چهارشنبه, ۲۱ بهمن ۱۳۹۴ مصادف با 30 ربیع الاولI, 1437
خانه » مقاله‌ها » اخلاق و تربیت » آداب زناشویی/ هم‌بستری
آداب زناشویی/ هم‌بستری

برادر و خواهر محترم!

دین اسلام كامل و جامع است و در هر زمینه آداب و احكام لازم را بیان داشته است، حتى در زمینه‌ی زناشویی، شرم مانع بیان حق نشده است. پیامك‌هایی در استفتاء از مسائل زناشویی مرا بر آن وا داشت تا آداب زناشویی را به صورت مختصر به خوانندگان محترم تقدیم دارم.

زناشویی نوعی عبادت است و بر خلاف پندار برخی جاهل، تنها عملی حیوانی نیست و هم‌چنان كه انسان در حال خورد و نوش حیوان نمی‌گردد و از ایمان خارج نمی‌شود، در حال هم‌بستری هم قضیه چنین است؛ اما تفاوت مسلمان با كافر و یا حیوان این است كه او كارهای خود را مطابق با قانون و موازین شرعی انجام می‌دهد.

در این مقاله‌ی مختصر، نخست محرمات زناشویی، و سپس سنت‌ها و آداب آن بیان می‌شود.

حرام اول: مجامعت در سوراخ عقب (دُبر)

زناشویی در دبر حرام و خلاف فطرت است. پیامبر صلىٰ الله علیه وسلم می‌فرماید: «لَعَنَ اللهُ الَّذِینَ یَأْتُونَ النِّسَاءَ فِی مَحَاشِهِنَّ»؛ خدا نفرین كرده  بر اشخاصی كه با زنان در دبرهای‌شان مجامعت می‌كنند. (رواه الطبرانی فی الأوسط و ابن عدی وهو حدیث صحیح)

و نیز می‌فرماید: «مَلْعُونٌ مَنْ أَتَى امْرَأَتَهُ فِی دُبُرِهَا»؛ هر كس كه از سوراخ پشت زنش استفاده‌ی جنسی كند، ملعون است؛ یعنی: از رحمت و رضای خدا محروم است. (ابوداوود: ۲۱۶۲؛ مسند احمد: ۹۷۳۳، ۱۰۲۰۶)

حرام دوم: مجامعت در روزهای قاعدگی (حیض)

الله تعالىٰ می‌فرماید: ﴿وَیَسْأَلُونَكَ عَنِ الْمَحِیضِ قُلْ هُوَ أَذًى فَاعْتَزِلُوا النِّسَاءَ فِی الْمَحِیضِ﴾ [بقرة: ۲۲۲]؛ از تو در باره عادت ماهانه می‏پرسند، بگو: آن رنجی است، پس هنگام عادت ماهانه از [آمیزش با] زنان كناره گیری كنید.

در حدیث آمده است: «مَنْ أَتَىٰ حَائِضاً أَوِ امْرَأَةً فِى دُبُرِهَا أَوْ كَاهِناً فَصَدَّقَهُ بِمَا یَقُولُ فَقَدْ كَفَرَ بِمَا أُنْزِلَ عَلَىٰ مُحَمَّدٍ»؛ هر كسی با زنی كه در حال خون‌ریزی است یا در سوراخ پشت آن هم‌بستری كند، یا پیش كاهن (كسی كه از امور آینده خبر می‌دهد) برود و سخنان او را باور كند، پس به دین محمد كفر ورزیده است. (ترمذی: ۱۳۵؛ ابن ماجه: ۶۳۹)

لازم به یادآوری است كه در ایام قاعدگی فقط عمل جنسی حرام است و بوسه گرفتن و سایر تلذذات از زن حلال می‌باشد.

حرام سوم: افشای عمل زناشویی و متعلقات آن

حرام است كه مرد یا زن عمل جنسی و سخنان مربوط به آن و تلذذ از یك‌دیگر را پیش دوستان افشا كنند. پیامبر صلىٰ الله علیه وسلم می‌فرماید: «إِنَّ مِنْ أَشَرِّ النَّاسِ عِنْدَ اللهِ مَنْزِلَةً یَوْمَ الْقِیَامَةِ الرَّجُلَ یُفْضِى إِلَى امْرَأَتِهِ وَتُفْضِى إِلَیْهِ ثُمَّ یَنْشُرُ سِرَّهَا»؛ از بدترین مردم نزد خدا، مردی است كه با زن خود هم‌بستر می‌شود، سپس راز وی را فاش می‌كند. (صحیح مسلم: ۱۴۳۷)

حرام چهارم: لیسیدن رطوبات اعضای تناسلی یك‌دیگر

لیسیدن آب آلت یك‌دیگر حرام است؛ چون این آب مثل ادرار نجس می‌باشد و نوشیدن مایع نجس حرام است و اگر لیسیدن بدون فرو بردن آب آلت باشد، باز هم افراط در هم‌بستری و تقلید از غربیان می‌باشد واجبار یك‌دیگر بر این امر غیر فطری  جایز نیست و شایسته نیست زبان مسلمان كه آله‌ی ذكر و تلاوت است، با محل نجاست تماس پیدا كند.

حرام پنجم: زنای خیالی

جایز نیست كه مرد، هنگام مجامعت با زوجه‌ی خود زن غریبه‌ای را تصور كند و یا زن، مرد اجنبی را در خیال آورد.

