شما اینجا هستید: خانه / خانه وخانواده / اخلاق وتربیت / آداب زناشويي/ هم‌بستري

آداب زناشويي/ هم‌بستري

برادر و خواهر محترم!

دين اسلام كامل و جامع است و در هر زمينه آداب و احكاام لازم را بيان داشته است، حتى در زمينه‌ي زناشويي، شرم مانع بيان حق نشده است. پيامك‌هايي در استفتاء از مسائل زناشويي مرا بر آن وا داشت تا آداب زناشويي را به صورت مختصر به خوانندگان محترم تقديم دارم.

زناشويي نوعي عبادت است و بر خلاف پندار برخي جاهل، تنها عملي حيواني نيست و هم‌چنان كه انسان در حال خورد و نوش حيوان نمي‌گردد و از ايمان خارج نمي‌شود، در حال هم‌بستري هم قضيه چنين است؛ اما تفاوت مسلمان با كافر و يا حيوان اين است كه او كارهاي خود را مطابق با قانون و موازين شرعي انجام مي‌دهد.

در اين مقاله‌ي مختصر، نخست محرمات زناشويي، و سپس سنت‌ها و آداب آن بيان مي‌شود.

حرام اول: مجامعت در سوراخ عقب (دُبر):

زناشويي در دبر حرام و خلاف فطرت است. پيامبر صلىٰ الله عليه وسلم مي‌فرمايد: «لعن الله الذين يأتون النساء في محاشهن»؛ خدا نفرين كرده  بر اشخاصي كه با زنان در دبرهاي‌شان مجامعت مي‌كنند. (رواه الطبراني في الأوسط و ابن عدي وهو حديث صحيح)

و نيز مي‌فرمايد: «مَلْعُونٌ مَنْ أَتَى امْرَأَتَهُ فِي دُبُرِهَا»؛ هر كس كه از سوراخ پشت زنش استفاده‌ي جنسي كند، ملعون است؛ يعني: از رحمت و رضاي خدا محروم است. (ابوداوود: 2162؛ مسند احمد: 9733، 10206)

حرام دوم: مجامعت در روزهاي قاعدگي (حيض):

الله تعالىٰ مي‌فرمايد: «وَيَسْأَلُونَكَ عَنِ الْمَحِيضِ قُلْ هُوَ أَذًى فَاعْتَزِلُوا النِّسَاءَ فِي الْمَحِيضِ» [البقرة/222]؛ از تو در باره عادت ماهانه مي‏پرسند، بگو: آن رنجي است، پس هنگام عادت ماهانه از [آميزش با] زنان كناره گيري كنيد.

در حديث آمده است: «مَنْ أَتَىٰ حَائِضاً أَوِ امْرَأَةً فِى دُبُرِهَا أَوْ كَاهِناً فَصَدَّقَهُ بِمَا يَقُولُ فَقَدْ كَفَرَ بِمَا أُنْزِلَ عَلَىٰ مُحَمَّدٍ»؛ هر كسي با زني كه در حال خون‌ريزي است يا در سوراخ پشت آن هم‌بستري كند، يا پيش كاهن (كسي كه از امور آينده خبر مي‌دهد) برود و سخنان او را باور كند، پس به دين محمد كفر ورزيده است. (ترمذي: 135؛ ابن ماجه: 639)

لازم به يادآوري است كه در ايام قاعدگي فقط عمل جنسي حرام است و بوسه گرفتن و ساير تلذذات از زن حلال مي‌باشد.

حرام سوم: افشاي عمل زناشويي و متعلقات آن:

حرام است كه مرد يا زن عمل جنسي و سخنان مربوط به آن و تلذذ از يك‌ديگر را پيش دوستان افشا كنند. پيامبر صلىٰ الله عليه وسلم مي‌فرمايد: «إِنَّ مِنْ أَشَرِّ النَّاسِ عِنْدَ اللَّهِ مَنْزِلَةً يَوْمَ الْقِيَامَةِ الرَّجُلَ يُفْضِى إِلَى امْرَأَتِهِ وَتُفْضِى إِلَيْهِ ثُمَّ يَنْشُرُ سِرَّهَا»؛ از بدترين مردم نزد خدا، مردي است كه با زن خود هم‌بستر مي‌شود، سپس راز وي را فاش مي‌كند. (صحيح مسلم: 1437)

