شما اینجا هستید: خانه / مقاله‌ها / فقه و احكام / اعیاد اسلامی فقط قربان و فطر هستند

اعیاد اسلامی فقط قربان و فطر هستند

5820_11355زمانی که پیغمبر اسلام صلى الله علیه وسلم وارد شهر مدینه شدند، در آن‌جا دو چیز را مشاهده نمودند که یکی از آن‌ها این بود که:

اهل مدینه دو روز را برای خود مقرر کرده بودند و در این دو روز شادی و سرور می‌کردند و جشن و پایکوبی می‌نمودند.

پیغمبر خدا صلى الله علیه وسلم از آن‌ها پرسیدند: این چه روزهایی هستند که شما در آن‌ها اظهار شادی و خوش‌حالی می‌کنید؟

گفتند: این‌ها روزهای عید ما هستند.

پیغمبر خدا صلى الله علیه وسلم فرمودند: خداوند این عیدهای شما را تغییر داده و به دو عید مبارک تبدیل کرده است که عید رمضان و عید قربان باشند.

در برخی روایات تاریخی آمده که این دو عیدی که اهالی مدینه جشن می‌گرفتند، نوروز و مهرگان بودند که دین اسلام، اعیاد سعید فطر و قربان را جایگزین آن‌ها کرد. زیرا مقرر نمودن این روزها به عنوان عید، از جانب خود انسان‌ها بود و دستوری مبنی بر این کار از جانب خداوند نازل نشده بود، پیامبر خدا صلى الله علیه وسلم جلوی برگزاری آن را گرفت. هم‌چنین نوروز پیشینه‌ی اسلامی ندارد، بلکه بازمانده‌ای از زردشتیان می‌باشد. تقریباً در روز سیزده به در همین ماه (فروردین) بود که حضرت ابراهیم علیه السلام زمانی که مردم برای جشن و سرور به خارج از شهر رفته بودند، بت‌ها را شکست.

به هر حال دین اسلام برای شادی و سرور مسلمانان، فقط دو عید که فطر (رمضان) و قربان باشند، را مقرر نموده است.

• شیخ الحدیث مولانا سیدمحمدیوسف حسین‌پور حفظه الله

 

۱۱۷ نظر

 1. باسلام اولا بنده به عنوان یک مسلمان سنی کرد به چنین سایتی افتخار می کنم دوما یه خواهشی از شما داشتم لطفا جواب این سوالم رادربخش پاسخ بدهید یا به ایمیلم بفرستید جوابش خیلی برایم مهم است .بفر مایید سنتهای موکد بعدیه و قبلیه نماز های پنج گانه به چه شکل است جزاکم الله خیر

   
  • وعليكم السلام؛ سنّت‌هاي مؤكده‌ي نمازهاي پنجگانه به شرح زير است:
   دو ركعت قبل از نماز فرض صبح
   چهار ركعت قبل از نماز فرض ظهر و دو ركعت بعد از آن
   دو ركعت بعد از نماز فرض مغرب
   دو ركعت بعد از نماز فرض عشاء
   ضمناً سه ركعت نماز وتر هم جزو سنن مؤكده و نزد حنفيه جزو واجبات است كه وقتش بعد از نماز عشاء تا نماز صبح مي‌باشد.

    
  • با تشکر فراوان از جواب واضحتان اجرکم عندالله

    
   • سنت آنلاین چرا چیزهایی به ضررتان را می نویسید دیدگاه قبلا آمده اینگونه اظهار حق طلب می کنید

     
  • سایت شبکه خبر
   زمان انتشار خبر: جمعه ۱۸ مرداد ۱۳۹۲ – ۱۷:۱۸
   طولانی ترین و کوتاه ترین تعطیلات عید فطر در کدام کشور است؟

   عید فطر مهم ترین عید مسلمانان جهان است و در میان کشورهای مسلمان عربستان و قطر طولانی ترین و ایران کوتاه ترین تعطیلات عید فطر را دارند.
   (که من شخصی برای ان متاسفم که یک کشورمدعی اسلامی برای عیدزرتشتیان 13روز تعطیله وعید اسلامی 2روز!!!انهم با انهمه جنجال در مجلس که2سال شده که 1روز اضاف کرده اند؟!!!)

   روزهای تعطیل به مناسبت عید فطر در برخی کشورها
   …………………………
   عربستان 12 روز – قطر12 روز – کویت 7 روز – سوریه 9 روز – افغانستان 3 روز

   اردن 4 روز – مالزی7 روز – ایران2 روز – عمان4روز – بحرین 5 روز

   پاکستان3 روز- سودان5 روز – اندونزی در مجموع 5 روز، سه روز پیش از عید و 2 روز پس از عید

   عراق3 روز-امارات4 روز-ترکیه3 روز

    
 2. در شرع پاک اسلام به رسومات و آداب و فرهنگهای ملل مختلف احترام گذاشته می شود البته به شرطیکه مخالف با تعالیم اسلام نباشد. و شکی نیست که مراسمات چهارشنبه سوری و نوروز و سیزده بدر از رسومات جاهلی ایران قبل از اسلام هستند و بخشی از یک آیین خرافی است و شکی وجود ندارد که آن اعیاد و رسومات با تعالیم اسلام در تضاد هستند و لذا بر مسلمانی که محبت خدا و رسولش را در قلب خود می پروراند شایسته نیست که چنین اعیاد و رسومی را انجام دهد و بر او حرام است. سیزده بدر یکی از رسومات جاهلی است که شاید نزد برخی بصورت عرف درآمده باشد ولی از آنجائیکه این رسم و این یادبود جزوی از یک آیین خرافی بوده و منشاء اصلی آن عرف نبوده بلکه آیین بوده است، لذا انجام و برگذاری و یادبود این روز یا چهارشنبه سوری به هر قصد و نیتی که صورت بگیرد حرام است و الی الابد تحت هیچ شرایطی و با هیچ نیتی بر مسلمانان مباح نخواهد شد.

  پیامبر صلی الله علیه وسلم هنگامی که در مدینه تشریف داشتند جشن نوروز را که اعراب به تقلید ایرانیان گرامی می داشتند نفی نمودند:

  انس بن مالک می گوید:«قَدِمَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ الْمَدِینَةَ وَلَهُمْ یَوْمَانِ یَلْعَبُونَ فِیهِمَا فَقَالَ مَا هَذَانِ الْیَوْمَانِ قَالُوا کُنَّا نَلْعَبُ فِیهِمَا فِی الْجَاهِلِیَّةِ فَقَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ إِنَّ اللَّهَ قَدْ أَبْدَلَکُمْ بِهِمَا خَیْرًا مِنْهُمَا یَوْمَ الْأَضْحَی وَیَوْمَ الْفِطْرِ»[ابوداود]

  رسول خدا صلی الله علیه وسلم (پس از هجرت از مکه) به مدینه تشریف آوردند واهالی مدینه دارای دو روز بودند[روز نوروز و مهرگان(یکی دیگر از اعیاد مجوسیان)] که در آن دو به بازی پرداخته و شادی می کردند، پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمود: این دو روز چیست؟ عرض کردند: ما در زمان جاهلیت در این دو روز به بازی و شادی می پرداختیم، رسول خدا صلی الله علیه وسلم فرمود: خداوند دو روز دیگر را به جای آن دو برایتان قرار داده است که خیر و نیکی دنیا و آخرت در آن دو قرار دارد: روز عید قربان و روز عید فطر.

  همچنانکه مشاهده می شود رسول خدا صلی الله علیه وسلم آن دو عید را تأیید نفرمود، و آنها را به حال خود رها نکرد تا طبق معمول به بازی در آن دو روز بپردازد، بلکه فرمود: خداوند آن دو را برایتان با دو روز دیگر عوض کرده است. و تعویض چیزی با چیز دیگر اقتضا می کند که مورد دوم ترک شود، چرا که امکان جمع شدن مورد تعویضی با شیء تعویض شده وجود ندارد و بدین علت لفظ تبدیل و تعویض(در زبان عرب) استعمال نمی شود مگر آنکه جمع بین دو چیز ترک گفته شود. پس این قول رسول خدا صلی الله علیه وسلم که می فرماید:«إِنَّ اللَّهَ قَدْ أَبْدَلَکُمْ بِهِمَا خَیْرًا مِنْهُمَا» اقتضا می کند که از جمع بین (نوروز و مهرگان)با دو عید قربان و فطر و انجام همزمان آنها خودداری شود.

  و سیزده بدر از خود نوروز حرمتش بیشتر است اللخصوص که برخی از مردم در آنروز مرتکب برخی از اعمال خرافی و شرک آلود می شوند بعنوان مثال دربرخي مناطق در این روز هر شخصی به نیت پاک کردن خود از عدد به اصطلاح نحص سیزده ، سیزده عدد سنگ را درون چاهی می اندازند یا اینکه سیزده سنگ را به پشت سر خود می اندازند! تا بدین طریق سالی خالی از بدیمنی و بدشگونی برای خود تضمین کنند!! و شکی نیست که این اعمال جزو امورات شرکی است که با تعالیم اسلام در باب توحید در تضاد آشکار است.

  بنابراین حرمت برگزاری رسومات چهارشنبه سوری و سیزده بدر ثابت است و آن بعلت مخالفت با اعیاد مسلمین است و برگزاری اعیاد کفار حرام است.

  اما جشن تولد و سالگرد ازدواج نیز در اسلام وجود ندارد و بدعتی منکر است که باید از آن اجتناب ورزید زیرا همانطور که در فوق اشاره شد مسلمانان فقط در دو روز عید و جشن برگزار می کنند و آن دو روز عید فطر و عید قربان است و غیر این دو جشن برای مسلمانان جایز نیست حال شخص به هر نیتی که بخواهد آن جشنهای مورد نظر خود را برگزار نماید.
  منبع:http://vaislamah.com/index.php

   
 3. سلام علیکم
  مطلبتون عالیه
  ببخشید دو سوال داشتم
  1-روز عرفه که آیه نازل شده(الْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِينَكُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتِي وَرَضِيتُ لَكُمُ الإِسْلاَمَ دِينًا) با روز عرفه سالها قبل مگر چه خصوصیتی داشته، که موجب اکمال دین و اتمام نعمت شده؟
  2-این روایت«إِنَّ اللَّهَ قَدْ أَبْدَلَكُمْ بِهِمَا خَيْرًا مِنْهُمَا يَوْمَ الْأَضْحَى وَيَوْمَ الْفِطْرِ»
  ابدلکم: یک فعل است ولام و یک ضمیر. حروف اصلی این فعل چیست؟و این فعل چه صیغه ای است؟
  واقعا این سوالات خیلی برام مهمه لطفا جوابم رو بدهید.

