شما اینجا هستید: خانه / خانه وخانواده / اخلاق وتربیت / آداب زناشویی/ هم‌بستری

آداب زناشویی/ هم‌بستری

برادر و خواهر محترم!

دین اسلام کامل و جامع است و در هر زمینه آداب و احکاام لازم را بیان داشته است، حتى در زمینه‌ی زناشویی، شرم مانع بیان حق نشده است. پیامک‌هایی در استفتاء از مسائل زناشویی مرا بر آن وا داشت تا آداب زناشویی را به صورت مختصر به خوانندگان محترم تقدیم دارم.

زناشویی نوعی عبادت است و بر خلاف پندار برخی جاهل، تنها عملی حیوانی نیست و هم‌چنان که انسان در حال خورد و نوش حیوان نمی‌گردد و از ایمان خارج نمی‌شود، در حال هم‌بستری هم قضیه چنین است؛ اما تفاوت مسلمان با کافر و یا حیوان این است که او کارهای خود را مطابق با قانون و موازین شرعی انجام می‌دهد.

در این مقاله‌ی مختصر، نخست محرمات زناشویی، و سپس سنت‌ها و آداب آن بیان می‌شود.

حرام اول: مجامعت در سوراخ عقب (دُبر):

زناشویی در دبر حرام و خلاف فطرت است. پیامبر صلىٰ الله علیه وسلم می‌فرماید: «لعن الله الذین یأتون النساء فی محاشهن»؛ خدا نفرین کرده  بر اشخاصی که با زنان در دبرهای‌شان مجامعت می‌کنند. (رواه الطبرانی فی الأوسط و ابن عدی وهو حدیث صحیح)

و نیز می‌فرماید: «مَلْعُونٌ مَنْ أَتَى امْرَأَتَهُ فِی دُبُرِهَا»؛ هر کس که از سوراخ پشت زنش استفاده‌ی جنسی کند، ملعون است؛ یعنی: از رحمت و رضای خدا محروم است. (ابوداوود: ۲۱۶۲؛ مسند احمد: ۹۷۳۳، ۱۰۲۰۶)

حرام دوم: مجامعت در روزهای قاعدگی (حیض):

الله تعالىٰ می‌فرماید: «وَیَسْأَلُونَکَ عَنِ الْمَحِیضِ قُلْ هُوَ أَذًى فَاعْتَزِلُوا النِّسَاءَ فِی الْمَحِیضِ» [البقرة/۲۲۲]؛ از تو در باره عادت ماهانه می‏پرسند، بگو: آن رنجی است، پس هنگام عادت ماهانه از [آمیزش با] زنان کناره گیری کنید.

در حدیث آمده است: «مَنْ أَتَىٰ حَائِضاً أَوِ امْرَأَةً فِى دُبُرِهَا أَوْ کَاهِناً فَصَدَّقَهُ بِمَا یَقُولُ فَقَدْ کَفَرَ بِمَا أُنْزِلَ عَلَىٰ مُحَمَّدٍ»؛ هر کسی با زنی که در حال خون‌ریزی است یا در سوراخ پشت آن هم‌بستری کند، یا پیش کاهن (کسی که از امور آینده خبر می‌دهد) برود و سخنان او را باور کند، پس به دین محمد کفر ورزیده است. (ترمذی: ۱۳۵؛ ابن ماجه: ۶۳۹)

لازم به یادآوری است که در ایام قاعدگی فقط عمل جنسی حرام است و بوسه گرفتن و سایر تلذذات از زن حلال می‌باشد.

حرام سوم: افشای عمل زناشویی و متعلقات آن:

حرام است که مرد یا زن عمل جنسی و سخنان مربوط به آن و تلذذ از یک‌دیگر را پیش دوستان افشا کنند. پیامبر صلىٰ الله علیه وسلم می‌فرماید: «إِنَّ مِنْ أَشَرِّ النَّاسِ عِنْدَ اللَّهِ مَنْزِلَةً یَوْمَ الْقِیَامَةِ الرَّجُلَ یُفْضِى إِلَى امْرَأَتِهِ وَتُفْضِى إِلَیْهِ ثُمَّ یَنْشُرُ سِرَّهَا»؛ از بدترین مردم نزد خدا، مردی است که با زن خود هم‌بستر می‌شود، سپس راز وی را فاش می‌کند. (صحیح مسلم: ۱۴۳۷)

حرام چهارم: لیسیدن رطوبات اعضای تناسلی یک‌دیگر:

لیسیدن آب آلت یک‌دیگر حرام است؛ چون این آب مثل ادرار نجس می‌باشد و نوشیدن مایع نجس حرام است و اگر لیسیدن بدون فرو بردن آب آلت باشد، باز هم افراط در هم‌بستری و تقلید از غربیان می‌باشد واجبار یک‌دیگر بر این امر غیر فطری  جایز نیست و شایسته نیست زبان مسلمان که آله‌ی ذکر و تلاوت است، با محل نجاست تماس پیدا کند.

حرام پنجم: زنای خیالی:

جایز نیست که مرد، هنگام مجامعت با زوجه‌ی خود زن غریبه‌ای را تصور کند و یا زن، مرد اجنبی را در خیال آورد.

آداب و سنت‌های هم‌بستری

۱- نیت پاک‌دامنی وتناسل از هم‌بستری:

هر یک از زوجین هدفشان از هم‌بستری حفاظت از زنا وفحشا، توالد و تناسل باشد و در اصل هدف از ازدواج همین است. هم‌بستری با نیت فوق موجب اجر و ثواب است و بدون از آن چون به عفت و پاک‌دامنی زوجین کمک می‌کند، امید است که موجب اجر و ثواب باشد. پیامبر صلىٰ الله علیه وسلم می‌فرماید:‌ «… وَفِى بُضْعِ أَحَدِکُمْ صَدَقَةٌ». قَالُوا: یَا رَسُولَ اللَّهِ! أَیَأْتِى أَحَدُنَا شَهْوَتَهُ وَیَکُونُ لَهُ فِیهَا أَجْرٌ؟ قَالَ: «أَرَأَیْتُمْ لَوْ وَضَعَهَا فِى حَرَامٍ أَکَانَ عَلَیْهِ فِیهَا وِزْرٌ؟ فَکَذَلِکَ إِذَا وَضَعَهَا فِى الْحَلاَلِ کَانَ لَهُ أَجْرٌ»؛ هم‌بستری با زن نوعی صدقه‌دادن است. اصحاب گفتند: ای پیامبر خدا! هرگاه یکی از ما شهوت خود را برآورده می‌سازد، در آن اجر و ثواب است؟ پیامبر صلى الله علیه وسلم فرمود: آیا اگر قضای شهوت خود را در حرام می‌نهاد، بر او گناهی نمی‌بود؟ همین طور است اگر آن را در حلال بنهد، دارای اجر خواهد بود. (صحیح مسلم: ۱۰۰۶)

۲- ملاعبت و ملاطفت:

مستحب است که مرد پیش از هم‌بستری، شهوت زن را تحریک کند، به هر وسیله‌ای که وی تحریک می‌شود از قبیل بوسه گرفتن و مکیدن زبان وی و چسباندن بدن به بدن و استعمال خوشبویی و …. تا زن هم از مجامعت لذت ببرد. و اگر پیش از تحریک زن مشغول به هم‌بستری شود، غالباً پس از انزال مرد، شهوت زن تسکین نمی‌یابد و لذت کامل نمی‌برد. جابر بن عبدالله می‌گوید: «نَهَىٰ رسول الله صلىٰ الله علیه وسلم عَنِ المُوَاقَعَةِ قَبْلَ المُلاَعَبَةِ»؛ پیامبر صلىٰ الله علیه وسلم از مجامعت پیش از ملاعبت باز داشته است. و در حدیث دیگر می‌فرماید: «لا یقعن أحدکم علىٰ امرأته کما تقع البهیمة، ولیکن بینهما رسول.» قیل: وما الرسول یا رسول الله؟ قال: «القبلة والکلام»؛ نباید هیچ یک از شما بر زنش همچون حیوان بر اهل خود بیفتد؛ بلکه میان آنان رسولی باشد، سؤال شد: یا رسول الله ! منظور از رسول چیست؟ فرمود: بوسه و صحبت کردن. (به روایت دیلمی در مسند الفردوس، حدیث منکر است.)

 در کتاب خلاصة الفتاوىٰ نوشته است: دست زدن مرد و زن به اعضای تناسلی و جاهای شهوت‌انگیز یک‌دیگر جایز است.

۳- بسم الله گفتن و خواندن دعا پیش از هم‌بستری؛

این دعا از پیامبر صلىٰ الله علیه وسلم نقل شده است: «بِسْمِ اللَّهِ اللّٰهُمَّ جَنِّبْنَا الشَّیْطَانَ وَجَنِّبْ الشَّیْطَانَ مَا رَزَقْتَنَا»؛ به نام الله، خدایا! ما را از شیطان دور دار و شیطان را در آن‌چه به ما عنایت فرمودی، دور دار. (صحیح بخاری: ۳۲۷۱)

۴- مرد پس از انزال کمی تاخیر کند:

تا زن کاملا ارضاء بشود؛ چه بسا انزال وی به تأخیر می‌افتد؛ در کتاب المغنی نوشته: فلا یعجلها حتی تقضی حاجتها؛ مرد زن را بشتاب وا ندارد تا آنکه زن حاجت خود را برآورد.