حرام چهارم: ليسيدن رطوبات اعضاي تناسلي يك‌ديگر:

ليسيدن آب آلت يك‌ديگر حرام است؛ چون اين آب مثل ادرار نجس مي‌باشد و نوشيدن مايع نجس حرام است و اگر ليسيدن بدون فرو بردن آب آلت باشد، باز هم افراط در هم‌بستري و تقليد از غربيان مي‌باشد واجبار يك‌ديگر بر اين امر غير فطري  جايز نيست و شايسته نيست زبان مسلمان كه آله‌ي ذكر و تلاوت است، با محل نجاست تماس پيدا كند.

حرام پنجم: زناي خيالي:

جايز نيست كه مرد، هنگام مجامعت با زوجه‌ي خود زن غريبه‌اي را تصور كند و يا زن، مرد اجنبي را در خيال آورد.

آداب و سنت‌هاي هم‌بستري

1- نيت پاك‌دامني وتناسل از هم‌بستري:

هر يك از زوجين هدفشان از هم‌بستري حفاظت از زنا وفحشا، توالد و تناسل باشد و در اصل هدف از ازدواج همين است. هم‌بستري با نيت فوق موجب اجر و ثواب است و بدون از آن چون به عفت و پاك‌دامني زوجين كمك مي‌كند، اميد است كه موجب اجر و ثواب باشد. پيامبر صلىٰ الله عليه وسلم مي‌فرمايد:‌ «… وَفِى بُضْعِ أَحَدِكُمْ صَدَقَةٌ». قَالُوا: يَا رَسُولَ اللَّهِ! أَيَأْتِى أَحَدُنَا شَهْوَتَهُ وَيَكُونُ لَهُ فِيهَا أَجْرٌ؟ قَالَ: «أَرَأَيْتُمْ لَوْ وَضَعَهَا فِى حَرَامٍ أَكَانَ عَلَيْهِ فِيهَا وِزْرٌ؟ فَكَذَلِكَ إِذَا وَضَعَهَا فِى الْحَلاَلِ كَانَ لَهُ أَجْرٌ»؛ هم‌بستري با زن نوعي صدقه‌دادن است. اصحاب گفتند: اي پيامبر خدا! هرگاه يكي از ما شهوت خود را برآورده مي‌سازد، در آن اجر و ثواب است؟ پيامبر صلى الله عليه وسلم فرمود: آيا اگر قضاي شهوت خود را در حرام مي‌نهاد، بر او گناهي نمي‌بود؟ همين طور است اگر آن را در حلال بنهد، داراي اجر خواهد بود. (صحيح مسلم: 1006)

2- ملاعبت و ملاطفت:

مستحب است كه مرد پيش از هم‌بستري، شهوت زن را تحريك كند، به هر وسيله‌اي كه وي تحريك مي‌شود از قبيل بوسه گرفتن و مكيدن زبان وي و چسباندن بدن به بدن و استعمال خوشبويي و …. تا زن هم از مجامعت لذت ببرد. و اگر پيش از تحريك زن مشغول به هم‌بستري شود، غالباً پس از انزال مرد، شهوت زن تسكين نمي‌يابد و لذت كامل نمي‌برد. جابر بن عبدالله مي‌گويد: «نَهَىٰ رسول الله صلىٰ الله عليه وسلم عَنِ المُوَاقَعَةِ قَبْلَ المُلاَعَبَةِ»؛ پيامبر صلىٰ الله عليه وسلم از مجامعت پيش از ملاعبت باز داشته است. و در حديث ديگر مي‌فرمايد: «لا يقعن أحدكم علىٰ امرأته كما تقع البهيمة، وليكن بينهما رسول.» قيل: وما الرسول يا رسول الله؟ قال: «القبلة والكلام»؛ نبايد هيچ يك از شما بر زنش همچون حيوان بر اهل خود بيفتد؛ بلكه ميان آنان رسولي باشد، سؤال شد: يا رسول الله ! منظور از رسول چيست؟ فرمود: بوسه و صحبت كردن. (به روايت ديلمي در مسند الفردوس، حديث منكر است.)