آداب و سنت‌های هم‌بستری

۱- نیت پاک‌دامنی و تناسل از هم‌بستری

هر یك از زوجین هدفشان از هم‌بستری حفاظت از زنا وفحشا، توالد و تناسل باشد و در اصل هدف از ازدواج همین است. هم‌بستری با نیت فوق موجب اجر و ثواب است و بدون از آن چون به عفت و پاك‌دامنی زوجین كمك می‌كند، امید است كه موجب اجر و ثواب باشد. پیامبر صلىٰ الله علیه وسلم می‌فرماید:‌ «... وَفِى بُضْعِ أَحَدِكُمْ صَدَقَةٌ». قَالُوا: یَا رَسُولَ اللَّهِ! أَیَأْتِى أَحَدُنَا شَهْوَتَهُ وَیَكُونُ لَهُ فِیهَا أَجْرٌ؟ قَالَ: «أَرَأَیْتُمْ لَوْ وَضَعَهَا فِى حَرَامٍ أَكَانَ عَلَیْهِ فِیهَا وِزْرٌ؟ فَكَذَلِكَ إِذَا وَضَعَهَا فِى الْحَلاَلِ كَانَ لَهُ أَجْرٌ»؛ هم‌بستری با زن نوعی صدقه‌دادن است. اصحاب گفتند: ای پیامبر خدا! هرگاه یكی از ما شهوت خود را برآورده می‌سازد، در آن اجر و ثواب است؟ پیامبر صلى الله علیه وسلم فرمود: آیا اگر قضای شهوت خود را در حرام می‌نهاد، بر او گناهی نمی‌بود؟ همین طور است اگر آن را در حلال بنهد، دارای اجر خواهد بود. (صحیح مسلم: ۱۰۰۶)

۲- ملاعبت و ملاطفت

مستحب است كه مرد پیش از هم‌بستری، شهوت زن را تحریك كند، به هر وسیله‌ای كه وی تحریك می‌شود از قبیل بوسه گرفتن و مكیدن زبان وی و چسباندن بدن به بدن و استعمال خوشبویی و .... تا زن هم از مجامعت لذت ببرد. و اگر پیش از تحریك زن مشغول به هم‌بستری شود، غالباً پس از انزال مرد، شهوت زن تسكین نمی‌یابد و لذت كامل نمی‌برد. جابر بن عبدالله می‌گوید: «نَهَىٰ رَسُولُ اللهِ صَلىٰ اللهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ عَنِ المُوَاقَعَةِ قَبْلَ المُلاَعَبَةِ»؛ پیامبر صلىٰ الله علیه وسلم از مجامعت پیش از ملاعبت باز داشته است. و در حدیث دیگر می‌فرماید: «لَا یَقَعَنَّ أَحَدُكُمْ عَلىٰ امْرَأَتِهِ كَمَا تَقَعُ البَهِیْمَةُ، وَلْیَكُن بَیْنَهُمَا رَسُولٌ.» قِیْلَ: وَمَا الرَّسُولُ یَا رَسُولَ اللهِ؟ قَالَ: «القُبْلَةُ وَالكَلامُ»؛ نباید هیچ یك از شما بر زنش همچون حیوان بر اهل خود بیفتد؛ بلكه میان آنان رسولی باشد، سؤال شد: یا رسول الله ! منظور از رسول چیست؟ فرمود: بوسه و صحبت كردن. (به روایت دیلمی در مسند الفردوس، حدیث منكر است.)

 در كتاب خلاصة الفتاوىٰ نوشته است: دست زدن مرد و زن به اعضای تناسلی و جاهای شهوت‌انگیز یك‌دیگر جایز است.

۳- بسم الله گفتن و خواندن دعا پیش از هم‌بستری

این دعا از پیامبر صلىٰ الله علیه وسلم نقل شده است: «بِسْمِ اللهِ اللّٰهُمَّ جَنِّبْنَا الشَّیْطَانَ وَجَنِّبْ الشَّیْطَانَ مَا رَزَقْتَنَا»؛ به نام الله، خدایا! ما را از شیطان دور دار و شیطان را در آن‌چه به ما عنایت فرمودی، دور دار. (صحیح بخاری: ۳۲۷۱)

۴- مرد پس از انزال كمی تاخیر كند

تا زن كاملا ارضاء بشود؛ چه بسا انزال وی به تأخیر می‌افتد؛ در كتاب المغنی نوشته: فلا یعجلها حتی تقضی حاجتها؛ مرد زن را بشتاب وا ندارد تا آنكه زن حاجت خود را برآورد.

۵- هم‌بستری به قدر تحمل زن

در كتاب الدر المختار آمده است:‌ «لو تضررت من كثرة‌ جماعه لم تجز الزیادة علىٰ قدر طاقتها»؛ اگر زن از كثرت مجامعت مرد متضرر می‌شود مجامعت بیش از توانایی زن جائز نیست.

بنابر این مرد به قدر توانایی زن كفایت كند و ورنه زن دیگر بگیرد و مرد باید به قدر كفایت زن جوابگو باشد؛ زیرا عفیف و پاك‌دامن درآوردن زن بر مرد واجب است. (إحیاء العلوم)

۶- هم‌بستری در خلوت

هم‌بستری باید از سمع و نظر مردم به دور باشد و مناسب است كه زیر چادر یا ملافه انجام گیرد. پیامبر صلىٰ الله علیه وسلم می‌فرماید: «إِذَا أَتَىٰ أَحَدُكُمْ أَهْلَهُ فَلْیَسْتَتِرْ، وَلا یَتَجَرَّدَان تَجَرُّدَ الْعِیرَیْنِ»؛ وقتی یكی از شما می‌خواهد با همسرش مجامعت كند، پس خود را بپوشاند و زن و مرد هم‌چون برهنگی دو الاغ، خود را عریان نكنند. سنن (ابن ماجه: ۱۹۲۱؛ سند آن ضعیف است.)