۵- هم‌بستری به قدر تحمل زن:

در کتاب الدر المختار آمده است:‌ «لو تضررت من کثرة‌ جماعه لم تجز الزیادة علىٰ قدر طاقتها»؛ اگر زن از کثرت مجامعت مرد متضرر می‌شود مجامعت بیش از توانایی زن جائز نیست.

بنابر این مرد به قدر توانایی زن کفایت کند و ورنه زن دیگر بگیرد و مرد باید به قدر کفایت زن جوابگو باشد؛ زیرا عفیف و پاک‌دامن درآوردن زن بر مرد واجب است. (احیاء العلوم)

۶- هم‌بستری در خلوت:

هم‌بستری باید از سمع و نظر مردم به دور باشد و مناسب است که زیر چادر یا ملافه انجام گیرد. پیامبر صلىٰ الله علیه وسلم می‌فرماید: «إِذَا أَتَىٰ أَحَدُکُمْ أَهْلَهُ فَلْیَسْتَتِرْ، وَلا یَتَجَرَّدَان تَجَرُّدَ الْعِیرَیْنِ»؛ وقتی یکی از شما می‌خواهد با همسرش مجامعت کند، پس خود را بپوشاند و زن و مرد هم‌چون برهنگی دو الاغ، خود را عریان نکنند. سنن (ابن ماجه: ۱۹۲۱؛ سند آن ضعیف است.)

این حدیث ضعیف است و امر به پوشش در حال مجامعت وظیفه اخلاقی است، ورنه زن و مرد می‌توانند به صورت برهنه یک‌دیگر را ببینند، از ابن عمر رضی الله عنهما جواز آن جهت ازدیاد تلذذ نقل شده است. (رد المحتار: ۵/۲۴۳)

۷-عدم استقبال قبله:

هنگام هم‌بستری رو به قبله نکند. عمرو بن حزم و عطا آن را مکروه قرار داده‌اند. (المغنی: ۷/۲۲۸)

۸- عدم تکلم زیاد:

در اثنای هم‌بستری زیاد صحبت نکند که مکروه است. (المغنی: ۷/۲۲۸)

۹- صورت‌های هم‌بستری:

دین اسلام شیوه‌ی خاصی را در مجامعت لازم قرار نداده و آن را به دل‌خواه زوجین واگذار نموده است. فقط فریضه‌ی اسلام در این است که مجامعت در قُبُل (سوراخ جلویی) باشد.

عن ابن عباس أن أناسا من حمیر أتوا النبی صلىٰ الله علیه و سلم یسألونه، فقال رجل منهم: إنی أحب النساء وأحب أن آتی امرأتی مجبیة، فکیف ترىٰ فأنزل الله تعالىٰ: «نساؤکم حرث لکم فأتوا حرثکم أنىٰ شئتم.» فقال رسول الله صلىٰ الله علیه وسلم: «ائتها مقبلة ومدبرة إذا کان ذٰلک فی الفرج»؛ ابن عباس می‌فرماید: گروهی از قبیله‌ی حمیر نزد رسول خدا صلىٰ الله علیه وسلم آمدند تا از او بپرسند. مردی از آنان گفت: من زنان را دوست دارم و دلم می‌خواهد با همسرم در حالی که دست ها و زانوهایش را به زمین زده مجامعت نمایم، چه می فرمایی؟ خداوند متعال این آیه را نازل نمود: «نساؤکم حرث لکم فأتوا حرثکم أنىٰ شئتم»؛ همسران‌تان کشت شما هستند، به کشت خویش به هر شکلی که می‌خواهید درآیید. رسول خدا صلىٰ الله علیه وسلم فرمود: با زن خود در حالی که رویش به سوی تو یا پشتش به سوی تو باشد هم‌بستری کن، به شرطی که هم‌بستری در فرج (سوراخ جلوی) باشد. (معجم الأوسط طبرانی: ۳۲۸۳)

برترین شیوه در هم‌بستری:

ابن قیم می‌نویسد: بهترین شیوه‌ی هم‌بستری این است که زن زیر و مرد بالا باشد. در حدیث به زن فراش گفته شده و این با پایین بودن زن سازگار است و در قرآن به مرد قوّام گفته شده است و بالا بودن وی از تکمیل قوام‌بخشی مرد به زن است.

و حدیث: «إِذَا جَلَسَ بَیْنَ شُعَبِهَا الأَرْبَعِ»؛ وقتی مرد میان دست و پای زن (برای مجامعت) بنشیند، بر همین شیوه دلالت دارد. (صحیح مسلم: ۳۴۹)

بدترین شکل هم‌بستری:

ابن قیم می‌نویسد: بدترین شکل هم‌بستری این است که مرد پایین و زن بالا باشد، این روش خلاف فطرت نر و ماده و بیماری‌زاست.

۱۰- استحباب وضو جهت تکرار عمل جنسی:

پیامبر صلىٰ الله علیه وسلم فرمود: «إِذَا أَتَىٰ أَحَدُکُمْ أَهْلَهُ ثُمَّ أَرَادَ أَنْ یَعُودَ فَلْیَتَوَضَّأْ»؛ وقتی یکی از شما با زنش مجامعت کرد و سپس خواست که عودت کند، وضو بگیرد. (صحیح مسلم: ۳۰۸)

۱۱- وجوب غسل پس از عمل جنسی:

هنگامی که کلاهک آله‌ی مرد در شرم‌گاه زن داخل شود، غسل بر مرد و زن واجب می گردد، چه انزال بشوند، یا نشوند؛ چنان‌که پیامبر صلىٰ الله علیه وسلم می‌فرماید: «إِذَا جَلَسَ بَیْنَ شُعَبِهَا الأَرْبَعِ وَمَسَّ الْخِتَانُ الْخِتَانَ فَقَدْ وَجَبَ الْغُسْلُ»؛ وقتی مرد میان دست و پای زن (برای مجامعت) بنشیند و کلاهک آله‌ی او در شرمگاه زن غائب شود، غسل واجب است. (صحیح مسلم: ۳۴۹)

نوشته‌ی: عبدالحکیم سیدزاده (مجلس علمی عین العلوم گشت)

۲۸۸ نظر

 1. با سلام خدامت شما اساتید محترم
  ی سوال داشتم خدمت شما هم بستر شدن زوجین در ماه مبارک رمضان و ماه محرم چ حکمی دارد ؟ آیا حرام است یا خیر.
  تشکر بابت همه ی زحمات و تلاش شما برای آگاهی و هدایت مردم.

  • و علیکم السلام!
   هم‌بستری زوجین در شب‌های ماه مبارک رمضان جایز است؛ خداوند متعال می‌فرماید: «أُحِلَّ لَکُمْ لَیْلَةَ الصِّیَامِ الرَّفَثُ إِلَىٰ نِسَائِکُم» [البقرة: ۱۸۷]، البته در حالت روزه، باعث بطلان روزه می‌شود و کفاره لازم می‌گردد.
   هم‌چنین همبستری در ماه محرم هیچ اشکالی ندارد و جایز است.

  • باقرحیدری ماربری

   سلام .خیر در شبهای ماه مبارک رمضان تا قبل از اذان صبح بلامانع است

 2. بسیار مفید و آموزنده بود
  متشکرم

 3. خیلی خوب بو

 4. بسیار مفید بود

 5. بسیار آموزنده است متشکر

 6. بسیار مفید بود وخیلی از مسائل را که نمیدونستم یاد گرفتم اجرتون با خداوند خیلی استادان گرامی متشکریم

 7. ماشاالله.جزاکم الله خیرا.واقعا باید به این موضوعات بیشتر پرداخت برای اینکه روش ناصحیح این عمل باعث خیلی بی غیرتیا و بی عفتیا میشه

 8. سلام بر اندیشمندان راه محمدی(ص)
  زن که باردار باشه همبستری اشکال دارد یا نه؟ درکل بارداری

 9. اگر کسی ج..ل… زیادی زده باشد و زود انزال شود؟

 10. سلام .تشکر میکنم از سایت خیلی خوب و اموزنده شما . ۱-کسی با زنش مجامعت کرد و در اخر بفهمند(هم زن و هم مرد) که زن در نصف کار دچار قاعدگی شده…ایا مرد دچار گناه شده؟ اگر شده کفارش چیه؟ ۲-ایا استفاده از لوازم یا داروهای جلوگیری از حاملگی گناهی داره؟ ۳-اگر کسی در ماه رمضان در روز با زنش….کفارش چیه؟

  • علیکم السلام!
   (۱) چون از اول ندانسته‌اند که چنین امری پیش می‌آید لهذا مرد گنه کار نمی شود و کفاره ای ندارد.
   (۲) استفاده از لوازم جلوگیری از حاملگی اگر به خاطر عذر باشد مانند عدم توانایی در تربیت و پرورش کودکان و … اشکال ندارد و اگر به خاطر ترس از ارتزاق باشد جایز نیست.
   (۳) در این صورت باید ۶۰ روز پی در پی روزه بگیرد.