 در كتاب خلاصة الفتاوىٰ نوشته است: دست زدن مرد و زن به اعضاي تناسلي و جاهاي شهوت‌انگيز يك‌ديگر جايز است.

3- بسم الله گفتن و خواندن دعا پيش از هم‌بستري؛

اين دعا از پيامبر صلىٰ الله عليه وسلم نقل شده است: «بِسْمِ اللَّهِ اللّٰهُمَّ جَنِّبْنَا الشَّيْطَانَ وَجَنِّبْ الشَّيْطَانَ مَا رَزَقْتَنَا»؛ به نام الله، خدايا! ما را از شيطان دور دار و شيطان را در آن‌چه به ما عنايت فرمودي، دور دار. (صحيح بخاري: 3271)

4- مرد پس از انزال كمي تاخير كند:

تا زن كاملا ارضاء بشود؛ چه بسا انزال وي به تأخير مي‌افتد؛ در كتاب المغني نوشته: فلا يعجلها حتي تقضي حاجتها؛ مرد زن را بشتاب وا ندارد تا آنكه زن حاجت خود را برآورد.

5- هم‌بستري به قدر تحمل زن:

در كتاب الدر المختار آمده است:‌ «لو تضررت من كثرة‌ جماعه لم تجز الزيادة علىٰ قدر طاقتها»؛ اگر زن از كثرت مجامعت مرد متضرر مي‌شود مجامعت بيش از توانايي زن جائز نيست.

بنابر اين مرد به قدر توانايي زن كفايت كند و ورنه زن ديگر بگيرد و مرد بايد به قدر كفايت زن جوابگو باشد؛ زيرا عفيف و پاك‌دامن درآوردن زن بر مرد واجب است. (احياء العلوم)

6- هم‌بستري در خلوت:

هم‌بستري بايد از سمع و نظر مردم به دور باشد و مناسب است كه زير چادر يا ملافه انجام گيرد. پيامبر صلىٰ الله عليه وسلم مي‌فرمايد: «إِذَا أَتَىٰ أَحَدُكُمْ أَهْلَهُ فَلْيَسْتَتِرْ، وَلا يَتَجَرَّدَان تَجَرُّدَ الْعِيرَيْنِ»؛ وقتي يكي از شما مي‌خواهد با همسرش مجامعت كند، پس خود را بپوشاند و زن و مرد هم‌چون برهنگي دو الاغ، خود را عريان نكنند. سنن (ابن ماجه: 1921؛ سند آن ضعيف است.)

اين حديث ضعيف است و امر به پوشش در حال مجامعت وظيفه اخلاقي است، ورنه زن و مرد مي‌توانند به صورت برهنه يك‌ديگر را ببينند، از ابن عمر رضي الله عنهما جواز آن جهت ازدياد تلذذ نقل شده است. (رد المحتار: 5/243)

7-عدم استقبال قبله:

هنگام هم‌بستري رو به قبله نكند. عمرو بن حزم و عطا آن را مكروه قرار داده‌اند. (المغني: 7/228)

8- عدم تکلم زیاد:

در اثناي هم‌بستري زياد صحبت نكند كه مكروه است. (المغني: 7/228)

9- صورت‌هاي هم‌بستري:

دين اسلام شيوه‌ي خاصي را در مجامعت لازم قرار نداده و آن را به دل‌خواه زوجين واگذار نموده است. فقط فريضه‌ي اسلام در اين است كه مجامعت در قُبُل (سوراخ جلويي) باشد.

عن ابن عباس أن أناسا من حمير أتوا النبي صلىٰ الله عليه و سلم يسألونه، فقال رجل منهم: إني أحب النساء وأحب أن آتي امرأتي مجبية، فكيف ترىٰ فأنزل الله تعالىٰ: «نساؤكم حرث لكم فأتوا حرثكم أنىٰ شئتم.» فقال رسول الله صلىٰ الله عليه وسلم: «ائتها مقبلة ومدبرة إذا كان ذٰلك في الفرج»؛ ابن عباس مي‌فرمايد: گروهي از قبيله‌ي حمير نزد رسول خدا صلىٰ الله عليه وسلم آمدند تا از او بپرسند. مردي از آنان گفت: من زنان را دوست دارم و دلم مي‌خواهد با همسرم در حالي كه دست ها و زانوهايش را به زمين زده مجامعت نمايم، چه مي فرمايي؟ خداوند متعال اين آيه را نازل نمود: «نساؤكم حرث لكم فأتوا حرثكم أنىٰ شئتم»؛ همسران‌تان كشت شما هستند، به كشت خويش به هر شكلي كه مي‌خواهيد درآييد. رسول خدا صلىٰ الله عليه وسلم فرمود: با زن خود در حالي كه رويش به سوي تو يا پشتش به سوي تو باشد هم‌بستري كن، به شرطي كه هم‌بستري در فرج (سوراخ جلوي) باشد. (معجم الأوسط طبراني: 3283)