این حدیث ضعیف است و امر به پوشش در حال مجامعت وظیفه اخلاقی است، ورنه زن و مرد می‌توانند به صورت برهنه یك‌دیگر را ببینند، از ابن عمر رضی الله عنهما جواز آن جهت ازدیاد تلذذ نقل شده است. (رد المحتار: ۵/ ۲۴۳)

۷-عدم استقبال قبله

هنگام هم‌بستری رو به قبله نكند. عمرو بن حزم و عطا آن را مكروه قرار داده‌اند. (المغنی: ۷/ ۲۲۸)

۸- عدم تکلم زیاد

در اثنای هم‌بستری زیاد صحبت نكند كه مكروه است. (المغنی: ۷/ ۲۲۸)

۹- صورت‌های هم‌بستری

دین اسلام شیوه‌ی خاصی را در مجامعت لازم قرار نداده و آن را به دل‌خواه زوجین واگذار نموده است. فقط فریضه‌ی اسلام در این است كه مجامعت در قُبُل (سوراخ جلویی) باشد.

عن ابن عباس أن أناسا من حمیر أتوا النبی صلىٰ الله علیه و سلم یسألونه، فقال رجل منهم: إنی أحب النساء وأحب أن آتی امرأتی مجبیة، فكیف ترىٰ فأنزل الله تعالىٰ: ﴿نِسَاؤُكُمْ حَرْثٌ لَكُمْ فَأْتُوا حَرْثَكُمْ أَنَّىٰ شِئْتُمْ﴾. فقال رسول الله صلىٰ الله علیه وسلم: «اِئْتِهَا مُقْبِلَةً وَمُدْبِرَةً إِذَا كَانَ ذٰلِكَ فِی الفَرْجِ»؛ ابن عباس می‌فرماید: گروهی از قبیله‌ی حمیر نزد رسول خدا صلىٰ الله علیه وسلم آمدند تا از او بپرسند. مردی از آنان گفت: من زنان را دوست دارم و دلم می‌خواهد با همسرم در حالی كه دست ها و زانوهایش را به زمین زده مجامعت نمایم، چه می فرمایی؟ خداوند متعال این آیه را نازل نمود: ﴿نِسَاؤُكُمْ حَرْثٌ لَكُمْ فَأْتُوا حَرْثَكُمْ أَنَّىٰ شِئْتُمْ﴾؛ همسران‌تان كشت شما هستند، به كشت خویش به هر شكلی كه می‌خواهید درآیید. رسول خدا صلىٰ الله علیه وسلم فرمود: با زن خود در حالی كه رویش به سوی تو یا پشتش به سوی تو باشد هم‌بستری كن، به شرطی كه هم‌بستری در فرج (سوراخ جلوی) باشد. (معجم الأوسط طبرانی: ۳۲۸۳)

برترین شیوه در هم‌بستری

ابن قیم می‌نویسد: بهترین شیوه‌ی هم‌بستری این است كه زن زیر و مرد بالا باشد. در حدیث به زن فراش گفته شده و این با پایین بودن زن سازگار است و در قرآن به مرد قوّام گفته شده است و بالا بودن وی از تكمیل قوام‌بخشی مرد به زن است.

و حدیث: «إِذَا جَلَسَ بَیْنَ شُعَبِهَا الأَرْبَعِ»؛ وقتی مرد میان دست و پای زن (برای مجامعت) بنشیند، بر همین شیوه دلالت دارد. (صحیح مسلم: ۳۴۹)

بدترین شكل هم‌بستری

ابن قیم می‌نویسد: بدترین شكل هم‌بستری این است كه مرد پایین و زن بالا باشد، این روش خلاف فطرت نر و ماده و بیماری‌زاست.

۱۰- استحباب وضو جهت تكرار عمل جنسی

پیامبر صلىٰ الله علیه وسلم فرمود: «إِذَا أَتَىٰ أَحَدُكُمْ أَهْلَهُ ثُمَّ أَرَادَ أَنْ یَعُودَ فَلْیَتَوَضَّأْ»؛ وقتی یكی از شما با زنش مجامعت كرد و سپس خواست كه عودت كند، وضو بگیرد. (صحیح مسلم: ۳۰۸)

۱۱- وجوب غسل پس از عمل جنسی

هنگامی كه كلاهك آله‌ی مرد در شرم‌گاه زن داخل شود، غسل بر مرد و زن واجب می گردد، چه انزال بشوند، یا نشوند؛ چنان‌كه پیامبر صلىٰ الله علیه وسلم می‌فرماید: «إِذَا جَلَسَ بَیْنَ شُعَبِهَا الأَرْبَعِ وَمَسَّ الْخِتَانُ الْخِتَانَ فَقَدْ وَجَبَ الْغُسْلُ»؛ وقتی مرد میان دست و پای زن (برای مجامعت) بنشیند و كلاهك آله‌ی او در شرمگاه زن غائب شود، غسل واجب است. (صحیح مسلم: ۳۴۹)

عبدالحكيم سيدزاده
ديدگاه شما نظرات ( 444 )
 1. محمد می‌گه:

  با سلام خدامت شما اساتید محترم
  ی سوال داشتم خدمت شما هم بستر شدن زوجین در ماه مبارک رمضان و ماه محرم چ حکمی دارد ؟ آیا حرام است یا خیر.
  تشکر بابت همه ی زحمات و تلاش شما برای آگاهی و هدایت مردم.