 11. چند خطی از مطالب رو خوندم ممنون خیلی آموزنده بود.

 12. خیلی عالی بود ممنون

 13. سلام.خیال پردازی جنسی باعث بطلان روزه است؟غسل واجب میشود؟

  • علیکم السلام
   فقط خیال پردازی موجب بطلان روزه نمی‌شود اما معنویت روزه را خدشه دار می‌کند و این کار اگر به انزال بکشد، غسل واجب می‌شود. باید توجه داشت که خیال پردازی جنسی با غیر همسر قطعاً حرام است و باید از آن پرهیز شود.

 14. با سلام
  عالی بود بیشتر از احدیث استفاده کنید بسیار آموزنده نبوت بوت نبوت
  بود

 15. آیا در ماه مبارک رمضان بوسیدن همسر روزه را مکروه مکیند یا خیر؟

  • نه، تا زمانی که انزال نشود، روزه اشکالی ندارد؛ ولی اگر این خطر وجود دارد که با این کار انزال شود، آن گاه کار مذکور مکروه است.

 16. سلام :‌ آیا برقرار کردن رابطه جنسی همرای همسرنکاح شد از راه پشت همسر را طلاق خواهد کرد یا گناه بزرگ است .

  • علیکم السلام
   ارتباط جنسی داشتن با همسر از عقب گناهی بزرگ و سنگین است. اما انجام این کار سبب وقوع طلاق نمی شود.

 17. خوردن شیر همسر شیرده برای مرد هنگام برقرار کردن رابطه جنسی چه اشکال دارد حرام است یا خیر

 18. السلام علیکم

  استفاده از اسپری یاقرص برای تاخیر در امر انزال چه حکمی دارد؟

 19. اگر کسی خانم شرعی داشته بابشد با خانم دیگر زنا کن زنش طلاق خواهد شد یا گناه کبیره است . تشکر

 20. خیلی اموزنده بود

 21. با تشکر از شما نکات آموزنده ای بود

 22. باسلام واحترام

  ممنون ومتشکرمطالب خیلی خوب بودن

 23. سلام لطفا شیوه صحیح غسل کردن را بگویید

  • علیکم السلام!
   ۱ـ هر نوع نجاستی را از بدن دور کردن،
   ۲ـ سه بار آب در دهان نمودن،
   ۳ـ سه بار آب در بینی کردن،
   ۴ـ شستن تمام بدن طوری که هیچ جایی حتىٰ به اندازه‌ی سوزنی خشک نماند.
   ضمناً در ابتدا بسم الله فراموش نشود و از جانب راست هم باید شروع کرد.

  • سلام. فکر کنم این سایت مال اهل سنت باشه.
   نحوه صحیح غسل شیعیان این نیس بلکه:
   ۱- نیت
   ۲- شستن سر و گردن
   ۳- شستن سمت راست بدن
   ۴- شستن سمت چب بدن
   اسمش هم غسل ترتیبیه

   • دکتر ! یعنی خیلی آخرشی ! اسم سایتو ندیدی مگه ؟
    ما هم نیت داریم+شستن سر و گردن هم جزئی از “شستن تمام بدن” هستش !

 24. خیلی باحال بود، با همسرم خوندیمش!!! چقدرم خندیدیم!!! بالاخره شاد کردن دل دوتا جوونم خیلی ثواب داره!

  • مگه جوک نوشتند که خنده دار باشه؟
   کاش جاهای خنده دارش و مشخص میکردین ما هم بی نصیب نمونیم

  • ۱ساعته دارم میخونم و میخندم تا رسیدم به کامنت شما.
   مال شما از همش خنده دارتر بود.دمتون گرم.
   حال کردم

  • خانم سپیده کجاش خنده دار بودبگید تا ما هم بخنیدیم.بله گفتن مسائلی که رعایت ان حفظ پاکیزگی ونظافت است که این خود نصف ایمان است. برای شما خنده دار است
   البته من می دونم برای شما چرا خنده دار است !چون فکر می کنی اینگونه مسائل کهنه پرستی ،سنتی وبی مصرف هستندومخالف فرهنگ وکلاس و…است ولی هیچوقت از خود سئوال نکردی که کارهائی که افرادی با کلاس ومتمدن قلاده وافساربه دست فرهنگ غرب می کنند از جمله لاس زدن با الت نجس وکثیف زن ومردخوردن اب نجس منی همدیگرویا همجنس بازی ویا شهوت رانی وارضاء ان با سگ ویامحبت به سگ تا حدی که پول ارایش سگشان ۲برابر یا بیشتر پول ارایش خودشان است خنده دار تر باشد؟!!؟؟اگر منظور این ها بود که به تو باید خندید وبرحالت باید تاسف خورد.چون حتی حیوانات هم اینطور نیستند.

  • چقدر بی مزه ای سپیده خانم با اون شوهرت…….

  • حیفه برات سپیده خانم بجای اینکه چیزی یادبگیری میخندی معلوماتت روببربالا

 25. سلام نزدیکی کردن درشب عرفه به قصدبچه دار شدن چه حکمی داره؟

 26. آیا مالیدن آلت تناسلی زن و شوهر در وقت همبستری جایز دارد؟

 27. سلام: ممنون از سایت خوب تون:
  اگر مرد. با بوسیدن زن ودست گرفت روی تناسل زن و یا تحریک کردن باصحبت و … زن تناسلش مرطوب(خیس)شود ایا غسل برای زن واجب میگردد؟

  • علیکم السلام؛ در چنین صورتی بر زن غسل واجب نمی‌گردد؛ وجوب غسل زمانی است که حداقل ختنه‌گاه مرد در ختنه‌گاه زن فرو رود و یا اینکه بر اثر ملاعبه انزال صورت گیرد.

 28. سلام خیلی خوب بود خیلی چیزها فهمیدم.
  ببخشید میشه بگید من نامزد هستم بر من چی عسلی واجب میشه. و طریقه اش رو بگید کامل توضیح دهید

 29. سلام خیلی خوب بود خیلی چیزها فهمیدم.
  ببخشید میشه بگید من نامزد هستم بر من چی عسلی واجب میشه

 30. ببخشید من نامزد هستم چی عسلی بر من واجب هست؟

 31. سلام. تنها سه بار دهن و بینی بشوریم و در نیت چی بگم؟

  • سنّت‌آنلاین

   علیکم السلام، نیت بستگی به نوع غسل دارد و لازم نیست که با زبان گفته شود، اگر غسل جنابت است نیت غسل جنابت نماید اگر غسل سنت جمعه و… است، پس نیت غسل سنت را بنماید.

  • سلام. فکر کنم این سایت مال اهل سنت باشه.
   نحوه صحیح غسل شیعیان این نیس بلکه:
   ۱- نیت
   ۲- شستن سر و گردن
   ۳- شستن سمت راست بدن
   ۴- شستن سمت چب بدن
   اسمش هم غسل ترتیبیه

 32. متشکرم ازمطالب آموزنده تون

 33. سلام خیلی خوب بود. ببخشید با بیرون شدن منی زن غسل واجب میشود یا نه؟ در صورتیکه آب منی زن در وقت همبستری بیرون نشود غسل واجب است؟ و آب مرد بر روی آلت زن بریزد غسل واجب است؟
  بعد اینکه همبستری تمام شود قبل حمام کردن کسی آدم رو ببیند گناه دارد ؟

 34. سلام خیلی خوب بود ببخشید اگر آب منی زن بیرون نشود غسل لازم میگردد؟ یا با ریختن آب منی مرد بر روی آلت زن غسل واجب میشود؟ بعد همبستری هرگاه کسی قبل اینکه حمام کند او را ببیند گناه دارد؟

  • سنّت آنلاین

   ۱- اگر همبستری صورت بگیرد و آب منی زن چه بیرون شود یا نشود، بر زن هم غسل لازم می‌گردد.
   ۲- البته اگر دخول نشود و فقط آب منی مرد بر شرمگاه زن بریزد، بر زن غسل لازم نیست.
   ۳- دیدن کسی در حال جنابت و قبل از استحمام اشکالی ندارد و گناه نیست.

