شما اینجا هستید: خانه / خانه وخانواده / اخلاق وتربیت / آداب زناشويي/ هم‌بستري

آداب زناشويي/ هم‌بستري

برادر و خواهر محترم!

دين اسلام كامل و جامع است و در هر زمينه آداب و احكاام لازم را بيان داشته است، حتى در زمينه‌ي زناشويي، شرم مانع بيان حق نشده است. پيامك‌هايي در استفتاء از مسائل زناشويي مرا بر آن وا داشت تا آداب زناشويي را به صورت مختصر به خوانندگان محترم تقديم دارم.

زناشويي نوعي عبادت است و بر خلاف پندار برخي جاهل، تنها عملي حيواني نيست و هم‌چنان كه انسان در حال خورد و نوش حيوان نمي‌گردد و از ايمان خارج نمي‌شود، در حال هم‌بستري هم قضيه چنين است؛ اما تفاوت مسلمان با كافر و يا حيوان اين است كه او كارهاي خود را مطابق با قانون و موازين شرعي انجام مي‌دهد.

در اين مقاله‌ي مختصر، نخست محرمات زناشويي، و سپس سنت‌ها و آداب آن بيان مي‌شود.

حرام اول: مجامعت در سوراخ عقب (دُبر):

زناشويي در دبر حرام و خلاف فطرت است. پيامبر صلىٰ الله عليه وسلم مي‌فرمايد: «لعن الله الذين يأتون النساء في محاشهن»؛ خدا نفرين كرده  بر اشخاصي كه با زنان در دبرهاي‌شان مجامعت مي‌كنند. (رواه الطبراني في الأوسط و ابن عدي وهو حديث صحيح)

و نيز مي‌فرمايد: «مَلْعُونٌ مَنْ أَتَى امْرَأَتَهُ فِي دُبُرِهَا»؛ هر كس كه از سوراخ پشت زنش استفاده‌ي جنسي كند، ملعون است؛ يعني: از رحمت و رضاي خدا محروم است. (ابوداوود: 2162؛ مسند احمد: 9733، 10206)

حرام دوم: مجامعت در روزهاي قاعدگي (حيض):

الله تعالىٰ مي‌فرمايد: «وَيَسْأَلُونَكَ عَنِ الْمَحِيضِ قُلْ هُوَ أَذًى فَاعْتَزِلُوا النِّسَاءَ فِي الْمَحِيضِ» [البقرة/222]؛ از تو در باره عادت ماهانه مي‏پرسند، بگو: آن رنجي است، پس هنگام عادت ماهانه از [آميزش با] زنان كناره گيري كنيد.

در حديث آمده است: «مَنْ أَتَىٰ حَائِضاً أَوِ امْرَأَةً فِى دُبُرِهَا أَوْ كَاهِناً فَصَدَّقَهُ بِمَا يَقُولُ فَقَدْ كَفَرَ بِمَا أُنْزِلَ عَلَىٰ مُحَمَّدٍ»؛ هر كسي با زني كه در حال خون‌ريزي است يا در سوراخ پشت آن هم‌بستري كند، يا پيش كاهن (كسي كه از امور آينده خبر مي‌دهد) برود و سخنان او را باور كند، پس به دين محمد كفر ورزيده است. (ترمذي: 135؛ ابن ماجه: 639)

لازم به يادآوري است كه در ايام قاعدگي فقط عمل جنسي حرام است و بوسه گرفتن و ساير تلذذات از زن حلال مي‌باشد.

حرام سوم: افشاي عمل زناشويي و متعلقات آن:

حرام است كه مرد يا زن عمل جنسي و سخنان مربوط به آن و تلذذ از يك‌ديگر را پيش دوستان افشا كنند. پيامبر صلىٰ الله عليه وسلم مي‌فرمايد: «إِنَّ مِنْ أَشَرِّ النَّاسِ عِنْدَ اللَّهِ مَنْزِلَةً يَوْمَ الْقِيَامَةِ الرَّجُلَ يُفْضِى إِلَى امْرَأَتِهِ وَتُفْضِى إِلَيْهِ ثُمَّ يَنْشُرُ سِرَّهَا»؛ از بدترين مردم نزد خدا، مردي است كه با زن خود هم‌بستر مي‌شود، سپس راز وي را فاش مي‌كند. (صحيح مسلم: 1437)

حرام چهارم: ليسيدن رطوبات اعضاي تناسلي يك‌ديگر:

ليسيدن آب آلت يك‌ديگر حرام است؛ چون اين آب مثل ادرار نجس مي‌باشد و نوشيدن مايع نجس حرام است و اگر ليسيدن بدون فرو بردن آب آلت باشد، باز هم افراط در هم‌بستري و تقليد از غربيان مي‌باشد واجبار يك‌ديگر بر اين امر غير فطري  جايز نيست و شايسته نيست زبان مسلمان كه آله‌ي ذكر و تلاوت است، با محل نجاست تماس پيدا كند.

حرام پنجم: زناي خيالي:

جايز نيست كه مرد، هنگام مجامعت با زوجه‌ي خود زن غريبه‌اي را تصور كند و يا زن، مرد اجنبي را در خيال آورد.

آداب و سنت‌هاي هم‌بستري

1- نيت پاك‌دامني وتناسل از هم‌بستري:

هر يك از زوجين هدفشان از هم‌بستري حفاظت از زنا وفحشا، توالد و تناسل باشد و در اصل هدف از ازدواج همين است. هم‌بستري با نيت فوق موجب اجر و ثواب است و بدون از آن چون به عفت و پاك‌دامني زوجين كمك مي‌كند، اميد است كه موجب اجر و ثواب باشد. پيامبر صلىٰ الله عليه وسلم مي‌فرمايد:‌ «… وَفِى بُضْعِ أَحَدِكُمْ صَدَقَةٌ». قَالُوا: يَا رَسُولَ اللَّهِ! أَيَأْتِى أَحَدُنَا شَهْوَتَهُ وَيَكُونُ لَهُ فِيهَا أَجْرٌ؟ قَالَ: «أَرَأَيْتُمْ لَوْ وَضَعَهَا فِى حَرَامٍ أَكَانَ عَلَيْهِ فِيهَا وِزْرٌ؟ فَكَذَلِكَ إِذَا وَضَعَهَا فِى الْحَلاَلِ كَانَ لَهُ أَجْرٌ»؛ هم‌بستري با زن نوعي صدقه‌دادن است. اصحاب گفتند: اي پيامبر خدا! هرگاه يكي از ما شهوت خود را برآورده مي‌سازد، در آن اجر و ثواب است؟ پيامبر صلى الله عليه وسلم فرمود: آيا اگر قضاي شهوت خود را در حرام مي‌نهاد، بر او گناهي نمي‌بود؟ همين طور است اگر آن را در حلال بنهد، داراي اجر خواهد بود. (صحيح مسلم: 1006)

2- ملاعبت و ملاطفت:

مستحب است كه مرد پيش از هم‌بستري، شهوت زن را تحريك كند، به هر وسيله‌اي كه وي تحريك مي‌شود از قبيل بوسه گرفتن و مكيدن زبان وي و چسباندن بدن به بدن و استعمال خوشبويي و …. تا زن هم از مجامعت لذت ببرد. و اگر پيش از تحريك زن مشغول به هم‌بستري شود، غالباً پس از انزال مرد، شهوت زن تسكين نمي‌يابد و لذت كامل نمي‌برد. جابر بن عبدالله مي‌گويد: «نَهَىٰ رسول الله صلىٰ الله عليه وسلم عَنِ المُوَاقَعَةِ قَبْلَ المُلاَعَبَةِ»؛ پيامبر صلىٰ الله عليه وسلم از مجامعت پيش از ملاعبت باز داشته است. و در حديث ديگر مي‌فرمايد: «لا يقعن أحدكم علىٰ امرأته كما تقع البهيمة، وليكن بينهما رسول.» قيل: وما الرسول يا رسول الله؟ قال: «القبلة والكلام»؛ نبايد هيچ يك از شما بر زنش همچون حيوان بر اهل خود بيفتد؛ بلكه ميان آنان رسولي باشد، سؤال شد: يا رسول الله ! منظور از رسول چيست؟ فرمود: بوسه و صحبت كردن. (به روايت ديلمي در مسند الفردوس، حديث منكر است.)

 در كتاب خلاصة الفتاوىٰ نوشته است: دست زدن مرد و زن به اعضاي تناسلي و جاهاي شهوت‌انگيز يك‌ديگر جايز است.

3- بسم الله گفتن و خواندن دعا پيش از هم‌بستري؛

اين دعا از پيامبر صلىٰ الله عليه وسلم نقل شده است: «بِسْمِ اللَّهِ اللّٰهُمَّ جَنِّبْنَا الشَّيْطَانَ وَجَنِّبْ الشَّيْطَانَ مَا رَزَقْتَنَا»؛ به نام الله، خدايا! ما را از شيطان دور دار و شيطان را در آن‌چه به ما عنايت فرمودي، دور دار. (صحيح بخاري: 3271)

4- مرد پس از انزال كمي تاخير كند:

تا زن كاملا ارضاء بشود؛ چه بسا انزال وي به تأخير مي‌افتد؛ در كتاب المغني نوشته: فلا يعجلها حتي تقضي حاجتها؛ مرد زن را بشتاب وا ندارد تا آنكه زن حاجت خود را برآورد.

5- هم‌بستري به قدر تحمل زن:

در كتاب الدر المختار آمده است:‌ «لو تضررت من كثرة‌ جماعه لم تجز الزيادة علىٰ قدر طاقتها»؛ اگر زن از كثرت مجامعت مرد متضرر مي‌شود مجامعت بيش از توانايي زن جائز نيست.