  سنت آنلاین می‌گه:

  و علیکم السلام!
  هم‌بستری زوجین در شب‌های ماه مبارک رمضان جایز است؛ خداوند متعال می‌فرماید: «أُحِلَّ لَکُمْ لَیْلَهَ الصِّیَامِ الرَّفَثُ إِلَىٰ نِسَائِکُم» [البقره: ۱۸۷]، البته در حالت روزه، باعث بطلان روزه می‌شود و کفاره لازم می‌گردد.
  هم‌چنین همبستری در ماه محرم هیچ اشکالی ندارد و جایز است.

  ناشناس می‌گه:

  خوابیدن در ماه مبارک رمضان به امر شوهر أکر نه قهر او

  reza می‌گه:

  سلام خسته نباشید

  reza می‌گه:

  سلام خی
  سته نباشید.دست زدن به الت زن گناه
  محسوبمیشه

  سنّت آنلاين می‌گه:

  وعلیکم السلام
  برای زوجین اشکالی ندارد.

  عبدالحکیم می‌گه:

  نه گناه نیست

  ahmad می‌گه:

  بسیار زیاد تشکر از مطالبات نشر شده شما

  پیمان می‌گه:

  سلام

  اگر نکاخ خوادنده شد نامزد زنو مرد تا چه اندازه میتوانند نزدیکی کنند لطفا جوابو همینجا بدین

  سنّت آنلاين می‌گه:

  وعلیکم السلام
  وقتی که نکاح شرعی خوانده شده است، دختر و پسر بر یکدیگر حلال می‌باشند.

  باقرحیدری ماربری می‌گه:

  سلام .خیر در شبهای ماه مبارک رمضان تا قبل از اذان صبح بلامانع است

  محمد باکر می‌گه:

  حرام نیست و جائز است

  حسین علی می‌گه:

  سلام خدمت دکتر اینجانب حدود چهار سال ازدواج کردم و دارای یک فرزند هستم .در روابط زناشویی همسرن از دخول ارضا نمیشود (حتما سر آلت بیرون باشد ارضا میشود) به همین طریق فرزنددار شدیم: اشکالی دارد؟خیلی نگرانم. از شما دکتر مهربان این حقیر را راهنمایی بفرمایید چه طور میتوانم همسرم را از طریق دخول ارضا کنم. با تشکر

  حسین می‌گه:

  برای ارضا کردن همسر با دخول همزمان با دخول میتونین با دست کولیتوریس را تحریک کنین.بسیار لذت خواهند برد.
  یا اینکه با ایشون بازی کنین نزدیک ارضا شدن دخول کرده به اصطلاح تلبمه بزنین.ارضا میشن.

  فاطمه می‌گه:

  بسیار مفید و آموزنده بود
  متشکرم

  ناشناس می‌گه:

  خیلی خوب بو

  ناشناس می‌گه:

  سلام سونیتا

  ابا اب تناسلی مردان حرام است

  سنّت آنلاين می‌گه:

  وعلیکم السلام
  بله حرام است و خوردنش جایز نیست.

  ناشناس می‌گه:

  بسیار مفید بود

  محمد امین می‌گه:

  بسیار آموزنده است متشکر

  ناشناس می‌گه:

  بیسار ارزنده بود

  منصور می‌گه:

  بسیار مفید بود وخیلی از مسائل را که نمیدونستم یاد گرفتم اجرتون با خداوند خیلی استادان گرامی متشکریم

  عبدالله123 می‌گه:

  ماشاالله.جزاکم الله خیرا.واقعا باید به این موضوعات بیشتر پرداخت برای اینکه روش ناصحیح این عمل باعث خیلی بی غیرتیا و بی عفتیا میشه

  nima می‌گه:

  عالی بود

  ناشناس می‌گه:

  Yahya ممنون خیلی برام ارزش مندبودند نکته به نکته ….

  احسان می‌گه:

  سلام بر اندیشمندان راه محمدی(ص)
  زن که باردار باشه همبستری اشکال دارد یا نه؟ درکل بارداری

  سنت آنلاین می‌گه:

  علیکم السلام
  تا زمانی که به زن و جنین آسیبی وارد نشود، اشکالی ندارد؛ این بستگی به شرایط زن و جنین دارد.

  reza می‌گه:

  من زنم رو خیلی دوست دارم ولی او بهم هیچ حسی نداره یه راه حل برام پیشنهاد کنید خیلی ممنون میشم

  3544 می‌گه:

  اگر کسی ج..ل… زیادی زده باشد و زود انزال شود؟

  3544 می‌گه:

  باید چه کار کند؟

  صدیق بلوچ می‌گه:

  اولا باید از اینکار باز اید و بعدش باید ازدواج کند.
  بعد ازدواج دیگه دنبال اینکار نرود، مدتی بعد انشاء الله رو به بهبودی میشه.