 35. سلام سوال جواب ها خیلی آموزنده بود تشکر ازین سایت تون. یه سوال دارم اگه دخول صورت نگیرد و آب منی زن و مرد بیرون شود غسل واجب است؟ و می
  شه طریقه غسل و نیت آن توضیح دهید؟

  • سنّت آنلاین

   ۱- اگر دخول صورت نگیرد و آب منی زن و مرد بیرون شود، غسل لازم می‌گردد.
   ۲- در غسل باید نیت رفع جنابت را نماید و لازم نیست که به زبان گفته شود، فقط همان اراده‌ی قلبی کافیست؛ و طریقه‌ی غسل چنین است که اوّلاً هر نوع نجاستی را از بدن خود دور نماید و سه بار مضمضه (آب را در دهان) نماید و نیز سه بار استنشاق (آب را در بینی) نماید؛ و سپس تمام بدن خود را سه بار بشوید؛ مستحب است که اوّل قسمت راست بدن را بشوید و بعد قسمت چپ را.

 36. همبستریکه قبل از اذان صبح انجام شود و قبل اذان صبح باید غسل کنیم؟ و یا در هر وقت صورت بگیرد و بعد اذان غسل کنیم گناه نیست؟

 37. سلام اگرشخصی در یک شب دوبار با همسرش همبستر شد باید دو بار غسل کند؟

 38. سلام خیلی عالیه. من سیزده ساله بودم یک روز روزه ام را خوردم چون هیچکس از دوستام روزه نداشتن با اینکه میدونستم گناه داره اما الان بیست ساله هستم نمیتونم شصت روز روزه بگیرم در آینده شصت فقیر رو شکمشون سیر کنم درسته؟ از جاهلیت خورده بودم و الان خیلی پشیمونم احساس گناه میکنم. در راه خدا زیاد روزه گرفتم

 39. سلام من سیزده ساله بودم و تمام دوستانم روزه نداشتن با اینکه روزه بر منم فرض شده بود و میدانستم گناه دارد روزه ام خوردم الانم نمیتونم شصت روز روزه بگیرم و احساس گناه میکنم ایا با سیر کردن شصت نفر فقیر میتوانم کفاره خود را بدهم؟ دیگه اینجور عملی انجام ندادم

  • سنّت آنلاین

   اگر نتوانستنتان واقعاً به خاطر بیماری است نه سستی و کاهلی، پس در درجه‌ی دوم می‌توانید از گزینه‌ی اطعام ستین مسکیناً استفاده نمایید. والله أعلم.

 40. خوب به خاطر عادت ماهوار نمیشود شصت روز روزه بگیرم باید چیکار کنم؟ و من کدام مریضی ندارم که نتونم روزه بگیرم. خداوند مرا نمیبخشد؟
  سوال دومم این هست اگر در یک شب چند بار همبستری کنیم باید بعد هر بار غسل کنیم؟

  • سنّت آنلاین

   ۱- عادت ماهواری عذری محسوب می‌شود و اشکالی در متوالی بودن شصت روز روزه به وجود نمی‌آورد.
   ۲- برای چندین بار همبستری فقط یک غسل کافی است.

 41. السلام علیکم ،ببخشید اگرکسی در یک شب دو یا سه بار باهمسرش نزدیکی کند در هنگام غسل ،نیت یک غسل بگیرد یا بیشتر؟

 42. سلام ممنون از سخنانتون میخواستم بدونم خود ارضای برای یک پسر حرام است یا نه؟ البته ببخشید

 43. سلام ممنون از سخنانتون میخواستم بدونم خود ارضای برای یک پسر حرام است یا نه؟ البته ببخشید
  من توانایی ازدواج و ندارم!

  • سنّت آنلاین

   علیکم السلام؛ جایز نیست. در صورت امکان می‌توانید روزه بگیرید یا حداقل قبل از سیر شدن دست از غذا بکشید و با برنامه‌های جالب علمی، فرهنگی، ورزشی و… خود را سرگرم نمایید تا افکار این چنینی از ذهنتان پاک شود. در اینترنت به دنبال سایت‌های مفید باشید و از آن‌ها استفاده نمایید. وفقکم الله تعالى.

 44. أیا خوردن ولیسیدن شرمگاه همسر تا مرحله انزال وى براى مرد غسل لازم دارد؟ آیا دو همسر داشتن گناه است؟ آیا میشود هر دو همسر را در یک زمان با آنها جماع نمود؟ متشکرم

  • سنّت آنلاین

   ۱- خوردن و لیسیدن شرمگاه همسر امری ناپسند است؛ البته اگر در چنین حالتی انزال صورت گرفت، غسل لازم می‌شود.
   ۲- داشتن دو همسر گناه نیست؛ البته عدالت نکردن در میان همسران گناه است.
   ۳- جماع هم زمان با دو همسر طوری که هر یک از آنان بدن لخت دیگری را ببینند جایز نیست و باید از آن پرهیز شود.

 45. سلام من ۳ ماهه ازدواج کردم و میخواستم بدونم در هنگام لیسیدن الت مرد توسط همسرش بغیرا ز آب منی که نجس هست آبی که در اثر تحریک آلت مرد بیرون می آید و زن می خورد حرام هست؟یا اگر این ترشحات در دهانش جمع شود و بیرون بریزد بازهم حرام هست؟بنده در سایت های دیگر خئانده ام که ابی که قبل از ارضای مرد(منی) بیرون می آید پاک هست.!!!
  با تشکر

  • سنّت آنلاین

   علیکم السلام؛ چنین عملی پسندیده نیست و این آب که مذی نام دارد،نجس و خوردنش حرام است و هیچ یک از ائمه‌ی ما به پاک بودن چنین آبی فتوا نداده‌اند.

 46. متشکرم از اطلاع رسانیتون.

 47. همسرم از من تقاضا دارد که با زبان تحریکش کنم .ایا ترشحاتی که از زن خارج میشود نجس هست و اصلا زن چند نوع ترشحات دارد؟و کدام ترشح نجس می باشد و نباید آن وارد دهان شود؟
  و لطف کنید حالت برعکس آن یعنی آمیزش دهانی زن برای مرد هم توضیحاتی بدهید و کدوم ترشحات مرد در این نوع امیزش که آلت در دهان همسر هست نجس می باشد.؟
  با تشکر

 48. بسیار مفید واموزنده بود علی الخصوص برای جوانان

 49. ایا از پشت دادن عمل میشود یا خیر

  • سنّت آنلاین

   اگر منظور در دبر باشد، جایز نیست و حرام است ولی اگر در جلو باشد و فقط عمل از پشت انجام گیرد، اشکالی ندارد.

 50. سلام خاله ام زخم معده دارن. و یک روز روزه گرفتن اما اذیت شدن و بعدا هی قرص خوردن چون وضعیت معده شان خراب شده بود آیا کفاره بدهند درسته؟

  • سنّت آنلاین

   اگر واقعاً روزه گرفتن برای ایشان ضرر دارد و بعد از ماه مبارک رمضان هم نمی‌تواند روزه بگیرد، می‌تواند به جای آن فطریه روزه را بدهد. والله أعلم.

 51. تشکر از مطالب بسیار مفید تان به امید هر چی بیشتر دوام معلومات شما ….

 52. با سلام
  من شیعه هستم بسیار مطالبتون جالب است با سپاس

 53. با سلام
  آیا می توان بعد از همبستری با همسر غسل را به تاخیر انداخته و مثلا نماز صبح را بدون غسل وفقط با وضو گرفتن خواند
  ممنون از جوابتون

  • سنّت آنلاین

   وعلیکم السلام
   غسل را فقط تا نماز صبح می‌توان به تأخیر انداخت و هنگامی که وقت نماز صبح داخل شود باید غسل نماید و نمازش را بخواند؛ نماز خواندن فقط با وضو و بدون از غسل برای شخص جنب جایز نیست.

 54. تشکر واقعآ اموزینده بود ….

 55. واقعا مطالبتون مفید بود. ما نمیدونستیم که خوردن آلت جایز نیست الان که پشیمان شدیم حکم ما چیست؟
  منتظر جوابتون هستم.ممنون

 56. سلام
  خواندن این مطالب برای دختر مجرد اشکال دارد؟

 57. ایا نزدیکی به قصد بچه دار شدن در شب شهادت یا تزلد امامان ایراد دارد.

 58. با سلام میخواستم بدونم برای غسل کردن اگر لاک داشته باشیم اشکالی داره؟

  • سنّت آنلاین

   وعلیکم السلام
   چون غالباً لاک مانع رسیدن آب می‌شود، لذا باید دور کرده شود و سپس غسل انجام گیرد. والله أعلم.

 59. علیکم السلام آیا دختری که هنوز باکره است با آب منی مرد امکان دارد حامله شود؟ ممنونن میشم جواب بدین

 60. سلام آیا بعد از وضو گرفتن لاک بزنیم و همیشه باشد لاک ما درست است یا باید به هر نمازی که وضو بشکند پاک شود ممنون

  • سنّت آنلاین

   وعلیکم السلام
   بعد از وضو گرفتن استفاده از لاک اشکالی ندارد اما چون مانع رسیدن آب می‌شود لذا برای وضوی بعدی باید حتماً آن‌ها را پاک کنید و سپس وضو بگیرید.