برترين شيوه در هم‌بستري:

ابن قيم مي‌نويسد: بهترين شيوه‌ي هم‌بستري اين است كه زن زير و مرد بالا باشد. در حديث به زن فراش گفته شده و اين با پايين بودن زن سازگار است و در قرآن به مرد قوّام گفته شده است و بالا بودن وي از تكميل قوام‌بخشي مرد به زن است.

و حديث: «إِذَا جَلَسَ بَيْنَ شُعَبِهَا الأَرْبَعِ»؛ وقتي مرد ميان دست و پاي زن (براي مجامعت) بنشيند، بر همين شيوه دلالت دارد. (صحيح مسلم: 349)

بدترين شكل هم‌بستري:

ابن قيم مي‌نويسد: بدترين شكل هم‌بستري اين است كه مرد پايين و زن بالا باشد، اين روش خلاف فطرت نر و ماده و بيماري‌زاست.

10- استحباب وضو جهت تكرار عمل جنسي:

پيامبر صلىٰ الله عليه وسلم فرمود: «إِذَا أَتَىٰ أَحَدُكُمْ أَهْلَهُ ثُمَّ أَرَادَ أَنْ يَعُودَ فَلْيَتَوَضَّأْ»؛ وقتي يكي از شما با زنش مجامعت كرد و سپس خواست كه عودت كند، وضو بگيرد. (صحيح مسلم: 308)

11- وجوب غسل پس از عمل جنسي:

هنگامي كه كلاهك آله‌ي مرد در شرم‌گاه زن داخل شود، غسل بر مرد و زن واجب مي گردد، چه انزال بشوند، يا نشوند؛ چنان‌كه پيامبر صلىٰ الله عليه وسلم مي‌فرمايد: «إِذَا جَلَسَ بَيْنَ شُعَبِهَا الأَرْبَعِ وَمَسَّ الْخِتَانُ الْخِتَانَ فَقَدْ وَجَبَ الْغُسْلُ»؛ وقتي مرد ميان دست و پاي زن (براي مجامعت) بنشيند و كلاهك آله‌ي او در شرمگاه زن غائب شود، غسل واجب است. (صحيح مسلم: 349)

نوشته‌ي: عبدالحكيم سيدزاده (مجلس علمي عين العلوم گشت)

 

۴۱۳ نظر

 1. با سلام خدامت شما اساتید محترم
  ی سوال داشتم خدمت شما هم بستر شدن زوجین در ماه مبارک رمضان و ماه محرم چ حکمی دارد ؟ آیا حرام است یا خیر.
  تشکر بابت همه ی زحمات و تلاش شما برای آگاهی و هدایت مردم.

   
 2. بسیار مفید و آموزنده بود
  متشکرم

   
 3. خیلی خوب بو

   
 4. بسیار مفید بود

   
 5. بسیار آموزنده است متشکر

   
 6. بسیار مفید بود وخیلی از مسائل را که نمیدونستم یاد گرفتم اجرتون با خداوند خیلی استادان گرامی متشکریم

   
 7. ماشاالله.جزاکم الله خیرا.واقعا باید به این موضوعات بیشتر پرداخت برای اینکه روش ناصحیح این عمل باعث خیلی بی غیرتیا و بی عفتیا میشه

   
 8. سلام بر اندیشمندان راه محمدی(ص)
  زن که باردار باشه همبستری اشکال دارد یا نه؟ درکل بارداری