  علی می‌گه:

  سلام .تشکر میکنم از سایت خیلی خوب و اموزنده شما . ۱-کسی با زنش مجامعت کرد و در اخر بفهمند(هم زن و هم مرد) که زن در نصف کار دچار قاعدگی شده…ایا مرد دچار گناه شده؟ اگر شده کفارش چیه؟ ۲-ایا استفاده از لوازم یا داروهای جلوگیری از حاملگی گناهی داره؟ ۳-اگر کسی در ماه رمضان در روز با زنش….کفارش چیه؟

  سنت آنلاین می‌گه:

  علیکم السلام!
  (۱) چون از اول ندانسته‌اند که چنین امری پیش می‌آید لهذا مرد گنه کار نمی شود و کفاره ای ندارد.
  (۲) استفاده از لوازم جلوگیری از حاملگی اگر به خاطر عذر باشد مانند عدم توانایی در تربیت و پرورش کودکان و … اشکال ندارد و اگر به خاطر ترس از ارتزاق باشد جایز نیست.
  (۳) در این صورت باید ۶۰ روز پی در پی روزه بگیرد.

  علی می‌گه:

  سلام..ممنون از اینکه جواب سوال رو دادید بعد از گذشت یک ماه کم کم داشتم ازتون نامید میشدم .اجرکم عند الله

  ناشناس می‌گه:

  سلام خیلی ممنون از سایت خوبتون

  سمانه می‌گه:

  چند خطی از مطالب رو خوندم ممنون خیلی آموزنده بود.

  محمد می‌گه:

  خوب بو______د

  ناشناس می‌گه:

  تشکراین خیلی أموزش خوب است

  ناشناس می‌گه:

  خیلی عالی بود ممنون

  زیبا می‌گه:

  سلام.خیال پردازی جنسی باعث بطلان روزه است؟غسل واجب میشود؟

  سنت آنلاین می‌گه:

  علیکم السلام
  فقط خیال پردازی موجب بطلان روزه نمی‌شود اما معنویت روزه را خدشه دار می‌کند و این کار اگر به انزال بکشد، غسل واجب می‌شود. باید توجه داشت که خیال پردازی جنسی با غیر همسر قطعاً حرام است و باید از آن پرهیز شود.

  محمود می‌گه:

  با سلام
  عالی بود بیشتر از احدیث استفاده کنید بسیار آموزنده نبوت بوت نبوت
  بود

  فرید می‌گه:

  آیا در ماه مبارک رمضان بوسیدن همسر روزه را مکروه مکیند یا خیر؟

  سنت آنلاین می‌گه:

  نه، تا زمانی که انزال نشود، روزه اشکالی ندارد؛ ولی اگر این خطر وجود دارد که با این کار انزال شود، آن گاه کار مذکور مکروه است.

  فرید می‌گه:

  سلام :‌ آیا برقرار کردن رابطه جنسی همرای همسرنکاح شد از راه پشت همسر را طلاق خواهد کرد یا گناه بزرگ است .

  سنت آنلاین می‌گه:

  علیکم السلام
  ارتباط جنسی داشتن با همسر از عقب گناهی بزرگ و سنگین است. اما انجام این کار سبب وقوع طلاق نمی شود.

  فرید می‌گه:

  خوردن شیر همسر شیرده برای مرد هنگام برقرار کردن رابطه جنسی چه اشکال دارد حرام است یا خیر

  محمد می‌گه:

  حرام

  Khan می‌گه:

  از نظر مراجع عظام آیت الله العظمی خامنه ای و مکارم شیرازی و صافی گلپایگانی جائز بوده و از نظر آیت الله العظمی سیستانی جائز نمیباشد

  alizehi می‌گه:

  السلام علیکم

  استفاده از اسپری یاقرص برای تاخیر در امر انزال چه حکمی دارد؟

  سنت آنلاین می‌گه:

  علیکم السلام
  اگر ضرری جانی نداشته باشد، اشکالی ندارد.

  فرید می‌گه:

  خوردن شیر همسر شیرده برای مرد هنگام برقرار کردن رابطه جنسی چه اشکال دارد حرام است یا خیر

  سنت آنلاین می‌گه:

  خوردن یا فرو بردن شیر زن، جایز نیست؛ اما از خوردن شیر زوجه، همسرش بر او حرام نمی‌شود. البته پستان زن را به دهان گرفتن شرعاً اشکالی ندارد به شرطی که خوف فرو رفتن شیر نباشد.

  طلبه می‌گه:

  بنا به فرموده مقام معظم رهبری خوردن شیر همسر هیچ اشکالی ندارد….

  ناشناس می‌گه:

  سلام ممنون از مطالب خوبتون که باعث شد که اطلاعات غلط از ذهنم پاک بشه

  فرید می‌گه:

  اگر کسی خانم شرعی داشته بابشد با خانم دیگر زنا کن زنش طلاق خواهد شد یا گناه کبیره است . تشکر

  سنت آنلاین می‌گه:

  زنا نمودن گناهی بسیار سنگین و بزرگ است، اما با ارتکاب این عمل شنیع، طلاق شخص با همسرش واقع نمی شود.