 61. آخه من شنیدم مثل مسح کردن میشه چون بار اول وضو میگیریم درسته. یعنی این غلط هست؟

 62. سلام خسته نباشید لطفابفرمایید اگر زن توسط همسرش بدون دخول وازروی حایل ارضا بشه حکم شرعی اش چیست

 63. باسلام مجدد منظورم از سوال اینه که باتوجه به نهی قرآن از نزدیکی بازن حائض ومشخص شدن حدود آن در فقه شافعی درزمان حیض ارضاشدن زوجین توسط یکدیگر بدون دخول وبادست گناه کبیره است یانه لطفاجواب بدید خداوند جزای خیرتان دهد .
  مذهب شافعی

  • سنّت آنلاین

   وعلیکم السلام؛ این کار گناه نیست. اصل در استمتاع جنسی از زن در حالت قاعدگی این حدیث است که: «اصنعوا کل شیء إلا النکاح»؛ یعنی به جز جماع با زن به هر گونه‌ی دیگر می‌توانید استمتاع نمایید.

 64. سلام برشماامت محمد (ص)خداوند به شماتوفیق بیشتر برای اعتلای شرع محمدی عطا نماید سپاس فراوان ازشما

 65. سلام
  در چه صورتی جلوگیر از بارداری اشکال ندارد؟ آیا می شود برای تربیت بهتر فرزند از بارداری جلوگیری کرد؟ نظر همه علما در این باره به یک صورت است؟

  • وعلیکم السلام
   استفاده از لوازم جلوگیری از حاملگی اگر به خاطر عذر باشد مانند عدم توانایی در تربیت و پرورش کودکان و… موقتاً اشکال ندارد و اگر به خاطر ترس از ارتزاق باشد، حرام است و نیز به کارگیری لوازمی که به طور دائم عقیم کننده باشند، جایز نمی‌باشد. والله أعلم.

 66. سلام طریقه غسل. جنابت با غسل های دیگه فرق داره ؟لطفا توضیح بدید

 67. سلام من شنیدم در وقت مریضی ماهوار نباید زوجین زیر یک پتو بخوابن چی برسه که نزدیک هم بخوابن آیا این درسته و یا گناه هست؟ لطفا جواب بدهید

  • وعلیکم السلام
   این سخنی جاهلانه و مربوط به عقاید جاهلیت و یهود بود که قرآن آن را به شدت رد کرد؛ زن و شوهر در وقت عادت ماهیانه با دیگر اوقات هیچ فرقی ندارند به جز اینکه جماع در این وقت ممنوع است و بقیه‌ی کارها مثل با هم خوابیدن و با هم غذا خوردن و… را می‌توانند انجام دهند و بلکه باید انجام دهند تا محبت بینشان دچار خدشه نگردد.

 68. سلام مجردم نمی دونم با نیاز جنسی ام چکار کنم باتوجه با همه مسائل فرهنگی ازطرف دیگر دوستانی در کنارم هستند که با دوست دخترانی که دارند نیاز خود را بر طرف می کنند واین اینکار بیشتر بنده را تحریک می کند خواهش میکنم راهنمایی کنید

  • وعلیکم السلام؛ آنچه در آموزه‌های دینی به جوانان نشان داده شده است این است که رسول اکرم صلى الله علیه وسلم خطاب به جوانان می‌فرماید: ازدواج نمایید و اگر توانایی آن را ندارید، پس روزه بگیرید که روزه به نوعی شهوت را کم می‌کند. لذا اگر قدرت ازدواج برایتان وجود دارد، هر چه سریع‌تر اقدام نمایید که این بهترین کار است.
   ثانیاً متأسفانه محیط فاسد و دوستان ناباب بدترین تأثیر را در به فساد کشاندن انسان دارند، لذا توصیه‌ی ما به شما این است که این گونه دوستانتان را نصیحت کنید که دوستی و رابطه با دختران نامحرم عواقب شومی را به دنبال دارد و علاوه از آن در جهان آخرت نیز عذاب دردناکی در انتظار این گونه اشخاص است و به آنان متذکر گردید که این کار را رها کرده و به آموزه‌های اسلامی برگردند و اگر این کار را نکردند، شما از آنان کناره بگیرید تا خود به دامشان نیفتید.
   ثالثاً اگر فعلاً ازدواج برایتان مقدور نیست، سعی کنید در برنامه‌های مفید علمی، فرهنگی، ورزشی و… وقت خود را بگذرانید و به مطالعه‌ی کتب سودمند رو بیاورید و فکر و ذهنتنان را بدین سو متوجه نمایید. این نکته را نیز باید مد نظر داشته باشید که در هر حال به سوی خدا متوجه شده و به نماز و تلاوت قرآن و دیگر امور خیریه پایبند باشید و در دعاهایتان از خداوند بخواهید تا شما به شما کمک کند و شما را بر راه خود مستقیم نگه دارد.

 69. خواهش میکنم پاسخ فراموشتون نشه

 70. ممنونم ازجواب به موقع شما وتقدیر وتشکر میکنم از کسانی درسایت زحمت می کشند

 71. سلام بسیارممنونم از سایت شما بسیارآموزنده بود.ارتباط از جلو حلال است یا از جلو؟ متشکرم

 72. ایا با یک بار نزدیکی کردن زن حامله میشود؟؟؟؟؟ باتشکر

 73. همه یک صلوات بفسته

 74. سلام، با توجه به اینکه رابطه دهانی در اسلام مورد تایید است و طبق رساله مراجع عظام منی یکی از نجاسات محسوب میشود پس آبی که قبل از دخول از مرد خارج میشود وباز طبق رساله مراجع پاک است اگر در رابطه دهانی وارد دهان زن شود نجس است؟لطفا توضیح دهید؟ممنونم

 75. سلام، رابطه دهانی در اسلام مورد تایید است و طبق رساله مراجع عظام منی یکی از نجاسات محسوب میشود پس آبی که قبل از دخول از مرد خارج میشود و باز طبق رساله مراجع پاک است اگر در رابطه دهانی وارد دهان زن شود نجس است؟لطفا توضیح دهید؟ممنونم

 76. با سلام خانم من ۱۵ روز از زمان قاعدگی اصلیش گذشته ولی باز هم لکه های از خون می بیند و پیش پزشک بردمش می گوید این خون بخاطر اینکه ۱ سال از بارداری گذشته است لکه داره و براش باز هم دارو که تجویز کرده … در هر حال رفتن ژیش خانمم گناه دارد یا نه

  • وعلیکم السلام حداکثر مدت بارداری به نزد احناف ۱۰ روز است و اضافه بر آن استحاضه شمرده می‌شود. در زمان استحاضه زن باید نماز و روزه‌هایش را ادا نماید و عمل جنسی نیز بلا مانع است. سؤالات بیشتر را می‌توانید در سامانه‌ی دارالإفتای سنت آنلاین به نشانی sunnatonline.net ثبت نمایید و پاسخ خویش را از آن‌جا دریافت کنید.

 77. درود به شما عزیزان.خداوند خیرتان بدهد

 78. ﺑﺎ ﺗﺸﻜﺮ ﺫﻳﺎﺩ اﺯ ﺳﺎﻳﺖ ﻣﻔﻴﺪ ﺷﻤﺎ. ﻣﻦ ﻳﻚ ﺳﻮاﻝ ﺩاﺷﺘﻢ اﮔﺮ ﺟﻮاﺑﺶ ﺭا اﺭاﻳﻪ ﻛﻨﻴﺪ اﺟﺮﻭ ﺛﻮاﺏ ﺧﻮاﻫﺪ ﮔﺮﻓﺖ. ﺁﻳﺎ ﺑﻮﺳﻴﺪﻥ ﻭﻟﻴﺴﺪﻥ اﻧﺪاﻡ ﺯﻥ ﺑﺠﺰ اﺯ ﺟﺎﻱ ﺷﺮﻣﮕﺎﻩ و ﻣﻘﻌﺪ ﺩﻳﮕﺮ ﺟﺎﻳﻬﺎ ﻳﻌﻨﻲ ﺩﻭﺭ ﮔﺮﺩ ﺭاﻥ ﺩﻧﺒﻪ ﻣﺸﻜﻞ ﺩاﺭﻩ ﻳﺎ ﺧﻴﺮ ﺗﺸﻜﺮ

 79. همسری که ماهانه است از پشت عمل انکام شور طلاق محسوب میشود

 80. با سلام و خسته نباشید اگر هنگام نزدیکی منی انسان روی اون پتو ریخته شود ایا ان پتو نجس است؟

 81. سلام آیا ازدواج موقت (متعه ) کار حلالی هست ؟
  واین کار برای ارضای شهوت ها است و خرد کردن شخصیت زن
  چون من این ازدواج را قبول ندارم و به نظر من این کار بدعتی است که بعد از پیامبر اکرم آمده