   
 9. اگر کسی ج..ل… زیادی زده باشد و زود انزال شود؟

   
 10. سلام .تشکر میکنم از سایت خیلی خوب و اموزنده شما . 1-کسی با زنش مجامعت کرد و در اخر بفهمند(هم زن و هم مرد) که زن در نصف کار دچار قاعدگی شده…ایا مرد دچار گناه شده؟ اگر شده کفارش چیه؟ 2-ایا استفاده از لوازم یا داروهای جلوگیری از حاملگی گناهی داره؟ 3-اگر کسی در ماه رمضان در روز با زنش….کفارش چیه؟

   
  • عليكم السلام!
   (1) چون از اول ندانسته‌اند كه چنين امري پيش مي‌آيد لهذا مرد گنه كار نمي شود و كفاره اي ندارد.
   (2) استفاده از لوازم جلوگيري از حاملگي اگر به خاطر عذر باشد مانند عدم توانايي در تربيت و پرورش كودكان و … اشكال ندارد و اگر به خاطر ترس از ارتزاق باشد جايز نيست.
   (3) در اين صورت بايد 60 روز پي در پي روزه بگيرد.

    
 11. چند خطی از مطالب رو خوندم ممنون خیلی آموزنده بود.

   
 12. خوب بو______د

   
 13. خیلی عالی بود ممنون

   
 14. سلام.خیال پردازی جنسی باعث بطلان روزه است؟غسل واجب میشود؟

   
  • عليكم السلام
   فقط خيال پردازي موجب بطلان روزه نمي‌شود اما معنويت روزه را خدشه دار مي‌كند و اين كار اگر به انزال بكشد، غسل واجب مي‌شود. بايد توجه داشت كه خيال پردازي جنسي با غير همسر قطعاً حرام است و بايد از آن پرهيز شود.

    
 15. با سلام
  عالی بود بیشتر از احدیث استفاده کنید بسیار آموزنده نبوت بوت نبوت
  بود

   
 16. آیا در ماه مبارک رمضان بوسیدن همسر روزه را مکروه مکیند یا خیر؟

   
  • نه، تا زماني كه انزال نشود، روزه اشكالي ندارد؛ ولي اگر اين خطر وجود دارد كه با اين كار انزال شود، آن گاه كار مذكور مكروه است.

    
 17. سلام :‌ آیا برقرار کردن رابطه جنسی همرای همسرنکاح شد از راه پشت همسر را طلاق خواهد کرد یا گناه بزرگ است .

   
  • عليكم السلام
   ارتباط جنسي داشتن با همسر از عقب گناهي بزرگ و سنگين است. اما انجام اين كار سبب وقوع طلاق نمي شود.

    
 18. خوردن شیر همسر شیرده برای مرد هنگام برقرار کردن رابطه جنسی چه اشکال دارد حرام است یا خیر

   
 19. السلام علیکم

  استفاده از اسپری یاقرص برای تاخیر در امر انزال چه حکمی دارد؟

   
 20. اگر کسی خانم شرعی داشته بابشد با خانم دیگر زنا کن زنش طلاق خواهد شد یا گناه کبیره است . تشکر

   
 21. خیلی اموزنده بود

   
 22. با تشکر از شما نکات آموزنده ای بود

   
 23. باسلام واحترام

  ممنون ومتشکرمطالب خیلی خوب بودن

   
 24. سلام لطفا شیوه صحیح غسل کردن را بگویید

   
  • عليكم السلام!
   1ـ هر نوع نجاستي را از بدن دور كردن،
   2ـ سه بار آب در دهان نمودن،
   3ـ سه بار آب در بيني كردن،
   4ـ شستن تمام بدن طوري كه هيچ جايي حتىٰ به اندازه‌ي سوزني خشك نماند.
   ضمناً در ابتدا بسم الله فراموش نشود و از جانب راست هم بايد شروع كرد.

    
  • سلام. فکر کنم این سایت مال اهل سنت باشه.
   نحوه صحیح غسل شیعیان این نیس بلکه:
   1- نیت
   2- شستن سر و گردن
   3- شستن سمت راست بدن
   4- شستن سمت چب بدن
   اسمش هم غسل ترتیبیه

    
   • دکتر ! یعنی خیلی آخرشی ! اسم سایتو ندیدی مگه ؟
    ما هم نیت داریم+شستن سر و گردن هم جزئی از “شستن تمام بدن” هستش !