بنابر اين مرد به قدر توانايي زن كفايت كند و ورنه زن ديگر بگيرد و مرد بايد به قدر كفايت زن جوابگو باشد؛ زيرا عفيف و پاك‌دامن درآوردن زن بر مرد واجب است. (احياء العلوم)

6- هم‌بستري در خلوت:

هم‌بستري بايد از سمع و نظر مردم به دور باشد و مناسب است كه زير چادر يا ملافه انجام گيرد. پيامبر صلىٰ الله عليه وسلم مي‌فرمايد: «إِذَا أَتَىٰ أَحَدُكُمْ أَهْلَهُ فَلْيَسْتَتِرْ، وَلا يَتَجَرَّدَان تَجَرُّدَ الْعِيرَيْنِ»؛ وقتي يكي از شما مي‌خواهد با همسرش مجامعت كند، پس خود را بپوشاند و زن و مرد هم‌چون برهنگي دو الاغ، خود را عريان نكنند. سنن (ابن ماجه: 1921؛ سند آن ضعيف است.)

اين حديث ضعيف است و امر به پوشش در حال مجامعت وظيفه اخلاقي است، ورنه زن و مرد مي‌توانند به صورت برهنه يك‌ديگر را ببينند، از ابن عمر رضي الله عنهما جواز آن جهت ازدياد تلذذ نقل شده است. (رد المحتار: 5/243)

7-عدم استقبال قبله:

هنگام هم‌بستري رو به قبله نكند. عمرو بن حزم و عطا آن را مكروه قرار داده‌اند. (المغني: 7/228)

8- عدم تکلم زیاد:

در اثناي هم‌بستري زياد صحبت نكند كه مكروه است. (المغني: 7/228)

9- صورت‌هاي هم‌بستري:

دين اسلام شيوه‌ي خاصي را در مجامعت لازم قرار نداده و آن را به دل‌خواه زوجين واگذار نموده است. فقط فريضه‌ي اسلام در اين است كه مجامعت در قُبُل (سوراخ جلويي) باشد.

عن ابن عباس أن أناسا من حمير أتوا النبي صلىٰ الله عليه و سلم يسألونه، فقال رجل منهم: إني أحب النساء وأحب أن آتي امرأتي مجبية، فكيف ترىٰ فأنزل الله تعالىٰ: «نساؤكم حرث لكم فأتوا حرثكم أنىٰ شئتم.» فقال رسول الله صلىٰ الله عليه وسلم: «ائتها مقبلة ومدبرة إذا كان ذٰلك في الفرج»؛ ابن عباس مي‌فرمايد: گروهي از قبيله‌ي حمير نزد رسول خدا صلىٰ الله عليه وسلم آمدند تا از او بپرسند. مردي از آنان گفت: من زنان را دوست دارم و دلم مي‌خواهد با همسرم در حالي كه دست ها و زانوهايش را به زمين زده مجامعت نمايم، چه مي فرمايي؟ خداوند متعال اين آيه را نازل نمود: «نساؤكم حرث لكم فأتوا حرثكم أنىٰ شئتم»؛ همسران‌تان كشت شما هستند، به كشت خويش به هر شكلي كه مي‌خواهيد درآييد. رسول خدا صلىٰ الله عليه وسلم فرمود: با زن خود در حالي كه رويش به سوي تو يا پشتش به سوي تو باشد هم‌بستري كن، به شرطي كه هم‌بستري در فرج (سوراخ جلوي) باشد. (معجم الأوسط طبراني: 3283)

برترين شيوه در هم‌بستري:

ابن قيم مي‌نويسد: بهترين شيوه‌ي هم‌بستري اين است كه زن زير و مرد بالا باشد. در حديث به زن فراش گفته شده و اين با پايين بودن زن سازگار است و در قرآن به مرد قوّام گفته شده است و بالا بودن وي از تكميل قوام‌بخشي مرد به زن است.

و حديث: «إِذَا جَلَسَ بَيْنَ شُعَبِهَا الأَرْبَعِ»؛ وقتي مرد ميان دست و پاي زن (براي مجامعت) بنشيند، بر همين شيوه دلالت دارد. (صحيح مسلم: 349)

بدترين شكل هم‌بستري:

ابن قيم مي‌نويسد: بدترين شكل هم‌بستري اين است كه مرد پايين و زن بالا باشد، اين روش خلاف فطرت نر و ماده و بيماري‌زاست.

10- استحباب وضو جهت تكرار عمل جنسي:

پيامبر صلىٰ الله عليه وسلم فرمود: «إِذَا أَتَىٰ أَحَدُكُمْ أَهْلَهُ ثُمَّ أَرَادَ أَنْ يَعُودَ فَلْيَتَوَضَّأْ»؛ وقتي يكي از شما با زنش مجامعت كرد و سپس خواست كه عودت كند، وضو بگيرد. (صحيح مسلم: 308)

11- وجوب غسل پس از عمل جنسي:

هنگامي كه كلاهك آله‌ي مرد در شرم‌گاه زن داخل شود، غسل بر مرد و زن واجب مي گردد، چه انزال بشوند، يا نشوند؛ چنان‌كه پيامبر صلىٰ الله عليه وسلم مي‌فرمايد: «إِذَا جَلَسَ بَيْنَ شُعَبِهَا الأَرْبَعِ وَمَسَّ الْخِتَانُ الْخِتَانَ فَقَدْ وَجَبَ الْغُسْلُ»؛ وقتي مرد ميان دست و پاي زن (براي مجامعت) بنشيند و كلاهك آله‌ي او در شرمگاه زن غائب شود، غسل واجب است. (صحيح مسلم: 349)

نوشته‌ي: عبدالحكيم سيدزاده (مجلس علمي عين العلوم گشت)

۳۳۵ نظر

 1. با سلام خدامت شما اساتید محترم
  ی سوال داشتم خدمت شما هم بستر شدن زوجین در ماه مبارک رمضان و ماه محرم چ حکمی دارد ؟ آیا حرام است یا خیر.
  تشکر بابت همه ی زحمات و تلاش شما برای آگاهی و هدایت مردم.

 2. بسیار مفید و آموزنده بود
  متشکرم

 3. خیلی خوب بو

 4. بسیار مفید بود

 5. بسیار آموزنده است متشکر

 6. بسیار مفید بود وخیلی از مسائل را که نمیدونستم یاد گرفتم اجرتون با خداوند خیلی استادان گرامی متشکریم

 7. ماشاالله.جزاکم الله خیرا.واقعا باید به این موضوعات بیشتر پرداخت برای اینکه روش ناصحیح این عمل باعث خیلی بی غیرتیا و بی عفتیا میشه

 8. سلام بر اندیشمندان راه محمدی(ص)
  زن که باردار باشه همبستری اشکال دارد یا نه؟ درکل بارداری

 9. اگر کسی ج..ل… زیادی زده باشد و زود انزال شود؟

 10. سلام .تشکر میکنم از سایت خیلی خوب و اموزنده شما . 1-کسی با زنش مجامعت کرد و در اخر بفهمند(هم زن و هم مرد) که زن در نصف کار دچار قاعدگی شده…ایا مرد دچار گناه شده؟ اگر شده کفارش چیه؟ 2-ایا استفاده از لوازم یا داروهای جلوگیری از حاملگی گناهی داره؟ 3-اگر کسی در ماه رمضان در روز با زنش….کفارش چیه؟

  • عليكم السلام!
   (1) چون از اول ندانسته‌اند كه چنين امري پيش مي‌آيد لهذا مرد گنه كار نمي شود و كفاره اي ندارد.
   (2) استفاده از لوازم جلوگيري از حاملگي اگر به خاطر عذر باشد مانند عدم توانايي در تربيت و پرورش كودكان و … اشكال ندارد و اگر به خاطر ترس از ارتزاق باشد جايز نيست.
   (3) در اين صورت بايد 60 روز پي در پي روزه بگيرد.

 11. چند خطی از مطالب رو خوندم ممنون خیلی آموزنده بود.

 12. خیلی عالی بود ممنون

 13. سلام.خیال پردازی جنسی باعث بطلان روزه است؟غسل واجب میشود؟

  • عليكم السلام
   فقط خيال پردازي موجب بطلان روزه نمي‌شود اما معنويت روزه را خدشه دار مي‌كند و اين كار اگر به انزال بكشد، غسل واجب مي‌شود. بايد توجه داشت كه خيال پردازي جنسي با غير همسر قطعاً حرام است و بايد از آن پرهيز شود.

 14. با سلام
  عالی بود بیشتر از احدیث استفاده کنید بسیار آموزنده نبوت بوت نبوت
  بود

 15. آیا در ماه مبارک رمضان بوسیدن همسر روزه را مکروه مکیند یا خیر؟

  • نه، تا زماني كه انزال نشود، روزه اشكالي ندارد؛ ولي اگر اين خطر وجود دارد كه با اين كار انزال شود، آن گاه كار مذكور مكروه است.

 16. سلام :‌ آیا برقرار کردن رابطه جنسی همرای همسرنکاح شد از راه پشت همسر را طلاق خواهد کرد یا گناه بزرگ است .

  • عليكم السلام
   ارتباط جنسي داشتن با همسر از عقب گناهي بزرگ و سنگين است. اما انجام اين كار سبب وقوع طلاق نمي شود.

 17. خوردن شیر همسر شیرده برای مرد هنگام برقرار کردن رابطه جنسی چه اشکال دارد حرام است یا خیر

 18. السلام علیکم

  استفاده از اسپری یاقرص برای تاخیر در امر انزال چه حکمی دارد؟

 19. اگر کسی خانم شرعی داشته بابشد با خانم دیگر زنا کن زنش طلاق خواهد شد یا گناه کبیره است . تشکر

 20. خیلی اموزنده بود

 21. با تشکر از شما نکات آموزنده ای بود

 22. باسلام واحترام

  ممنون ومتشکرمطالب خیلی خوب بودن

 23. سلام لطفا شیوه صحیح غسل کردن را بگویید

  • عليكم السلام!
   1ـ هر نوع نجاستي را از بدن دور كردن،
   2ـ سه بار آب در دهان نمودن،
   3ـ سه بار آب در بيني كردن،
   4ـ شستن تمام بدن طوري كه هيچ جايي حتىٰ به اندازه‌ي سوزني خشك نماند.
   ضمناً در ابتدا بسم الله فراموش نشود و از جانب راست هم بايد شروع كرد.