  ناشناس می‌گه:

  خیلی اموزنده بود

  ناشناس می‌گه:

  با تشکر از شما نکات آموزنده ای بود

  اشرف علی می‌گه:

  باسلام واحترام

  ممنون ومتشکرمطالب خیلی خوب بودن

  علی می‌گه:

  سلام لطفا شیوه صحیح غسل کردن را بگویید

  سنت آنلاین می‌گه:

  علیکم السلام!
  ۱ـ هر نوع نجاستی را از بدن دور کردن،
  ۲ـ سه بار آب در دهان نمودن،
  ۳ـ سه بار آب در بینی کردن،
  ۴ـ شستن تمام بدن طوری که هیچ جایی حتىٰ به اندازه‌ی سوزنی خشک نماند.
  ضمناً در ابتدا بسم الله فراموش نشود و از جانب راست هم باید شروع کرد.

  محمد می‌گه:

  سلام. فکر کنم این سایت مال اهل سنت باشه.
  نحوه صحیح غسل شیعیان این نیس بلکه:
  ۱- نیت
  ۲- شستن سر و گردن
  ۳- شستن سمت راست بدن
  ۴- شستن سمت چب بدن
  اسمش هم غسل ترتیبیه

  مسعود می‌گه:

  دکتر ! یعنی خیلی آخرشی ! اسم سایتو ندیدی مگه ؟
  ما هم نیت داریم+شستن سر و گردن هم جزئی از “شستن تمام بدن” هستش !

  سپیده می‌گه:

  خیلی باحال بود، با همسرم خوندیمش!!! چقدرم خندیدیم!!! بالاخره شاد کردن دل دوتا جوونم خیلی ثواب داره!

  علی می‌گه:

  مگه جوک نوشتند که خنده دار باشه؟
  کاش جاهای خنده دارش و مشخص میکردین ما هم بی نصیب نمونیم

  آرش می‌گه:

  ۱ساعته دارم میخونم و میخندم تا رسیدم به کامنت شما.
  مال شما از همش خنده دارتر بود.دمتون گرم.
  حال کردم

  علی می‌گه:

  خوشا به حال دیوانه که همیشه خندان است………این خنده هات هیچ وقت تموم نشه

  ناشناس می‌گه:

  این خندها برای مسایل اسلام گریه به همراه داره

  ناشناس می‌گه:

  خانم سپیده کجاش خنده دار بودبگید تا ما هم بخنیدیم.بله گفتن مسائلی که رعایت ان حفظ پاکیزگی ونظافت است که این خود نصف ایمان است. برای شما خنده دار است
  البته من می دونم برای شما چرا خنده دار است !چون فکر می کنی اینگونه مسائل کهنه پرستی ،سنتی وبی مصرف هستندومخالف فرهنگ وکلاس و…است ولی هیچوقت از خود سئوال نکردی که کارهائی که افرادی با کلاس ومتمدن قلاده وافساربه دست فرهنگ غرب می کنند از جمله لاس زدن با الت نجس وکثیف زن ومردخوردن اب نجس منی همدیگرویا همجنس بازی ویا شهوت رانی وارضاء ان با سگ ویامحبت به سگ تا حدی که پول ارایش سگشان ۲برابر یا بیشتر پول ارایش خودشان است خنده دار تر باشد؟!!؟؟اگر منظور این ها بود که به تو باید خندید وبرحالت باید تاسف خورد.چون حتی حیوانات هم اینطور نیستند.

  NB می‌گه:

  دقیقأ درست فرمودین عزیز دل خداوند شما را همیشه در پناه خود داشته باشه

  نفس می‌گه:

  اگه انقد کثیف و نجس و اخ و تفه که شما فرمودید، اصأ چرا شما این مطلب رو خوندید که حالا بخواید نظر بدید!

  خودم می‌گه:

  کوتاه بیا، باید خوشحال باشی که دل مسلمونو شاد کردی، ولی انصافا بامزه بوداا…

  م می‌گه:

  انصافا کسی که مساءیل دینی رامسخره کند احمق است

  ناشناس می‌گه:

  شما که خود را مسلمان میدونی چرا به این راحتی قضاوت کردی و هزار تا فکر منفی تو ذهنت راه دادی اما یک بار نگفتی که انشاا.. اینطور نبوده -واقعا این تفکر اسلام است؟ به این راحتی راجع به کسی قضاوت کردن،تهمت زدن ،و …..
  نه عزیز برادر/خواهر شما راه رو اشتباه رفتی .همین الان دستی رو بکش یه دور ۱۸۰ درجه بزن و با توکل به خدا بزن تو دنده یک. تا موتورت هم گرم نشده سعی کن دنده اضاف نکنی آرام آرام .هواست به دور موتورت هم باشه /زیاد گاز نده که داغ نکنی .خدانگهدار

  مارال می‌گه:

  چقدر بی مزه ای سپیده خانم با اون شوهرت…….

  کوروش می‌گه:

  حیفه برات سپیده خانم بجای اینکه چیزی یادبگیری میخندی معلوماتت روببربالا

  کریچ می‌گه:

  زارت کننت شوم کہ دینء ھند,

  محمد می‌گه:

  سلام نزدیکی کردن درشب عرفه به قصدبچه دار شدن چه حکمی داره؟

  سنت آنلاین می‌گه:

  علیکم السلام! اشکالی ندارد؛ البته برای کسی که در حالت احرام است، جایز نیست.

  رامین می‌گه:

  آیا مالیدن آلت تناسلی زن و شوهر در وقت همبستری جایز دارد؟

  سنت آنلاین می‌گه:

  اشکالی ندارد.