     
 25. خیلی باحال بود، با همسرم خوندیمش!!! چقدرم خندیدیم!!! بالاخره شاد کردن دل دوتا جوونم خیلی ثواب داره!

   
  • مگه جوک نوشتند که خنده دار باشه؟
   کاش جاهای خنده دارش و مشخص میکردین ما هم بی نصیب نمونیم

    
  • 1ساعته دارم میخونم و میخندم تا رسیدم به کامنت شما.
   مال شما از همش خنده دارتر بود.دمتون گرم.
   حال کردم

    
  • خانم سپیده کجاش خنده دار بودبگید تا ما هم بخنیدیم.بله گفتن مسائلی که رعایت ان حفظ پاکیزگی ونظافت است که این خود نصف ایمان است. برای شما خنده دار است
   البته من می دونم برای شما چرا خنده دار است !چون فکر می کنی اینگونه مسائل کهنه پرستی ،سنتی وبی مصرف هستندومخالف فرهنگ وکلاس و…است ولی هیچوقت از خود سئوال نکردی که کارهائی که افرادی با کلاس ومتمدن قلاده وافساربه دست فرهنگ غرب می کنند از جمله لاس زدن با الت نجس وکثیف زن ومردخوردن اب نجس منی همدیگرویا همجنس بازی ویا شهوت رانی وارضاء ان با سگ ویامحبت به سگ تا حدی که پول ارایش سگشان 2برابر یا بیشتر پول ارایش خودشان است خنده دار تر باشد؟!!؟؟اگر منظور این ها بود که به تو باید خندید وبرحالت باید تاسف خورد.چون حتی حیوانات هم اینطور نیستند.

    
   • دقیقأ درست فرمودین عزیز دل خداوند شما را همیشه در پناه خود داشته باشه

     
   • اگه انقد کثیف و نجس و اخ و تفه که شما فرمودید، اصأ چرا شما این مطلب رو خوندید که حالا بخواید نظر بدید!

     
   • کوتاه بیا، باید خوشحال باشی که دل مسلمونو شاد کردی، ولی انصافا بامزه بوداا…

     
   • شما که خود را مسلمان میدونی چرا به این راحتی قضاوت کردی و هزار تا فکر منفی تو ذهنت راه دادی اما یک بار نگفتی که انشاا.. اینطور نبوده -واقعا این تفکر اسلام است؟ به این راحتی راجع به کسی قضاوت کردن،تهمت زدن ،و …..
    نه عزیز برادر/خواهر شما راه رو اشتباه رفتی .همین الان دستی رو بکش یه دور ۱۸۰ درجه بزن و با توکل به خدا بزن تو دنده یک. تا موتورت هم گرم نشده سعی کن دنده اضاف نکنی آرام آرام .هواست به دور موتورت هم باشه /زیاد گاز نده که داغ نکنی .خدانگهدار

     
  • چقدر بی مزه ای سپیده خانم با اون شوهرت…….

    
  • حیفه برات سپیده خانم بجای اینکه چیزی یادبگیری میخندی معلوماتت روببربالا

    
  • زارت کننت شوم کہ دینء ھند,

    
 26. سلام نزدیکی کردن درشب عرفه به قصدبچه دار شدن چه حکمی داره؟

   
 27. آیا مالیدن آلت تناسلی زن و شوهر در وقت همبستری جایز دارد؟

   
 28. سلام: ممنون از سایت خوب تون:
  اگر مرد. با بوسیدن زن ودست گرفت روی تناسل زن و یا تحریک کردن باصحبت و … زن تناسلش مرطوب(خیس)شود ایا غسل برای زن واجب میگردد؟

   
  • عليكم السلام؛ در چنين صورتي بر زن غسل واجب نمي‌گردد؛ وجوب غسل زماني است كه حداقل ختنه‌گاه مرد در ختنه‌گاه زن فرو رود و يا اينكه بر اثر ملاعبه انزال صورت گيرد.