  • سلام. فکر کنم این سایت مال اهل سنت باشه.
   نحوه صحیح غسل شیعیان این نیس بلکه:
   1- نیت
   2- شستن سر و گردن
   3- شستن سمت راست بدن
   4- شستن سمت چب بدن
   اسمش هم غسل ترتیبیه

   • دکتر ! یعنی خیلی آخرشی ! اسم سایتو ندیدی مگه ؟
    ما هم نیت داریم+شستن سر و گردن هم جزئی از “شستن تمام بدن” هستش !

 24. خیلی باحال بود، با همسرم خوندیمش!!! چقدرم خندیدیم!!! بالاخره شاد کردن دل دوتا جوونم خیلی ثواب داره!

  • مگه جوک نوشتند که خنده دار باشه؟
   کاش جاهای خنده دارش و مشخص میکردین ما هم بی نصیب نمونیم

  • 1ساعته دارم میخونم و میخندم تا رسیدم به کامنت شما.
   مال شما از همش خنده دارتر بود.دمتون گرم.
   حال کردم

  • خانم سپیده کجاش خنده دار بودبگید تا ما هم بخنیدیم.بله گفتن مسائلی که رعایت ان حفظ پاکیزگی ونظافت است که این خود نصف ایمان است. برای شما خنده دار است
   البته من می دونم برای شما چرا خنده دار است !چون فکر می کنی اینگونه مسائل کهنه پرستی ،سنتی وبی مصرف هستندومخالف فرهنگ وکلاس و…است ولی هیچوقت از خود سئوال نکردی که کارهائی که افرادی با کلاس ومتمدن قلاده وافساربه دست فرهنگ غرب می کنند از جمله لاس زدن با الت نجس وکثیف زن ومردخوردن اب نجس منی همدیگرویا همجنس بازی ویا شهوت رانی وارضاء ان با سگ ویامحبت به سگ تا حدی که پول ارایش سگشان 2برابر یا بیشتر پول ارایش خودشان است خنده دار تر باشد؟!!؟؟اگر منظور این ها بود که به تو باید خندید وبرحالت باید تاسف خورد.چون حتی حیوانات هم اینطور نیستند.

  • چقدر بی مزه ای سپیده خانم با اون شوهرت…….

  • حیفه برات سپیده خانم بجای اینکه چیزی یادبگیری میخندی معلوماتت روببربالا

 25. سلام نزدیکی کردن درشب عرفه به قصدبچه دار شدن چه حکمی داره؟

 26. آیا مالیدن آلت تناسلی زن و شوهر در وقت همبستری جایز دارد؟

 27. سلام: ممنون از سایت خوب تون:
  اگر مرد. با بوسیدن زن ودست گرفت روی تناسل زن و یا تحریک کردن باصحبت و … زن تناسلش مرطوب(خیس)شود ایا غسل برای زن واجب میگردد؟

  • عليكم السلام؛ در چنين صورتي بر زن غسل واجب نمي‌گردد؛ وجوب غسل زماني است كه حداقل ختنه‌گاه مرد در ختنه‌گاه زن فرو رود و يا اينكه بر اثر ملاعبه انزال صورت گيرد.

 28. سلام خیلی خوب بود خیلی چیزها فهمیدم.
  ببخشید میشه بگید من نامزد هستم بر من چی عسلی واجب میشه. و طریقه اش رو بگید کامل توضیح دهید

 29. سلام خیلی خوب بود خیلی چیزها فهمیدم.
  ببخشید میشه بگید من نامزد هستم بر من چی عسلی واجب میشه

 30. ببخشید من نامزد هستم چی عسلی بر من واجب هست؟

 31. سلام. تنها سه بار دهن و بینی بشوریم و در نیت چی بگم؟

  • سنّت‌آنلاين

   عليكم السلام، نيت بستگي به نوع غسل دارد و لازم نيست كه با زبان گفته شود، اگر غسل جنابت است نيت غسل جنابت نمايد اگر غسل سنت جمعه و… است، پس نيت غسل سنت را بنمايد.

  • سلام. فکر کنم این سایت مال اهل سنت باشه.
   نحوه صحیح غسل شیعیان این نیس بلکه:
   ۱- نیت
   ۲- شستن سر و گردن
   ۳- شستن سمت راست بدن
   ۴- شستن سمت چب بدن
   اسمش هم غسل ترتیبیه

 32. متشکرم ازمطالب آموزنده تون

 33. سلام خیلی خوب بود. ببخشید با بیرون شدن منی زن غسل واجب میشود یا نه؟ در صورتیکه آب منی زن در وقت همبستری بیرون نشود غسل واجب است؟ و آب مرد بر روی آلت زن بریزد غسل واجب است؟
  بعد اینکه همبستری تمام شود قبل حمام کردن کسی آدم رو ببیند گناه دارد ؟

 34. سلام خیلی خوب بود ببخشید اگر آب منی زن بیرون نشود غسل لازم میگردد؟ یا با ریختن آب منی مرد بر روی آلت زن غسل واجب میشود؟ بعد همبستری هرگاه کسی قبل اینکه حمام کند او را ببیند گناه دارد؟

  • سنّت آنلاين

   1- اگر همبستري صورت بگيرد و آب مني زن چه بيرون شود يا نشود، بر زن هم غسل لازم مي‌گردد.
   2- البته اگر دخول نشود و فقط آب مني مرد بر شرمگاه زن بريزد، بر زن غسل لازم نيست.
   3- ديدن كسي در حال جنابت و قبل از استحمام اشكالي ندارد و گناه نيست.

 35. سلام سوال جواب ها خیلی آموزنده بود تشکر ازین سایت تون. یه سوال دارم اگه دخول صورت نگیرد و آب منی زن و مرد بیرون شود غسل واجب است؟ و می
  شه طریقه غسل و نیت آن توضیح دهید؟

  • سنّت آنلاين

   1- اگر دخول صورت نگيرد و آب مني زن و مرد بيرون شود، غسل لازم مي‌گردد.
   2- در غسل بايد نيت رفع جنابت را نمايد و لازم نيست كه به زبان گفته شود، فقط همان اراده‌ي قلبي كافيست؛ و طريقه‌ي غسل چنين است كه اوّلاً هر نوع نجاستي را از بدن خود دور نمايد و سه بار مضمضه (آب را در دهان) نمايد و نيز سه بار استنشاق (آب را در بيني) نمايد؛ و سپس تمام بدن خود را سه بار بشويد؛ مستحب است كه اوّل قسمت راست بدن را بشويد و بعد قسمت چپ را.

 36. همبستریکه قبل از اذان صبح انجام شود و قبل اذان صبح باید غسل کنیم؟ و یا در هر وقت صورت بگیرد و بعد اذان غسل کنیم گناه نیست؟

 37. سلام اگرشخصی در یک شب دوبار با همسرش همبستر شد باید دو بار غسل کند؟

 38. سلام خیلی عالیه. من سیزده ساله بودم یک روز روزه ام را خوردم چون هیچکس از دوستام روزه نداشتن با اینکه میدونستم گناه داره اما الان بیست ساله هستم نمیتونم شصت روز روزه بگیرم در آینده شصت فقیر رو شکمشون سیر کنم درسته؟ از جاهلیت خورده بودم و الان خیلی پشیمونم احساس گناه میکنم. در راه خدا زیاد روزه گرفتم

 39. سلام من سیزده ساله بودم و تمام دوستانم روزه نداشتن با اینکه روزه بر منم فرض شده بود و میدانستم گناه دارد روزه ام خوردم الانم نمیتونم شصت روز روزه بگیرم و احساس گناه میکنم ایا با سیر کردن شصت نفر فقیر میتوانم کفاره خود را بدهم؟ دیگه اینجور عملی انجام ندادم

  • سنّت آنلاين

   اگر نتوانستنتان واقعاً به خاطر بیماری است نه سستی و کاهلی، پس در درجه‌ی دوم می‌توانید از گزینه‌ی اطعام ستین مسکیناً استفاده نمایید. والله أعلم.

 40. خوب به خاطر عادت ماهوار نمیشود شصت روز روزه بگیرم باید چیکار کنم؟ و من کدام مریضی ندارم که نتونم روزه بگیرم. خداوند مرا نمیبخشد؟
  سوال دومم این هست اگر در یک شب چند بار همبستری کنیم باید بعد هر بار غسل کنیم؟

  • سنّت آنلاين

   1- عادت ماهواري عذري محسوب مي‌شود و اشكالي در متوالي بودن شصت روز روزه به وجود نمي‌آورد.
   2- براي چندين بار همبستري فقط يك غسل كافي است.

 41. السلام علیکم ،ببخشید اگرکسی در یک شب دو یا سه بار باهمسرش نزدیکی کند در هنگام غسل ،نیت یک غسل بگیرد یا بیشتر؟

 42. سلام ممنون از سخنانتون ميخواستم بدونم خود ارضاي براي يك پسر حرام است يا نه؟ البته ببخشيد

 43. سلام ممنون از سخنانتون ميخواستم بدونم خود ارضاي براي يك پسر حرام است يا نه؟ البته ببخشيد
  من توانايي ازدواج و ندارم!

  • سنّت آنلاين

   عليكم السلام؛ جايز نيست. در صورت امكان مي‌توانيد روزه بگيريد يا حداقل قبل از سير شدن دست از غذا بكشيد و با برنامه‌هاي جالب علمي، فرهنگي، ورزشي و… خود را سرگرم نماييد تا افكار اين چنيني از ذهنتان پاك شود. در اينترنت به دنبال سايت‌هاي مفيد باشيد و از آن‌ها استفاده نماييد. وفقكم الله تعالى.