  سارا می‌گه:

  سلام: ممنون از سایت خوب تون:
  اگر مرد. با بوسیدن زن ودست گرفت روی تناسل زن و یا تحریک کردن باصحبت و … زن تناسلش مرطوب(خیس)شود ایا غسل برای زن واجب میگردد؟

  سنت آنلاین می‌گه:

  علیکم السلام؛ در چنین صورتی بر زن غسل واجب نمی‌گردد؛ وجوب غسل زمانی است که حداقل ختنه‌گاه مرد در ختنه‌گاه زن فرو رود و یا اینکه بر اثر ملاعبه انزال صورت گیرد.

  عسل می‌گه:

  سلام خیلی خوب بود خیلی چیزها فهمیدم.
  ببخشید میشه بگید من نامزد هستم بر من چی عسلی واجب میشه. و طریقه اش رو بگید کامل توضیح دهید

  عسل می‌گه:

  سلام خیلی خوب بود خیلی چیزها فهمیدم.
  ببخشید میشه بگید من نامزد هستم بر من چی عسلی واجب میشه

  عسل می‌گه:

  ببخشید من نامزد هستم چی عسلی بر من واجب هست؟

  عسل می‌گه:

  سلام. تنها سه بار دهن و بینی بشوریم و در نیت چی بگم؟

  سنّت‌آنلاين می‌گه:

  علیکم السلام، نیت بستگی به نوع غسل دارد و لازم نیست که با زبان گفته شود، اگر غسل جنابت است نیت غسل جنابت نماید اگر غسل سنت جمعه و… است، پس نیت غسل سنت را بنماید.

  محمد می‌گه:

  سلام. فکر کنم این سایت مال اهل سنت باشه.
  نحوه صحیح غسل شیعیان این نیس بلکه:
  ۱- نیت
  ۲- شستن سر و گردن
  ۳- شستن سمت راست بدن
  ۴- شستن سمت چب بدن
  اسمش هم غسل ترتیبیه

  علی رضا می‌گه:

  متشکرم ازمطالب آموزنده تون

  عسل می‌گه:

  سلام خیلی خوب بود. ببخشید با بیرون شدن منی زن غسل واجب میشود یا نه؟ در صورتیکه آب منی زن در وقت همبستری بیرون نشود غسل واجب است؟ و آب مرد بر روی آلت زن بریزد غسل واجب است؟
  بعد اینکه همبستری تمام شود قبل حمام کردن کسی آدم رو ببیند گناه دارد ؟

  عسل می‌گه:

  سلام خیلی خوب بود ببخشید اگر آب منی زن بیرون نشود غسل لازم میگردد؟ یا با ریختن آب منی مرد بر روی آلت زن غسل واجب میشود؟ بعد همبستری هرگاه کسی قبل اینکه حمام کند او را ببیند گناه دارد؟

  سنّت آنلاين می‌گه:

  ۱- اگر همبستری صورت بگیرد و آب منی زن چه بیرون شود یا نشود، بر زن هم غسل لازم می‌گردد.
  ۲- البته اگر دخول نشود و فقط آب منی مرد بر شرمگاه زن بریزد، بر زن غسل لازم نیست.
  ۳- دیدن کسی در حال جنابت و قبل از استحمام اشکالی ندارد و گناه نیست.

  ساناز می‌گه:

  سلام سوال جواب ها خیلی آموزنده بود تشکر ازین سایت تون. یه سوال دارم اگه دخول صورت نگیرد و آب منی زن و مرد بیرون شود غسل واجب است؟ و می
  شه طریقه غسل و نیت آن توضیح دهید؟

  سنّت آنلاين می‌گه:

  ۱- اگر دخول صورت نگیرد و آب منی زن و مرد بیرون شود، غسل لازم می‌گردد.
  ۲- در غسل باید نیت رفع جنابت را نماید و لازم نیست که به زبان گفته شود، فقط همان اراده‌ی قلبی کافیست؛ و طریقه‌ی غسل چنین است که اوّلاً هر نوع نجاستی را از بدن خود دور نماید و سه بار مضمضه (آب را در دهان) نماید و نیز سه بار استنشاق (آب را در بینی) نماید؛ و سپس تمام بدن خود را سه بار بشوید؛ مستحب است که اوّل قسمت راست بدن را بشوید و بعد قسمت چپ را.

  ساناز می‌گه:

  همبستریکه قبل از اذان صبح انجام شود و قبل اذان صبح باید غسل کنیم؟ و یا در هر وقت صورت بگیرد و بعد اذان غسل کنیم گناه نیست؟

  سنّت آنلاين می‌گه:

  لازم نیست که حتماً قبل از اذان غسل شود؛ البته طوری باشد که نماز صبح قضا نشود.

  امید می‌گه:

  سلام اگرشخصی در یک شب دوبار با همسرش همبستر شد باید دو بار غسل کند؟

  سنّت آنلاين می‌گه:

  علیکم السلام؛ یک بار غسل کردن کافی است.