    
 29. سلام خیلی خوب بود خیلی چیزها فهمیدم.
  ببخشید میشه بگید من نامزد هستم بر من چی عسلی واجب میشه. و طریقه اش رو بگید کامل توضیح دهید

   
 30. سلام خیلی خوب بود خیلی چیزها فهمیدم.
  ببخشید میشه بگید من نامزد هستم بر من چی عسلی واجب میشه

   
 31. ببخشید من نامزد هستم چی عسلی بر من واجب هست؟

   
 32. سلام. تنها سه بار دهن و بینی بشوریم و در نیت چی بگم؟

   
  • سنّت‌آنلاين

   عليكم السلام، نيت بستگي به نوع غسل دارد و لازم نيست كه با زبان گفته شود، اگر غسل جنابت است نيت غسل جنابت نمايد اگر غسل سنت جمعه و… است، پس نيت غسل سنت را بنمايد.

    
  • سلام. فکر کنم این سایت مال اهل سنت باشه.
   نحوه صحیح غسل شیعیان این نیس بلکه:
   ۱- نیت
   ۲- شستن سر و گردن
   ۳- شستن سمت راست بدن
   ۴- شستن سمت چب بدن
   اسمش هم غسل ترتیبیه

    
 33. متشکرم ازمطالب آموزنده تون

   
 34. سلام خیلی خوب بود. ببخشید با بیرون شدن منی زن غسل واجب میشود یا نه؟ در صورتیکه آب منی زن در وقت همبستری بیرون نشود غسل واجب است؟ و آب مرد بر روی آلت زن بریزد غسل واجب است؟
  بعد اینکه همبستری تمام شود قبل حمام کردن کسی آدم رو ببیند گناه دارد ؟

   
 35. سلام خیلی خوب بود ببخشید اگر آب منی زن بیرون نشود غسل لازم میگردد؟ یا با ریختن آب منی مرد بر روی آلت زن غسل واجب میشود؟ بعد همبستری هرگاه کسی قبل اینکه حمام کند او را ببیند گناه دارد؟

   
  • سنّت آنلاين

   1- اگر همبستري صورت بگيرد و آب مني زن چه بيرون شود يا نشود، بر زن هم غسل لازم مي‌گردد.
   2- البته اگر دخول نشود و فقط آب مني مرد بر شرمگاه زن بريزد، بر زن غسل لازم نيست.
   3- ديدن كسي در حال جنابت و قبل از استحمام اشكالي ندارد و گناه نيست.

    
 36. سلام سوال جواب ها خیلی آموزنده بود تشکر ازین سایت تون. یه سوال دارم اگه دخول صورت نگیرد و آب منی زن و مرد بیرون شود غسل واجب است؟ و می
  شه طریقه غسل و نیت آن توضیح دهید؟

   
  • سنّت آنلاين

   1- اگر دخول صورت نگيرد و آب مني زن و مرد بيرون شود، غسل لازم مي‌گردد.
   2- در غسل بايد نيت رفع جنابت را نمايد و لازم نيست كه به زبان گفته شود، فقط همان اراده‌ي قلبي كافيست؛ و طريقه‌ي غسل چنين است كه اوّلاً هر نوع نجاستي را از بدن خود دور نمايد و سه بار مضمضه (آب را در دهان) نمايد و نيز سه بار استنشاق (آب را در بيني) نمايد؛ و سپس تمام بدن خود را سه بار بشويد؛ مستحب است كه اوّل قسمت راست بدن را بشويد و بعد قسمت چپ را.

    
 37. همبستریکه قبل از اذان صبح انجام شود و قبل اذان صبح باید غسل کنیم؟ و یا در هر وقت صورت بگیرد و بعد اذان غسل کنیم گناه نیست؟

   
 38. سلام اگرشخصی در یک شب دوبار با همسرش همبستر شد باید دو بار غسل کند؟

   
 39. سلام خیلی عالیه. من سیزده ساله بودم یک روز روزه ام را خوردم چون هیچکس از دوستام روزه نداشتن با اینکه میدونستم گناه داره اما الان بیست ساله هستم نمیتونم شصت روز روزه بگیرم در آینده شصت فقیر رو شکمشون سیر کنم درسته؟ از جاهلیت خورده بودم و الان خیلی پشیمونم احساس گناه میکنم. در راه خدا زیاد روزه گرفتم

   
 40. سلام من سیزده ساله بودم و تمام دوستانم روزه نداشتن با اینکه روزه بر منم فرض شده بود و میدانستم گناه دارد روزه ام خوردم الانم نمیتونم شصت روز روزه بگیرم و احساس گناه میکنم ایا با سیر کردن شصت نفر فقیر میتوانم کفاره خود را بدهم؟ دیگه اینجور عملی انجام ندادم

   
  • سنّت آنلاين

   اگر نتوانستنتان واقعاً به خاطر بیماری است نه سستی و کاهلی، پس در درجه‌ی دوم می‌توانید از گزینه‌ی اطعام ستین مسکیناً استفاده نمایید. والله أعلم.