 82. ﺳﻼﻡ ﺧﺪﻣﺖ ﺷﻤﺎ ﺧﺪﻣﺖ ﮔﺰاﺭاﻥ ﺩﻳﻦ اﺳﻼﻡ. ﻣﻦ ﻳﻚ ﺳﻮاﻝ ﺩﻳﮕﻪ ﺩاﺭﻡ ﺧﺪا ﻛﻨﺪ ﺟﻮاﺑﺶ ﺭا ﺑﮕﻮﻳﺪ ﺁﻳﺎ ﺯﻣﺎﻥ ﺑﻮﺳﻴﺪﻥ. ﭘﺴﺘﺎﻥ ﻫﻤﺴﺮ ﺧﻮﻳﺶ ﺩاﺭاﻱ ﺷﻴﺮ ﺑﺎﺷﺪ اﮔﺮ ﻗﺼﺪ ﺧﻮﺭﺩﻥ ﺷﻴﺮ ﻧﺒﺎﺷﺪ اﺷﻜﺎﻝ ﺩاﺭﺩ ﻳﺎ ﺧﻴﺮ ﺗﺸﻜﺮ اﻣﻴﺪ اﺳﺖ ﺟﻮاﺏ ﺭا اﺭﺳﺎﻝ ﻛﻨﻴﺪ

 83. عمران حسینی ازتهران

  بهترین زمانی ک شوهر باهمسرش نزدیکی کند کی بوده وچه فایده های دارد؟ خدایا همه مارابه راه راستت هدایت کن آمین

 84. من ازدواج کردم الان هرماه مریضیم۷روزطول میکشه ایااین نمازهای که نمیتوانم بخونم قضای دارن یانه؟ جزاکم الله خیرا

 85. با سلام و خسته نباشید برای من یه سوال هست که وقتی با زن قبل از خواب شوخی هایی انجام شود و فقط کمی در مرد رطوبت یا به مقدار کمی لباس مرد خس شود ایا غسل بر مرد واجب هست با تشکر

  • وعلیکم السلام
   این رطوبتی که قبل از عمل جنسی و به هنگام شوخی با همسر بیرون می‌آید، مذی نام دارد و از آن وضو می‌شکند و آن قسمت از لباس که خیس می‌شود باید شسته شود ولی غسل لازم نیست؛ اما اگر در همین حالت منی بیرون آمد، غسل واجب می‌گردد.

 86. سلام . حکم کسی که بدلیل شرایط خاص از پشت با همسرش نزدیکی کرده چیست آیا فقط باید توبه کند یا چیز دیگر

 87. سلام این سایت برای اهل سنت هستش درسته شما نباید با احکام شیعیان قاطی کنی درضمن اهل شیعه احکام رواشتباه میگیرند لطف کنید بگید برای کدوم اهل هستش

 88. سلام غذا دادن به کودک قبل از. انجام غسل چگونه است؟

 89. سلام.استادهای محترم اونایی که این نظر رو میخونید:آیا من که مجردم هیچ رابطه جنسی با هیچ زنی نداشتم خدای خودمو پرستش میکنم ۲۴ساله عمری از خدا گرفتم امانمیدونم با وضع فوق العاده که من دارم پولی که در میارم خرج دوا ودکتر مادر مریضم میشه مایحتاجم رو با این حقوق کم بدست میارم نمی تونم زن بگیرم من حقم است این زندگیم باشه؟چرا؟چرا؟چرا؟
  چراهمه فک میکنن پول پسر همه چیزه؟چرا؟

  • برادر عزیز از لطف خدا ناامید مباش انشائالله همسر مناسبی برایت پیدا میشود فقط صبر و دعاکن شاید امتحان باشد دخترانی هم هستند که دنبال پول نباشند همسر من هیچ نداشت و حتی مشکلات جسمی داشت برای رضای خدا بااو ازدواج کردم ومدتها خرج زندگی دادم فقط تلاش کن وضمنا به راههای ممکن بیندیش شاید توقعاتت زیاد است یادرجایی کارت میلنگد خداوند میخواهدمتوجهت کند ویا مسایل دیگری که باید خودت باتفکر به آن پی ببری

 90. سوال دارم از استاد بزرگوار: گفتن کلیمه ایا به اول نام حضرت محمد (ص) کدام مشکل دارد یا خیر؟

 91. باسلام ایابوسیدن ولب گیری اژهمسر وضوباطل می شود می خواستم نظر چهار مذهب اهل سنت رو دراین باره بدونم

  • وعلیکم السلام
   برخی از ائمه اهل سنت مانند امام ابوحنیفه می‌گویند که در این صورت وضو باطل نمی‌شود و دیدگاه برخی اتمه دیگر مانند امام شافعی و غیره بر خلاف این است. البته اگر بوسه به صورت شهوت باشد و مذی بیرون بیاید، در این صورت نزد همه‌ی ائمه وضو واجب است.

 92. فکر میکنم اگر نظرات چک شود و در صورت مفیدبودن تایید شود بهتر است.

 93. باسلام ایا قبل از غسل باید وضو گرفت

 94. با سلام
  با تشکر از توضیحاتتون.
  آیا دختران با افکار جنسی ارضا میشوند یا حتما باید تماس صورت گیرد؟

 95. باسلام اگر زن انسان در شرایط قاعدگی بود می توان ازطریق دهانی وپستانها ارضا نزدیکی کرد وارضا شد با تشکر

 96. سلام علیکم ممنون از سایتتون میخواستم بدونم خود ارضای برای یک پسر حرام است یا نه؟ البته ببخشید
  من توانایی ازدواج و ندارم!

 97. ممنون ازلطفتان که همواره آماده وپاسخ گوی سوالات ما هستید
  خدا اجرتون بده ان شاالله هیچ وقت سایه ی علمای بزرگ وبرجسته مارو از سرمون بکنارنگیره الهی آمین
  زنده باد بلوچستان دوستتون داریم

 98. سلام اگر همسرمان در خونریزی باشد ونزدیکی کنیم از سوراخ پشت هم نباشه از لای پا باشه اشکال داره؟

 99. سلام علیکم با تشکر از مطالب خوب و ارزش مندتون خیلی خوب و اموزنده بودن اجرکم عندالله

 100. سلام خدمت دست اندرکارن سایت اسلامی اهل سنت و جماعت با تشکر از زحمات شما در عرصه خدمت برای دین اسلام و آگاهی جوانان مسلمان از خداوند ج استدعا دارم که اجر این کار خیر برای شما هم در دنیا و هم در آخرت بدهد.

  سوالی داشتم که مدت در باره آن تحقیق کردم ولی تا به حالا در یک سردرگمی به سر میبرم سوالم اینست که من چند بار به رضایت همسرم از پشت نزدیکی داشتم اما بعداً تصیمیم گرفتم یک وعده با خدای خود میکنم که دیگر اینکار را نکنم برای مدتی اینکار نکردم اما متاسفانه بازهم این اشتباه از من سر زد که خیلی پشیمانم نمیدانم حکم اش چیست آیا با توبه قبول میشود و یا کفاره هم برمن لازم است چون من با خدای خود عهد کرده بودم خیلی پریشانم اگر کفاره لازم کفاره اش چیست خیلی ممنون میشوم اگر جواب بدهید.

 101. سلام.

  ۱- در زمان قاعدگی زن اگر از وسط پاارضاع شوند به شیوه ای که آلت تناسلی دو طرف فقط باهم تماس داشته باشند و دخول صورت نگیرد چه حکمی دارد؟

  ۲- حکم دخول در زمان قاعدگی چیست؟ واگر کفاره است کفاره آن چیست؟

  ۳- کفاره قسم چیست؟

  ۴-

 102. سلام.دارالافتاء کدام قسمت سایت هست نتونستم پیدا کنم؟

 103. سلام خواهش می کنم کمکم کنید من دختری ۲۴ ساله هستم و یکی دو سالی میشه استمناع می کنم , آیا استمناع غسل جنابت میخواد؟ من گاهی اوقات بدون غسل نماز خوندم آیا گناه کردم؟ استمناع از دیدگاه اهل سنت حرام و گناه هست ؟ در این صورت باید کفاره بدم؟ دوست دارم توبه کنم ولی کنترل کردنم خیلی سخته. خواهش می کنم جواب بدید
  با سپاس

  • سنّت آنلاین

   وعلیک السلام
   این کار از دیدگاه اهل سنت ناجایز است و باید سعی در ترک نمودن این عمل نمود که بهترین راه ترک آن ازدواج است. اما در صورت خودارضایی اگر منی بیرون بیاید، غسل واجب می گردد و نمازهایی که بدون غسل خوانده شده اند باید اعاده گردند. کفاره ی شرعی نسبت به این امر وارد نشده است اما در هر صورت باید توبه نمود و به رحمت الهی امیدوار شد و اگر به خاطر تنبیه نمودن خویش مبلغی را صدقه بدهید، بهتر است. والله أعلم.