 44. أيا خوردن وليسيدن شرمگاه همسر تا مرحله انزال وى براى مرد غسل لازم دارد؟ آيا دو همسر داشتن گناه است؟ آيا ميشود هر دو همسر را در يك زمان با آنها جماع نمود؟ متشكرم

  • سنّت آنلاين

   1- خوردن و ليسيدن شرمگاه همسر امري ناپسند است؛ البته اگر در چنين حالتي انزال صورت گرفت، غسل لازم مي‌شود.
   2- داشتن دو همسر گناه نيست؛ البته عدالت نكردن در ميان همسران گناه است.
   3- جماع هم زمان با دو همسر طوري كه هر يك از آنان بدن لخت ديگري را ببينند جايز نيست و بايد از آن پرهيز شود.

 45. سلام من 3 ماهه ازدواج کردم و میخواستم بدونم در هنگام لیسیدن الت مرد توسط همسرش بغیرا ز آب منی که نجس هست آبی که در اثر تحریک آلت مرد بیرون می آید و زن می خورد حرام هست؟یا اگر این ترشحات در دهانش جمع شود و بیرون بریزد بازهم حرام هست؟بنده در سایت های دیگر خئانده ام که ابی که قبل از ارضای مرد(منی) بیرون می آید پاک هست.!!!
  با تشکر

  • سنّت آنلاين

   عليكم السلام؛ چنين عملي پسنديده نيست و اين آب كه مذي نام دارد،نجس و خوردنش حرام است و هيچ يك از ائمه‌ي ما به پاك بودن چنين آبي فتوا نداده‌اند.

 46. متشكرم از اطلاع رسانيتون.

 47. همسرم از من تقاضا دارد که با زبان تحریکش کنم .ایا ترشحاتی که از زن خارج میشود نجس هست و اصلا زن چند نوع ترشحات دارد؟و کدام ترشح نجس می باشد و نباید آن وارد دهان شود؟
  و لطف کنید حالت برعکس آن یعنی آمیزش دهانی زن برای مرد هم توضیحاتی بدهید و کدوم ترشحات مرد در این نوع امیزش که آلت در دهان همسر هست نجس می باشد.؟
  با تشکر

 48. بسیار مفید واموزنده بود علی الخصوص برای جوانان

 49. ایا از پشت دادن عمل میشود یا خیر

  • سنّت آنلاين

   اگر منظور در دبر باشد، جايز نيست و حرام است ولي اگر در جلو باشد و فقط عمل از پشت انجام گيرد، اشكالي ندارد.

 50. سلام خاله ام زخم معده دارن. و یک روز روزه گرفتن اما اذیت شدن و بعدا هی قرص خوردن چون وضعیت معده شان خراب شده بود آیا کفاره بدهند درسته؟

  • سنّت آنلاين

   اگر واقعاً روزه گرفتن براي ايشان ضرر دارد و بعد از ماه مبارك رمضان هم نمي‌تواند روزه بگيرد، مي‌تواند به جاي آن فطريه روزه را بدهد. والله أعلم.

 51. تشکر از مطالب بسیار مفید تان به امید هر چی بیشتر دوام معلومات شما ….

 52. با سلام
  من شیعه هستم بسیار مطالبتون جالب است با سپاس

 53. با سلام
  آیا می توان بعد از همبستری با همسر غسل را به تاخیر انداخته و مثلا نماز صبح را بدون غسل وفقط با وضو گرفتن خواند
  ممنون از جوابتون

  • سنّت آنلاين

   وعليكم السلام
   غسل را فقط تا نماز صبح مي‌توان به تأخير انداخت و هنگامي كه وقت نماز صبح داخل شود بايد غسل نمايد و نمازش را بخواند؛ نماز خواندن فقط با وضو و بدون از غسل براي شخص جنب جايز نيست.

 54. تشکر واقعآ اموزینده بود ….

 55. واقعا مطالبتون مفید بود. ما نمیدونستیم که خوردن آلت جایز نیست الان که پشیمان شدیم حکم ما چیست؟
  منتظر جوابتون هستم.ممنون

 56. سلام
  خواندن این مطالب برای دختر مجرد اشکال دارد؟

 57. ایا نزدیکی به قصد بچه دار شدن در شب شهادت یا تزلد امامان ایراد دارد.

 58. با سلام میخواستم بدونم برای غسل کردن اگر لاک داشته باشیم اشکالی داره؟

  • سنّت آنلاين

   وعليكم السلام
   چون غالباً لاك مانع رسيدن آب مي‌شود، لذا بايد دور كرده شود و سپس غسل انجام گيرد. والله أعلم.

 59. علیکم السلام آیا دختری که هنوز باکره است با آب منی مرد امکان دارد حامله شود؟ ممنونن میشم جواب بدین

 60. سلام آیا بعد از وضو گرفتن لاک بزنیم و همیشه باشد لاک ما درست است یا باید به هر نمازی که وضو بشکند پاک شود ممنون

  • سنّت آنلاين

   وعليكم السلام
   بعد از وضو گرفتن استفاده از لاك اشكالي ندارد اما چون مانع رسيدن آب مي‌شود لذا براي وضوي بعدي بايد حتماً آن‌ها را پاك كنيد و سپس وضو بگيريد.

 61. آخه من شنیدم مثل مسح کردن میشه چون بار اول وضو میگیریم درسته. یعنی این غلط هست؟

 62. سلام خسته نباشید لطفابفرمایید اگر زن توسط همسرش بدون دخول وازروی حایل ارضا بشه حکم شرعی اش چیست

 63. باسلام مجدد منظورم از سوال اینه که باتوجه به نهی قرآن از نزدیکی بازن حائض ومشخص شدن حدود آن در فقه شافعی درزمان حیض ارضاشدن زوجین توسط یکدیگر بدون دخول وبادست گناه کبیره است یانه لطفاجواب بدید خداوند جزای خیرتان دهد .
  مذهب شافعی

  • سنّت آنلاين

   وعليكم السلام؛ اين كار گناه نيست. اصل در استمتاع جنسي از زن در حالت قاعدگي اين حديث است كه: «اصنعوا كل شيء إلا النكاح»؛ يعني به جز جماع با زن به هر گونه‌ي ديگر مي‌توانيد استمتاع نماييد.

 64. سلام برشماامت محمد (ص)خداوند به شماتوفیق بیشتر برای اعتلای شرع محمدی عطا نماید سپاس فراوان ازشما

 65. سلام
  در چه صورتی جلوگیر از بارداری اشکال ندارد؟ آیا می شود برای تربیت بهتر فرزند از بارداری جلوگیری کرد؟ نظر همه علما در این باره به یک صورت است؟

  • وعليكم السلام
   استفاده از لوازم جلوگیری از حاملگی اگر به خاطر عذر باشد مانند عدم توانایی در تربیت و پرورش کودکان و… موقتاً اشکال ندارد و اگر به خاطر ترس از ارتزاق باشد، حرام است و نيز به كارگيري لوازمي كه به طور دائم عقيم كننده باشند، جايز نمي‌باشد. والله أعلم.

 66. سلام طریقه غسل. جنابت با غسل های دیگه فرق داره ؟لطفا توضیح بدید

 67. سلام من شنیدم در وقت مریضی ماهوار نباید زوجین زیر یک پتو بخوابن چی برسه که نزدیک هم بخوابن آیا این درسته و یا گناه هست؟ لطفا جواب بدهید

  • وعليكم السلام
   اين سخني جاهلانه و مربوط به عقايد جاهليت و يهود بود كه قرآن آن را به شدت رد كرد؛ زن و شوهر در وقت عادت ماهيانه با ديگر اوقات هيچ فرقي ندارند به جز اينكه جماع در اين وقت ممنوع است و بقيه‌ي كارها مثل با هم خوابيدن و با هم غذا خوردن و… را مي‌توانند انجام دهند و بلكه بايد انجام دهند تا محبت بينشان دچار خدشه نگردد.

 68. سلام مجردم نمی دونم با نیاز جنسی ام چکار کنم باتوجه با همه مسائل فرهنگی ازطرف دیگر دوستانی در کنارم هستند که با دوست دخترانی که دارند نیاز خود را بر طرف می کنند واین اینکار بیشتر بنده را تحریک می کند خواهش میکنم راهنمایی کنید

  • وعليكم السلام؛ آنچه در آموزه‌هاي ديني به جوانان نشان داده شده است اين است كه رسول اكرم صلى الله عليه وسلم خطاب به جوانان مي‌فرمايد: ازدواج نماييد و اگر توانايي آن را نداريد، پس روزه بگيريد كه روزه به نوعي شهوت را كم مي‌كند. لذا اگر قدرت ازدواج برايتان وجود دارد، هر چه سريع‌تر اقدام نماييد كه اين بهترين كار است.
   ثانياً متأسفانه محيط فاسد و دوستان ناباب بدترين تأثير را در به فساد كشاندن انسان دارند، لذا توصيه‌ي ما به شما اين است كه اين گونه دوستانتان را نصيحت كنيد كه دوستي و رابطه با دختران نامحرم عواقب شومي را به دنبال دارد و علاوه از آن در جهان آخرت نيز عذاب دردناكي در انتظار اين گونه اشخاص است و به آنان متذكر گرديد كه اين كار را رها كرده و به آموزه‌هاي اسلامي برگردند و اگر اين كار را نكردند، شما از آنان كناره بگيريد تا خود به دامشان نيفتيد.
   ثالثاً اگر فعلاً ازدواج برايتان مقدور نيست، سعي كنيد در برنامه‌هاي مفيد علمي، فرهنگي، ورزشي و… وقت خود را بگذرانيد و به مطالعه‌ي كتب سودمند رو بياوريد و فكر و ذهنتنان را بدين سو متوجه نماييد. اين نكته را نيز بايد مد نظر داشته باشيد كه در هر حال به سوي خدا متوجه شده و به نماز و تلاوت قرآن و ديگر امور خيريه پايبند باشيد و در دعاهايتان از خداوند بخواهيد تا شما به شما كمك كند و شما را بر راه خود مستقيم نگه دارد.

 69. خواهش میکنم پاسخ فراموشتون نشه

 70. ممنونم ازجواب به موقع شما وتقدیر وتشکر میکنم از کسانی درسایت زحمت می کشند

 71. سلام بسیارممنونم از سایت شما بسیارآموزنده بود.ارتباط از جلو حلال است یا از جلو؟ متشکرم

 72. ایا با یک بار نزدیکی کردن زن حامله میشود؟؟؟؟؟ باتشکر

 73. همه یک صلوات بفسته

 74. سلام، با توجه به اینکه رابطه دهانی در اسلام مورد تایید است و طبق رساله مراجع عظام منی یکی از نجاسات محسوب میشود پس آبی که قبل از دخول از مرد خارج میشود وباز طبق رساله مراجع پاک است اگر در رابطه دهانی وارد دهان زن شود نجس است؟لطفا توضیح دهید؟ممنونم

 75. سلام، رابطه دهانی در اسلام مورد تایید است و طبق رساله مراجع عظام منی یکی از نجاسات محسوب میشود پس آبی که قبل از دخول از مرد خارج میشود و باز طبق رساله مراجع پاک است اگر در رابطه دهانی وارد دهان زن شود نجس است؟لطفا توضیح دهید؟ممنونم

 76. با سلام خانم من 15 روز از زمان قاعدگی اصلیش گذشته ولی باز هم لکه های از خون می بیند و پیش پزشک بردمش می گوید این خون بخاطر اینکه 1 سال از بارداری گذشته است لکه داره و براش باز هم دارو که تجویز کرده … در هر حال رفتن ژیش خانمم گناه دارد یا نه

  • وعلیکم السلام حداکثر مدت بارداری به نزد احناف 10 روز است و اضافه بر آن استحاضه شمرده می‌شود. در زمان استحاضه زن باید نماز و روزه‌هایش را ادا نماید و عمل جنسی نیز بلا مانع است. سؤالات بیشتر را می‌توانید در سامانه‌ی دارالإفتای سنت آنلاین به نشانی sunnatonline.net ثبت نمایید و پاسخ خویش را از آن‌جا دریافت کنید.

 77. درود به شما عزیزان.خداوند خیرتان بدهد

 78. ﺑﺎ ﺗﺸﻜﺮ ﺫﻳﺎﺩ اﺯ ﺳﺎﻳﺖ ﻣﻔﻴﺪ ﺷﻤﺎ. ﻣﻦ ﻳﻚ ﺳﻮاﻝ ﺩاﺷﺘﻢ اﮔﺮ ﺟﻮاﺑﺶ ﺭا اﺭاﻳﻪ ﻛﻨﻴﺪ اﺟﺮﻭ ﺛﻮاﺏ ﺧﻮاﻫﺪ ﮔﺮﻓﺖ. ﺁﻳﺎ ﺑﻮﺳﻴﺪﻥ ﻭﻟﻴﺴﺪﻥ اﻧﺪاﻡ ﺯﻥ ﺑﺠﺰ اﺯ ﺟﺎﻱ ﺷﺮﻣﮕﺎﻩ و ﻣﻘﻌﺪ ﺩﻳﮕﺮ ﺟﺎﻳﻬﺎ ﻳﻌﻨﻲ ﺩﻭﺭ ﮔﺮﺩ ﺭاﻥ ﺩﻧﺒﻪ ﻣﺸﻜﻞ ﺩاﺭﻩ ﻳﺎ ﺧﻴﺮ ﺗﺸﻜﺮ

 79. همسري كه ماهانه است از پشت عمل انكام شور طلاق محسوب ميشود

 80. با سلام و خسته نباشيد اگر هنگام نزديكي مني انسان روي اون پتو ريخته شود ايا ان پتو نجس است؟

 81. سلام آیا ازدواج موقت (متعه ) کار حلالی هست ؟
  واین کار برای ارضای شهوت ها است و خرد کردن شخصیت زن
  چون من این ازدواج را قبول ندارم و به نظر من این کار بدعتی است که بعد از پیامبر اکرم آمده

 82. ﺳﻼﻡ ﺧﺪﻣﺖ ﺷﻤﺎ ﺧﺪﻣﺖ ﮔﺰاﺭاﻥ ﺩﻳﻦ اﺳﻼﻡ. ﻣﻦ ﻳﻚ ﺳﻮاﻝ ﺩﻳﮕﻪ ﺩاﺭﻡ ﺧﺪا ﻛﻨﺪ ﺟﻮاﺑﺶ ﺭا ﺑﮕﻮﻳﺪ ﺁﻳﺎ ﺯﻣﺎﻥ ﺑﻮﺳﻴﺪﻥ. ﭘﺴﺘﺎﻥ ﻫﻤﺴﺮ ﺧﻮﻳﺶ ﺩاﺭاﻱ ﺷﻴﺮ ﺑﺎﺷﺪ اﮔﺮ ﻗﺼﺪ ﺧﻮﺭﺩﻥ ﺷﻴﺮ ﻧﺒﺎﺷﺪ اﺷﻜﺎﻝ ﺩاﺭﺩ ﻳﺎ ﺧﻴﺮ ﺗﺸﻜﺮ اﻣﻴﺪ اﺳﺖ ﺟﻮاﺏ ﺭا اﺭﺳﺎﻝ ﻛﻨﻴﺪ

 83. عمران حسینی ازتهران

  بهترین زمانی ک شوهر باهمسرش نزدیکی کند کی بوده وچه فایده های دارد؟ خدایا همه مارابه راه راستت هدایت کن آمین

 84. من ازدواج کردم الان هرماه مریضیم7روزطول میکشه ایااین نمازهای که نمیتوانم بخونم قضای دارن یانه؟ جزاکم الله خیرا

 85. با سلام و خسته نباشید برای من یه سوال هست که وقتی با زن قبل از خواب شوخی هایی انجام شود و فقط کمی در مرد رطوبت یا به مقدار کمی لباس مرد خس شود ایا غسل بر مرد واجب هست با تشکر

  • وعليكم السلام
   اين رطوبتي كه قبل از عمل جنسي و به هنگام شوخي با همسر بيرون مي‌آيد، مذي نام دارد و از آن وضو مي‌شكند و آن قسمت از لباس كه خيس مي‌شود بايد شسته شود ولي غسل لازم نيست؛ اما اگر در همين حالت مني بيرون آمد، غسل واجب مي‌گردد.

 86. سلام . حکم کسی که بدلیل شرایط خاص از پشت با همسرش نزدیکی کرده چیست آیا فقط باید توبه کند یا چیز دیگر

 87. سلام این سایت برای اهل سنت هستش درسته شما نباید با احکام شیعیان قاطی کنی درضمن اهل شیعه احکام رواشتباه میگیرند لطف کنید بگید برای کدوم اهل هستش

 88. سلام غذا دادن به کودک قبل از. انجام غسل چگونه است؟

 89. سلام.استادهای محترم اونایی که این نظر رو میخونید:آیا من که مجردم هیچ رابطه جنسی با هیچ زنی نداشتم خدای خودمو پرستش میکنم 24ساله عمری از خدا گرفتم امانمیدونم با وضع فوق العاده که من دارم پولی که در میارم خرج دوا ودکتر مادر مریضم میشه مایحتاجم رو با این حقوق کم بدست میارم نمی تونم زن بگیرم من حقم است این زندگیم باشه؟چرا؟چرا؟چرا؟
  چراهمه فک میکنن پول پسر همه چیزه؟چرا؟

  • برادر عزيز از لطف خدا نااميد مباش انشائالله همسر مناسبي برايت پيدا ميشود فقط صبر و دعاکن شايد امتحان باشد دختراني هم هستند که دنبال پول نباشند همسر من هيچ نداشت و حتي مشکلات جسمي داشت براي رضاي خدا بااو ازدواج کردم ومدتها خرج زندگي دادم فقط تلاش کن وضمنا به راههاي ممکن بينديش شايد توقعاتت زياد است يادرجايي کارت ميلنگد خداوند ميخواهدمتوجهت کند ويا مسايل ديگري که بايد خودت باتفکر به آن پي ببري

 90. سوال دارم از استاد بزرگوار: گفتن کلیمه ایا به اول نام حضرت محمد (ص) کدام مشکل دارد یا خیر؟

 91. باسلام ایابوسیدن ولب گیری اژهمسر وضوباطل می شود می خواستم نظر چهار مذهب اهل سنت رو دراین باره بدونم

  • وعليكم السلام
   برخي از ائمه اهل سنت مانند امام ابوحنيفه مي‌گويند كه در اين صورت وضو باطل نمي‌شود و ديدگاه برخي اتمه ديگر مانند امام شافعي و غيره بر خلاف اين است. البته اگر بوسه به صورت شهوت باشد و مذي بيرون بيايد، در اين صورت نزد همه‌ي ائمه وضو واجب است.

 92. فكر ميكنم اگر نظرات چك شود و در صورت مفيدبودن تاييد شود بهتر است.

 93. باسلام ایا قبل از غسل باید وضو گرفت

 94. با سلام
  با تشکر از توضیحاتتون.
  آیا دختران با افکار جنسی ارضا میشوند یا حتما باید تماس صورت گیرد؟

 95. باسلام اگر زن انسان در شرایط قاعدگی بود می توان ازطریق دهانی وپستانها ارضا نزدیکی کرد وارضا شد با تشکر

 96. سلام عليكم ممنون از سايتتون میخواستم بدونم خود ارضای برای یک پسر حرام است یا نه؟ البته ببخشید
  من توانایی ازدواج و ندارم!