    
 41. خوب به خاطر عادت ماهوار نمیشود شصت روز روزه بگیرم باید چیکار کنم؟ و من کدام مریضی ندارم که نتونم روزه بگیرم. خداوند مرا نمیبخشد؟
  سوال دومم این هست اگر در یک شب چند بار همبستری کنیم باید بعد هر بار غسل کنیم؟

   
  • سنّت آنلاين

   1- عادت ماهواري عذري محسوب مي‌شود و اشكالي در متوالي بودن شصت روز روزه به وجود نمي‌آورد.
   2- براي چندين بار همبستري فقط يك غسل كافي است.

    
 42. السلام علیکم ،ببخشید اگرکسی در یک شب دو یا سه بار باهمسرش نزدیکی کند در هنگام غسل ،نیت یک غسل بگیرد یا بیشتر؟

   
 43. سلام ممنون از سخنانتون ميخواستم بدونم خود ارضاي براي يك پسر حرام است يا نه؟ البته ببخشيد

   
 44. سلام ممنون از سخنانتون ميخواستم بدونم خود ارضاي براي يك پسر حرام است يا نه؟ البته ببخشيد
  من توانايي ازدواج و ندارم!

   
  • سنّت آنلاين

   عليكم السلام؛ جايز نيست. در صورت امكان مي‌توانيد روزه بگيريد يا حداقل قبل از سير شدن دست از غذا بكشيد و با برنامه‌هاي جالب علمي، فرهنگي، ورزشي و… خود را سرگرم نماييد تا افكار اين چنيني از ذهنتان پاك شود. در اينترنت به دنبال سايت‌هاي مفيد باشيد و از آن‌ها استفاده نماييد. وفقكم الله تعالى.

    
 45. أيا خوردن وليسيدن شرمگاه همسر تا مرحله انزال وى براى مرد غسل لازم دارد؟ آيا دو همسر داشتن گناه است؟ آيا ميشود هر دو همسر را در يك زمان با آنها جماع نمود؟ متشكرم

   
  • سنّت آنلاين

   1- خوردن و ليسيدن شرمگاه همسر امري ناپسند است؛ البته اگر در چنين حالتي انزال صورت گرفت، غسل لازم مي‌شود.
   2- داشتن دو همسر گناه نيست؛ البته عدالت نكردن در ميان همسران گناه است.
   3- جماع هم زمان با دو همسر طوري كه هر يك از آنان بدن لخت ديگري را ببينند جايز نيست و بايد از آن پرهيز شود.

    
 46. سلام من 3 ماهه ازدواج کردم و میخواستم بدونم در هنگام لیسیدن الت مرد توسط همسرش بغیرا ز آب منی که نجس هست آبی که در اثر تحریک آلت مرد بیرون می آید و زن می خورد حرام هست؟یا اگر این ترشحات در دهانش جمع شود و بیرون بریزد بازهم حرام هست؟بنده در سایت های دیگر خئانده ام که ابی که قبل از ارضای مرد(منی) بیرون می آید پاک هست.!!!
  با تشکر

   
 47. متشكرم از اطلاع رسانيتون.

   
 48. همسرم از من تقاضا دارد که با زبان تحریکش کنم .ایا ترشحاتی که از زن خارج میشود نجس هست و اصلا زن چند نوع ترشحات دارد؟و کدام ترشح نجس می باشد و نباید آن وارد دهان شود؟
  و لطف کنید حالت برعکس آن یعنی آمیزش دهانی زن برای مرد هم توضیحاتی بدهید و کدوم ترشحات مرد در این نوع امیزش که آلت در دهان همسر هست نجس می باشد.؟
  با تشکر

   

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد/ نظرات ارائه شده در مطالب به منزله دیدگاه سایت سنت انلاین نیستخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

زبان فارسی زبان عربی سنت آںلاینءِ بلوچی بہر


Scroll To Top