 104. با سلام و خسته نباشید یک سوال داشتم ایا در دوران نامزدی که عقد پسر و دختر خوانده شود نزدیکی جایز است و میتوانند با هم بخوابند با تشکر

 105. مرسی از لطفه تون خیلی اموزنده بود اما من بیشترس رو میدونستم
  ممنون میشم اگه جریان گربه ی دمه عجله رو هم توضیح بدین

 106. سلام تازه خواستگاری رفتم ولی نمی دونم چرا هرچه به مراحل بعدی فکر میکنم احساس بدی دارم ونسبت به طرف مقابل بی احساس وبدون شور وشوق هستم ازشما میخواستم که راهنمایی یفرماید ممون میشم

 107. باسلام و تشکر
  بعضی از دوستان گفتن توانایی ازدواج ندارند چرا ب انها توصیه صبغه کردن نکرید
  شرایط خواسی میخواد ک دوستان ندارند؟
  نماز خواندن در.حالی ک جنب شده باشیم بدون این ک بدونیم جنب شدیم حرامه؟ اگع بعد نماز یا روز.بعد فهمیدیم جنب شدیم باید نماز.رو دوباره بخونیم؟
  لطفا سریعتر و ایمیل کنید برام پاسخ رو

 108. باسلام ایا قسم خوردن به جان خود بجای خدا شرک است چون ما در زندگی روز
  مره خواه نا خواه ای ن جمله را به زبان می اوریم چون بعضی ازعلما ان
  راجزو شرک نمی دانند ومیگویند نگفتنش بهتر است لطفا جواب قاطعی بدهید شیخ
  خدا نگهدار

 109. مطالب بسیاراموزنده است ان شاءالله موفق باشید

 110. تراشیدن موهای بدن ازجمله دست وپا چه حکمی دارد

 111. ایاصحبت کردن باکسی که میخواهیم باان ازدواج کنیم قبل ازازدواج دردوران نامزدی برای اشنایی بیشترازیکیریگر ایا اشکال دارد یانه

  • سنّت آنلاین

   آنچه در روایات آمده فقط این است که یک بار می توانند همدیگر را ببیند، صحبت کردن آن هم به تنهایی خالی از اشکال نیست. والله أعلم.

 112. سلام من ۱۹ سالمه و با دوست دختر ۱۶ سالم رابطه داشتم . من گناهم بخشیده میشه?

  • سنّت آنلاین

   وعلیکم السلام
   توبه تمام گناهان گذشته‌ی انسان را محو می‌کند به شرطی که واقعاً از کردار قبلی پشیمان باشد.

 113. با سلام .حکم زدن تمام مو های بدن چیست وایا زدن موی ساق پا و ران پا یا موی روی سینه ضرری دارد.با تشکر

 114. سلام ایا بوسیدن اندام تناسلی حرام است؟

 115. اینجانب خیلی زود دچار انزال می شوم و هر کاری کردم درست نشده است و همیشه ناراحت هستم که مرتکب گناه می شوم یا نه و اگر همسر من به خاطر این موضوع دچار خطایی بشود ایا گناهی به گردن من هست؟ و چگونه می توانم کاری کنم که همسر من دچار گناهی از این بابت نشود؟ من که نمی توانم او را ارضاء کنم پس تکلیف من چیست؟ همیشه از این بابت نگران هستم و دچار عذاب وجدان هستم. در ضمن کاری هم نمی توانم بکنم. بارها هم به همسرم گفتم که اگر ناراحتی طلاق بگیر. ولی من همیشه باید از این بابت در شک و ابهام باشم .

 116. سلام سایت شما خیلی عالی هست ممنونیم

 117. مطالب خوبی بود،تشکر میکنم که جوابها روشن و بدون پیچیدگی ست،
  من و دوست پسرم گاهی سکس چت داریم،به طوری که هر دو ارضا میشویم ،و بعد از ان هم برای اعاده واجبات مثل نماز، غسل میکنم.البته بعد از ارضا شدن، احساس گناه میکنم،شرایط به گونه ایست که ازدواج ما را مشکل کرده است،بنظر شما این رابطه گناه است وبهترین کار برای ما چیست؟

  • سنّت آنلاین

   در گناه بودن این کار هیچ شکی نیست و باید از این کار توبه کرد؛ این چنین دوستی‌ها پیامدهای خوبی به دنبال ندارد و باید این کار را ترک داد و هر گونه رابطه‌ای باید از طریق مشروع انجام گیرد.

 118. واقعا از دوستان تشکر میکنم

 119. باسلام-در صورت عدم قصد بچه دار شدن،بازهم رعایت دستورات روبه قبله نبودن و حرف نزدن و ایستاده دخول نکردن و منع اول ماه وسط ماه و آخر ماه و منع های زیادی که گفته شده باید رعایت کرد؟باتشکر

 120. آیا صیغه کردن زنی‌ که کفر است ولی‌ عاشقت است جایز هست یا نه؟ (و صیغه کردن این زن، او را از فحشا حفظ کند)

 121. حکم آمیزش در حمام و استفاده از شامپو برای لذت بیشتر؟

 122. باسلام وتشکر مطالب خوب واستفاده کردیم وازشماخواهشمندیم مطالب جدیدتر در سایت قراربدهید

 123. سلام
  تراشیدن مو های بالای الت تناسلی چه حکمی دارد
  و تراشیدن مو ی صورت و…?
  و دوم اینکه من یک جوان ۱۳ ساله هستم چند بار به وسوسه ی شیطان عمل خود ارضایی انجام دادم ایا روزه گرفتن بر من واجب است؟

  • سنّت آنلاین

   وعلیکم السلام
   ۱- تراشیدن موهای زیر ناف جزو امور فطری است که باید تراشیده شوند؛ البته نگه داشتن موی ریش سنت است و تراشیدن آن خلاف سنت و ناجایز می‌باشد.
   ۲- بله بر شما روزه واجب است و بهتر شما را در برابر این عمل حفاظت خواهد کرد.

 124. سلام احترامات تقدیم تان امید صحت مند سرحال باشید
  دو سوال داشتم
  اول : بوسه وعشق بازی که سبب انزال منی نشود چی حکم دارد ؟
  دوم: هرگاه شخصی چند ما مسافراست ماه روزه برمی گردد خونه وازان می ترسد که در جریان روز شاید عمل زناشوئی صورت گیرد مگر زن وشوهر تصمیم می گیرند که همان شب سحری ونیت روزه نمی کنند وروزه را افطار میکنند درین مورد حکم اسلام چیست ؟

  • سنّت آنلاین

   وعلیکم السلام
   ۱- البته این صورت سبب مذی می شود که نجس است و از آن وضو می شکند.
   ۲- این کارشان ناجایز و حرام است.

 125. سلام
  میخواستم بپرسم قنوت در نماز صبح واجب است؟
  اگر واجب است طرز صحیح خواندن ان چگونه است

 126. سلام ببخشید انزال با دست همسر باعث بطلان روزه میگردد ؟

 127. سلام اگر مردی بعلت شهوت بسیار با همسرخود در هنگام روزه داری مقاربت کند روزه اش باطل است ؟ کفاره جمع براو واجب میشود؟ باید روزه آن روز قضا گردد؟ اگر آن مرد ندانسته یا نادانی کرده حکمش چیست
  متشکرم

 128. سلام
  آن مرد هم باید روزه همسرش نیز را باید بگیرد یعنی هم کفاره خودش و هم کفاره همسرش را بپردازد؟
  حکم همسرش چیست( زوجه)؟

  • سنّت آنلاین

   وعلیکم السلام
   سؤال مفهوم نیست؛ ولی اگر منظور شکستن روزه به وسیله ارتباط جنسی زن و شوهر باشد، هر کدام باید کفاره‌ی خود را جداگانه ادا نماید. والله أعلم.

 129. باسلام بحضور عزیزانی که با حساسیت نسبت به دستورات و احکام دینی سئوالات خود را مطرح میکنند و با تشکر از برادر اهل سنتی که پاسخ گو هستند به استحضار دوستان میرسانم این سایت متعلق به برادران عزیز اهل سنت میباشد . با احترام به فقه و احکام عزیزان اهل سنت پیشنهاد میکنم برادران شیعه بهتر است سئولات خود را در سایتهای متعلق به علمای شیعه مطرح و پاسخ لازم را دریافت فرمایند زیرا در مواقعی پاسخ فقه اهل سنت و فقه شیعه به یک پرسش واحد متفاوت میباشد از جمله حکم پاکی یا نجسی مذی ( ابی غیر از منی که از مرد بهنگام تماس با همسر و یا تحریک شدن خارج میشود و ربطی به منی ندارد و در فقه شیعه پاک میباشد) . با ارزوی مجد و عظمت اسلام و مسلمین و برقراری محبت و دوستی بیش از پیش بین تمامی اهل مذاهب اسلامی

 130. ممنون میشم نحوه غسل جنابت رو کامل توضیح بدین

 131. باسلام
  وقتی منو نامزدم باهم حرف میزنیم ارضا میشیم ایا غسل لازمه؟
  همچنین ممنون میشم نحوه غسل جنابت روکامل توضیح دهید؟

 132. با سلام و تشکر از سایت خوبتون .میخواستم بدونم حکم مردی که اصلا توجهی به نیازهای جنسی زنش نداره و بیش از ۲ ساله که نزدیکی با زنش نداشته چیه؟ همچنین حکم زنی که به خاطر بچه اش این زندگی رو تحمل میکنه و هنوز ۳۰ سالش نشده با نیاز جنسی بالا و طبع گرم چی میشه؟ باز اونایی که مجردن امیدی به ازدواج دارن ولی این زن که جوانی خودشو داره فدای یه مرد و بچه اش می کنه آیا نسبت به بدن خودش گناه نمی کنه؟ خواهش میکنم جوابمو بدین. تکلیف این زن چیه؟؟

 133. ۱)اگر در هنگام ارضا شدن مرد، هیچ آبی از مرد به بدن و لباس زن نخورد، یعنی منی ب بیرون ریخته شود، غسل بر زن واجب است؟
  ۲)اگر آب مرد بیرون بریزد اما دست زن به آب منی بمالد حکم غسل دارد برای زن یا با شستشوی دست کافی است؟

  • سنّت آنلاین

   ۱) در صورتی که هیچ گونه تماسی با ختنه گاه زن انجام نگرفته باشد، در این صورت بر زن چیزی لازم نیست.
   ۲) بر زن غسل لازم نیست.

 134. سلام — ببخشید این سوال را مطرح می کنم
  آیا سکس دهانی برای زن جائز می باشد یا خیر ؟

 135. تور رو خدا جوابمو بدین خیلی سردرگمم و عذاب وجدان دارم.
  وقتی روزه بودم اسمسی با نامزدم حرف می زدیم بدنم یه مقدار خیس شد اولش یقین داشتم که با حرف زدن تحریک نمی شم ولی الان نمی دونم روزه ام باطل شده یا نه. این آب پاکه یا نه. نمی دونم چی کار کنم؟؟؟؟؟؟؟/

 136. سلام به علمای عزیز خدا حفظ تون کنه آیا با هر شیوه ای با همسر خود هم خوابی کرد اشکال نداره

 137. فرمایشات شما کمی تند روی بود
  از نظر آیت الله مکارم و رهبر معظم انقلاب ارتباط از پشت کراهت دارد اما حرام نیست
  در ضمن از چهار نوع آب مرد فقط منی نجس است و همچنین تحریک دهانی یا ارتباط جنسی دهانی هم جایز است
  شما از فرمایشات کدوم مرجع تقلید اعظم بهره جستید؟
  بفرمایید ما هم مطلع شیم
  این چیز هایی که من گفتم از رساله آیت الله صافی گلپایگانی و ایت الله مکارم شیازی و آیت الله خامنه ای بود
  با تشکر

 138. ۱. حکم آمیزش از پشت

  از آنجا که مراجع تقلید در این مسأله اختلاف نظر دارند شما باید طبق فتوای مرجع تقلید خود عمل نمایید.

  برای اطلاع بیشتر شما نظرات عده ای از مراجع را در خصوص این مسأله بیان می کنیم:

  ۱) برخی از مراجع[۱] قائل به کراهت شدیده می باشند.[۲]

  ۲) برخی می گویند[۳]: به احتیاط واجب جایز نیست.

  ۳) برخی قائلند[۴] که: اگر زن راضی باشد کراهت شدید دارد و اگر راضی نباشد، بنابر احتیاط واجب جایز نیست.[۵]

  ۲. حکم خوردن آلت همسر

  از دفاتر مراجع عظام تقلید تا کنون جواب های زیر دریافت شده است:

  حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی):

  فى نفسه اشکال ندارد ولى باید از خوردن خبائث و منى اجتناب گردد.

  حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله العالی): شرعاً حرام نیست.

  لازم به ذکر است که عدم اجبار، فرقی در حکم مسئله ایجاد نمی کند.

  [۱] حضرات آیات عظام، امام خمینی، اراکی، گلپایگانی(رحمهم الله) ، خامنه ای، صافی، مکارم و زنجانی.

  [۲] نک: تحریر الوسیله ج۲ ص۲۴۱ کتاب النکاح مساله ۱۱، نجاة العباد(للإمام الخمینی) ۳۵ احکام حیض ص ۳۵.

  [۳] حضرات آیات عظام، خوئی(ره)، تبریزی (ره) و بهجت.

  [۴] حضرت آیت الله العظمی فاضل(ره) و سیستانی .

  [۵] توضیح المسائل مراجع، ج۱، مسأله ی ۴۵۰، ص۲۶۰، رساله ی دانشجویی، سید مجتبی حسینی، پرسش ۳۸۹، ص۲۴۳.

 139. سلام ببخشید خواستم بدونم در دوران پیش از قائدگی که گاهاً لکه بینی دارم آمیزش جنسی ضرری ندارد یا گناه؟ خونریزی ام کامل نیست-چند قطره در کل روز که حیض نیس اختلالات هورمونی هست.ممنون

  • سنّت آنلاین

   وعلیکم السلام
   اگر واقعاً خون حیض نباشند که در اصطلاح شرع به آن استحاضه می گویند، در این صورت آمیزش جنسی اشکالی ندارد.

 140. سلام خسته نباشین ببخشیید که مزاحم شدم ایا بوسیدن یا لیسیدن کف پاهای همسر مشکلی دارد در حالی که همسر راضی باشد. خیلی ممنون .

 141. باسلام.
  شما بهتراست یک رساله بنویسید،اخه چند تا کراهت و کراهت شدیدرو جزء محرمات شمردین.
  لطف کنید با آوردن یک روایت حکم به حرام ندین. فقها هم روایاتی که شما دیدید رو دیدن اما حکم به حرمت ندادند لطفا عین فتوای فقها را بنویسید با منبع

 142. سلام برای پسردار شدن چه دعایی درحین امیزش باید خواند؟

 143. باعرض سلام و خسته نباشی

  از این سایت شما بسیار بسیار مفهوم های زیادی فهمیدم بسیار ممنون.

 144. این سایت مال اهل سنته؟

 145. ایا لیسیدن بدن زن اشکال دارد حاجاقا همه جای بدنشا

 146. باعرض سلام خدمت استاد گرامی:جماع کردن٣بار دریک شب چندبار غسل بکنم کافیه٢جلوگیری کردن مرد(بیرون ریختن منی)چه حکمی دارد اجرکم عندالله این جانب را ازشک دربیارید

 147. با سلام

  همسر من تقریبا هر ۵ ماه یکبار با من همبستری میکند(با دیگران ارتباط دارد) و با توجه به خواسته من از من دوری میگند
  با توجه به نیاز من ایا ارتباط من با مردان دیگر جه حکمی داردو چاره کار من چیست؟
  امکان طلاق نیز وجود ندارد.لطفا کمکم کنید

  • سنّت آنلاین

   وعلیکم السلام
   ارتباط با نامحرم قطعاً حرام است و بایستی همسر خود را توجیه کنید وگرنه از طریق دادگاه امکان شکایت و طلاق وجود دارد؛ اما به هیچ عنوان این اجازه را ندارید که با مردان دیگر ارتباط برقرار نمایید که دنیا و آخرتتان به باد می رود.

 148. هم بستر شدن باهمسر بعد شهوت که می ریز داخل الت زن چرا ان را بس می ریزد ما را رهنمای کنید

 149. Salam May bakhsheed fasela Bain 2 nazdeeki dar yak shab chand daqh ast lotfan jawab

 150. سلام،خسته نباشیداز شما واقعا ممنونم خیلی منو راهنمایی کردید خدا اجرتان را بدهد و یک سوال دارم:آیا گرفتن زن دوم رضایت زن اول را می خواهد توضیح دهید ممنون؟

 151. سلام ممنون از مطلب خوبتون
  یک سوال داشتم من در برخی کتابها خوندم که نزدیکی در برخی روزها حرام است مثلا روزهای اعیاد اسلامی مثل عید فطر و قربان آیا درست است؟ ودر چه روزهای دیگری حرام است؟ لطف کنید با ذکر منبع بفرمایید

 152. سلام گفتند ایت الله خامنه ای گفتند اشکال ندارد با لاک وضو گرفت درست است

 153. سلام دوست عزیز یا بوسیدن و لیسدن حاالت تناسلی مرد برای زن واز زن برای مرد درصورتیکه کدام نجاستی و وکدام آبی که ترشح کند نباشد جایز است یا نه به استثنای درنطرداشت رعایت اخلاقی دکه هم کدام حکم وجود دارد از نظر قرآن وسنت اگه ها منبع را زکر کنید تشکر

 154. سلام مرسی از جوابهای خوبتون. میخواستم بدونم تنها لیسیدن آلت مرد غسل لازم دارد؟

 155. بسیار عالی بود ممنون

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد/ نظرات ارائه شده در مطالب به منزله دیدگاه سایت سنت انلاین نیست

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

زبان فارسی زبان عربی سنت آںلاینءِ بلوچی بہر


Scroll To Top