  خانم تنها می‌گه:

  سلام خیلی عالیه. من سیزده ساله بودم یک روز روزه ام را خوردم چون هیچکس از دوستام روزه نداشتن با اینکه میدونستم گناه داره اما الان بیست ساله هستم نمیتونم شصت روز روزه بگیرم در آینده شصت فقیر رو شکمشون سیر کنم درسته؟ از جاهلیت خورده بودم و الان خیلی پشیمونم احساس گناه میکنم. در راه خدا زیاد روزه گرفتم

  خانم تنها می‌گه:

  سلام من سیزده ساله بودم و تمام دوستانم روزه نداشتن با اینکه روزه بر منم فرض شده بود و میدانستم گناه دارد روزه ام خوردم الانم نمیتونم شصت روز روزه بگیرم و احساس گناه میکنم ایا با سیر کردن شصت نفر فقیر میتوانم کفاره خود را بدهم؟ دیگه اینجور عملی انجام ندادم

  سنّت آنلاين می‌گه:

  اگر نتوانستنتان واقعاً به خاطر بیماری است نه سستی و کاهلی، پس در درجه‌ی دوم می‌توانید از گزینه‌ی اطعام ستین مسکیناً استفاده نمایید. والله أعلم.

  خانم تنها می‌گه:

  خوب به خاطر عادت ماهوار نمیشود شصت روز روزه بگیرم باید چیکار کنم؟ و من کدام مریضی ندارم که نتونم روزه بگیرم. خداوند مرا نمیبخشد؟
  سوال دومم این هست اگر در یک شب چند بار همبستری کنیم باید بعد هر بار غسل کنیم؟

  سنّت آنلاين می‌گه:

  ۱- عادت ماهواری عذری محسوب می‌شود و اشکالی در متوالی بودن شصت روز روزه به وجود نمی‌آورد.
  ۲- برای چندین بار همبستری فقط یک غسل کافی است.

  امید می‌گه:

  السلام علیکم ،ببخشید اگرکسی در یک شب دو یا سه بار باهمسرش نزدیکی کند در هنگام غسل ،نیت یک غسل بگیرد یا بیشتر؟

  سنّت آنلاين می‌گه:

  وعلیکم السلام؛ نیت یک غسل کافی است.

  ناشناس می‌گه:

  سلام ممنون از سخنانتون میخواستم بدونم خود ارضای برای یک پسر حرام است یا نه؟ البته ببخشید

  ناشناس می‌گه:

  سلام ممنون از سخنانتون میخواستم بدونم خود ارضای برای یک پسر حرام است یا نه؟ البته ببخشید
  من توانایی ازدواج و ندارم!

  سنّت آنلاين می‌گه:

  علیکم السلام؛ جایز نیست. در صورت امکان می‌توانید روزه بگیرید یا حداقل قبل از سیر شدن دست از غذا بکشید و با برنامه‌های جالب علمی، فرهنگی، ورزشی و… خود را سرگرم نمایید تا افکار این چنینی از ذهنتان پاک شود. در اینترنت به دنبال سایت‌های مفید باشید و از آن‌ها استفاده نمایید. وفقکم الله تعالى.

  نا شناس می‌گه:

  أیا خوردن ولیسیدن شرمگاه همسر تا مرحله انزال وى براى مرد غسل لازم دارد؟ آیا دو همسر داشتن گناه است؟ آیا میشود هر دو همسر را در یک زمان با آنها جماع نمود؟ متشکرم

  سنّت آنلاين می‌گه:

  ۱- خوردن و لیسیدن شرمگاه همسر امری ناپسند است؛ البته اگر در چنین حالتی انزال صورت گرفت، غسل لازم می‌شود.
  ۲- داشتن دو همسر گناه نیست؛ البته عدالت نکردن در میان همسران گناه است.
  ۳- جماع هم زمان با دو همسر طوری که هر یک از آنان بدن لخت دیگری را ببینند جایز نیست و باید از آن پرهیز شود.

  اسماعیل می‌گه:

  سلام من ۳ ماهه ازدواج کردم و میخواستم بدونم در هنگام لیسیدن الت مرد توسط همسرش بغیرا ز آب منی که نجس هست آبی که در اثر تحریک آلت مرد بیرون می آید و زن می خورد حرام هست؟یا اگر این ترشحات در دهانش جمع شود و بیرون بریزد بازهم حرام هست؟بنده در سایت های دیگر خئانده ام که ابی که قبل از ارضای مرد(منی) بیرون می آید پاک هست.!!!
  با تشکر

  سنّت آنلاين می‌گه:

  علیکم السلام؛ چنین عملی پسندیده نیست و این آب که مذی نام دارد،نجس و خوردنش حرام است و هیچ یک از ائمه‌ی ما به پاک بودن چنین آبی فتوا نداده‌اند.

  حسین می‌گه:

  آب مذی یا مایع برای تمیز کردن مجرای خروج منی است.

  ناشناس می‌گه:

  متشکرم از اطلاع رسانیتون.

  اسماعیل می‌گه:

  همسرم از من تقاضا دارد که با زبان تحریکش کنم .ایا ترشحاتی که از زن خارج میشود نجس هست و اصلا زن چند نوع ترشحات دارد؟و کدام ترشح نجس می باشد و نباید آن وارد دهان شود؟
  و لطف کنید حالت برعکس آن یعنی آمیزش دهانی زن برای مرد هم توضیحاتی بدهید و کدوم ترشحات مرد در این نوع امیزش که آلت در دهان همسر هست نجس می باشد.؟
  با تشکر

  سنّت آنلاين می‌گه:

  آنچه از آله تناسلی خارج گردد، نجس و پرهیز از آن لازم است و اصولا چنین عملی پسندیده نیست و باید کنار گذاشته شود.

  بنده خدا می‌گه:

  لیسیدن آلت تناسلی مدیونم ناپسند اس ولی میتوان بدانم گناه هست بانه وچه گناهی

  تارا می‌گه:

  مراجع دیگه گفتن عیبی نداره

ديدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *