رو هم که مطالعه کردم این بود حالا هرجاش که مشکل داره و من متوجه نشدم لطفا شماگوشزد کنید:
  نیاکان ما که زرتشتی بودند اعتقاد داشتند که عقل مقدس به معنای اهورامزدا یا سپندمینو هستش .اینا شش تا وزیر داشتن به نام امشاسپنان که به علاوه ی سپند مینو میشه هفت تا
  ممنون و خدانگهدار

  اسلام ناب می‌گه:

  مسلمان واقعی سنت مجوس رو زنده نمیکنه

  اسلام ناب می‌گه:

  آیت الله مرتضی مطهری رضی الله عنه:

  مسلّماً ایرانیان نیز ناخودآگاه برخی عقاید خویش را با صبغه اسلامی حفظ کردند. متأسفانه پاره‌ای خرافات هم اکنون در میان برخی ایرانیان وجود دارد از قبیل پریدن از روی آتش در چهارشنبه آخر سال و سوگند خوردن به سوی (نور) چراغ که از بقایای ماقبل اسلام است؛ و این وظیفه اسلامی است که با مقیاسهای اصولی اسلام عقاید پاک و خالص اسلامی را از کدورت اندیشه‌های جاهلی همیشه دور نگاه دارند. … همین ایرانیهای خودمان برای اینکه سنتهای ایرانی و به قول خودشان فرهنگ ایرانی را بخواهند زنده کنند، کوشش می‌کنند کارهایی را که از اولِ اول خرافه محض بوده‌است زنده کنند، چون فکر می‌کنند که ملیت ایرانی را بدون اینها نمی‌توان نگه داشت… در مورد آتش شب چهارشنبه آخر سال- که نمونه‌ای از آتش پرستی‌های قدیم است که نه تنها چیز خوبی نیست بلکه خیلی چیز بدی هم هست- همین را می‌گویند فقط برای اینکه به قول اینها فرهنگ را (این فرهنگ، معنایش علم و فلسفه نیست بلکه به معنی سنت است) باید زنده نگه داشت.

  الآن بر من مجهول است که چهارشنبه آخرماه است یا آخر سال. اگر چهارشنبه آخر سال بگیریم و سال را سال شمسی بگیریم برای ما ایرانی‌ها خیلی عجیب است. واقعاً عجیب است: چهارشنبه آخر سال شمسی که می‌شود حتی در محیط‌های عالی فرهنگی ما آتش روشن می‌کنند، از روی آتش می‌پرند، می‌گویند: «سرخی تو از من، زردی من از تو». من نمی‌دانم ما چقدر می‌خواهیم اصرار روی حماقتهای خودمان داشته باشیم؟!

  بخدا ننگ این مردم است که روز سیزده و این ایام را بعنوان جشن سیزده بدر بیرون میرن !! ننگ باشه بر اینها که بعنوان پرورش افکار این ها را به مردم نمی گویند !! و شما احمقها هم این حرکات را هر سال انجام می دهید بلکه آنها شما بدبختهای احمق ؟؟!! را تمجید می کنند تشویق می کنند !! اینها از اسلام نیست !! اینها ضد اسلام است !! … نیاکان ما در گذشته جشن می کردن ؛ پس ما هم باید چنین کنیم !! چهار شنبه آخر سال می شود ؛ بسیاری از خانواده ها که باید بگویم خانواده احمقها ؟!! آتش روشن می کنند و هیزمی روشن می کنند و آدمهای سر و مر و گنده با آن هیکلهای نمی دانم چنین و چنین از روی آتش می پرن که ای آتش زردی من از تو سرخی تو از من !! این چقدر حماقت است ؟ !! خب چرا چنین می کنید ؟؟ می گویند پدران ما چنین می کردند ما نیز چنین می کنیم !! اگر پدران شما چنین می کردند و شما می بینید که آن کار احمقانه است و دلیل خریت پدران شما است !! رویش را بپوشید ! چرا این سند حماقت را سال به سال تجدید می کنید ؛ این یک سند حماقت است که شما هی می کوشید که این سند حماقت را زنده نگهدارید و بگویید ماییم که چنین پدران خری داشته ایم !!! . ? . … پس شما باید بگویید که الحمدالله در روز نحس قرار نگرفته ایم ؛ اتفاقا باید بدانیم که الان تمام روزهای ما نحس هست ! روز اول فروردینماه هم نحس است !! بین روز اول و دوم و سوم و چهارم فروردین ؛ دوازدهم و سیزدهم فروردین هم نحس است ! ما از این نحس باید خارج بشیم ! چه باید بکنیم ؟ ؛ بریم بیرون سبزه ها را گره بزنیم از نحسی خارج می شیم ؟ با سمنو پختن از نحسی خارج می شیم ؟ با پهن کردن سفره هفت سین از نحسی خارج میشیم ؟ بیچاره بد بخت ! چرا خانه ات را ول می کنی میری بیرون ؛ از این کارهای زشت بیا بیرون !! از این عادت زشت بیرون بیا ؛ از این حرکات زشت !! خودت خارج شو ! تا از نحوسات بیای بیرون ! از این حرکات زشت و کثیف و پلید که به آن گرفتار هستی خارج شو تا از نحوست بیای بیرون ! سیزده چه گناهی دارد ؟ از سمنو چه کاری ساخته است ؟ از سبزه و هفت سین چه کاری ساخته است

ارسال نظرات بسته شده است.