 97. ممنون ازلطفتان که همواره آماده وپاسخ گوی سوالات ما هستید
  خدا اجرتون بده ان شاالله هیچ وقت سایه ی علمای بزرگ وبرجسته مارو از سرمون بکنارنگیره الهی آمین
  زنده باد بلوچستان دوستتون داریم

 98. سلام اگر همسرمان در خونریزی باشد ونزدیکی کنیم از سوراخ پشت هم نباشه از لای پا باشه اشکال داره؟

 99. سلام علیکم با تشکر از مطالب خوب و ارزش مندتون خیلی خوب و اموزنده بودن اجرکم عندالله

 100. سلام خدمت دست اندرکارن سایت اسلامی اهل سنت و جماعت با تشکر از زحمات شما در عرصه خدمت برای دین اسلام و آگاهی جوانان مسلمان از خداوند ج استدعا دارم که اجر این کار خیر برای شما هم در دنیا و هم در آخرت بدهد.

  سوالی داشتم که مدت در باره آن تحقیق کردم ولی تا به حالا در یک سردرگمی به سر میبرم سوالم اینست که من چند بار به رضایت همسرم از پشت نزدیکی داشتم اما بعداً تصیمیم گرفتم یک وعده با خدای خود میکنم که دیگر اینکار را نکنم برای مدتی اینکار نکردم اما متاسفانه بازهم این اشتباه از من سر زد که خیلی پشیمانم نمیدانم حکم اش چیست آیا با توبه قبول میشود و یا کفاره هم برمن لازم است چون من با خدای خود عهد کرده بودم خیلی پریشانم اگر کفاره لازم کفاره اش چیست خیلی ممنون میشوم اگر جواب بدهید.

 101. سلام.

  1- در زمان قاعدگی زن اگر از وسط پاارضاع شوند به شیوه ای که آلت تناسلی دو طرف فقط باهم تماس داشته باشند و دخول صورت نگیرد چه حکمی دارد؟

  2- حکم دخول در زمان قاعدگی چیست؟ واگر کفاره است کفاره آن چیست؟

  3- کفاره قسم چیست؟

  4-

 102. سلام.دارالافتاء کدام قسمت سایت هست نتونستم پیدا کنم؟

 103. سلام خواهش مي كنم كمكم كنيد من دختري 24 ساله هستم و يكي دو سالي ميشه استمناع مي كنم , آيا استمناع غسل جنابت ميخواد؟ من گاهي اوقات بدون غسل نماز خوندم آيا گناه كردم؟ استمناع از ديدگاه اهل سنت حرام و گناه هست ؟ در اين صورت بايد كفاره بدم؟ دوست دارم توبه كنم ولي كنترل كردنم خيلي سخته. خواهش مي كنم جواب بديد
  با سپاس

  • سنّت آنلاين

   وعليك السلام
   اين كار از ديدگاه اهل سنت ناجايز است و بايد سعي در ترك نمودن اين عمل نمود كه بهترين راه ترك آن ازدواج است. اما در صورت خودارضايي اگر مني بيرون بيايد، غسل واجب مي گردد و نمازهايي كه بدون غسل خوانده شده اند بايد اعاده گردند. كفاره ي شرعي نسبت به اين امر وارد نشده است اما در هر صورت بايد توبه نمود و به رحمت الهي اميدوار شد و اگر به خاطر تنبيه نمودن خويش مبلغي را صدقه بدهيد، بهتر است. والله أعلم.

 104. با سلام و خسته نباشید یک سوال داشتم ایا در دوران نامزدی که عقد پسر و دختر خوانده شود نزدیکی جایز است و میتوانند با هم بخوابند با تشکر

 105. مرسی از لطفه تون خیلی اموزنده بود اما من بیشترس رو میدونستم
  ممنون میشم اگه جریان گربه ی دمه عجله رو هم توضیح بدین

 106. سلام تازه خواستگاری رفتم ولی نمی دونم چرا هرچه به مراحل بعدی فکر میکنم احساس بدی دارم ونسبت به طرف مقابل بی احساس وبدون شور وشوق هستم ازشما میخواستم که راهنمایی یفرماید ممون میشم

 107. باسلام و تشکر
  بعضی از دوستان گفتن توانایی ازدواج ندارند چرا ب انها توصیه صبغه کردن نکرید
  شرایط خواسی میخواد ک دوستان ندارند؟
  نماز خواندن در.حالی ک جنب شده باشیم بدون این ک بدونیم جنب شدیم حرامه؟ اگع بعد نماز یا روز.بعد فهمیدیم جنب شدیم باید نماز.رو دوباره بخونیم؟
  لطفا سریعتر و ایمیل کنید برام پاسخ رو

 108. باسلام ایا قسم خوردن به جان خود بجای خدا شرک است چون ما در زندگی روز
  مره خواه نا خواه ای ن جمله را به زبان می اوریم چون بعضی ازعلما ان
  راجزو شرک نمی دانند ومیگویند نگفتنش بهتر است لطفا جواب قاطعی بدهید شیخ
  خدا نگهدار

 109. مطالب بسیاراموزنده است ان شاءالله موفق باشید

 110. تراشیدن موهای بدن ازجمله دست وپا چه حکمی دارد

 111. ایاصحبت کردن باکسی که میخواهیم باان ازدواج کنیم قبل ازازدواج دردوران نامزدی برای اشنایی بیشترازیکیریگر ایا اشکال دارد یانه

  • سنّت آنلاين

   آنچه در روايات آمده فقط اين است كه يك بار مي توانند همديگر را ببيند، صحبت كردن آن هم به تنهايي خالي از اشكال نيست. والله أعلم.

 112. سلام من 19 سالمه و با دوست دختر 16 سالم رابطه داشتم . من گناهم بخشیده میشه?

  • سنّت آنلاين

   وعليكم السلام
   توبه تمام گناهان گذشته‌ي انسان را محو مي‌كند به شرطي كه واقعاً از كردار قبلي پشيمان باشد.

 113. با سلام .حکم زدن تمام مو های بدن چیست وایا زدن موی ساق پا و ران پا یا موی روی سینه ضرری دارد.با تشکر

 114. سلام ایا بوسیدن اندام تناسلی حرام است؟

 115. اینجانب خیلی زود دچار انزال می شوم و هر کاری کردم درست نشده است و همیشه ناراحت هستم که مرتکب گناه می شوم یا نه و اگر همسر من به خاطر این موضوع دچار خطایی بشود ایا گناهی به گردن من هست؟ و چگونه می توانم کاری کنم که همسر من دچار گناهی از این بابت نشود؟ من که نمی توانم او را ارضاء کنم پس تکلیف من چیست؟ همیشه از این بابت نگران هستم و دچار عذاب وجدان هستم. در ضمن کاری هم نمی توانم بکنم. بارها هم به همسرم گفتم که اگر ناراحتی طلاق بگیر. ولی من همیشه باید از این بابت در شک و ابهام باشم .

 116. سلام سایت شما خیلی عالی هست ممنونیم

 117. مطالب خوبی بود،تشکر میکنم که جوابها روشن و بدون پیچیدگی ست،
  من و دوست پسرم گاهی سکس چت داریم،به طوری که هر دو ارضا میشویم ،و بعد از ان هم برای اعاده واجبات مثل نماز، غسل میکنم.البته بعد از ارضا شدن، احساس گناه میکنم،شرایط به گونه ایست که ازدواج ما را مشکل کرده است،بنظر شما این رابطه گناه است وبهترین کار برای ما چیست؟

  • سنّت آنلاين

   در گناه بودن اين كار هيچ شكي نيست و بايد از اين كار توبه كرد؛ اين چنين دوستي‌ها پيامدهاي خوبي به دنبال ندارد و بايد اين كار را ترك داد و هر گونه رابطه‌اي بايد از طريق مشروع انجام گيرد.

 118. واقعا از دوستان تشکر میکنم

 119. باسلام-در صورت عدم قصد بچه دار شدن،بازهم رعایت دستورات روبه قبله نبودن و حرف نزدن و ایستاده دخول نکردن و منع اول ماه وسط ماه و آخر ماه و منع های زیادی که گفته شده باید رعایت کرد؟باتشکر

 120. آیا صیغه کردن زنی‌ که کفر است ولی‌ عاشقت است جایز هست یا نه؟ (و صیغه کردن این زن، او را از فحشا حفظ کند)

 121. حکم آمیزش در حمام و استفاده از شامپو برای لذت بیشتر؟

 122. باسلام وتشکر مطالب خوب واستفاده کردیم وازشماخواهشمندیم مطالب جدیدتر در سایت قراربدهید

 123. سلام
  تراشیدن مو های بالای الت تناسلی چه حکمی دارد
  و تراشیدن مو ی صورت و…?
  و دوم اینکه من یک جوان 13 ساله هستم چند بار به وسوسه ی شیطان عمل خود ارضایی انجام دادم ایا روزه گرفتن بر من واجب است؟

  • سنّت آنلاين

   وعليكم السلام
   1- تراشيدن موهاي زير ناف جزو امور فطري است كه بايد تراشيده شوند؛ البته نگه داشتن موي ريش سنت است و تراشيدن آن خلاف سنت و ناجايز مي‌باشد.
   2- بله بر شما روزه واجب است و بهتر شما را در برابر اين عمل حفاظت خواهد كرد.

 124. سلام احترامات تقدیم تان امید صحت مند سرحال باشید
  دو سوال داشتم
  اول : بوسه وعشق بازی که سبب انزال منی نشود چی حکم دارد ؟
  دوم: هرگاه شخصی چند ما مسافراست ماه روزه برمی گردد خونه وازان می ترسد که در جریان روز شاید عمل زناشوئی صورت گیرد مگر زن وشوهر تصمیم می گیرند که همان شب سحری ونیت روزه نمی کنند وروزه را افطار میکنند درین مورد حکم اسلام چیست ؟

  • سنّت آنلاين

   وعليكم السلام
   1- البته اين صورت سبب مذي مي شود كه نجس است و از آن وضو مي شكند.
   2- اين كارشان ناجايز و حرام است.

 125. سلام
  میخواستم بپرسم قنوت در نماز صبح واجب است؟
  اگر واجب است طرز صحیح خواندن ان چگونه است

 126. سلام ببخشید انزال با دست همسر باعث بطلان روزه میگردد ؟

 127. سلام اگر مردی بعلت شهوت بسیار با همسرخود در هنگام روزه داری مقاربت کند روزه اش باطل است ؟ کفاره جمع براو واجب میشود؟ باید روزه آن روز قضا گردد؟ اگر آن مرد ندانسته یا نادانی کرده حکمش چیست
  متشکرم

 128. سلام
  آن مرد هم باید روزه همسرش نیز را باید بگیرد یعنی هم کفاره خودش و هم کفاره همسرش را بپردازد؟
  حکم همسرش چیست( زوجه)؟

  • سنّت آنلاين

   وعليكم السلام
   سؤال مفهوم نيست؛ ولي اگر منظور شكستن روزه به وسيله ارتباط جنسي زن و شوهر باشد، هر كدام بايد كفاره‌ي خود را جداگانه ادا نمايد. والله أعلم.

 129. باسلام بحضور عزیزانی که با حساسیت نسبت به دستورات و احکام دینی سئوالات خود را مطرح میکنند و با تشکر از برادر اهل سنتی که پاسخ گو هستند به استحضار دوستان میرسانم این سایت متعلق به برادران عزیز اهل سنت میباشد . با احترام به فقه و احکام عزیزان اهل سنت پیشنهاد میکنم برادران شیعه بهتر است سئولات خود را در سایتهای متعلق به علمای شیعه مطرح و پاسخ لازم را دریافت فرمایند زیرا در مواقعی پاسخ فقه اهل سنت و فقه شیعه به یک پرسش واحد متفاوت میباشد از جمله حکم پاکی یا نجسی مذی ( ابی غیر از منی که از مرد بهنگام تماس با همسر و یا تحریک شدن خارج میشود و ربطی به منی ندارد و در فقه شیعه پاک میباشد) . با ارزوی مجد و عظمت اسلام و مسلمین و برقراری محبت و دوستی بیش از پیش بین تمامی اهل مذاهب اسلامی

 130. ممنون میشم نحوه غسل جنابت رو کامل توضیح بدین

 131. باسلام
  وقتی منو نامزدم باهم حرف میزنیم ارضا میشیم ایا غسل لازمه؟
  همچنین ممنون میشم نحوه غسل جنابت روکامل توضیح دهید؟

 132. با سلام و تشکر از سایت خوبتون .میخواستم بدونم حکم مردی که اصلا توجهی به نیازهای جنسی زنش نداره و بیش از 2 ساله که نزدیکی با زنش نداشته چیه؟ همچنین حکم زنی که به خاطر بچه اش این زندگی رو تحمل میکنه و هنوز 30 سالش نشده با نیاز جنسی بالا و طبع گرم چی میشه؟ باز اونایی که مجردن امیدی به ازدواج دارن ولی این زن که جوانی خودشو داره فدای یه مرد و بچه اش می کنه آیا نسبت به بدن خودش گناه نمی کنه؟ خواهش میکنم جوابمو بدین. تکلیف این زن چیه؟؟

 133. 1)اگر در هنگام ارضا شدن مرد، هیچ آبی از مرد به بدن و لباس زن نخورد، یعنی منی ب بیرون ریخته شود، غسل بر زن واجب است؟
  2)اگر آب مرد بیرون بریزد اما دست زن به آب منی بمالد حکم غسل دارد برای زن یا با شستشوی دست کافی است؟

  • سنّت آنلاين

   1) در صورتي كه هيچ گونه تماسي با ختنه گاه زن انجام نگرفته باشد، در اين صورت بر زن چيزي لازم نيست.
   2) بر زن غسل لازم نيست.

 134. سلام — ببخشید این سوال را مطرح می کنم
  آیا سکس دهانی برای زن جائز می باشد یا خیر ؟

 135. تور رو خدا جوابمو بدین خیلی سردرگمم و عذاب وجدان دارم.
  وقتی روزه بودم اسمسی با نامزدم حرف می زدیم بدنم یه مقدار خیس شد اولش یقین داشتم که با حرف زدن تحریک نمی شم ولی الان نمی دونم روزه ام باطل شده یا نه. این آب پاکه یا نه. نمی دونم چی کار کنم؟؟؟؟؟؟؟/

 136. سلام به علمای عزیز خدا حفظ تون کنه آیا با هر شیوه ای با همسر خود هم خوابی کرد اشکال نداره

 137. فرمایشات شما کمی تند روی بود
  از نظر آیت الله مکارم و رهبر معظم انقلاب ارتباط از پشت کراهت دارد اما حرام نیست
  در ضمن از چهار نوع آب مرد فقط منی نجس است و همچنین تحریک دهانی یا ارتباط جنسی دهانی هم جایز است
  شما از فرمایشات کدوم مرجع تقلید اعظم بهره جستید؟
  بفرمایید ما هم مطلع شیم
  این چیز هایی که من گفتم از رساله آیت الله صافی گلپایگانی و ایت الله مکارم شیازی و آیت الله خامنه ای بود
  با تشکر

 138. 1. حکم آمیزش از پشت

  از آنجا که مراجع تقلید در این مسأله اختلاف نظر دارند شما باید طبق فتوای مرجع تقلید خود عمل نمایید.

  برای اطلاع بیشتر شما نظرات عده ای از مراجع را در خصوص این مسأله بیان می کنیم:

  1) برخی از مراجع[1] قائل به کراهت شدیده می باشند.[2]

  2) برخی می گویند[3]: به احتیاط واجب جایز نیست.

  3) برخی قائلند[4] که: اگر زن راضی باشد کراهت شدید دارد و اگر راضی نباشد، بنابر احتیاط واجب جایز نیست.[5]

  2. حکم خوردن آلت همسر

  از دفاتر مراجع عظام تقلید تا کنون جواب های زیر دریافت شده است:

  حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی):

  فى نفسه اشکال ندارد ولى باید از خوردن خبائث و منى اجتناب گردد.

  حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله العالی): شرعاً حرام نیست.

  لازم به ذکر است که عدم اجبار، فرقی در حکم مسئله ایجاد نمی کند.

  [1] حضرات آیات عظام، امام خمینی، اراکی، گلپایگانی(رحمهم الله) ، خامنه ای، صافی، مکارم و زنجانی.

  [2] نک: تحریر الوسیله ج2 ص241 کتاب النکاح مساله 11، نجاة العباد(للإمام الخمینی) 35 احکام حیض ص 35.

  [3] حضرات آیات عظام، خوئی(ره)، تبریزی (ره) و بهجت.

  [4] حضرت آیت الله العظمی فاضل(ره) و سیستانی .

  [5] توضیح المسائل مراجع، ج1، مسأله ی 450، ص260، رساله ی دانشجویی، سید مجتبی حسینی، پرسش 389، ص243.

 139. سلام ببخشید خواستم بدونم در دوران پیش از قائدگی که گاهاً لکه بینی دارم آمیزش جنسی ضرری ندارد یا گناه؟ خونریزی ام کامل نیست-چند قطره در کل روز که حیض نیس اختلالات هورمونی هست.ممنون

  • سنّت آنلاين

   وعليكم السلام
   اگر واقعاً خون حيض نباشند كه در اصطلاح شرع به آن استحاضه مي گويند، در اين صورت آميزش جنسي اشكالي ندارد.

 140. سلام خسته نباشین ببخشیید که مزاحم شدم ایا بوسیدن یا لیسیدن کف پاهای همسر مشکلی دارد در حالی که همسر راضی باشد. خیلی ممنون .

 141. باسلام.
  شما بهتراست یک رساله بنویسید،اخه چند تا کراهت و کراهت شدیدرو جزء محرمات شمردین.
  لطف کنید با آوردن یک روایت حکم به حرام ندین. فقها هم روایاتی که شما دیدید رو دیدن اما حکم به حرمت ندادند لطفا عین فتوای فقها را بنویسید با منبع

 142. سلام برای پسردار شدن چه دعایی درحین امیزش باید خواند؟

 143. باعرض سلام و خسته نباشی

  از این سایت شما بسیار بسیار مفهوم های زیادی فهمیدم بسیار ممنون.

 144. این سایت مال اهل سنته؟

 145. ايا ليسيدن بدن زن اشكال دارد حاجاقا همه جاي بدنشا

 146. باعرض سلام خدمت استاد گرامي:جماع كردن٣بار دريك شب چندبار غسل بكنم كافيه٢جلوگيري كردن مرد(بيرون ريختن مني)چه حكمي دارد اجركم عندالله اين جانب را ازشك دربياريد

 147. با سلام

  همسر من تقریبا هر 5 ماه یکبار با من همبستری میکند(با دیگران ارتباط دارد) و با توجه به خواسته من از من دوری میگند
  با توجه به نیاز من ایا ارتباط من با مردان دیگر جه حکمی داردو چاره کار من چیست؟
  امکان طلاق نیز وجود ندارد.لطفا کمکم کنید

  • سنّت آنلاين

   وعليكم السلام
   ارتباط با نامحرم قطعاً حرام است و بايستي همسر خود را توجيه كنيد وگرنه از طريق دادگاه امكان شكايت و طلاق وجود دارد؛ اما به هيچ عنوان اين اجازه را نداريد كه با مردان ديگر ارتباط برقرار نماييد كه دنيا و آخرتتان به باد مي رود.

 148. هم بستر شدن باهمسر بعد شهوت که می ریز داخل الت زن چرا ان را بس می ریزد ما را رهنمای کنید

 149. Salam May bakhsheed fasela Bain 2 nazdeeki dar yak shab chand daqh ast lotfan jawab

 150. سلام،خسته نباشیداز شما واقعا ممنونم خیلی منو راهنمایی کردید خدا اجرتان را بدهد و یک سوال دارم:آیا گرفتن زن دوم رضایت زن اول را می خواهد توضیح دهید ممنون؟

 151. سلام ممنون از مطلب خوبتون
  یک سوال داشتم من در برخی کتابها خوندم که نزدیکی در برخی روزها حرام است مثلا روزهای اعیاد اسلامی مثل عید فطر و قربان آیا درست است؟ ودر چه روزهای دیگری حرام است؟ لطف کنید با ذکر منبع بفرمایید

 152. سلام گفتند ایت الله خامنه ای گفتند اشکال ندارد با لاک وضو گرفت درست است

 153. سلام دوست عزیز یا بوسیدن و لیسدن حاالت تناسلی مرد برای زن واز زن برای مرد درصورتیکه کدام نجاستی و وکدام آبی که ترشح کند نباشد جایز است یا نه به استثنای درنطرداشت رعایت اخلاقی دکه هم کدام حکم وجود دارد از نظر قرآن وسنت اگه ها منبع را زکر کنید تشکر

 154. سلام مرسی از جوابهای خوبتون. ميخواستم بدونم تنها لیسیدن آلت مرد غسل لازم دارد؟

 155. بسیار عالی بود ممنون

 156. اگر کسی زیاد ج..ل..ق زده باشه با یکبار غسل پاک می شود یا به تعداد ان باید غسل کنیم

 157. تاحدودی این مسائل اشتباه است.لطفا اطلاع رسانی درست کنید.من خودم به دفتر چندتا مرجع تقلید زنگ زدم ودرمسائل ارتباط آمیزش زناشویی پرسیدم.میکیدن یاخوردن آلت تناسلی مکروه هست نه حرام.نگاه کردن به آلت زن مکروه است نه حرام.چرا دارید دین اسلام رو بدجلوه میدید.در دین اسلام به هیچ عنوان حال کردن از پشت سوراخ زن حرام اعلام نشده.مکروه اعلام شده .

 158. با منبع درست حکم صادر شود
  !!

 159. آقای محترم شما اول به تاریخ سایتت دقت کن بعد حکم شرعی بده
  امروز دوم محرم هست نه سوم
  فکرت فقط به خرافه گفتن نباشه

 160. سلام لعل الدین هستم
  تشکر از سایت آموزشی شما
  یک سوال اگر درجریان معامله طرف فرج متوجه شویم اگر زن حامله شود درهمان شب میگویند اولاد آن عیب دار به دنیا میاید (کج ،کور،قیچ، ….. ) آیا درست است؟

 161. همبستری با زن که درحال حیض قرارداشته باشد آیا حکم حرام بودن ان به چی شدت است. یعنی به نهی ان قاطع است . کسی که این عمل را انجام میدهد یا چی حکمی دارد

  • سنّت آنلاين

   بله حرمت آن قطعی است که در قرآن آمده است: ﴿فاعتزلوا النساء فی المحیض﴾. اگر کسی چنین عملی را انجام داد، توبه و استغفار نماید و یک یا نصف دینار صدقه بدهد. والله أعلم.

 162. لطفا من را راهنمایی کنید.
  ایا فرو رفتن الت تناسلی مرد در دهان زن باعث وجوب غسل بر مرد یا زن میشود ؟

 163. آیا از پشت در صورتی که زن و مرد بخواهد گناه هست؟ چون شنیدم اگر هر دو بخواهند گناه نمیشود

 164. ایا زن وقتی در عادت ماهیانه است هوسی بشود چه باید کرد؟

 165. با سلام ممنون از سایت خوبتون تشکر واقعا اموزنده هست (اگه زن شیر ده باهمسرخیش همبستر شود ایا بعد از هربار همبستر شدن باید اول غسل کند بعد شیر به نوزاد خود بدهد یا اشکالی ندارد با بدن نجس شیر بدهد لطفا حکم ان را بفرمایید وراهنمایی کنید با تشکر)

  • سنّت آنلاين

   وعلیکم السلام
   شیر دادن در حالت جنابت عیب نیست و جنابت، نجاست نیست؛ در حدیث آمده است که مؤمن با جنابت نجس نمی‌شود. البته اگر بعد از جنابت، برای شیر دادن وضو بگیرد، بهتر است. والله أعلم.

 166. با سلام من اولین بار است میام به این سایت وفقط بخشی از مطالب ونظرات دوستان را مطالعه کردم جواب خیلی از سوالاتمو توهمین نظرات اندکی ک خوندم فهمیدم سایت خوبیه سعی میکنم بیشتر بیام به این سایت با تشکر. دوست دار شیر خدا علی (ع)

 167. امام علی (ع) : اگر نگاه چشمانت بی اختیار یا با اختیار به زنی افتاد و مسحور او شد و دلت لرزید ، پیش از آنکه پایت بلغزد ، چشم فرو بند و در اولین فرصت با همسرت هم بستر شو ، چراکه زنان همگی مانند همند.

 168. با سلام ! با اگر زن در هنگام حاملگی یا قاعدگی میتواند با دست همسرش را ارضا کند جایز است

 169. با سلام
  عالی بود فقط اگه میشه بیشتر در مورد همبستری توضیح بدید ممنون میشم
  با تشکر

 170. سلام اگر کسی با خانمش یکبار نزدیکی کرد و بعد باز هم نزدیکی کرد یعنی چند بار نزدیکی کند چی حکم دارد

 171. سلام علیکم.
  برادر طبق فتوای کدام یک از مراجع اعلم آمیزش از دبر حرام است؟بنده که میدونم تمام مراجع مکروه دونستند نه حرام.لطفا نام مرجع رو ذکر کنید.
  فی امان الله.

 172. شما که همه چیزو با زن و شوهر حرام کردی فقط از فرج درسته ؟؟لابد فقط برای ادامه نسل مثل حیوانها …خوب چطوری به اوج لذت برسن!؟وقتی لذت بردن با زن و شوهر هم حرامه !!من هیچکدوم جز حرفاتونو قبول ندارم ،دارین اسلام گریزی درست میکنین.

 173. السلام علیکم
  میخوام بدونم خوردن بیر چطور هستش؟؟؟
  ایا خوردن بیر جایزه یا ن حرام میباشد
  اگه رهنمایی نمایید ممنون میشم

 174. اسلام علیکم و رحمت الله؛
  دیدن آلت تناسلی همسر چه حکمی دارد؟

 175. سلام.
  آیا همبستری از پشت زن زمانی که برای جواب دادن نیاز او باشد (باعث تحریک نقطه G می شود) با رضایت او ایرادی ندارد؟

 176. باسلام اب هایی که آله ی زن و مرد بیرون می یاد نام ببرید وچه حکمی دارند مانند شکسته شدن وضو یا جنابت

  • سنّت آنلاين

   مذی آبی است که هنگام ملاعبه و بازی زن و شوهر بیرون می‌آید و سبب شکستن وضو می‌شود.
   منی؛ که به هنگام انزال بیرون می‌آید و سبب وجوب غسل می‌شود.

 177. سلام ..خسته نباشید ..یک سوال داشتم …………….فرو دادن اشیاء یادست در مقعد مرد یا زن غسل رو باطل میکنه ؟

 178. باسلام و خسته نباشید
  اگر زوجی شب بخوابن خانه اقوام و عمل آمیزش انجام بدن و شرایط حمام رفتن نداشته باشن حکم شرعی برای به جا آوردن نماز صبح چی می باشد ؟

 179. سلام روش صحیح غسل در اهل سنت مذهب حنفی را بگویید؟

 180. سلام و رحمت خدا بر شما باد
  اگر یک خانم علاقه زیادی به همبستری نداشته باشد و شوهر بخواهد و این کار هر بار باعث رنجش خانواده شود و همسر همجنان بالای خانم خود زیاد اعتبار دارد یعنی خانم خوبی است مگر علاقه چندان به همبستری ندارد شوهرش چی چاره کند چون نمیشود خود را کنترول کند و دیگر اینکه در اخر این خانم گناه کار شمرده میشود یا خیر وسلام

 181. لطفاً پاسخ سوالی را که کردم بدهید من منتظرم چند روز شد

  • سنّت آنلاين

   وعلیکم السلام
   اگر زن عذر شرعی و یا بیماری دیگری که سبب اذیتش بشود، نداشته باشد، باید به میل همسرش پاسخ دهد وگرنه گنه کار می‌شود؛ در حدیث صحیح مسلم آمده است که اگر مردی همسرش را به سوی خود فرا خواند و او نیامد و شب را تنها خوابید، فرشتگان تا صبح او را لعنت می‌کنند. والله أعلم.

 182. درهنگام حاملگی یا قاعدگی زن مردی که نمی تواند خود را کنترل کند مرد چه باید کرد

  • سنّت آنلاين

   در حدیث آمده است: اصنعوا کل شیءٍ إلا النکاح؛ یعنی به جز جماع در سوراخ جلو و عقب هر کار دیگری که خواستید بکنید. والله أعلم.

 183. ممنون از مطالب خوبتون

 184. اگر مردی زن خود را بعد از مرگ یعنی در دنیای ابدی نخواهد او زن همرای کی میباشد

  چون در دنیای ابدی زن همرای شوهر دنیوی اش میباشد

  • سنّت آنلاين

   خداوند متعال می‌فرمایند: ﴿وأَخرجنا ما فی صدورهم من غل﴾؛ ما در بهشت کینه‌ها را از دل‌ها می‌زداییم. لذا اگر در دنیا بد دلی و بد گمانی‌ای وجود داشته باشد خداوند آن را در آخرت به مهر و محبت بیشتر تبدیل می‌نماید و تنفری وجود نخواهد داشت و زنان دنیوی در بهشت از حور عین هم زیباتر خواهند شد. لذا ظاهر همین است که همراه شوهر خودش خواهد شد. والله أعلم بالصواب.

 185. لطفاً جواب بدهید ممنون خواهم شد

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد/ نظرات ارائه شده در مطالب به منزله دیدگاه سایت سنت انلاین نیست

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

زبان فارسی زبان عربی سنت آںلاینءِ بلوچی بہر


Scroll To Top