   
  • وعليكم السلام
   1ـ چون در اين روز تقريباً تمام مسلمانانِ آن زمان در مراسم حج شركت كرده و نيز آخرين حج پيامبر اسلام صلىٰ الله عليه وسلم بود، بنابراين به همه‌ي مردم كه حضور داشتند، ابلاغ گرديد كه دين تكميل شده است و تمام احكامي را كه تا به حال فرا گرفته‌اند، جزو دين هستند و كمي و بيشي‌اي در دين نخواهد آمد و بدين خاطر عرفه در نظر گرفته شد كه همه‌ي مردم در ميدان عرفات حضور بهم مي‌رسانند. اما عرفه‌ي سال‌هاي قبل از آن، هنوز دين تكميل نشده بود و احكام داشتند به تدريج نازل مي‌شدند. واللهُ أَعْلَمُ.
   2ـ لام جزو حروف اصلي فعل است و حروف اصلي آن عبارت است از: ب د ل، و اين فعل صيغه‌ي واحد مذكر غايب از باب إفعال مي‌باشد: أَبْدَلَ + كُمْ.

    
  • سوره مائده آخرین سوره نازل شده در قرآن به ترتيب نزول است که به خواست الله و تحت نظارت مستقيم باريتعالی بر نشان دادن شهادت آيه فجر : 3 سوره ای وتر به شماره 5 بوسيله کاتبين وحی موصوف در آيات عبي: 11-16 و بينه : 2و3 ثبت دائم شده و مطلب مورد اشره در این ارتباط است

    
 4. جانم فدای استاد

  چه زیبا گفتی که نوروز پيشينه‌ی اسلامی ندارد.

   
 5. عاليه

   
 6. چہ زیباست!!!

   
 7. سلام علیکم
  ممنونم از اینکه جواب سوالاتم رو دادید واقعا سایت های همچون سایت شما مایه ی افتخار و دلگرمی برای جامعه ی اهل سنت و جماعت می باشد.
  در پناه الله جل جلاله باشید.

   
 8. یبابلابلابلد

  مصاحبه ی سایت تابش با دکتر ویسی در رابطه با احکام نوروزی
  سایت تابش با استاد گرانقدر، دکتر محمود ویسی، استاد دانشگاه مذاهب اسلامی تهران و دکترای فقه مقارن، مصاحبه ای انجام داده است و از ایشان “حکم چهارشنبه سوری، نوروز، سفره هفت سین و سیزده بدر” را پرس و جو نموده و در آخر “دیدگاه اسلام را به طور کلی در رابطه با مراسم های ملی و باستانی” جویا شده است. ایشان پاسخ ما را چنین داده اند:

  ورود به همه مباحث در ارتباط نوروز و ایجاد ارتباط میان نوروز و دین، و نظرخواهی از دین در این زمینه، زیاد علمی نیست، لذا در نظر داشتن این حقیقت و مطابقت آن با فقهِ واقع، بسیار ضرورت دارد. بر این اساس، به طور کلی، نکاتی پیرامون پاسخ این سؤالات خواهد آمد؛ پاسخ هایی که به نظر مناسب می رسد. این پاسخ ها در عین حال باید، با واقع افراد، تناسب داشته باشند و زمینه ی تعامل نیکو و دقیق با آداب و رسومی که به شکلی در تقابل با نصوص دینی هستند را فراهم سازند.

  حکم مراسم چهار شنبه سوری چیست؟
  از باب قاعده ( لا ضرر و لا ضرار ) (حدیث صحیح) و با توجه به حجم ضررهای مادی، جسمی، روحی و روانی ای که افراد شرکت کننده در مراسم چهارشنبه سوری متحمل می شوند و حجم ضررهایی که حتی افراد غیر شرکت کننده باید ببینند، می توان به عدم جواز آن از لحاظ شرعی حکم داد. اما ذات شادی کردن، بدون ایجاد مزاحمت برای دیگران، از جمیع جهات و الزاما در غیر چهارشنبه ی آخر سال، بلامانع است.

  آیا مراسم عید نوروز در اسلام جایز است؟

  عید نوروز یک عید باستانیِ ایرانی است و اصولا ارتباطی با اسلام ندارد و مادامی که تقدس نیابد و به صورت عرفی با آن تعامل شود و در اعتقاد و باورها وارد نگردد و صرفا به مناسبت رسیدن فصل بهار، شادی ای صورت گیرد، این مراسم بلامانع است.

  حکم سفره ی هفت سین چیست؟
  انداختن سفره هفت سین اگر با اعتقاد و تقدس و باور همراه باشد، مانع شرعی دارد و جائز نیست.

  آیا بیرون رفتن در سیزده نوروز صحیح است؟

  اگر به علت نحوست روز سیزده باشد، خروج از منزل جایز نیست. احتیاطا انسان مسلمان در شادی های مباح، با جامعه همراه می شود، مادامی که مشارکت در مجلسِ گناه نباشد، اما هرگونه اعتقاد به سیزده و خصوصیات آن، خلاف عقل و نقل است.

  نگاه و دید اسلام در رابطه با اعیاد، جشن ها و مراسم های فرهنگی، ملی و باستانیِ دیگر اقوام چیست؟
  همه عیدهای ملی و باستانی تا جایی که با مقاصد شریعت در تضاد و تقابل نباشند، از لحاظ عرفی جائز است و اشکال شرعی ندارد. اما هرگونه تعظیم شعائر غیر خدا حرام و ممنوع است.

   
 9. یبابلابلابلد

  نظر مراجع عظام تقلید در مورد چهارشنبه‌سوری و مراسم آن مانند آتش روشن کردن، پریدن از آتش و استفاده از مواد محترقه چیست؟

  1. آتش‌بازی و استفاده از مواد محترقه و ساخت و خرید و فروش آن، به خودی خود حرام نیست مگر این‌که؛ «موجب اذیّت و آزار دیگران باشد و یا تبذیر و اسراف مال محسوب شود و یا خلاف قانون و مقرّرات نظام جمهورى اسلامى باشد، که در این‌صورت جایز نیست».[1]
  2. اما درباره حکم شرعی این بازی‌ها در روز چهارشنبه پایانی سال که به «چهارشنبه‌سوری» معروف شده است، باید گفت:
  در منابع اسلامی(آیات و روایات) دلیلی که صریحاً اثبات یا نفی چنین مراسمی را بکند، وجود ندارد؛ از این‌رو، حرام بودن و یا نبودن برگزاری این مراسم، بستگی به شرایط دارد که حکم آن از عمومات به دست می‌آید:
  الف. اگر نشانه‌ای از آتش‌پرستی و یا دیگر مظاهر شرک باشد و با همین عنوان برگزار شود، همان‌طور که در دوران‌های قدیم چنین بوده است؛ جزو خرافات است و در اسلام محکوم شده و انجام آن حرام است.[2]
  ب. اما نوعاً مسلمان‌ها این مراسم را به عنوان آتش‌پرستى انجام نمی‌دهند. به همین جهت، اگر تنها به عنوان تفریح و سرگرمی، مراسم چهارشنبه پایانی سال انجام بگیرد، -با توجه به شرایطی که گفته شد (نبود آزار و اذیّت دیگران، اسراف نکردن مال و …)، و با این‌که برگزاری این مراسم ضرورتی نداشته- حرام نیست.
  http://shia24.com/Link4035?utm_source=nmembers&utm_campaign=dc5f78ff64-majale18n&utm_medium=email

   
 10. چرا نوروز مورد تایید ائمه قرار گرفت؟
  یک نویسنده و محقق علمی و دینی گفت: عید نوروز به این دلیل مورد تایید ائمه قرار گرفته است که در این روز جبرئیل بر پیامبر فرود آمده و وحی را نازل کرده است همچنین روزی است که حضرت علی(ع) بر شانه‌های پیامبر بالا رفته و بت‌های کعبه را نابود می‌کند.
  به گزارش سرویس فرهنگی مشرق، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد ابوطالبی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که «نوروز یک عید ایرانی است» اظهار کرد: نمی‌توان عید نوروز را یک عید اسلامی نامید، اما آنچه که مهم است این است که خیلی از رفتارها و آداب و رسوم عید نوروز مورد تایید دین اسلام قرار گرفته است و چیزهایی که دین با آن مخالف است بحث خرافات است، وگرنه نکات مثبت آن را قبول دارد و خرافات را رد می‌کند.
  دلایلی که ائمه، نوروز را تایید می‌کنند

  ابوطالبی در ادامه با اشاره به یک رویداد اسلامی دیگر گفت: روزی معلی بن خُنَیس‌ به خدمت امام صادق(ع) آمد و امام از او پرسید آیا می‌دانی امروز چه روزی است؟ گفت نه ولی می‌دانم روزی است که ایرانی‌ها این روز را به یکدیگر تبریک می‌گویند و آن را با عظمت می‌دانند.
  ابوطالبی گفت: یکی دیگر از دلایلی که عید مورد تایید ائمه قرار گرفته است این است که در این روز جبرئیل بر پیامبر فرود آمده و وحی را نازل کرده است و عید نوروز روزی است که حضرت علی(ع) بر شانه‌های پیامبر بالا رفته و بت‌های کعبه را نابود می‌کند.
  این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: پنجمین واقعه مهمی که در روز عید نوروز اتفاق می‌افتد این است که حادثه غدیر خم و فرمان بیعت با حضرت علی(ع)، در روز عید نوروز بوده است و تمامی این حوادث مهم نشان از این دارد که عید نوروز برای دین اسلام قابل ارزشگذاری است.
  آداب نوروز

  این نویسنده و محقق ادامه ادامه داد: امام صادق(ع) برای اینکه بتوانیم نوروز را با بهترین آداب شروع کنیم به معلی گفت در روز نوروز غسل انجام دهید. غسل یکی از کارهای مذهبی است که ما در روز جمعه و اعیاد مذهبی هم به غسل سفارش شده‌ایم و تاکید شده که در روز عید نوروز با پاکیزه‌ترین لباس و عطر خود را معطر کنیم.

  وی ادامه داد: یکی دیگری از آدابی که در نوروز به آن سفارش شده‌ است این است که آن روز را روزه بداریم، چرا که روزه یک عمل عبادی است و روز نوروز چهار رکعت نماز دارد که برای خواندن آن می‌توان به مفاتیح‌الجناح مراجعه کنیم.
  ابوطالبی خاطرنشان کرد: تمامی این اعمال عبادی نشان از این دارد که عید نوروز ما مورد تایید ائمه قرار گرفته است و آنچه مورد تایید نیست خرافات‌ آن روز است.
  http://shia24.com/Link3986?utm_source=nmembers&utm_campaign=dc5f78ff64-majale18n&utm_medium=email

   
  •  ابن شهر آشوب ( 588 م) در كتاب مناقب در برخورد منصور با امام كاظم ـ عليه السّلام ـ آورده است (كه مرحوم مجلسي هم در ج 95، بحار الانوار، ص 419، روايت را ذكر كرده است). وي مي‌نويسد: منصور از امام خواست تا در عيدنوروز به جاي او در مجلس نشسته و هدايايي را كه آورده مي‌شد از طرف او بگيرد. امام ـ عليه السّلام ـ در پاسخ او فرمودند: من اخباري را كه از جدّم رسول خدا ـ صلّي الله عليه و آله ـ وارد شده بررسي كردم و خبري در رابطه با اين عيد پيدا نكردم، اين عيد از سنن ايرانيان است كه اسلام بر آن خط بطلان كشيده است، به خدا پناه مي‌برم از اينكه چيزي را كه اسلام آن را از ميان برده دوباره آن را زنده كنم.

    
   • امام صادق(ع):((هیچ نوروزی نیست مگر اینکه ما در انروز منتظر قائم هستیم..چرا که این روز از روز های ما و شیعیان ماست))

     
    • این روایت ها رو یه سری مجوس مسلمان نما مثل خودتون درست کردید و به اهل بیت نسبت دادید.در صورتی که در خود کتب شیعه روایت های صحیحی از پیامبر و امام کاظم هست که نوروز رو رد کردند و آن را سنت مجوسان دانسته اند که اسلام آن را نابود ساخت.

      
 11. نظر اخری جالب بود!

   
 12. http://www.ahnafekhaf.com/326/
  ما اهل سنت و جماعت به عنوان عید سالانه فقط دو عید داریم که عید فطر و قربان می باشند که جشن گرفتن در این دو روز ثواب هم دارد. البته عید هفتگی هم داریم که روز جمعه می باشد. لذا ما اهل سنت نوروز را تحت عنوان عید نداریم و همچنین سیزده بدر هم حکم شرعی ای ندارد. پس بهتر این است که در غیر این روزها، با رعایت شئونات اسلامی و به گونه ای که به فرهنگ اهل سنت مخالفتی صورت نگیرد، به تفریح رفته و از طبیعت الهی لذت برد.
  سخنان پایانی سخنرانی استادحوزه علمیه احناف خواف مولوی گل محمد

   
  • برادرم جشن فطر عيد نزول قرآن و جشن قربان جشن خاتمه نزول قرآن است پس برای گرامی داشت قرآن و توجه و تفقه به قرآن در اين دو روز جشن گرفته شود

    
 13. سال نو می شود.
  زمین نفسی دوباره می کشد.
  برگ ها به رنگ در می آیند و گل ها لبخند می زنند
  پرنده های خسته بر می گردند و دراین رویش سبز دوباره…من…تو…ما…
  کجا ایستاده اییم. سهم ما چیست؟..
  نقش ما چیست؟…پیوند ما در دوباره شدن با کیست؟…
  زمین سلامت می کنیم و ابرها درودتان باد
  وچون همیشه امیدوار بمانید
  سال نومبارک

   
 14. چهارشنبه سوری، نوروز و سیزده بدر از رسوم دوران جاهلیت و از آیین زرتشتیان است، و مسلمانان از تجلیل و بزرگداشت آیین غیر مسلمانان پرهیز می کنند، چرا که پیامبرمان صلی الله علیه وسلم می فرماید : «من تشبه بقوم فهو منهم» صحيح أبي داود (3401).
  یعنی : «کسي که از گروهي تقليد کرد از جمله ي آنها محسوب می شود».
  و تجلیل و بزرگداشت این رسوم به معنای اقرار به آیین زرتشتیان است، و چنین اقراری منافی با عقیده اسلامی است.

   
 15. نوروز نشان و ارم ایرانی بودن و تمدن کهن ماست .تمدنی که در جهان همتا نداشت.همانگونه که در سایراعیاد اسلامی از جمله عید غدیر و فطر و قربان را جشن می گیریم نوروز را نیز به عنوان یادگاری کهن از اجدادمان جشن میگیریم. در واقع در نوروز به یکی از سفارشات مهم پیغمبر اسلام یعنی صله رحم عمل می کنیم. در حدیثی از رسول الله نیز نقل شده است نوروز روز قیام قائم ما است.
  موفق باشید.

   
  • خودت میگی نوروز ارم ماست پس الکی از پیامبرحدیث نقل نکنید.

    
   • ناشناس تا به حال حدیثی از حضرت محمد راجع به صله ارحام یشنیده ای؟
    د

     
  • اگر شما شيعه هستيد كه هيچي ولي اگر سني هستي از شما بعيده

    
  • امام علی علیه السلام فرمود روزی که خدا را معصیت ن
   کنیم عید است .اهل سنت لطفا با ادب باشید

    
 16. عيد رمضان برمبنای آيه مبارکهء « شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِيَ أُنزِلَ فِيهِ الْقُرْآنُ ، بقره : 185 » جشن شکرانه شروع نزول قرآن است برمبنای شهادت الله در قسم های آيه مدثر : 32-36 (در ساعت « 51 : 02 » تا « 26 : 4 » شب 27 ماه رمضان 24 آگوست 610 ميلادي ،كه تاريخ و زمان هر واقعه اي شاهدي بروقوع آن واقعه است)و عيذ قربان جشن شکرانه پايان نزول قرآن در روز دهم ذیحجه در حجة الوداع با نزول آخرين سوره به ترتيب يعنی سوره مائده همانند آخرين نزول بر عيسی در آيه مائده : 114 : قَالَ عِيسَى ابْنُ مَرْيَمَ اللَّهُمَّ رَبَّنَا أَنزِلْ عَلَيْنَا مَآئِدَةً مِّنَ السَّمَاءِ تَكُونُ لَنَا عِيداً لِّأَوَّلِنَا وَآخِرِنَا وَآيَةً مِّنكَ وَارْزُقْنَا وَأَنتَ خَيْرُ الرَّازِقِينَ [عيسي ابن مريم گفت ”اي الله! پروردگار ما! بر ما خوراكي از آسمان فرو فرست! تا براي ما عيدي باشد براي اولين ما و آخرين ما و آيه ای از تو باشد و ما را روزي ده! و تو بهترين روزي دهنده اي.“] عيد سپاس به الله و ياد بودي بر گرامي داشت بر پايان وحي و آيات الله بر عيسي است و جشني براي رفعت عيسي به بهشت « نساء : 158 » و رهائی از لغو و شرك منكرين و مشركين و اعلام پايان مأموريت عيسي در آخرين سوره قرآن، نشانه ای بر پايان مأموريت پيامبر و تقارن نزول سوره مائده در عيد قربان در حجة الوداع براي پيغمبر و حواريون و مؤمنان ملحق به آنان عيدي براي شکر گزاري و شهادت به پايان قرآن فرض شده است و نيز جشني براي رفتن پيامبر اسلام به بهشت در مشابهت با عيسي و بر گراميداشت شروع نزول قرآن نيز عيد رمضان فرضی براي حواريون شاهد آن است. « مدثر : 32-36، بقره : 185 » و « لِّأَوَّلِنَا وَآخِرِنَا » نشان دهندهء درجه حواريون عيسی در ايمان به الله و آخرت و راهنما بر درجه حواريون پيامبر در آخرين آيات وحی است. « اسراء :21 انفال : 72 و فتح : 19 و 29 و توبه : 100 »، « حجرات : 6-8، نساء :83 »
  نتيجه : طول زمان وحي از روز اول بعثت در 27 رمضان اول بعثت (24 آگوست 610) تا 10 ذيحجه 10 هجري (8 آوريل 632) برابر با 23 سال و دو ماه و 13 روز قمری است.»

  نتيجتًا در قرآن غير از اين دو عيد هيچ عيد ديگری بر مبنای فرمان الله نيست و هر عيد ديگری به فتوای اشخاص در مقابل فرمان الله شرک است و مانند عمل شيطان بر فريب آدم از اجرای دستور الله

   
 17. با سلام
  بنده چند سئوال داشتم. آيا فقط ايام مبارك فطر و قربان عيد هستند؟ ْآيا روزهاي مبعث حضرت رسول اكرم(ص) و ميلاد پر بركت ايشان، غدير خم عيد و ميلاد ائمه اطهار عيد به حساب نمي آيد؟
  آيا نوروز كه روز اول سال شمسي است و مصادف است با زنده شدن بهار و درختان و حكايت از زندگاني دوباره و نشان دادن معاد (كه همه انسانها دوباره زنده خواهند شد) مغاير با اسلام است؟ نشان دادن عظمت هستي كه حكايت از وجود پروردگار دانا و حكيم مي دهد مغاير با اسلام است؟ نوروزي كه در آن صله ارحام شكل مي گيرد و موردتاكيد دين اسلام هم هست آيا مغاير با ارزشهاي اسلامي است.
  آيا احاديثي كه نقل قول از پيامبر بزرگ اسلام مي شود داراي سند معتبري است؟ اگر نيست چرا گفته مي شود و گناه است. و اگر هست آيا موارد بالا مغايرت با دين اسلام دارد كه چنين سندي مي آوريد؟
  با تشكر و منتظر جواب در وبلاگ خود هستم.

   
  • عليكم
   همان طور كه در اين مطلب آمده، اعياد اسلامي فقط قربان و فطر هستند و بقيه روزها كه عيد مي خوانند همه ساختگي هستند كه بعدها درست شده اند وگرنه در زمان پيامبر وبعد از آن، هيچ كس نه مبعث و نه ميلاد آن حضرت را جشن نگرفته و عيد نناميده است.
   نوروز هم از آن جا كه عيد مذهبي زردشتييان است، تكريم آن به صورت جشن گرفتن و غيره مشروعيت نداره و مغاير با اسلام است و در مورد ناميدن نوروز به عيد و جشن گرفتن آن و همچنين مبعث و ميلاد هيچ گونه روايت صحيحي در منابع روايي اهل سنت نيامده است.

    
   • من تازه مطلبم را ديده ام. جواب قانع كننده اي به من داده نشد. فقط ردش كرده ايد. همين. من در بحث نوروز اشاره به صله رحم ، زنده شدن گياهان (كه نشاني از معاد دارد) و… اشاره داشتم. در اسلام به صله رحم و تفكر در خصوص جهان آفرينش تاكيد زياد شده است. عجيبه كه شما آنرا انكار مي كنيد.

     
  • سلام آقای احمد
   پاسخ سئوالات شماراسنت انلاین دادند ولی شماقانع نشدید این مشکل خودت است.پس بهتره به سندکتب خودتان نیز مراجعه کنید بدین منظور نظر اقای رامین در بالا رانیز بخوانید.
   شمامی فرمائید :من در بحث نوروز اشاره به صله رحم ، زنده شدن گیاهان (که نشانی از معاد دارد) و… اشاره داشتم. در اسلام به صله رحم و تفکر در خصوص جهان آفرینش تاکید زیاد شده است. عجیبه که شما آنرا انکار می کنید.
   شماازکجای مطمئن هستیدکه ما انها راانکار می کنیم؟انکار ان انکار قران است؟چون خود قران گفته درنشانه های خداوندتفکرکنید.پس ماانکارنمی کنیم فقط انهارامنحصردر نوروز نمی دانیم.تفکر،صله رحم و …….برای همیشه است.
   الان شمابفرمائید خداونددرکجای قران ویاسنت فقطگفته این موارد رادرنوروز جستجوکنید؟ویادرکجاپیامبرعلیه الرحمه فرمودند نوروزعید است ویا انراجشن بگیرد ویا…………..که اکنون شما به ان جنبه عبادی دادید وحتی برای ان دعای تحویل نیز می خوانید.
   مثال:
   امام صادق(ع) برای اینکه بتوانیم نوروز را با بهترین آداب شروع کنیم به معلی گفت در روز نوروز غسل انجام دهید. غسل یکی از کارهای مذهبی است که ما در روز جمعه و اعیاد مذهبی هم به غسل سفارش شده‌ایم و تاکید شده که در روز عید نوروز با پاکیزه‌ترین لباس و عطر خود را معطر کنیم.

   وی ادامه داد: یکی دیگری از آدابی که در نوروز به آن سفارش شده‌ است این است که آن روز را روزه بداریم، چرا که روزه یک عمل عبادی است و روز نوروز چهار رکعت نماز دارد که برای خواندن آن می‌توان به مفاتیح‌الجناح مراجعه کنیم.

    
 18. سلام من یک شیعه هستم ودر حال تحقیق هستم.البته روایتی که شما بیان کردید مربوط به چندین سال قبل از غدیر خم است ونمی توان گفت که چون اسم غدیر نیامده پس عید نیست .در روز غدیر آیه الیوم اکملت لکم دینکم ورضیت لکم الاسلام دینا آمده این ایه خوشنودی خداوند رو از یک مسئله بسیار روشن بیان می کند .رسول خدا (ص) در روز غدیر فرمود : ای مسلمانان ! حاضران به غایبان برسانند ، کسی را که به من ایمان آورده و مرا تصدیق کرده است ، به ولایت علی سفارش میکنم ، آگاه باشید ولایت علی ، ولایت من است ، و ولایت من ، ولایت خدای من است.این عهد و پیمانی بود از طرف پروردگارم که فرمان داد تا به شما برسانم. بحارالانوار جلد 37 صفحه 141 حدیث 35

   
 19. امام رضا (ع) فرمود : پدرم به نقل از پدرش (امام صادق (ع) ) نقل کرد که فرمود : روز غدیر در آسمان مشهورتر از زمین است. مصباح المتهجد

   
 20. بنام الله
  با سلام به همه دوستان.اقای محمد اگه اینجوری که شما میگید پس چرا در قران کوچیکترین اشاره ای به این روز نشده چرا ما باید چیزی که خدا عید قرار نداده عید بدانیم چرا شماها حرفهای بی اساس بعضیا را از کلام خدا کامل تر میدانید چرا وقتی میخواهیم یک چیزه خیالی را ثابت کنیم سریع میگیم ائمه گفتن همینجوری که برادرمان عبدالله گفتن ما دوتا عید داریم یکی برای شروع کلام الله که عید سعید فطر هستش و دیگری برای ختم کلام الله که عید سعید قربان هستش چرا اینقده دوس نداریم حقیقت رو قبول کنیم هرچند همجا حق پیروزه چون الله این وعده را داده و من برای شما دعای هدایت به راه قران و سنت را دارم.و به سنت انلاین هم خسته نباشی میگم.جزاکم الله خیرا

   
  • آقای عبدلله من اصراری ندارم که شما با من هم عقیده بشوید /.برادر چرا ناراحت می شوید /نظرتون رو در باره ی شخصیت هایی مثل ولید و ومعاویه ویزید وعمر وعاص میخواستم بدانم لطفا؟/راستی /(حرفهای بی اساس بعضیا )منظورت ائمه اطهارن دیگه نه ؟؟؟؟لطفا در باره ی علم بی پایان امام باقر ویاامام صادق تحقیق کنید .وتوروخدا مواضب باشید که اتش جهنم رو به روی هردو ی ماست پس حرفی که می زنید دور از تعصب باشد اگر قران میخوانید هم بدانید که گفته …يوم ندعو كل أناس بإمامهم. می شه بگویید که امام شما که با او محشور می شوید کیست؟(منظور قران هم مطمئنا پیامبر اکرم نبود زیرا در ان صورت می فرمود یو ندعوا کل اناس برسولهم اما کلمه امام رو مطرح کرده؟نظرتون برای من قابل احترام هست.لطفا یک بار دیگه سوره ی مائده را بخوانید

    
   • بنام الله
    سلام اقا محمد.باید بهتون بگم که من هیچ بی احترامی به ائمه بزرگوار نکردم و اونها نور چشم اهل سنت هستن.من منظورم از این صحبتم ادمای بود که حرفهای دروغی را به این بزرگواران نسبت دادن در صورتی که ائمه. اهل سنت بودن و سنت نبی را مو به مو اجرا میکردن.و در ضمن اگه شما در نظری که بند داده بودم چیزی نامفهومی را مشاهده میکردید بهتر بود اینجا بگید به بند که منظورم چه کسی هست تا روشنتون میکردم.نه اینکه طبقه عادت همیشگیتون تا میبینید که یجا میشه جنجال کرد دیگه بدون چون و چرا هزارتا تهمت میزنید شما بهتره بدونید که دیگه این راهکارها جواب نمیده.و من ائمه بزرگوار را خیلی بهتر از شما میشناسم لازم نیست که به من پیشنهاد بدین. این شما هستین که باید بیشتر در مورد اعتقادات خود تحقیق کنید.و بند هر کسی را که در راه اسلام کوچیکترین قدمی برداشته اونو نور چشم خود میدونم.و شما چرا یزید رو کنار این بزرگواران میارین باز هم متوجه هستم که روش سوال کردن شما چطوری هستش چرا اینقده بغض و کینه برا چی؟و درمورد سوره مائده باید بگم که باید جایی باشه که ایه به ایه شو برات توضیح بدم اینجا نمیشه برادر بزرگوار این که از وسط ایه قیچی میکنی میاری نمیشه که.جزاءکم الله خیرا

     
    • جناب عبدلله سلام وباتشکر از جوابتون .1-البته هیچ یک از ما نمی توانیم بی خودی ادعا کنیم که ائمه را بهتر می شناسیم 2-اما در جواب این که ائمه اهل سنت بودن بسیار حرف مضحکی است چگونه اهل البیت اهل سنت هستند حال ان که دشمنان ان ها سنی بودن برای مثال دشمن امام علی و امام حسن معاویه بود وحتی جنازه امام حسن هم تیر باران کرد ند چگونه سنی بودند در حالی که دائم خود را امام بر حق می دانستند واز خود به عنوان امام یاد می کردند در حالی که اهل سنت امام بودن را رد می کنند.آیا واقعا تاریخ را نمی دانید که امام کاظم چرا در زندان ها به سر می برد وکسانی که او را در زندان قرار داده بوده اند چه مذهبی داشتند ؟چرا ائمه همیشه از محبان خود را با لفظ شیعه یاد می کردند ؟ این که اهل بیت سنی بودند حرف بسیار مضحکی است اما دلیل خود را بیاورید لطفا بدون دلیل صحبت نکنید (لطفا دلیل بیاورید که اهل البیت سنی بودند)
     3-لطفا قدم های معاویه و عمر وعاص و ولید را برای اسلام بیان کنید 4-من دربا ره اعتقادات خودم تحقیق کردم و خوش حال می شوم اگر به کو چک ترین نقص در مذهبم اشاره کنید لطفا به نقصی در مذهب شیعه اشاره کنید
     5- ممنون که می خواهید به من تفسیر قران یاد بدید فقط نظر اهل سنت را در باره این ایه از سوره ما ئده را می خواستم بدانم

     «اِنّما وَلیّکم الله و رسوله والّذین آمنوا الّذین یقیمون الصّلوة و یؤتون الزّکاة و هم راکعون»

     «ولیّ شما تنها خدا و رسول او و کسانی که ایمان آورده‌اند؛

     همان کسانی که نماز را بر پا می‌دارند و در حال رکوع نماز زکات می‌پردازند، می‎باشند.» (سوره مائده، آیه 55)
     با تشکر لطفا نظر شخصی خود را ندهید از کتب خودتان بنویسید .البته از شما می خوام مهربان تر با من بر خورد کنید اخه من هم اگر شما اجازه بدید مسلمانم* انما المومنون اخوه*

      
  • سلام عليكم.
   بنده مي خواستم بدانم كه چرا جواب بعضي از سئوالات داده نشده يا اينكه جواب ها به صورت خصوصي داده شده ، اگه امكان داره جواب سئوالات رو هم در همين سايت بنويسيد (جواب اهل تسنن به سئوالات پرسيده شده رو ميگم)
   در ضمن بيان كنيد كه جواب اين سئوالات رو دقيقا از چه كساني نقل مي كنيد.
   اينكه چند نفر به صورت افراطي بخوان جواب هايي بدن هرگز در سيره و سنت ما مسلمانان بيان نشده تا اونجا كه ما مي دونيم ديني كه بر حق باشه براي جواب دادن به سئوالات ديگران اينطور برخورد نمي كنه و نميگه براساس گفته هاي بي اساس به نظر من همچين جوابي فقط به دليل عجز و ناتوانيه.
   مامسلمان ها بايد به چيزهاي مهم تري توجه كنيم نه به مسائلي مثل عيد نوروز و سيزده بدر اونقدر توجه كنيم كه يادمون بره ما توي اين جهان اونقدر دشمن داريم كه فقط فكر اتحاد مي تونه مارو كمك كنه .
   من شيعه هستم و خدا را هزاران هزار بار شكر مي كنم كه در يك كشور مسلمان به دنيا آمدم و مسلمانان اهل سنت را هم دوست دارم ولي هرگز نمي پذيرم كسي بخواهد به مقدسات ما توهين كنه يا آيين باستاني ما رو زير سئوال ببره به نظر خودتون اگه توي قرآن و كتاباي اهل سنت بيان نمي شد كه ما بخوريم يا نخوريم شما شوري تشكيل مي داديد و مي گفتيد نه از لحاظ شرعي ما نبايد چيزي بخوريم .خداوند ما رو انسان آفريده و داراي عقل و شعور هستيم لازم نيست همه چيز رو خداوند عينا براي ما بگه همه ما هميشه به دنبال بهترين ها هستيم چون ذات ما با خوبي ها سرشته شده خداوند هم همچين چيزي رو بسيار دوست داره پس چه بهانه اي بهتر از عيد نوروز و اعياد شعبانيه و عيد مبعث.

    
  • ما خوشحال می شویم به راه صراط المستقیم سوره حمد هدایت شویم ولی شما هم از خدا همین را بخواهید که همه محتاجیم ثانیا بد انسان شاد باشد آن هم زمانی که حضرت رسول خودشان در غدیر خم ولی بعد از خودشان طبق آیه 3 مائده …الیوم اکملت لکم دینکم انتخاب کردند آن هم به امر خدا آیا بد شادی کنیم و بنازیم بر چنین رب مهربانی که وصی برای پیامبرش انتخاب کرد و آیا بد است بنازیم بر چنین پیامبر فر مانبرداری که طبق آیه تبلیغ امر رسالت خویش را با معرفی وصی و جانشین خویش انتخاب کرد آیا بد است بنازیم بر کسی که خدا او را امیر المومنین نامید و پیامبر خدا او را امیر المومنین نامید و آیا بد است بنازیم بر حیدر کرار آیا بد است ینازیم برکسی که فاتح خیبر است آیا بد است بنازیم بر نابود کننده مارقین قاسطین و ناکثین آیا بد است بنازیم بر برادر وداماد رسول خدا وآیا بد است بنازیم بر همسر زنی (خانم صدیقه کبری ام ابیها بنت نبی سید نسا العالمین حوریه بهشتی فاطمه الزهرا)که اندوه و ناراحتیش موجب اندوه و ناراحتی پیامبر صلوات الله علیه و آله و به تبع آن موجب خشم خداوند یکتاست وای بر ما اگر ننازیم و افتخار نکنیم و مسرور نباشیم از ولایت مولایی که آسمانیان او را بهتر از زمینیان می شناسند و قسمت کننده بهشت و جهنم اوست وای بر ما اگر نپذیریم ولایت کسی را که اول مومن به اسلام بود و در لیلت المبیت کسی جان خویش را در راه دفاع از پیامبر به طبق اخلاص گذاشت وای بر ما اگر ولایت مولایی را نپذیریم که حدیت منزلت را پیامبردر شان وی گفت و آیه تطهیردر شان او نازل شد وای برما اگر ولایت امیر المومنین علی علیه السلام را نپذیریم فقط به خاطر اینکه ایشان در آن زمان جوان بودند و از این دست توجیهات که خود برادران اهل سنت بهتر می دانند گناه مولای ما عدالتش بود چرا که عدالت جز برای اهل حق سنگین و نپذیرفتنی است گناه علی این است که علی مع الحق و الحق مع علی و گناه علی این است که همسرش فاطمه دخت حبیب الله است گناه علی این است که دو فرزندش سید شباب اهل الجنت می باشد آری هرچه از مناقب این آقا بگویم کم است و شما هم می دانید و چه گناهی بالاتر از این که بخواهیم منقبت بزرگ مرد هستی بعد از رسول الله را نادیده بگیریم و بعد به خیال خود پاسخ دهیم که فقط دو عید داشته باشیم و اگر قبول کنیم در قیامت هرکس با آنچه دوست دارد و در دنیا از او اطاعت کرده محشور می شود بهتر نیست کسی را دوست داشته باشیم که تمام انبیا او را دوست داشته اند آیا نشنیده اید آ دم ابوالبشر با ذکر یا حمید بحق محمد یا عالی بحق علی یا فاطر بحق فاطمه یا محسن بحق الحسن و یا قدیم الاحسان بحق الحسین به درگاه الهی استغاثه کرد وتوبه اش پذیرفته شد و هکذا سخن از امیر المومنین علی علیه السلام بسیار و قلم و اندیشه من ناتوان و فقط امید دارم رب الرزقنا شهادت فی سبیل الله شهادتی از جنس فرق شکافته مولای متقیان علی و از جنس پهلوی شکسته همسرش فاطمه و از جنس جگر مسموم شده و تابوت تیر باران شده حسن و سر یریده وقتیل مظلوم حسین بن علی را خواستارم حسینی که دریک روز داغ کشته شدن فرزندجوان دید حسینی که داغ گلوی چاک خورده 6 ماهه فرزندش علی اصغر را دید حسینی که داغ فرزندان برادر دید و کشته شدن اصحابش که سور آنها برادرش عباس بن علی قمر بنی هاشم را مشاهده کرد ولی راضی به رضای حق شد تا سنت جدش را احیا نماید تا نماز را زنده کند تا نگذارد بدعت ها بر دین جدش افزون گردد تا بدعت ها را نابود کند و در پایان اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها و سر المستودع فیها بعدد ما احاط به علمک
   عجل لولیک الفرج یوسف فاطمه خواهد آمد قل جاء الحق و زهق الباطل انّ الباطل کان زهوقا(اسرا/81)

    
  • ی سوال :عید فطر کجای قرآن اومده؟

    
 21. لطفا بگویید قران باید چگونه مسئله ولایت را مطرح کند
  انما وليكم الله و رسوله و الذين آمنوا الذين يقيمون الصلوة و يؤتون الزكوة و هم راكعون
  وبه روایت موکد وتایید شده درکتب شما که پیامبر نزدیک ظهر باعجله در حالی که این ایه را زمزمه میکرد وارد مسجد شد وگفت ایا کسی در حال رکوع زکات داده و گدایی که هنوز خارج نشده بود گفت آری این مرد(علی)انگشتری خود را در حال رکوع به من داد
  يا اَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا اَطيعُوا الله و اَطيعُوا الرَّسُولَ وَ اوُلي الاْ َمْرِ مِنْکُمْ
  اولی الامر منکم چه کسانی جز ائمه اطهارند؟
  ایا شما حدیث پیامبر را که گفت زمین هیچ گاه از حجت خدا خالی نمی شود را قبول ندارید /لطفا جوابم را بدهید من در حال تحقیق هستم

   
 22. اَنَّما يُريُد الله لِيُذْهِبَ عَنْکُمُ الرِّجْسَ اَهْلَ الْبَيْتِ وَ يُطَهِّرَکُمْ تَطْهيراً
  پس چگونه میگویید اهل بیت معصوم نیستند ایا زبان عربی را نمی فهمید؟چقدر واضح باید بگوید؟

   
 23. رسلا مبشرين ومنذرين لئلا يكون للناس على الله حجة بعد الرسل وكان الله عزيزا حكيما لكن الله يشهد بما أنزل إليك أنزله بعلمه والملائكة يشهدون وكفى بالله شهيدا إن الذين كفروا وصدوا عن سبيل الله قد ضلوا ضلالا بعيدا
  ایه فوق ایه ای است که اهل سنت برای رد امامت استفاده می کند به خاطر این بخش…لئلا يكون للناس على الله حجة بعد الرسل.اما برادران به خدا من عربم واین کلمه حجت در این جا بسیار واضح است که به معنای بهانه است .یعنی مردم بعد از امدن پیامبران دیگر هیچ بهانه ای در برابر خدا نداشته باشند درحالی که مفسران شما کلمه حجت را به این شکل معنا می کنند حجت خدا مانند فرستاده خدا یا کسی که از طرف خدا باشد و چون این ایه نفی حجت کرده پس پس از پیامبران هیچ گروهی برای هدایت بشر وجود ندارد .اما دوستان ایه می گوید حجت بر خدا(على الله حجة)ایا خود پیامبران حجت بر خدا هستند یا حجت از خدا؟
  لطفا در باره ی این ایه به خوبی تحقیق کنید

   
 24. سلام مطالب تون بسيار جالب است اگر يك سرسوزن هم به مذهبم كه تسنن است شك داشتم برطرف شد. ممنون.

   
 25. سلام مطالب بسيار جالبي داريد اگر يك سرسوزن به مذهبم كه تسنن است شك داشتم برطرف شد .ممنون.

   
 26. درمورد نيمه شعبان و فلسفه ان نيز مطالبي بنويسيد ممنون

   
 27. هیچ سنی نیست جواب سوالاتم را بده فاطیما خانم شما که این همه از مذهبت مطمئنی جواب نظراتم رو بده لطفا

   
  • اقامحمد شما كه تحقيق كرديد ديگه چرا مي خوايد سني بشيد همون شيعه بمانيد اگر قصدتون تحقيقه پس جانبداري نكنيد بشنويد و مقايسه كنيد.

    
   • من نمی خوام سنی بشم فقط می خوام تحقیق کنم که فردای قیامت دلیل برای شیعه بودنم داشته باشم لطفا ناراحت نشوید خانم فاطیما قصد بدی ندارم به خدا این ها سوالات ذهنم از سنی ها است وخواستم جواب بگیرم که متاسفانه بسیار با تعصب به نظرات جواب دادید و هیچ جمله ای را از فقه اهل سنت به میان نیاوردید .من اگر با عث رنجش شما شده ام عذر می خواهم

     
  • درود ملک بر روان تو باد بر اصحاب و پیروان تو باد

   سوالات شما ارزش وقت تلف کردن رو نداره.قبلا 6 قرن پیش علما جواب دادن.کو گوش شنوا.بعدشم شما مدعی هستین شما باید به سوالات ما جواب بدین .خلاصه کلام این چیزا ارزش وقت تلف کردن رو نداره چون طرفین جواب همدیگر رو دادن.برادران اهل سنت به فکر عمل باشید این چیزا هیچ ارزشی نداره این همه سنت رسوا الله(ص) داره روز به روز از بین ما میره اینرو باید حفظ کنیم موارد اختلافی توی کتابا مفصل جواب داده شده واینکه جواب شبهات رو دادن وظیفه علماست وظیفه ما دونستن عقیده درست و عمله.

    
 28. اقامحمدچه مدركي بالاتراز قران كه هرچه سني ميگه فقط از قران است حتي نحوه وضو گرفتن من عرب نيستم صرف ونحو بلد باشم ولي 1-اطيعون راكعون يقيمون جمع مي باشد2-حركت درنماز موجب بطلان نماز مي شودپس چگونه حضرت علي كراررضي الله عنه انگشترودراورد داد به گدا ونمازش باطل نشدكسي كه صحابي بزرگ وخليفه مسلمانان است.3-درايه بلغ انزل عليك…اگر كل ايه رابخوانيد خواهيد فهميد كه دليل نزول ايه چي بوده ورسالت پيامبر بسيار بالاتر از بيان امامت حضرت علي بوده است4-اهل بيت فقط منظور5نفر نيستند در ايات ديگرقران كه من دقيق يادم نيست زنان حضرت ابراهيم به عنوان اهل بيت ايشان ياد شده است6-تاوقتي قران پيامبر در زمين است چه نيازي به حجت است7-واقعه غديروجود دارد پيامبر فرمودن من كنت مولاه فهذا علي مولاه زيرا در زمان حجت الوداع حضرت علي از جنگ برگشته بودوسرذارننش غنايم جنگي رابين خود تقسيم كرده بودندوبين انها اختلاف بوجود امد وپيامبربراي رفع كدورت جمله را گفت اسم جنگ هم بعدا براتون مي نويسم الان مطمين نيستم7-واماعبارت علي به منزله هارون براي موسي است بازدر يكي ديگراز جنگ ها پيامبر حضرت علي را در مدينه گذاشت و به جنگ نبرد تا مواظب اهل بيت پيامبر باشدوعلي از اين بابت ناراحت شد وپيامبر فرمودند تو به منزله هارون هستي يعني به تو اطمينان دارم واسم جنگ رو باز بعدا براتون مينويسم8-همينكه اهل سنت به همسر پيغمبربدنميگه همين كه به مسلكانان و صحابه لعنت نميفرسته براي من كافيه فقط خواهشا متعصب الكي نباشيد.

   
  • جواب بخش 1- وقتی کسی می خواهد در باره چیزی به طور غیر مستقیم اشاره کند می تواند فرد را جمع ببندد برای مثال در زندگی روز مره وقتی از کسی ناراحتیم می گوییم بعضیها در حالی که منظور ما فقط یک نفر است (لطفا اگر متوجه جوابم نشدید اطلاع دهید چون سوال خیلی واضحی است وهیچ یک از اهل سنت قبل از شما به چنین موردی گیر نداده بودند )
   2-خانم فاطیما به فرض محال که امام علی انگشتر در حال رکوع نداده پس چگونه قران میگوید که(کسانی که در حال رکوع زکات میدهند )پس حتما کسی در حال رکوع زکات داده .ایا ازنظر شما قران دروغ می گوید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
   جواب3- اولا درقران ایه ای مثل بلغ انزل علیک نداریم بلکه *يَا أَيُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنْزِلَ إِلَيْكَ مِنْ رَبِّكَ ۖ وَإِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ ۚ وَاللَّهُ يَعْصِمُكَ مِنَ النَّاسِ ۗ إِنَّ اللَّهَ لَا يَهْدِي الْقَوْمَ الْكَافِرِينَ *(معلومه لای قران رو باز نکردید)این ایه کامل هست که خداوند به طور صریح پیامبر را تهدید کرده که اگر انچه را که در ان روز برای او وحی شده را ابلاغ نکند رسالت را انجام نداده و به پیامبر اطمینان داده که از مردم او را محافظت می کند (پس حتما خطری جان پیامبر را تهدید می کرد ) پیامبر هم برای ابلاغ ان چه بر او نازل شده به مردم همراه خود گفت که منتظر کسانی بمانید که در عقب قا فله اند وکسانی که چندین فرسخ جلو رفته اند را بگویید که باز گردند و سپس خطبه ای مفصل ایراد کرد (که البته اهل سنت این خطبه را قبول ندارند و سپس گفت من کنت مولاه فهاذا علیا مولاه/ایا عقل سلیم قبول می کند که چنین وقایع وچنین تهدیدات از سوی خدا به پیامبر به خاطر ان باشد که مردم به علی یک I love you بگویند وبروند واصلا چرا یک دوست دارم به امام علی می توانست برای پیامبر خطرناک باشد که خدا وند به پیامبر گفته تو را از مردم محافظت می کنم ایا غیر از مسئله ولایت با این آِیه قابل ادغام است؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
   4- ما هم اعتقاد داریم که در قران از خانواده ی ابراهیم به عنوان اهل بیت نام برده شده اما در مورد ایه تطهیر ابتدا امده است که* انما یرید الله …یعنی خداوند می خواهد از شما پلیدی را بردارد ببینید پس نزول ایه باید بر افرادی دلالت می کند که هنوز زنده بوده باشند نه کسانی که سال هاست زیر خاک اند زمان فعل را در نظر داشته باشید پس مطمئنا منظور اهل بیت پیامببر اکرم هستند البته شما جواب من را ندادید که بر چه اساسی می گویید که اهل بیت معصوم نیستند ؟ پس این ایه چه چیزی را مشخص می کند ؟؟؟
   ادامه در نظر بعدی…

    
   • 1و2-حضرت علي جاي خود دارد من با بزرگان دين كاري ندارم بحث من با شماست خوبه خودتون ميگويد غير مستيقم پس نمي تونيد بگيد به كسي خاص توجه داشته درثاني خدا از كسي ترسي نداره كه غير مستقيم بيان كنه ومنظور ايه مسلمانان است هركس كه صدقه بده ولي شما تنها خدا وپيامبر است وكسانيكه ايمان اورده ان همان كساني كه نماز بپا ميدارند ودرحال ركوع زكات ميدهند3-(معلومه شما قران از نمي كنيد)در ان جمع كافري وجود نداشت كه پيامبر در خطر باشد خوبه شما عربيد كه معني مولا و ولي رو كن فيكون كرديدمعاني ولي1-ياروياور2-سرپرست وصاحب اختيارايه 28شوري3-دوست ورفيق4-معبودايه 257بقره 5-هادي ايه 17كهف و… پس مطمين نباش بتفسير تو درسته4-دقيق نفهميدم چي گفتين ولي در زمان ايه تطهير كه ميگي فقط خديجه رض فوت نموده بود بقيه در قيد حياط بودند

     
    • منظورم اهل بیت ابراهیم است که فوت کرده بود .خیلی ممنون که آرام بحث می کنید ما هم می گوییم معنی ولی در این ایه سرپرستو صاحب اختیار است است . عزیزم من منظور شما را نفهمیدم لطفا واضح تر پاسخ بدهید

      
    • خداوند قدرت بی نهایت دارد و از کسی نمی ترسد .
     اما بسیاری از احکام و دستورات در قران به ان ها اشاره شده است ولی به طور کامل در باره ی چگونگی انجام انها بحث نشده وان را به عهده پیامبر واگذار کرده اند مانند نماز و…. در قران در بسیاری از ایات ما را به خواندن نماز سفارش کرده اند اما چگونگی انجام این فریضه مهم توسط پیامبر اموزش داده شد .برادر من خداوند در ایه یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنْزِلَ إِلَیْکَ مِنْ رَبِّکَ ۖ وَإِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ ۚ وَاللَّهُ یَعْصِمُکَ مِنَ النَّاسِ ۗ إِنَّ اللَّهَ لَا یَهْدِی الْقَوْمَ الْکَافِرِینَ
     از پیامبر خواسته که مسئله ولایت را برای مسلمانان بیان کند .ودر باره ی ایه ولایت( انما ولیکم الله و… )خداوند اگر مستقیما نام امام علی (ع) را در ایه بیان میکرد ممکن بود بسیاری از مسلمانانی که تازه ایمان اورده بودند یا کسانی که هنوز ایمان راسخ نداشتند در پیامبر خدا شک می کردند ومی گفتند می خواهد پسر عموی خود را به جای خود بر ما حاکم کند اما وقتی در ایه از کسی که در حال رکوع زکات داده خبر میکند ومسلمان هم این واقعه را با چشم خو می بینند دیگر هیچ ابهامی در خدایی بودن این حکم نمی ماند .با تشکر از شما که خیلی با حوصله و بدون تعصب تحقیق میکنید

      
  • جواب6-خانم فاطیما در کجای قران امده که نماز صبح چند رکعت است وچگونه باید نماز بخوانیم؟خواهر دینی عزیز من اگر پیامبر همراه قران نبود چگونه نماز می خواندیم؟؟؟ چرا خداوند در ایه 65سوره نسائ (فَلا وَرَبِّكَ لا يُؤْمِنُونَ حَتَّى يُحَكِّمُوكَ فِيمَا شَجَرَ بَيْنَهُمْ ثُمَّ لا يَجِدُوا فِي أَنفُسِهِمْ حَرَجًا مِمَّا قَضَيْتَ وَيُسَلِّمُوا تَسْلِيمًا)از مردم می خواهد که برای داوری به نزد پیامبر و حجت خدا بروند چرا نگفته برای حل اختلاف ها شان به قران مراجعه کنند؟؟؟؟ مگر نه با وجود قران به حجت نیاز نیست؟؟؟؟ چرا قران گفته باید از رسول اطاعت کنیم ؟؟حجت که از نظر شما لازم نیست « لَقَدْ مَنَّ اللَّهُ عَلَى الْمُؤْمِنينَ إِذْ بَعَثَ فيهِمْ رَسُولاً مِنْ أَنْفُسِهِمْ يَتْلُوا عَلَيْهِمْ آياتِهِ وَ يُزَكِّيهِمْ وَ يُعَلِّمُهُمُ الْكِتابَ وَ الْحِكْمَةَ وَ إِنْ كانُوا مِنْ قَبْلُ لَفي‏ ضَلالٍ مُبينٍ» (آل عمران – 164)پس معلوم است پس از مرگ پیامبر باز هم کسانی به عنوان حجت باید باشند که مردم را به همراه قران راهنمایی کنند ؟؟(ایا واقعا شما چنین اعتقاداتی دارید؟)

    
   • 6-ايه 6سوره مايده نحوه وضو گرفتن الان براي داوري قضات ودادگاه وجود دارد چيزي كه در صدر اسلام براي الان تشكيل شد كه بر اساس قران وسنت عمل ميكنه اگه راست ميگيد چرا امام زمان غيب شدن چرا الان در زمين نيست كه حجت باشد حجت غيبي به چكار ادم امروزي ميايد.اعتقاد من درسته شما تجديد دوره كن

     
    • ان الله لايغير ما بقوم حتي يغيروا ما بانفسهم
     چون در ان زمان حاکمان بنی عباس تصمیم به قتل امام داشتن امام حسن عسکری او را پنهان کرده بود ولی به یاران قابل اعتماد خود امام مهدی را امام بعد از خود معرفی کردند .در اثر این نا شکری مردم از داشتن حجت و برای حفظ جان امام ایشان از نظرها غائب شدند .همان گونه که حضرت مسیح از نظرها غائب هستند . ودر جواب این که حجت غائب به چه دردی می خورد وباید بگویم امام در زمان غیبت صغری با 4نفر از یاران با وفایش با شعیان ارتباط داشتند اما وقتی که اخرین یار ان حضرت در نزدیکی مرگ بودند ایشان به او گفتند که پس از او هیچ کسی جانشین نیست و در جواب این که شیعیان چگونه از حضور ایشان در زمان غیبت کبری استفاده می کنند فرمودند همان گونه که از خورشید پشت ابر استفاده می شود از حضور من در زمان غیبت کبری نیز استفاده خواهد شد .

      
  • جواب7 توضیح شما در باره ی واقعه غدیر واقعا خنده دار است شما حتی از عقاید مذهب خودتان هم بی اطلاعید؟

   اما حدیث منزلت **پیامبر اسلام به مناسبت‌های مختلف علی را نسبت به خود در منزلت و مقام هارون برای موسی معرفی نموده و بدو فرموده‌است:

   أنت منّي بمنزلة هارون من موسی إلّا إنّه لا نبيّ بعدي.
   (ترجمه: تو برای من در مقام و منزلت هارون از موسی هستی جز این‌که بعد از من پیغمبری نخواهد بود.)

   برخی منابع که این حدیث در آن یاد شده عبارت‌اند از:

   «فضائل الصحابة»، صحیح البخاری، ۳۵۰۳: «حدثنی محمد بن بشار حدثنا غندر حدثنا شعبة عن سعد قال: سمعت إبراهیم بن سعد عن أبیه قال: قال النبی صلى الله علیه وسلم لعلی: أما ترضى أن تکون منی بمنزلة هارون من موسى.»
   «کتاب فضائل الصحابة»، صحیح مسلم، ۲۴۰۴: «قال رسول الله صلى الله علیه وسلم: لعلی أنت منی بمنزلة هارون من موسى إلا أنه لا نبی بعدی»
   «کتاب المناقب»، سنن الترمذی، حدیث ۳۷۲۴، ۳۷۳۰، ۳۷۳۱.
   «کتاب المقدمة»، سنن ابن ماجه، الحدیث ۱۲۰ و ۱۲۶.
   مسند، احمد ابن حنبل، ۱/۱۷۹ و ۳/۳۳۸؛
   مناقب، ابن حنبل، حلیة الاولیاء، حافظ ابو نعیم اصفهانی، ۷/۱۹۵؛
   تاریخ بغداد، خطیب بغدادی، ۱/۳۲۴، ۴/۲۰۴، ۹/۲۹۲؛
   کنز العمال فی سنن الأقوال والأفعال، متقی هندی، ۱۲/۱۱۵۵ به بعد.
   ببینید خانم فاطیما در کتاب های خودتان هم اذعان شده که در مناسبت های گونا گون پیامبر امام را به منزلت هارون برای موسی دانسته(یعنی برادر وصی وجانشین منی)زیرا هارون برادر وصی وجانشین حضرت موسی بود

    
  • خدا رو شکر به یقین رسیدید البته من با تشیع به یقین رسیدم و خواهش میکنم یه ذره هم در مورد شیعه ها با چشم دیگر نگاه کن بحث تعصب اصلا نباشه امامن مارا با امامن خودتان فقیهان ما با فقهیان خودتان مصائبی که امامن شیعه کشیده اند مقایسه بکن شاید نظر خواهر بزرگوارمون عوض شد.البته با کمال احترام خدمت شما عرض کردم.خدا همه مسلمانان را از تفرقه افکنان دور نگه دارد

    
 29. با سلام.
  بنده ميخواستم بدونم كه چرا جواب بعضي از سئوالات داده نشده ،يا شما سئوالات رو نمي پسنديد يا جوابي نداريد كه بديد.
  بهتر نيست در جواب بعضي سئوالات همون طور كه در قران و سنت ما بيان شده مودبانه پاسخ بديد مثل ائمه اطهار كه هميشه با سعه صدر همه سئوالات رو پاسخ مي دادند و هيچ وقت كسي خشم اونها رو نديد جز زماني كه اسلام ومسلمانان در خطر بودند.
  حالا كه ما مسلمان ها در سراسر جهان اين همه دشمن داريم چرا ما اين همه شيعه و سني كنيم و اين همه با خشونت آيه هاي قران رو يا ناديده بگيريم يا معني اونها رو هر طور كه بخوايم براي خودمون تعبير كنيم.سئوال پرسيدن در مورد آيين هايي مثل عيد نورورز و سيزده بدر اون هم با يان همه جديت واقعا لازمه؟
  اگه يكم فكر كنيم مي بينيم كه نياز نيست خداوند همه چيز رو براي ما بگه بلكه از متن گفته ها(قرآن) به چيزهاي زيادي برسيم مثلا خداوند در قرآن به صله رحم و گشاده رويي و ديدو بازديد ازهم و كارهاي پسنديده كه سبب شادي روحي انسان ميشه اشاره كرده نمود اين كارها در عيد نوروزو سيزده بدر و..پديدار ميشه پس چه جاي اين همه بحث و جدله.
  من مسلمان و شيعه و يك ايراني هستم كه همه مسلمانان را با جان و دل دوست دارم.بيايد خود متحد باشيم بدون نياز به قانون و اجبار.

   
 30. راست ميگيد سلام از طرز بيانتون معلومه كه شيعه هستيد ومتعصب الكي چون اهل سنت متعصب الكي نيستند.

   
  • لطفا با انصاف باشید ما تعصبی هستیم یا اهل سنت بابا ما فقط ایه قران داریم میاریم شما هیچ دلیلی برای حرف هاتون ندارید

    
 31. جواب اقای سلام

  سلام علیکم.صله رحم در همه ایام سال باید انجام بشه نه اینکه مختص چند روز باشه…برای ابراز مخالفت با اتش پرستان نباید مثل انها رفتار کنیم..در روز سیزده بدر هم به جرات میتونم بگم همه که نه اکثر اون کسایی که بیرون میرن به جای اب پاک در ان روز حرام خدا رو سر سفره شون میذارن …ایا اون کسایی که روز سیزده بدر بیرون میرن اگر انها(برای مثال) را برای نماز جماعت و جمعه بخوانند حاضر میشوند؟ ولی خیلی ها روز 13 را (نعوذ بالله) بالا تر از نماز جمعه ای میدانند که خدا ان را واجب گردانیده. پس نتیجه میگیریم این عید باستانی (به قول شما) و سیزده بدر بوی عمل شیطان میدهد پس به نفع ماست از ان دوری کنیم.

   
 32. هيچ كدام از دليلاتونو قبول ندارم اقا محمد هر چي من گفت از كتابا وتواريخ قابل اعتماد اهل سنت بوده باور نداريد بريد كتب شرح عقايد اهل سنت را بخوانيد كه براي هر جمله يه سندگذاشته الان من مثل شما دسترسي به كتاب ندارم جاييم نيستم از اين كتابا باشه تا جوابتونو بدم بماند تا چندروز ديگر-بهتون گفتم قبلا از مذهبت مطميني تحقيقت لازم نيست قران خواندن من به خودم ربط داره منو تو قبر شما نميذارن -در ثاني بقيه باسندومدرك درهمينجاجوابتونو دادن اگه خوب خونده باشيد البته تقصير شما نيست از پايه چشم وگوشتونو بستن باانكارحقيقت -حذف كردن يه جمله براي كتمان حقيقت كار سختي نيست 0شمادنبال تحقيق نيستي داري جو رو متشنج ميكني و حرفت رو به كرسي مي نشاني پس لطف كن توهين نكن اقا

   
  • تورو خدا از چیزی که می نویسم با بی اعتنایی نگذرید توجه توجه عقاید عجیب اهل سنت در باره ی ذات اقدس خدا
   در صحیح بخاری جلد۷صفحه۲۰۵وصحیح مسلم جلد۱ صفحه ۱۱۲امده است که #خدای سبحان در برابر بندگانش نمایان می شود و او را می بینند چنانکه ماه را در شب چهاردهم می بینند# /در حالی که در قران امده *لا تدرکه الابصار* اهل سنت به من فحش ندید به خدا این نوشته های کتاب خودتان است توجه شمارا به نظر بعدی جلب می کنم

    
   • آقامحمد ببخشید ولی اون حدیثی که شما می گویید اون درباره ی قیامته و این آیه در مورد دنیاست یعنی در دنیا نمی توانید اورا ببینید در ضمن پس این آیه در سوره ی قیامت به چه معناست که : وجوه یومئذ ناضرة الی ربها ناظره

     
 33. ايه تبليغ:مايده67:اين ايه اصلا روز غدير نازل نشده وايات قبل وبعدش در مورد اهل كتاب است ومخاطبش هم اهل كتاب است

   
 34. اليوم اكملت لكم دينكم واتممت نعمتي ايه3مايده اصلا ايه درمورد چيز ديگري بيان شده وربطي به امامت ندارد
  مايده 55ايه ولايت :ولي شماتنهاخداوپيامبراوست وكسانيكه ايمان اورده اندهمان كساني كه نماز برپاميدارندودر حال ركوع زكات ميدهند ولي:ياروياور-دوست ورفيق -معبود ايه 257بقره-هادي ايه17كهف -سرپرست وصاحب اختيار ايه 28شوري

   
  • براتون متا سفم با تعصب تون دارید حقایق رو نا دیده می گیرید

    
   • برات متاسفم که عقلتو به کار نمیندازی و قرآن نمیخونی و یک مشت چرندیات رو تکرار میکنی.سخنان خانوم فاطیما کاملا صحیح و درست است.متعصب تو هستی که حرف حساب رو نمیفهمی.

     
 35. باسلامي دوباره.
  اولا كه من آقا نيستم و خانم هستم .ثانيا درسته كه تعصب در عقيده من وجود داره ولي آنچه كه از گفته من بايد برداشت بشه لزوم اتحاد ميان مسلمانان در تمام دنيا بالاخص ايران عزيزه. ثالثا من نگفتم شادي روح فقط توي سيزده بدر رفتنه گفتم اين هم يك مثالش مي تونه باشه و در جواب شما نيازي نيست كه من چيزي بگم چون حضور پرشور مردم رو توي نمازهاي جمعه مي بينيد شما جوري صحبت مي كنيد كه انگار اصلا ايران نبوديد واقعا اين كوركورانه حرف زدنه.
  در ضمن من احساس مي كنم كه اين همه مانور دادن روي روز سيزده بدر بيشتر به علت ولادت امام علي در اين روزه (روز سيزدهم رجب) البته شايد من اشتباه كنم ولي تعصبات شما همچين سوءضني رو به وجود مي ياره.
  در پايان تشكر مي كنم از اينكه نظرات ما بدون كم و كاست تاييد مي شه.

   
  • متاسفم برای خودمون که از اسلام جز اختلاف چیز دیگه ای نفهمیدیم.مگه نه سنت انلاین؟

    
  • علیک السلام

   سلام خانم سلام
   فکرمی کنم در ذهن شماچیزهای دیگری خوانده اند والا 13رجب چه ربطی به ولادت سیدنا علی دارد گذشته از این مگر ما حضرت علی رادوست نداریم!که می خواهی القاء کنی که ما ایشان رادوست نداریم؟!!!وضمنافکرمی کنم تعصب شما بیشتر است؟!!

    
 36. درجواب خانم سلام

  ميدونيد حرف شما مثل چيه مثل اينه كه به يارو ميگن 22بهمن چه روزيه ميگه 13ابان شما هم 13بدر رو ربط دادين به 13رجب .خيلي جالب بود اندكي تجديد فكر كنيد

   
 37. خاکه پای اهل سنت لطفا ثبت کنید

  بنده به عنوان یک شیعه واقا لذت میبرم که در این سایت که منصفانه نظرات رو درج میکنه حضور پیدا میکنم به شخصه دسته تمامه عزیزان رو که این فضا رو درست کردن صمیمانه میبوسم

   
 38. راستي اعراب قبل از اسلام چه تمدني داشتند ؟ بادخترانشان چكار مي كردند ؟ چقدر باسواد داشتند ؟ سالي چندبار حمام مي رفتند ؟ ووو ….

   
  • ایرانیان مشرک آتش پرست در قبل از اسلام که مجوس بودند با ادرار گاو غسل میکردند و با خواهر و مادر خود ازدواج میکردند.

    
 39. محمد رسول الله

  بسم الله و الصلاه و السلام علی رسول الله

  عید نوروز یک عید ملی و یک جشن متشکل شده از اداب و رسوم قومی هست و هیچ ربطی به دین ما نداره که حالا ان را مورد تایید دین قرار بدهیم یا نه ! بلکه اسلام هر سنت نیکویی را میپذیرد و نوروز سنت نیکویی است که در ان صله رحم احیا میشود و مردم برای شادی هم به یکدیگر هدیه میدهند

   
 40. سلام علیکم
  بنده بعنوان یک سنی افتخار میکنم که چنین سایتی را در پیش رو دارم و دارم از ان استفاده میکنم
  و من الله التوفیق

   
 41. با سلام . یک سنی واقعه ای هیچ وقت شیعه نمیشه ولی یک شیعه واقعه ای سنی واقعه ای میشه….. از این بابات مطمئنم

   
 42. فرزند حضرت زهرا

  با سلام یک شیعه واقعی که تمام رفتار و اعمالش مطابق پیامبر و اهل بیتش باشد یک انسان کامل است همان کسی که بار امانت الهی را بردوش میگیرد همان باری که آسمان ها و زمین از پذیرفتن آن سر باز زدند یک سنی حالا چه واقعی چه غیر واقعی مثل یک کسی میمونه که مسیر رسیدن به انسان کاملو پیدا کرده اما به جای اینکه به جلو حرکت کند به به سمت عقب حرکت می کند پیامبر و ائمه اطهار جهت رسیدن به کمال را به ما نشان می دهند حالا یک شیعه که به طور کامل دستورات دین که شامل فران و عترت است را رعایت نمی کند ،مثل کسی است که راه را درست انتخاب کرده جهت راه را هم درست انتخاب کرده اما سرعت حرکتش بسیار کند است بنابراین یک سنی هر چه قدر هم که واقعی باشد هیچ وقت به مرتبه انسان کامل نمی رسد اما یک شیعه غیر واقعی هر چند سرعت رسیدنش به کمال کمه شاید حتی بعضی جاها متوقف هم بشه اما هیچ وقت به عقب برنمیگرده و امیدی بهش هست که بتواند به کمال برسد البته با توبه خلاصه حرف آخر اینکه یک شیعه چه واقعی چه غیر واقعی تحت هیچ شرایطی سنی نمیشه چون جهت مسیر بندگی رو درست تشخیص داده از شما تمامی اهل سنت می خواهم با بصیرت به دین نگاه کنید نه با تعصب به این فکر کنید که روز قیامت بدون شفاعت ائمه اطهار و چهارده معصوم کی میتونه به دادمون برسه بترسید از روزی که بسیار سخت و دشوار است وجز محبان علی کسی به بهشت نمی رود چون علی انسان کامل است واسطه فیض است بین خدا وانسان یا ایهاالذین امنو ابتغو اله الوسیله

   
  • ببخشید شما میدونید معنی اهل سنت والجماعت چیه که میگید اهل سنت راه رسول الله صلی الله علیه وسلم و حضرات ائمه رحمهم الله را رها کرده اگر یکم به معنای این کلمه دقت کنید می فهمید که خود ائمه نیز اهل سنت بوده اند

    
 43. درجهان اسلام که ما زندگي ميکنيم يک ميليارد وهفتصدميليون مسلمان داريم که يک ميليارد پانصد ميليون سني داريم ودويست ميليون شيعه داريم ورسانه هاي بيگانه وغربي ها ويهوديان همشان دشمنان ما مسلمانان هستند ومادراين فضاي که همه دشمنان ما هستند اختلافها را به انطباق مبدل کنيم که دشمنان را مايوس کنيم و

   
 44. حساب کنید حکومت اموی و عباسی و وهابیان چند میلیارد شیعه کشته اند

   
  • به خاطر همینه که شیعیان در زمان حاضر به 300 میلیون نمی رسند! البته جای سوالی باقی می ماند که این چند میلیارد نفر کجا زندگی می کرده اند؟ و چطور هیچ نقلی از کشتار میلیاردی شیعیان در تاریخ نیست؟!! احتمالا کل تاریخ نویسان خیانت کرده اند و تازه این مطلب توسط محققان برجسته! کشف شده است …. باید به این گونه محققان نوبل را دو دستی تقدیم نمود ….!

    
 45. تشکر از شما و سایت شما من یک سوال دارم ایاکدام حدیث حضرت محمد(ص) است که نوروز راحرام گفته باشند و اگر نیست ازنگاه اسلام چیست

   
 46. سعید از کابل

  مطالب فوق خلیی عالی بود تشکر

   
 47. سلام می خواستم بدونم انداختن سفره هفت سین یا جشن تولد گرفتن چه توهین و اهانتی رو به اسلام وارد میکنه؟؟؟؟؟؟
  فلسفه ی سفره هفت سین رو هم که مطالعه کردم این بود حالا هرجاش که مشکل داره و من متوجه نشدم لطفا شماگوشزد کنید:
  نیاکان ما که زرتشتی بودند اعتقاد داشتند که عقل مقدس به معنای اهورامزدا یا سپندمینو هستش .اینا شش تا وزیر داشتن به نام امشاسپنان که به علاوه ی سپند مینو میشه هفت تا
  ممنون و خدانگهدار

   
 48. مسلمان واقعی سنت مجوس رو زنده نمیکنه

   
 49. آیت الله مرتضی مطهری رضی الله عنه:

  مسلّماً ایرانیان نیز ناخودآگاه برخی عقاید خویش را با صبغه اسلامی حفظ کردند. متأسفانه پاره‌ای خرافات هم اکنون در میان برخی ایرانیان وجود دارد از قبیل پریدن از روی آتش در چهارشنبه آخر سال و سوگند خوردن به سوی (نور) چراغ که از بقایای ماقبل اسلام است؛ و این وظیفه اسلامی است که با مقیاسهای اصولی اسلام عقاید پاک و خالص اسلامی را از کدورت اندیشه‌های جاهلی همیشه دور نگاه دارند. … همین ایرانیهای خودمان برای اینکه سنتهای ایرانی و به قول خودشان فرهنگ ایرانی را بخواهند زنده کنند، کوشش می‌کنند کارهایی را که از اولِ اول خرافه محض بوده‌است زنده کنند، چون فکر می‌کنند که ملیت ایرانی را بدون اینها نمی‌توان نگه داشت… در مورد آتش شب چهارشنبه آخر سال- که نمونه‌ای از آتش پرستی‌های قدیم است که نه تنها چیز خوبی نیست بلکه خیلی چیز بدی هم هست- همین را می‌گویند فقط برای اینکه به قول اینها فرهنگ را (این فرهنگ، معنایش علم و فلسفه نیست بلکه به معنی سنت است) باید زنده نگه داشت.

  الآن بر من مجهول است که چهارشنبه آخرماه است یا آخر سال. اگر چهارشنبه آخر سال بگیریم و سال را سال شمسی بگیریم برای ما ایرانی‌ها خیلی عجیب است. واقعاً عجیب است: چهارشنبه آخر سال شمسی که می‌شود حتی در محیط‌های عالی فرهنگی ما آتش روشن می‌کنند، از روی آتش می‌پرند، می‌گویند: «سرخی تو از من، زردی من از تو». من نمی‌دانم ما چقدر می‌خواهیم اصرار روی حماقتهای خودمان داشته باشیم؟!

  بخدا ننگ این مردم است که روز سیزده و این ایام را بعنوان جشن سیزده بدر بیرون میرن !! ننگ باشه بر اینها که بعنوان پرورش افکار این ها را به مردم نمی گویند !! و شما احمقها هم این حرکات را هر سال انجام می دهید بلکه آنها شما بدبختهای احمق ؟؟!! را تمجید می کنند تشویق می کنند !! اینها از اسلام نیست !! اینها ضد اسلام است !! … نیاکان ما در گذشته جشن می کردن ؛ پس ما هم باید چنین کنیم !! چهار شنبه آخر سال می شود ؛ بسیاری از خانواده ها که باید بگویم خانواده احمقها ؟!! آتش روشن می کنند و هیزمی روشن می کنند و آدمهای سر و مر و گنده با آن هیکلهای نمی دانم چنین و چنین از روی آتش می پرن که ای آتش زردی من از تو سرخی تو از من !! این چقدر حماقت است ؟ !! خب چرا چنین می کنید ؟؟ می گویند پدران ما چنین می کردند ما نیز چنین می کنیم !! اگر پدران شما چنین می کردند و شما می بینید که آن کار احمقانه است و دلیل خریت پدران شما است !! رویش را بپوشید ! چرا این سند حماقت را سال به سال تجدید می کنید ؛ این یک سند حماقت است که شما هی می کوشید که این سند حماقت را زنده نگهدارید و بگویید ماییم که چنین پدران خری داشته ایم !!! . ? . … پس شما باید بگویید که الحمدالله در روز نحس قرار نگرفته ایم ؛ اتفاقا باید بدانیم که الان تمام روزهای ما نحس هست ! روز اول فروردینماه هم نحس است !! بین روز اول و دوم و سوم و چهارم فروردین ؛ دوازدهم و سیزدهم فروردین هم نحس است ! ما از این نحس باید خارج بشیم ! چه باید بکنیم ؟ ؛ بریم بیرون سبزه ها را گره بزنیم از نحسی خارج می شیم ؟ با سمنو پختن از نحسی خارج می شیم ؟ با پهن کردن سفره هفت سین از نحسی خارج میشیم ؟ بیچاره بد بخت ! چرا خانه ات را ول می کنی میری بیرون ؛ از این کارهای زشت بیا بیرون !! از این عادت زشت بیرون بیا ؛ از این حرکات زشت !! خودت خارج شو ! تا از نحوسات بیای بیرون ! از این حرکات زشت و کثیف و پلید که به آن گرفتار هستی خارج شو تا از نحوست بیای بیرون ! سیزده چه گناهی دارد ؟ از سمنو چه کاری ساخته است ؟ از سبزه و هفت سین چه کاری ساخته است

   

زبان فارسی زبان عربی سنت آںلاینءِ بلوچی بہر


Scroll To Top